Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Virlix

Spis treści

Reklama

Virlix - skład

1 tabl. powl. zawiera 10 mg dichlorowodorku cetirizyny, ponadto 66,4 mg laktozy jednowodnej.

Reklama

Virlix - działanie

Cetyryzyna, metabolit hydroksyzyny, jest silnym i selektywnym antagonistą obwodowych receptorów histaminowych H1. Ponadto cetyryzyna wykazuje działanie przeciwalergiczne, hamuje napływ komórek późnej fazy reakcji zapalnej, eozynofili, do skóry i spojówek. Cetyryzyna jest dobrze wchłaniana z przewodu pokarmowego; pokarm przedłuża wchłanianie, ale nie wpływa na biodostępność leku. Wiąże się w około 93% z białkami osocza. Jest w niewielkim stopniu metabolizowana w wątrobie i wydalana głównie w postaci niezmienionej z moczem. T0,5 we krwi wynosi u dorosłych około 10 h, u dzieci - 5-6 h.

Virlix - wskazania

U dorosłych i dzieci w wieku 6 lat i powyżej: łagodzenie objawów dotyczących nosa i oczu, związanych z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa; łagodzenie objawów przewlekłej idiopatycznej pokrzywki.

Reklama

Virlix - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na cetyryzynę, hydroksyzynę, pochodne piperazyny lub pozostałe składniki preparatu. Ciężkie zaburzenia czynności nerek (klirens kreatyniny poniżej 10 ml/min). Preparatu nie stosować u pacjentów z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozo-galaktozy.

Reklama

Virlix - ostrzeżenia

Zaleca się zachowanie ostrożności w połączeniu z alkoholem. Zaleca się ostrożność podczas stosowania u pacjentów z padaczką oraz u pacjentów z ryzykiem wystąpienia drgawek. Nie zaleca się stosowania preparatu w postaci tabl. powl. 10 mg u dzieci poniżej 6 lat, ponieważ ta postać farmaceutyczna nie pozwala na odpowiednie dostosowanie dawki.

Reklama

Virlix - ciąża

Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, ponieważ cetyryzyna przenika do mleka matki.

Reklama

Virlix - efekty uboczne

Obserwowano senność, zmęczenie, ból i zawroty głowy, pobudzenie, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych i stężenia bilirubiny we krwi, zapalenie błony śluzowej nosa, zapalenie gardła, biegunkę, nudności, ból brzucha. W pojedynczych przypadkach - trudności w oddawaniu moczu, zaburzenia akomodacji oka, suchość błony śluzowej jamy ustnej. Ponadto odnotowano: trombocytopenię, wstrząs anafilaktyczny, reakcje nadwrażliwości, agresję, splątanie, depresję, omamy, bezsenność, tiki, drgawki, zaburzenia smaku, dyskinezę, dystonię, parestezję, omdlenie, drżenie, niewyraźne widzenie, rotację gałek ocznych, tachykardię, obrzęk naczynioruchowy, świąd, wysypkę, pokrzywkę, obrzęki, osłabienie, złe samopoczucie, zwiększenie masy ciała.

Virlix - interakcje

Nie wykazano interakcji farmakodynamicznych w badaniach z cetyryzyną i teofiliną czy pseudoefedryną.

Virlix - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 10 mg raz na dobę. U dzieci 6-12 lat: 5 mg 2 razy na dobę. W niewydolności nerek przy klirensie kreatyniny 30-49 ml/min podaje się 5 mg raz na dobę; ≤30 ml/min - 5 mg co 48 h. U dzieci z niewydolnością nerek dawkę należy ustalać na podstawie klirensu kreatyniny, wieku i masy ciała.
Tabletki należy popijać wodą.

Virlix - uwagi

U pacjentów wrażliwych, jednoczesne stosowanie cetyryzyny z alkoholem lub lekami o działaniu hamującym na oun, może nasilać wpływ leku na zdolność reagowania i koncentracji.


Podobne leki
Amertil
Zyrtec
Allertec WZF
Letizen

Reklama

Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!