Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Mierzenie cukru – dlaczego jest istotne? Jak oraz kiedy je wykonać?

Mierzenie cukru jest niezbędne u osób z cukrzycą. Pozwala na stałe monitorowanie stanu zdrowia. Zobacz, jak zrobić to w sposób poprawny oraz kiedy należy wykonywać pomiary.
Mierzenie cukru przez nakłuwanie palca
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Pomiary cukru są niezbędne do tego, by znać stężenie glukozy we krwi. Cukrzycy muszą wykonywać je kilka razy dziennie.
 • Zazwyczaj mierzenie poziomu cukru wykonuje się rano, na czczo, po i przed posiłkami oraz przed i po aktywności fizycznej czy jazdą samochodem.
 • Obecnie istnieją urządzenia, które pozwalają na pomiary bez konieczności nakłuwania palca.
SPRAWDŹ TEŻ: Test obciążenia glukozą - jak przebiega, jakie są normy?
Spis treści

Reklama

Jak mierzyć cukier?

Pomiaru poziomu cukru można dokonać poprzez nakłucie palca za pomocą nakłuwacza, stanowiącego obudowę dla lancetu, czyli niewielkiego ostrza znajdującego się wewnątrz nakłuwacza. Dzięki temu pacjent nie widzi ostrej końcówki, co może zmniejszyć lęk przed pobraniem krwi do mierzenia poziomu cukru.

Z którego palca mierzyć cukier? Tak naprawdę poziom cukru można zmierzyć z dowolnego palca, jednakże zaleca się oszczędzanie kciuka i palca wskazującego. Do mierzenia lepiej wybrać palec środkowy, serdeczny lub mały.

Przebicie opuszka palca jest dość bolesne. Z tego też powodu Narodowy Fundusz Zdrowia w swoim poradniku „Dzienniczek samokontroli pomiaru poziomu cukru…” zaleca, by nakłuć palec z boku. W ten sposób można zmniejszyć dyskomfort związany z całą czynnością.

Jak prawidłowo mierzyć cukier? Pamiętaj, by przed pomiarem dokładnie umyć dłonie ciepłą wodą, a następnie je wysuszyć. Nie używaj żadnych środków do dezynfekcji, bo mogą one zafałszować wynik. Aby polepszyć przepływ krwi, warto masować wybrany opuszek przed jego nakłuciem. W przypadku, gdy masz problem z uzyskaniem odpowiedniej ilości krwi, wyreguluj głębokość nakłucia. W zasadniczej większości urządzeń można zwiększyć ten parametr.

Jak mierzyć poziom cukru? Gdy zdobędziesz już krew do badania, próbkę musisz umieścić w swoim glukometrze. W zależności od tego, jakiego rodzaju urządzeniem dysponujesz, próbka albo zostanie automatycznie zassana albo będziesz musiał zrobić to samodzielnie. Nie należy dotykać palcem paska urządzenia, bo może to zafałszować wynik.

Pamiętaj również o wymianie lancetu. Nie zaleca się korzystania z różnych glukometrów. Nie powinno się też pożyczać swojego urządzenia innym osobom. Bardzo ważne jest także sprawdzenie ważności pasków do glukometru, jeżeli z takiego rozwiązania korzystasz.

Reklama

Kiedy mierzyć cukier?

Pomiaru cukru należy dokonać w różnych porach dnia.

Diabetyk powinien pamiętać o mierzeniu poziomu cukru na czczo, rano, zaraz po przebudzeniu. Taki pomiar pomoże mu w ustaleniu działania leku/insuliny  na glukozę w czasie nocy, wielkości śniadania  czy odpowiedniej dawki insuliny, jaką powinien przyjąć przed posiłkiem.

Oczywiście, badanie cukru powinno być przeprowadzane zarówno przed, jak i po posiłku. Z tego pomiaru możesz dowiedzieć się, jak dużo węglowodanów powinno zawierać Twoje danie, a także ile insuliny należy przyjąć przed jedzeniem.

Po jakim czasie po posiłku mierzyć cukier? Najlepiej mierzenie cukru zostawić sobie na 2 godziny od rozpoczęcia posiłku. Wówczas będzie można ocenić, jak jedzenie wpływa na poziom glukozy we krwi. Taki pomiar może być wskazówką dotyczącą tego, jaka ilość węglowodanów będzie wystarczająca przy kolejnym posiłku.

Wiesz już, ile po posiłku mierzyć cukier, pamiętaj też o tym, by mierzyć cukier również w takich sytuacjach:

 • przed aktywnością fizyczną, w jej trakcie i po niej – z tego pomiaru możesz dowiedzieć się, czy musisz zjeść coś przed ćwiczeniami albo czy powinieneś odczekać przed ich rozpoczęciem, a także jak aktywność fizyczna wpływa na poziom cukru w organizmie;
 • przed prowadzeniem pojazdów – musisz przeanalizować, czy może zagrażać Ci hipoglikemia, stan szczególnie niebezpieczny zwłaszcza podczas kierowania;
 • przed snem i w nocy – dzięki temu pomiarowi dowiesz się, czy może grozi Ci hipoglikemia lub hiperglikemia.

Mierzenie cukru bez kłucia

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele aparatów do mierzenia cukru bez nakłuwania. Ciekawym rozwiązaniem są urządzenia bez kłucia, które wyglądają jak nowoczesne zegarki na rękę.

Pomiar cukru bez kłucia umożliwia np. sensor, który zakłada się na ramię i skanuje za pomocą telefonu. Przyrządów do mierzenia cukru bez kłucia jest coraz więcej, co zwiększa komfort życia osób chorych. 

Reklama

Aparat do mierzenia cukru

Urządzenia do mierzenia cukru są dostępne w różnych cenach. Tradycyjny glukometr kosztuje już kilkadziesiąt złotych. Niestety, jego użytkowanie wiąże się z bólem podczas przekłuwania palca. Istotne jest tu zaopatrywanie się w specjalne paski do mierzenia cukru.

Aby podnieść sobie komfort życia wielu cukrzyków decyduje się na innowacyjne rozwiązania do mierzenia cukru, które pozwalają na bezbolesne pomiary. Jest to m.in. inteligentny plaster, który na podstawie składu potu jest w stanie określić poziom glukozy we krwi. Inni natomiast decydują się na zegarki do mierzenia cukru, a także specjalne sensory umożliwiające mierzenie cukru telefonem.

Są to urządzenia szybkie w działaniu. Ich minusem jest natomiast wciąż dość wysoka cena. Koszt takiego rozwiązania to nawet kilkaset złotych.

Reklama

Jak mierzyć cukier w ciąży?

Mierzenie cukru w ciąży jest niezbędne wówczas, gdy u ciężarnej rozpoznano cukrzycę ciążową. Pomiary powinny być wykonywane kilka razy dziennie: na czczo, po posiłkach i na wieczór.

Ile po posiłku mierzyć cukier w ciąży? Zwykle taki pomiar należy wykonać godzinę po posiłku.  

O tym, jak mierzyć cukier w ciąży, warto porozmawiać ze swoim lekarzem, a także zapoznać się z instrukcją wskazaną na początku artykułu. 

Reklama

Cena aparatu do mierzenia cukru

To, ile kosztuje aparat do mierzenia cukru, jest uzależnione od różnych czynników, m.in. powszechności sprzętu na rynku, jego nowoczesności czy renomy marki.

Cena aparatów do mierzenia cukru bez nakłuwania to koszt rzędu kilkuset złotych. Znacznie tańsze są natomiast tradycyjne glukometry.

Warto wspomnieć, że cukrzycy mogą otrzymać aparat do mierzenia cukru za darmo od diabetologa albo w aptece po okazaniu recepty na paski.

Czytaj również

Bibliografia

 • Dzienniczek samokontroli pomiaru poziomu cukru we krwi i ciśnienia tętniczego, Akademia NFZ, https://akademia.nfz.gov.pl/wp-content/uploads/2018/11/dzienniczek-glukoza.pdf, [dostęp: 02.02.2022].
 • Po co mierzyć poziom cukru we krwi? Dowiedz się, dlaczego pomiar poziomu cukru u diabetyka jest taki ważny!, One touch, Synoptis, https://www.onetouch.synoptis.pl/pliki/pdf/01/b17a32551ced104dadb0d78e18d8236ad716cf34.pdf, [dostęp: 02.02.2022].
 • Glukometr za darmo, Cukrzyca Polska, https://cukrzycapolska.pl/glukometr-za-darmo/, [dostęp: 02.02.2022].
 • Dr hab. med. M. Wszoła, prof. E. Pańskowska, Ogarnij Cukier - multimedialny podręcznik radzenia sobie z chorobą przygotowany pod kierunkiem dr hab. med. Michała Wszoły i prof. Ewy Pańkowskiej, Fundacja Badań i Rozwoju Nauki, https://fundacjabirn.pl/wp-content/uploads/2018/03/Ebook_Ogarnij_Cukier.pdf, [dostęp: 02.02.2022].
 • K. Cypryk, Cukrzyca ciążowa — rozpoznawanie i leczenie, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2016 tom 1, nr 2, strony 41–44, 2016 Via Medica ISSN 2451–0122.
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda