Kiedy należy wykonać USG dopochwowe

Badanie narządów płciowych kobiety zwane USG dopochwowym jest całkowicie bezpieczne i niebolesne, choć czasem kobiety skarżą się na uczucie dyskomfortu.
Badanie dopochwowe USG
Źródło: 123RF

Spis treści

USG dopochwowe (transwaginalne) to podstawowa metoda diagnostyczna w ginekologii i położnictwie, dużo dokładniejsza w ocenie wszelkich zmian fizjologicznych macicy, jajowodów i jajników niż USG przez powłoki brzuszne.

Jak wygląda badanie

Pacjentka kładzie się na specjalnej kozetce, rozebrana od pasa w dół. Na ultrasonograficzną, jednorazową sondę nakłada się powłoczkę i żel ułatwiający wprowadzenie jej do pochwy. Sonda to podłużne urządzenie o średnicy około 2 centymetrów. Dzięki falom ultrasonograficznym na ekranie widoczne są narządy płciowe pacjentki. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut.

Czytaj też: Jak przygotować się do USG?

Co możemy wykryć

USG dopochwowe powinno być przeprowadzane regularnie, co dwa lata u każdej kobiety, która rozpoczęła współżycie. Jest też ważne przed ciążą i w czasie ciąży. Pozwala stwierdzić zarówno nieprawidłowości i wady anatomiczne w budowie narządów rodnych, jak i występujące w obrębie tych narządów zmiany, m.in. torbiele i nowotwory. USG dopochwowe jest szczególnie ważne, kiedy u kobiety występują bóle o nieznanej przyczynie, krwawienia, zaburzenia miesiączki, problemy z poczęciem dziecka lub donoszeniem ciąży.

"USG dopochwowe jest świetną metodą diagnostyczną dającą obraz macicy i przydatków. Zaletą jest skrócony czas badania, bo teraz nie musimy już, tak jak niegdyś, wypełniać pęcherza płynem, aby posiadać bufor dla ultradźwięków pomiędzy narządem a głowicą. Wcześniej kobiety musiały się napić, przyjść z pełnym pęcherzem, niejednokrotnie zacisnąć zęby i dopiero wtedy się wykonywało badanie. Teraz jest to niepotrzebne i świetnie widać mięśniaki, zmiany czy polipy w obrębie macicy" - mówi lek. med. Grzegorz Kowalewski, ginekolog pracujący w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach.

Zobacz wideo: USG dopochwowe - co wykrywa?

Piotr Wiechowski

Zobacz: Ciąża Tydzień 11: Pierwsze badania USG

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij