Najzdrowsze miejsce w internecie

Ile może spóźniać się okres i jak zareagować na wahania?

Ile może spóźniać się okres? To pytanie potrafi spędzać sen z powiek wielu kobietom, szczególnie tym, które obawiają się nieplanowanej ciąży. Jednak miesiączka może pojawić się kilka dni po planowanym terminie z zupełnie innego powodu. Jeśli zdarza się to sporadycznie, to niekoniecznie oznacza powód do zmartwień. Jeżeli cykle miesiączkowe stają się coraz bardziej nieregularne, a odstępy pomiędzy krwawieniami są coraz dłuższe lub krótsze, należy skonsultować się z lekarzem.
Kobieta odliczająca czas spóźnionej miesiączki
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Cykl miesięczny trwa średnio 28 dni, co oznacza, że co 28 dni pojawia się u kobiet krwawienie. Za prawidłowe uznaje się cykle w przedziale od 24 do 35 dni.
 • Drobne wahania terminów pomiędzy miesiączkami są całkowicie normalne. Dopuszcza się odstępstwa w granicach 3-4 dni.
 • Naturalny brak regularności cyklu występuje przez pierwsze dwa lata od pojawienia się miesiączki oraz w okresie przed menopauzą.
 • Spóźniająca się miesiączka może świadczyć o zapłodnieniu, jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, a okres nie pojawia się lub kolejne krwawienia występują coraz później, należy skonsultować się z lekarzem.
SPRAWDŹ TEŻ: Pierwsza miesiączka - objawy i porady
Spis treści

Spóźniający się okres to zjawisko, którego doświadczyła niemalże każda kobieta. Nieregularne miesiączki nie są niczym niezwykłym, chociażby w okresie dojrzewania płciowego, czy w trakcie menopauzy.

Jednak u dojrzałych kobiet, które zazwyczaj nie mają problemów z regularnością cyklu menstruacyjnego, spóźniający się okres może zaniepokoić. 

Spóźniony okres a cykl miesiączkowy

Przyjmuje się, że prawidłowy cykl miesiączkowy trwa 28 dni, ale cykle trwające od 24 (nie mniej niż 22) do 35 dni, również nie odbiegają od normy. Różnice pomiędzy długością kolejnych cykli nie powinny przekraczać 3-4 dni. 

Jeśli są większe i sytuacja ta powtarza się często, to mamy wówczas do czynienia z nieregularnymi miesiączkami. 

Większość kobiet doskonale radzi sobie z obliczaniem cyklu menstruacyjnego i wie, kiedy powinno pojawić się kolejne krwawienie. Dlatego, gdy miesiączka się spóźnia pojawia się niepokój. Może być on związany z obawą dotyczącą nieplanowanej ciąży lub pojawienia się problemów zdrowotnych.

Czy słusznie? Każda z tych opcji jest prawdopodobna, ale przyczyny spóźniającego się okresu mogą być różne. Od bardzo błahych, po dość poważne, których nie należy lekceważyć. 

Przyczyny spóźniania się okresu

Przyczyn opóźnień okresu może być wiele. W pierwszej kolejności podejrzenie pada na ewentualną ciążę. Jeżeli kobieta współżyła seksualnie, szczególnie regularnie, warto wykonać test ciążowy, bo oczywiście mogło dojść do zapłodnienia.

Jednak spóźniający się okres niekoniecznie oznacza ciążę, a jeśli została ona całkowicie wykluczona, warto sprawdzić inne możliwe przyczyny. 

Czemu więc okres się spóźnia? W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się temu, kogo dotyczy spóźniająca się miesiączka. Zjawisko takie jest bowiem całkiem naturalne w przypadku młodych dziewczyn będących jeszcze w okresie dojrzewania płciowego.

Cykl menstruacyjny potrafi się stabilizować nawet do dwóch lat od wystąpienia pierwszej miesiączki. Dopiero po tym okresie spóźniające się i nieregularne menstruacje mogą niepokoić. 

Inną sytuacją, w której spóźniający się okres nie musi oznaczać niczego złego, jest zbliżająca się menopauza. Nieregularne miesiączki są bowiem jednym z symptomów zmian zachodzących w gospodarce hormonalnej kobiet pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. 

Jeśli jednak wykluczymy ciążę, dojrzewanie i przekwitanie to od czego spóźnia się okres?

Do przyczyn spóźniania się miesiączki można zaliczyć m.in.:

 • stres - zarówno ten nagły i silny, jak i długotrwały;
 • nieprawidłowe odżywianie - rygorystyczna dieta, zbyt szybka i nadmierna utrata kilogramów, zbyt mało kalorii przyjmowanych wraz z pożywieniem;
 • nadwaga lub otyłość;
 • przebyte infekcje;
 • przyjmowanie niektórych leków;
 • podróże podczas, których następuje zmiana strefy czasowej i klimatycznej;
 • przemęczeniewynikające z przepracowania bądź intensywnych ćwiczeń fizycznych;
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej - w tym przyjmowanie lub odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, hiperprolaktynemia, niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników, czy wspomniana wcześniej menopauza;
 • choroby układu rozrodczego - np. torbiele;
 • niektóre choroby nowotworowe.

Ile może spóźniać się okres nieregularny?

O nieregularnym okresie możemy mówić wówczas, gdy występuje on zbyt rzadko lub zbyt często, a odstępy pomiędzy krwawieniami menstruacyjnymi się nierówne. Przypomnijmy, iż prawidłowy cykl menstruacyjny trwa nie mniej niż 22 dni i nie więcej niż 35. 

Prawidłowe regularne miesiączkowanie określa się terminem eumenorrhoea i występuje ono co 24-35 dni. Jeżeli pomiędzy kolejnymi krwawieniami odstępy są raz krótsze, a raz dłuższe to mamy do czynienia z nieregularnymi miesiączkami. Nieregularny okres precyzują jeszcze dwa pojęcia.

Oligomenorrhoea oznacza, że krwawienia menstruacyjne występują rzadko, a odstępy pomiędzy nimi są nieregularne oraz przekraczają 35 dni. Z kolei określenia polymenorrhoea używa się do opisania zbyt częstych miesiączek, w przypadku których cykle są krótsze niż 22 dni.

Nieregularny okres może się więc spóźniać kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dni. Wszystko zależy od przyczyny zaburzenia cyklu.

Za cykliczność okresu odpowiedzialne są hormony. Wszelkie odstępstwa od norm wiążą się więc zazwyczaj z zaburzeniami ze strony gospodarki hormonalnej.

Nieregularne miesiączki najczęściej mają związek z dojrzewaniem płciowym lub z menopauzą, jednak właściwą diagnozę może ustalić jedynie specjalista. Powody nieregularnych miesiączek mogą być podobne do tych wymienionych przy okazji spóźniającego okresu. 

Co mam robić przy opóźnionym okresie?

Kilkudniowe, jednorazowe, czy sporadyczne spóźnianie się okresu nie powinno wzbudzać niepokoju. Spóźniony okres o tydzień też może być wynikiem chociażby stresu, przemęczenia bądź nieprawidłowej diety.

Zanim więc sięgniemy po wiedzę dotyczącą wszelkich najgorszych chorób, które mają wpływ na opóźnienie okresu, warto przeanalizować ogólne samopoczucie i prowadzony tryb życia.

Czasem sam stres związany z ciągłym analizowaniem tego, dlaczego okres się spóźnia i zastanawianiem się nad możliwością zajścia w ciążę, może dodatkowo opóźniać nadejście menstruacji. Warto wówczas pomyśleć o jakiejś formie relaksu, odpoczynku, ciepłej kąpieli, czy lampce wina. 

Jeśli jednak okres nie pojawia się przez kolejnych kilka tygodni, czy cykl się całkiem rozregulował, to należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.  

Czytaj również

Bibliografia

 • Ginekologia i położnictwo pod red. Sieroń D., Opiłka M.N., Sulewski A., Wrocław 2017, s. 29-32
 • Anna Salvia, Cristina Torrón, Miesiączka. Chcę wiedzieć, Warszawa 2021
 • Żmudzka, E. (2020). Miesiączka, ból miesiączkowy i PMS.
 • Jagielska, G., Wolańczyk, T., & Osuch, B. (2010). Zaburzenia miesiączkowania w jadłowstręcie psychicznym. Psychiatria Polska, 2, 277-286.
 • Zięba, E., Nowak-Staż, G., Karakiewicz, B., Markowska, M., Krawczyńska, J., & Skawiński, D. (2012). Rozwój somatyczny dziewcząt z zaburzeniami miesiączkowania i bez zaburzeń w stanie zdrowia i rozwoju w aspekcie wybranych wskaźników wagowo-wzrostowych. Studia Medyczne, 25, 51-9.
Marta Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Redaktor naczelna medme.pl. Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Obecnie swoje pasje i doświadczenie wykorzystuje w pracy nad rozwojem serwisu medme.pl.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Bolące sutki a choroby i zmiany hormonalne. Kiedy sutki mogą boleć przy dotyku, w ciąży lub trakcie okresu?
Bolące sutki
Przeczytaj artykuł
Jak przyspieszyć okres? - tabletki, domowe sposoby i zioła
Kalendarz dni płodnych
Przeczytaj artykuł
Pierwsza miesiączka - kiedy, ile trwa? Objawy
Nastolatka z pierwszą miesiączką
Podobne artykuły
Cykl bezowulacyjny - objawy i wykres. Jak go rozpoznać?
Faza folikularna - co oznacza, ile trwa? Hormony
Faza lutealna - kiedy jest oraz ile trwa? Objawy i ciąża
Dni płodne po okresie - kiedy są oraz ile trwają?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Czym jest long covid? 😷
Trwa nawet do 12 tygodni 🤧