To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Spóźniający się okres - dlaczego i ile może się spóźniać miesiączka? Przyczyny

Ile może spóźniać się okres? To pytanie potrafi spędzać sen z powiek wielu kobietom, szczególnie tym, które obawiają się nieplanowanej ciąży. Jednak miesiączka może pojawić się kilka dni po planowanym terminie z zupełnie innego powodu. Jeśli zdarza się to sporadycznie, to niekoniecznie oznacza powód do zmartwień. Jeżeli cykle miesiączkowe stają się coraz bardziej nieregularne, a odstępy pomiędzy krwawieniami są coraz dłuższe lub krótsze, należy skonsultować się z lekarzem. Jakie mogą być przyczyny takich opóźnień? Dowiedz się z naszego artykułu.
Kobieta odliczająca czas spóźnionej miesiączki
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Cykl miesięczny trwa średnio 28 dni, co oznacza, że co 28 dni pojawia się u kobiet krwawienie. Za prawidłowe uznaje się cykle w przedziale od 24 do 35 dni.
 • Drobne wahania terminów pomiędzy miesiączkami są całkowicie normalne. Dopuszcza się odstępstwa w granicach 3-4 dni.
 • Spóźniająca się miesiączka może, ale nie musi świadczyć o zapłodnieniu. Kiedy należy udać się do lekarza?
SPRAWDŹ TEŻ: Cykl miesiączkowy (menstruacyjny) - co nim steruje?
Spis treści

Spóźniający się okres to zjawisko, którego doświadczyła niemalże każda kobieta.

Nieregularne miesiączki nie są niczym niezwykłym, chociażby w okresie dojrzewania płciowego, czy w trakcie menopauzy.

Jednak u dojrzałych kobiet, które zazwyczaj nie mają problemów z regularnością cyklu menstruacyjnego, spóźniający się okres może zaniepokoić.

Reklama

Spóźniony okres a cykl miesiączkowy

Przyjmuje się, że prawidłowy cykl miesiączkowy trwa 28 dni, ale cykle trwające od 24 (nie mniej niż 22) do 35 dni, również nie odbiegają od normy.

Różnice pomiędzy długością kolejnych cykli nie powinny przekraczać 3-4 dni. (Zatem 2 dni opóźnienia, o które wiele kobiet się martwi, jest całkowicie normalne).

Jeśli są większe i sytuacja ta powtarza się często, to mamy wówczas do czynienia z nieregularnymi miesiączkami. Ból jajników może oznaczać zatem owulację, a nie zbliżający się okres.

Większość kobiet doskonale radzi sobie z obliczaniem cyklu menstruacyjnego i wie, kiedy powinno pojawić się kolejne krwawienie. Dlatego, gdy miesiączka się spóźnia pojawia się niepokój.

Może być on związany z obawą dotyczącą nieplanowanej ciąży lub pojawienia się problemów zdrowotnych.

Czy słusznie? Każda z tych opcji jest prawdopodobna, ale przyczyny spóźniającego się okresu mogą być różne. Od bardzo błahych, po dość poważne, których nie należy lekceważyć. 

Spóźniający okres zaleca się skonsultować z lekarzem, zwłaszcza gdy przyczyną nie może być ciąża. Nieważne czy jest 5, 7 lub 10 dni.

Reklama

Dlaczego okres się spóźnia? Przyczyny

Przyczyn opóźnień okresu może być wiele. W pierwszej kolejności podejrzenie pada na ewentualną ciążę.

Jeżeli kobieta współżyła seksualnie, szczególnie regularnie, warto wykonać test ciążowy, bo oczywiście mogło dojść do zapłodnienia. Kiedy najlepiej go zrobić? Najlepiej w dzień planowanej miesiączki lub 14 dni po owulacji.

W przypadku podejrzenia ciąży należy też zwrócić uwagę na inne objawy, które mogą towarzyszyć spóźniającemu się okresowi, m.in.:

 • ból brzucha (w szczególności podbrzusza i jajników),
 • częste oddawanie moczu,
 • tkliwość piersi (a także bolące sutki),
 • pryszcze,
 • upławy (konkretnie biała wydzielina).

Jednak spóźniający się okres niekoniecznie oznacza ciążę, a jeśli została ona całkowicie wykluczona, np. gdy dziewczyna jest dziewicą, warto sprawdzić inne możliwe przyczyny.

Czemu więc okres się spóźnia? W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się temu, kogo dotyczy spóźniająca się miesiączka.

Zjawisko takie jest bowiem całkiem naturalne w przypadku młodych dziewczyn będących jeszcze w okresie dojrzewania płciowego.

Cykl menstruacyjny potrafi się stabilizować nawet do dwóch lat od wystąpienia pierwszej miesiączki. Dopiero po tym okresie spóźniające się i nieregularne menstruacje mogą niepokoić. 

Inną sytuacją, w której spóźniający się okres nie musi oznaczać niczego złego, jest zbliżająca się menopauza.

Nieregularne miesiączki są bowiem jednym z symptomów zmian zachodzących w gospodarce hormonalnej kobiet pomiędzy 45. a 55. rokiem życia.

Jeśli jednak wykluczymy ciążę, dojrzewanie i przekwitanie to od czego spóźnia się okres?

Wówczas przyczyn należy szukać gdzie indziej. Najczęstszym powodem jest zachwiana gospodarka hormonalna, która może wynikać z pewnych chorób.

Przez co zatem spóźnia się okres? Do przyczyn można zaliczyć m.in.:

 • stres - zarówno ten nagły i silny, jak i długotrwały;
 • nieprawidłowe odżywianie - rygorystyczna dieta, zbyt szybka i nadmierna utrata kilogramów, zbyt mało kalorii przyjmowanych wraz z pożywieniem;
 • nadwaga lub otyłość;
 • przebyte infekcje np. grzybica;
 • przyjmowanie niektórych leków, np. antydepresantów;
 • podróże podczas, których następuje zmiana strefy czasowej i klimatycznej;
 • przemęczenie wynikające z przepracowania bądź intensywnych ćwiczeń fizycznych;
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej - w tym przyjmowanie lub odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, hiperprolaktynemia, zespół policystycznych jajników (PCOS), czy wspomniana wcześniej menopauza;
 • choroby układu rozrodczego - np. torbiele;
 • przeziębienie i inne choroby, np. COVID-19 - mają wpływ na osłabienie organizmu i jego prawidłowe funkcjonowanie;
 • endometrioza - nieprawidłowe występowanie błony śluzowej macicy;
 • choroby tarczycy (w szczególności niedoczynność i Hashimoto) – występują wtedy zmiany hormonalne;
 • cukrzyca - zwłaszcza przez hiperinsulinemię;
 • anemia - występuje znaczny niedobór żelaza;
 • szczepienie - opóźnienie okresu może być reakcją odpornościową organizmu;
 • niektóre choroby nowotworowe.

Kiedy jeszcze spóźnia się okres? Dojść do tego może jeśli w środku cyklu pojawi się plamienie. Jest to normalne zjawisko przy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych.

Po ich ostawieniu, (także zrezygnowaniu ze stosowania plastrów) gospodarka hormonalna może zostać zaburzona. Ile wtedy zazwyczaj spóźnia się okres? Jego brak trwać może nawet do 6 miesięcy.

Spóźniający się okres jest również częstym zjawiskiem po porodzie, przestaniu karmienia piersią czy po przyjęciu tabletki „dzień po”.

Czy natomiast to normalne, że po pierwszym stosunku spóźnia się okres? Czasami tak, jednak jest to wyłącznie kwestia stresu.

Spóźniający okres może być kwestią naprawdę wielu chorób, dlatego zauważenie każdego towarzyszącego objawu może być pomocne w diagnozie.

Żółty śluz może zwiastować miesiączkę lub zakażenie rzęsistkiem pochwowym. Brązowe upławy przy spóźnionym okresie z kolei mogą świadczyć o zapaleniu dróg rodnych.

Niekoniecznie trzeba się martwić, np. brakiem śluzu, czyli suchością pochwy przy spóźniającym się okresie. Jest to często wynik spadku estrogenu tuż przed miesiączką.

Nie tylko młode dziewczyny martwią się spóźniającym okresem. Kobiety po 40 również zastanawiają się, ile może się on spóźniać. W ich przypadku niestety taka sytuacja może być wynikiem przedwczesnego przekwitania.

Ile maksymalnie może spóźniać się okres nieregularny?

O nieregularnym okresie możemy mówić wówczas, gdy występuje on zbyt rzadko lub zbyt często, a odstępy pomiędzy krwawieniami menstruacyjnymi się nierówne.

Przypomnijmy, iż prawidłowy cykl menstruacyjny trwa nie mniej niż 22 dni i nie więcej niż 35. 

Prawidłowe regularne miesiączkowanie określa się terminem eumenorrhoea i występuje ono co 24-35 dni.

Jeżeli pomiędzy kolejnymi krwawieniami odstępy są raz krótsze, a raz dłuższe to mamy do czynienia z nieregularnymi miesiączkami. Nieregularny okres precyzują jeszcze dwa pojęcia.

Oligomenorrhoea oznacza, że krwawienia menstruacyjne występują rzadko, a odstępy pomiędzy nimi są nieregularne oraz przekraczają 35 dni.

Z kolei określenia polymenorrhoea używa się do opisania zbyt częstych miesiączek, w przypadku których cykle są krótsze niż 22 dni.

Nieregularny okres może się więc spóźniać kilka kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dni. Wszystko zależy od przyczyny zaburzenia cyklu.

Za cykliczność okresu odpowiedzialne są hormony. Wszelkie odstępstwa od norm wiążą się więc zazwyczaj z zaburzeniami ze strony gospodarki hormonalnej.

A do ilu dni maksymalnie może spóźniać się okres u nastolatek? Teoretycznie w tym wieku powinien być unormowany, jednak hormony mogą wywołać opóźnienia miesiączki.

Jeśli jednak w takiej sytuacji okres pojawia się rzadziej niż raz na 90 dni, może stanowić to powód do obaw.

Nieregularne miesiączki najczęściej mają związek z dojrzewaniem płciowym lub z menopauzą, jednak właściwą diagnozę może ustalić jedynie specjalista.

Powody nieregularnych miesiączek mogą być podobne do tych wymienionych przy okazji spóźniającego okresu.

Reklama

Jak wywołać spóźniający się okres?

Kilkudniowe, jednorazowe czy sporadyczne spóźnianie się okresu nie powinno wzbudzać niepokoju. Spóźniony okres bez ciąży o tydzień może być, np. wynikiem stresu, przemęczenia bądź nieprawidłowej diety.

Zanim więc sięgniemy po wiedzę dotyczącą wszelkich najgorszych chorób, które mają wpływ na opóźnienie okresu, warto przeanalizować ogólne samopoczucie i prowadzony tryb życia.

Czasem sam stres związany z ciągłym analizowaniem tego, dlaczego okres się spóźnia i zastanawianiem się nad możliwością zajścia w ciążę, może dodatkowo opóźniać nadejście menstruacji.

Warto wówczas pomyśleć o jakiejś formie relaksu, odpoczynku (lub odwrotnie – o intensywnych ćwiczeniach) ciepłej kąpieli czy lampce wina. Nie są to jednak zawsze zalecane sposoby.

Jeśli jednak okres nie pojawia się przez kolejnych kilka tygodni można podejrzewać, że cykl menstruacyjny zupełnie się rozregulował. Wówczas należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.  

W celu wywołaniu okresu może on przepisać tabletki podjęzykowe lub dopochwowe. Na regulację miesiączki podaje się także tabletki antykoncepcyjne, które również powinny wprowadzić równowagę hormonalną w organizmie.

Nieraz lekarze przepisują luteinę, czyli syntetyczny progesteron na wywołanie krwawienia. Można tym samym regulować cykle i pomóc w zajściu w ciążę. Niestety spóźniający okres zdarza się także po luteinie. Nie należy się jednak zniechęcać, gdyż pomóc może wydłużona kuracja.

Wiele chorób odpowiedzialnych za spóźniający okres leczy ginekolog. Niektóre przypadki jednak wymagają wizyty u innego specjalisty.

Czytaj również

Bibliografia

 • Ginekologia i położnictwo pod red. Sieroń D., Opiłka M.N., Sulewski A., Wrocław 2017, s. 29-32
 • Anna Salvia, Cristina Torrón, Miesiączka. Chcę wiedzieć, Warszawa 2021
 • Żmudzka, E. (2020). Miesiączka, ból miesiączkowy i PMS.
 • Jagielska, G., Wolańczyk, T., & Osuch, B. (2010). Zaburzenia miesiączkowania w jadłowstręcie psychicznym. Psychiatria Polska, 2, 277-286.
 • Zięba, E., Nowak-Staż, G., Karakiewicz, B., Markowska, M., Krawczyńska, J., & Skawiński, D. (2012). Rozwój somatyczny dziewcząt z zaburzeniami miesiączkowania i bez zaburzeń w stanie zdrowia i rozwoju w aspekcie wybranych wskaźników wagowo-wzrostowych. Studia Medyczne, 25, 51-9.
Marta Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Swoje pasje i doświadczenie wykorzystuje w pracy zawodowej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Miesiączka
Jak wyglądają skrzepy podczas okresu. Czy powinny niepokoić?
Kobieta cierpiąca na skrzepy w czasie miesiączkowania
Obfite miesiączki - u dziewczynek, po porodzie i po 40. Co pomaga?
Kobieta z miesiączką
Plamienie owulacyjne - jak wygląda i ile trwa krwawienie?
Kobieta w trakcie cyklu owulacyjnego
Podobne artykuły
Kobieta odliczająca czas spóźnionej miesiączki
Spóźniający się okres - dlaczego i ile może się spóźniać miesiączka? Przyczyny
Moment zapłodnienia komórki jajowej
Kiedy i jak objawia się pęknięcie pęcherzyka Graafa?
Kobietę boli brzuch
Ból jajnika po okresie - przyczyny. Ile trwa i czy może oznaczać ciążę?
Pigułki na opóźnienie miesiączki
Czy antybiotyk może opóźnić okres? Antybiotyk a okres
Kalendarz miesiączki
Ile krwi traci kobieta podczas miesiączki?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!