Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Kiedy i gdzie warto wykonać badanie USG?

USG piersi – obok mammografii – jest jednym z najważniejszych badań w profilaktyce i diagnostyce raka piersi i innych zmian nienowotworowych. Przeczytaj, jak się je wykonuje, kiedy najlepiej poddać się badaniu i ile trzeba za nie zapłacić?
Kobieta na badaniu ultrasonograficznym
Źródło: 123RF
W skrócie
 • USG piersi to nieinwazyjne badanie obrazowe piersi, dołu pachowego i sąsiadujących węzłów chłonnych. Wykonuje się profilaktycznie lub przy podejrzeniu zmian chorobowych.
 • USG piersi można wykonać na NFZ, kiedy lekarz podejrzewa wystąpienie zmian, lub prywatnie. Koszt badania to ok. 150-200 zł.
 • Badanie to pozwala wykryć zmiany łagodne i złośliwe. Niekiedy diagnostykę trzeba poszerzyć, np. o biopsję.
Spis treści

Jak wygląda USG piersi?

Kobieta w wieku rozrodczym powinna w szczególny sposób dbać o siebie i monitorować stan swojego zdrowia.

Aby oczekiwanie potomstwa przebiegało bezproblemowo, oprócz systematycznej kontroli układu płciowego i kwestii związanych z płodnością, warto również regularnie badać piersi, doły pachowe i sąsiadujące z nimi węzły chłonne.

USG piersi jest badaniem obrazowym wykonywanym za pomocą ultrasonografu, który z wykorzystaniem ultradźwięków umożliwia w nieinwazyjny sposób „zajrzeć” w głąb ciała i różnych tkanek organizmu. 

Badania piersi, które wykonuje się najczęściej to:

 • badanie wzrokowe,
 • badanie palpacyjne,
 • mammografia,
 • i właśnie USG.

Wykonywanie ich wszystkich systematycznie zapobiega rozwojowi różnych chorób, szczególnie raka piersi, na którego zachorowalność wciąż systematycznie rośnie. 

Jak się przygotować do USG piersi?

USG jest badaniem bezbolesnym, krótko trwa i nie trzeba się do niego w żaden sposób przygotowywać.

Niekiedy zamiast określenia USG piersi spotkać się można z nazwą USG sutka. Chodzi o to samo badanie, ponieważ w medycynie mianem „sutka” nazywa się cały gruczoł, czyli całą pierś. 

Oczywiście podczas badania lekarz ogląda również brodawkę sutkową, gdzie także mogą umiejscawiać się różne zmiany chorobowe.

Reklama

USG piersi na NFZ i prywatnie

Czy można wykonać USG piersi na NFZ czy za badanie zawsze trzeba zapłacić? Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach programu profilaktyki raka piersi refunduje badanie mammograficzne kobietom między 50 a 69 rokiem życia. Są to lata, w których zapadalność na raka piersi jest najwyższa.

W przypadku wątpliwego wyniku mammografii diagnostykę można bezpłatnie poszerzyć o USG. Okazuje się jednak, że bezpłatne badania nie są tylko dla kobiet objętych programem. Można wykonać je w każdym wieku, jeśli kieruje na nie lekarz specjalista (przede wszystkim ginekolog lub onkolog).

Badanie można również wykonać prywatnie. Zaletą tego rozwiązania jest krótki czas oczekiwania oraz to, że odpłatnie można zrobić USG piersi bez skierowania. Jego koszt oscyluje w granicach 150-200 zł. Od czego zależy koszt USG piersi? Głównie od placówki oraz lekarza, który je przeprowadza.

Gdzie zrobić USG piersi? Jest to badanie powszechne, które można wykonać w większości placówek medycznych zaopatrzonych w sprzęt ultrasonograficzny, na terenie całego kraju.

Kiedy USG piersi? W którym dniu cyklu?

Piersi pod wpływem wahań gospodarki hormonalnej zmieniają się w trakcie cyklu menstruacyjnego. Pacjentki pytają niekiedy, w którym dniu cyklu USG piersi najlepiej jest wykonać? 

Badaniu można poddać się w każdym dniu cyklu, jednak w jego drugiej połowie, kiedy gruczoły są bardziej nabrzmiałe i bolesne, może ono powodować większy dyskomfort. Zmiany te nie mają jednak większego wpływu na miarodajność badania i wykrywanie zmian chorobowych. 

Nie ma również zależności USG piersi a okres – robienie go podczas miesiączki jest jak najbardziej możliwe i nie wpływa na wynik.

Kiedy najlepiej zrobić USG piersi? W jakim wieku badanie jest zalecane? Profilaktyka ważna jest w każdym wieku, a badanie ultrasonograficzne dedykowane jest zarówno kobietom młodym, jak i starszym (w przeciwieństwie do mammografii, którą robi się zazwyczaj dopiero po 40 roku życia). 

Pierwsze USG piersi warto zrobić już po okresie dojrzewania, np. około 20 roku życia i regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym.

Reklama

Zmiany w piersiach na USG

Czy wszelkie zmiany w piersiach na USG są widoczne? Badanie ultrasonograficzne nie daje pełnej gwarancji wykrywalności wszystkich możliwych zmian w tkankach organizmu. Wykonywane na piersiach w większości przypadków wykazuje jednak powstałe zmiany. 

Co wykrywa USG piersi? Przede wszystkim różnego rodzaju guzy i torbiele, choć - aby dokładnie określić ich rodzaj – trzeba niekiedy poszerzyć diagnostykę o dodatkowe badania, np. biopsję. 

Czasem na podstawie samego zdjęcia USG guza w piersiach trudno jest ustalić, jaką ma on postać – złośliwą czy łagodną. Lekarz zleca wówczas badania pomagające ją określić.

Zatem, czy USG wykryje raka piersi? W wielu przypadkach zmiany nowotworowe są widoczne na obrazie USG, a nawet, jeśli od razu nie uda się na nim rozpoznać choroby, wykrycie samej obecności zmiany jest wystarczającym alarmem dla pacjentki i podstawą do dalszych badań.

Reklama

USG piersi z implantami

Implanty piersiowe są obecnie powszechnie stosowaną metodą rekonstrukcji piersi po jej usunięciu. 

Wiele kobiet decyduje się też na ich wszczepienie wyłącznie ze względów estetycznych. Czy po takim zabiegu obrazowe badanie piersi jest możliwe? Jak najbardziej, a w wielu przypadkach lekarze zalecają je ze względu na sam implant:

 • przy podejrzeniu pęknięcia implantu,
 • przy podejrzeniu infekcji po jego wszczepieniu,
 • przy podejrzeniu obkurczenia torebki implantu itd.

USG piersi z implantami dla pacjentki wygląda dokładnie tak samo jak zwykłe USG piersi. Lekarz natomiast z reguły ogląda i opisuje w nim strukturę implantu, jego zawartość i kondycję, a także stan tkanek dookoła oraz dołu pachowego.

Do takiego badania również nie trzeba się specjalnie przygotowywać i można wykonać je w każdym momencie cyklu miesiączkowego.

Reklama

Mammografia czy USG?

Na czym polega różnica między USG piersi a mammografią, skoro obydwa badania są badaniami obrazowymi? Mammografia wykorzystuje promienie rentgenowskie, USG natomiast – ultradźwięki. 

Każde z badań zalecane jest pacjentkom w innym wieku. U kobiet młodszych częściej wykonuje się USG piersi, natomiast mammografię – u kobiet po 40 roku życia. 

Wiąże się to z różnicami w morfologii gruczołu sutkowego dokonującymi się na przestrzeni lat. U młodych pacjentek przeważa w niej tkanka gruczołowa, u starszych – tłuszczowa, która jest doskonale widoczna właśnie w mammografii.

Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach badania te wzajemnie się uzupełniają. Szczególnie, kiedy jedno z nich daje wątpliwy wynik.

Zarówno mammografię, jak i USG piersi lekarz może zlecić, kiedy badanie palpacyjne budzi jego wątpliwości. Obydwa badania można wykonywać też profilaktycznie, bez zaobserwowania jakichkolwiek zmian, co zaleca się robić nawet raz do roku.

USG piersi u ginekologa można wykonać, jeśli specjalista posiada w gabinecie aparat ultrasonograficzny. Mammografię natomiast przeprowadza się w specjalnych pracowniach w placówkach medycznych lub mammobusach obsługujących pacjentki objęte programem profilaktyki raka piersi.

Czytaj również

Bibliografia

 • A. Nowicki, I. Stogowska, Wczesne wyniki badania profilaktycznego wykrywania raka piersi, w: Ginekologia Polska 6/2007
 • W. Jakubowski, K. Dobruch-Sobczak, B. Migda, Standardy badań ultrasonograficznych Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego – aktualizacja. Badanie sonomammograficzne, w: Journal of Ultrasonography, 2012; 12: 245–261 http://jultrason.pl/artykul.php?a=34&key=fbe71c1269bab942ff2190a7ba0e2b02 [30.10.2021]
 • Narodowy Fundusz Zdrowia, Proste badania, które ratują życie, https://www.nfz-krakow.pl/dla-pacjenta/aktualnosci/proste-badania-ktore-ratuja-zycie,240.html [30.10.2021]
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania
Ubezpieczenie szpitalne w LUX MED Ubezpieczenia: usługi szpitalne, sieć prywatnych szpitali, koordynacja opieki szpitalnej
Ubezpieczenie szpitalne
Ginekolog dla mężczyzn - jak wygląda wizyta u androloga?
Ginekolog dla mężczyzn
Kiedy i gdzie warto wykonać badanie USG?
Kobieta na badaniu ultrasonograficznym
Podobne artykuły
Badanie poziomu CMV IgG
CMV IgG – jak badanie wpływa na ciążę i rozwój płodu?
Badanie EMG
Badanie EMG (elektromiografia) - jak wygląda i ile trwa? Cena i wyniki
Próbki krwi
Co to jest badanie LDH i kiedy je wykonać? Sprawdź, co oznaczają wyniki
Pobieranie krwi do badania
CMV IgM - cena i normy. Kiedy niereaktywny i reaktywny?
Badanie raka prostaty dzięki PSA
Badanie PSA - normy (wolny, całkowity). Jakie są wskazania do wykonania testu?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!