Niemowlę i noworodek
Noworodek a niemowlę – kalendarz rozwoju niemowlaka
Narodziny dziecka są dla rodziców i bliskich niesamowitym wydarzeniem. Pojawiający się na świecie noworodek całkowicie zmienia dotychczasowe życie. Potrzebuje nieustannej opieki, uwagi, a przede wszystkim miłości.
Noworodek a 3 miesięczne niemowlę
Pierwsze trzy miesiące życia dziecka są dla niego niezwykle ważne. Z dnia na dzień uczy się jak sobie radzić poza łonem matki. Pierwszy miesiąc życia, a właściwie 28 dni to okres noworodkowy. W tym czasie dziecko uczy się reakcji na bodźce intensywnie rozwijając zmysły.
- Kiedy noworodek zaczyna widzieć? Widzi od pierwszych dni życia, jednak nie jest
w stanie skupić uwagi na przedmiocie, rozpoznać jego barw i dokładnego kształtu.
Z tygodnia na tydzień te zdolności będą się rozwijać. - Kolejne ważne pytania to ile śpi noworodek i ile powinien jeść noworodek? Początkowo maleństwo przesypia ok. 20 godzin na dobę, budząc się tylko na jedzenie. Jeśli jest karmiony piersią to je tyle ile powinien, ponieważ gdy jest najedzony do wypluwa pierś. Natomiast w przypadku mleka modyfikowanego to ok. 30-60 ml
w pierwszym tygodniu, a wzrasta ok. 10 ml na tydzień.
2 miesięczne niemowlę jest zdecydowanie bardziej ruchliwe i zaczyna obserwować otoczenie. Natomiast 3 miesięczne niemowlę potrafi już utrzymywać kontakt wzrokowy z rodzicami, wymachiwać energicznie rączkami i nóżkami, a także utrzymać przez kilkanaście sekund uniesioną główkę leżąc na brzuszku.
Niemowlę – rozwój między 4 a 6 miesiącem życia
4 miesięczne niemowlę zaczyna poznawać przedmioty wkładając wszystko co wpadnie w rączki do buzi. Dzięki temu przygotowuje się także do nauki jedzenia. Dziecko podejmuje próby samodzielnej zmiany pozycji z pleców na brzuszek. Interesuje go wszystko co jest dookoła – dźwięki również.
5 miesięczne niemowlę samo przewraca się z brzuszka na plecy i odwrotnie. Nieustannie uprawia gimnastykę wkładając sobie stopy do buzi. Mogą pojawiać się pierwsze objawy ząbkowania.
Kiedy niemowlę siada? Gdy skończy pół roku. 6 miesięczne niemowlę powinno już zaczynać jeść stałe posiłki. Jego silne mięśnie pozwalają mu na pełzanie na brzuszku, dlatego należy pilnować go jak oka w głowie. Poza tym zaczyna wydawać dźwięki i chętnie je naśladuje.
Kiedy niemowlę siada – rozwój między 7 a 9 miesiącem życia
7 miesięczne niemowlę jest niezwykle związane emocjonalnie z matką. Do tej pory nie miało aż takiej świadomości. Teraz chce mieć ją cały czas przy sobie, najlepiej w zasięgu wzroku. Dziecko na tym etapie rozwoju już pewnie siedzi i może zaczynać raczkowanie. Podtrzymane chętnie staje na nóżkach.
8 miesięczne niemowlę intensywnie rozwija się ruchowo. Potrafi raczkować, samodzielnie utrzymać butelkę, a także zjeść to co trzyma w rączce. Potrafi wyrazić czy chce bawić się daną zabawką czy nie. Dziecko „mówi” coraz więcej wykrzykując w swoim języku.
9 miesięczne niemowlę jest niezwykle ciekawskie. Coraz bardziej podobają mu się przedmioty poza zasięgiem rączki i usilnie próbuje je zdobyć. Podejmuje próby wstawania przy meblach. Potrafi okazać złość, odmowę, a także zadowolenie i aprobatę.
Niemowlę – kiedy zaczyna chodzić?
10 miesięczne niemowlę powinno mieć już urozmaiconą dietę pełną owoców, warzyw, ryb, mięsa, a także produktów zbożowych. W jedzeniu pomogą mu ząbki, gdyż jest już w posiadaniu kilku. Dziecko zaczyna rozumieć postepowanie przyczynowo - skutkowe np. celowo wyrzuca zabawkę. Rozwój motoryczny dziecka jest indywidualny. Niektóre maluchy potrafią już samodzielnie stać, inne dopiero zaczynają raczkować.
Kiedy niemowlę zaczyna chodzić? Około miesiąc przed pierwszymi urodzinami. 11 miesięczne niemowlę jest już bardzo sprawne fizycznie. Często potrafi chodzić, kucać i raczkować. Ciężko je upilnować, dlatego potrzebuje ciągłej opieki. Rozpoznaje obrazki i wymawia pierwsze słowa.
12 miesiąc życia kończy okres niemowlęcy. W tym wieku dziecko uwielbia się bawić w towarzystwie najbliższych. Z chęcią próbuje samodzielnego jedzenia. Zaczyna coraz więcej mówić i rozumieć. Potrafi wykonywać proste polecenia.