Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Kaszel przy ząbkowaniu – ile trwa i co podać dziecku?

Kaszel towarzyszący ząbkowaniu nie jest bezpośrednio związany z procesem wyrzynania się zębów. Ząbkowaniu towarzyszy zazwyczaj wzmożona produkcja śliny i to właśnie spływająca po tylnej ścianie gardła ślina podrażnia ja wywołując odruch kaszlu lub pochrząkiwania.
kaszel przy ząbkowaniu
123RF
W skrócie
 • Kaszel nie ma bezpośredniego związku z ząbkowaniem – nie wskazuje na to, że dziecku wyrzynają się zęby. To raczej powikłanie towarzyszące temu procesowi.
 • Zazwyczaj jest to odpowiedź organizmu malucha na nadmiar śliny w gardle albo konsekwencja rozwijającej się równocześnie infekcji.
 • Aby pozbyć się dolegliwości, można podać dziecku syrop. Jeżeli to nie przynosi rezultatu, niezbędna jest wizyta u lekarza.
Spis treści

Reklama

Dlaczego podczas ząbkowania pojawia się kaszel u dziecka?

Wyrzynanie zębów mlecznych to proces, któremu może towarzyszyć szereg objawów miejscowych i ogólnych, które mogą dotyczyć nawet 2/3 niemowląt. Kaszel nie jest uznany za typowy objaw ząbkowania, jednak dziecko, któremu wychodzą zęby, może borykać się z tą dolegliwością. Dlaczego? Otóż, zwykle pojawia się kaszel od śliny. W jamie ustnej wytwarza ząbkującego malucha się jej nadmiar, co powoduje, że tylna ściana gardła ulega podrażnieniu i ten prosty mechanizm prowadzi do chrząkania i kasłania. Inne dolegliwości mogące towarzyszyć pojawianiu się pierwszych ząbków do ból i swędzenie dziąseł, gorączka, a nawet biegunka.

Kaszel przy ząbkowaniu może mieć też inne podłoże. Gdy maluszkowi wychodzą zęby, ma on tendencję do wkładania do buzi rączek oraz różnych przedmiotów, np. zabawek. Może się też zdarzyć, że przedmiotem tym maluch mechanicznie podrażni gardło. Rzadką przyczyną może być reakcja alergiczna na przedmioty wkładane do jamy ustnej, którymi dziecko próbuje łagodzić świąd i ból dziąseł.

W ten sposób do organizmu dziecka mogą przeniknąć też różne drobnoustroje, będące następnie przyczyną infekcji dróg oddechowych. W okresie ząbkowania dziecko ma obniżoną odporność i staje się bardziej podatne na zakażenia – dlatego kaszel nie musi być objawem ząbkowania, a toczącej się infekcji. U niektórych dzieci kaszel pojawia się jednorazowo, u innych natomiast trwa przez cały okres wyrzynania zębów.

Ibufen® dla dzieci FORTE
Ibufen dla dzieci FORTE wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Lek jest przeznaczony do stosowania u dzieci, młodzieży i osób dorosłych w następujących przypadkach:
 • gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych);
 • bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego (także bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego).
Ibufen® dla dzieci Forte o smaku malinowym. Skład i postać: Ibufen® dla dzieci Forte o smaku malinowym. Zawiesina doustna. 5 ml zawiesiny doustnej zawiera 200 mg ibuprofenu. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: maltitol ciekły (E 965), sodu benzoesan (E 211). 5 ml zawiesiny doustnej zawiera 2,4 g maltitolu ciekłego, 5 mg sodu benzoesanu. Wskazania: Gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych). Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego (także bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego). Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2022.11.28 - Ibufen® dla dzieci FORTE o smaku malinowym.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
REKLAMA

Suchy i mokry kaszel podczas ząbkowania

W okresie wyrzynania zębów ma różny charakter – może być albo mokry, albo suchy. Ten pierwszy może świadczyć o toczącej się niezależnie infekcji pochodzenia bakteryjnego. Zanim u dziecka pojawi się mokre pokasływanie, zwykle maluch ma katar. Wydzielina spływająca do gardła podrażnia je i to prowadzi do rozwoju kaszlu. Ropna wydzielina towarzysząca mokremu kaszlowi przy ząbkowaniu ma często związek z rozpoczynającym się lub trwającym zapaleniem oskrzeli, bakteryjnym zapaleniem płuc albo zapaleniem zatok.

Natomiast suchy kaszel ma związek z infekcją wirusową i towarzyszy np. grypie. Kaszel suchy to taki, gdy wydzielina się nie pojawia. Suche pokasływanie należy zgłosić lekarzowi zawsze gdy towarzyszy mu osłabienie dziecka, gorączka, bóle mięśni.

Co na kaszel przy ząbkowaniu? Jak pomóc dziecku?

Jeżeli wykluczymy infekcje bakteryjną lub wirusową jako przyczynę kaszlu podczas wyrzynania zębów, to trzeba wypróbować kilka prostych sposobów, by złagodzić dolegliwości.

 • Warto rozpocząć od delikatnego masażu dziąseł. Można go wykonać przy pomocy silikonowej szczoteczki, kciuka lub gazy. Mniejsze dolegliwości ze strony dziąseł powinny spowodować mniejsze wydzielinie śliny.
 • Można podać maluchowi gryzaki. Część spośród nich można umieścić wcześniej w lodówce. Zimna zabawka powinna złagodzić dolegliwości towarzyszące pojawianiu się pierwszych zębów.
 • W aptekach dostępne są preparaty pod postacią żelu na ząbkowanie. Przynoszą ulgę.
 • Dzieciom, które ukończyły 12. miesiąc życia można podać syrop z wyciągiem z porostu islandzkiego. Porost powoduje pojawienie się delikatnego filmu na śluzówkach, który łagodzi dolegliwości wywołane produkcją śliny i jej spływania po tylnej ścianie gardła.
 • Chcąc pomóc dziecku, można też zadbać o nawilżenie pomieszczenia. Nierzadko to właśnie nadmiernie suche powietrze przyczynia się do pojawienia się kaszlu.

Czytaj również

Bibliografia

 • H. Boguszewska, Symptomy ogólne i miejscowe związane z wyrzynaniem zębów mlecznych, NOWA STOMATOLOGIA 3/2014, https://www.nstomatologia.pl/wp-content/uploads/2015/01/ns_2014_127-130.pdf, [dostęp: 02.03.2024].
 • Macknin M.L. et al., Symptoms Associated With Infant Teething: A Prospective Study, Pediatrics 2000; 105, 4: 747-752.
 • Peretz B. et al., Systemic manifestations during eruption of primary teeth in infants, J Dent Child 2000; 70 (2): 170-173.
 • N. Torlińska-Walkowiak, A. Rataj-Kulmacz, Wyrzynanie się zębów mlecznych – symptomy towarzyszące czy przypadkowe współistnienie w czasie?, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2013, 9 (3), p. 272–275, http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:dkY9_4k6eI8J:psjd.icm.edu.pl/psjd/element/bwmeta1.element.psjd-ca427708-fcf6-46ae-8f8d-38fe04ee88a7/c/272-275_Torlinska_Wyrzynanie.pdf+&cd=3&hl=pl&ct=clnk&gl=pl, [dostęp: 01.03.2024].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zaburzenia u dzieci
Dysgrafia - jak wygląda i na czym polega? Przyczyny i objawy
Dysgrafia u dziecka
Trzydniówka – objawy, przyczyny. Jak pomóc dziecku?
Dziecko ma gorączkę podczas trzydniówki
Jakie są przyczyny bólu głowy u dziecka i jak sobie z nim radzić?
Dziecko boli głowa
Podobne artykuły
Dziecko z czerwonymi krostkami na nogach
Jakie mogą być przyczyny wysypki na nogach u dzieci?
Wyraz ADHD napisany krędą na tablicy
ADHD - objawy, diagnoza, leczenie i terapia
Tabletki na dłoni, która jest w czerwonych krostach
Szkarlatyna (płonica) u dzieci i dorosłych - objawy i leczenie
Dziecko z zespołem Retta
Zespół Retta - jakie ma objawy?
Trudności z liczeniem
Dyskalkulia - jak się objawia? Test, diagnoza i leczenie

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!