Jak wyparzyć smoczek przed pierwszym użyciem? Porady

Jak wyparzyć smoczek przed pierwszym użyciem, aby właściwie go zdezynfekować? To dość ważne pytanie, gdyż źle przygotowany, nowy smoczek może być siedliskiem grzybów czy bakterii. Warto zatem znać podstawowe zasady higieny smoczka, aby uniknąć niepotrzebnych chorób u dziecka.
Kobieta trzyma na rękach dziecko ze smoczkiem
Źródło:123RF

Spis treści

Używanie smoczków od dawna budzi kontrowersje. Niektórzy uważają, iż jest przyczyną wad zgryzu czy chorób jamy ustnej u dzieci. Pojawiają się też opinie, że smoczek rozleniwia dziecko i hamuje odruch ssania piersi. Ale z drugiej strony uspokaja i usypia, zaspokaja silny odruch ssania (np. zamiast ssania kciuka). Należy zawsze rozsądnie korzystać ze smoczka, aby pomagał, a nie szkodził dziecku. Bardzo ważna jest właściwa higiena smoczka. Powinien być on zawsze atestowany, z pozytywną opinią lekarzy pediatrów, dostosowany do wieku dziecka. Właściwej higieny wymagają nie tylko smoczki używane do uspokajania dzieci, ale też i te używane do jedzenia.  

Jak wyparzyć smoczek?

Układ odpornościowy małego dziecka jest początkowo bardzo słaby, dlatego tez należy chronić malucha przed chorobami i zakażeniami. Często z niewyparzonych smoczków przedostają się bakterie i grzyby do układu pokarmowego dziecka. A to może być przyczyną poważnych chorób. Po każdorazowym użyciu należy smoczek opłukać, wymyć i wyparzyć. Ale należy też pamiętać o umyciu własnych rąk przed tymi czynnościami, aby nie przenosić swoich bakterii na smoczek. 

Warto przestrzegać poniższych zasad, które podpowiedzą jak wyparzać smoczek:

 • zalewać wrzątkiem smoczki raz dziennie przez 3 minuty lub zalewać je wrzątkiem,
 • po każdorazowym wypadnięciu smoczka poza wózek czy łóżeczko wyparzyć smoczek dla dezynfekcji,
 • zdezynfekowane, nieużywane smoczki przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku,
 • nie brać smoczka dziecka do swoich ust – ten sposób nie zastąpi prawidłowego dezynfekowania,
 • jeżeli wielokrotnie wyparzany smoczek zmatowieje lub popęka należy wymienić go na nowy.

Przestrzeganie tych zasad pozwoli zachować prawidłowa higienę jamy ustnej każdego dziecka. 

Jak wyparzyć smoczek przed pierwszym użyciem?

Zawsze przed pierwszym użyciem należy wyparzyć smoczek i butelkę. Niezależnie od tego, czy smoczek służy do jedzenia czy tez do uspokojenia dziecka, musi być właściwie przygotowany. Samo umycie nie dezynfekuje. 

Oto sposoby wyparzenia nowego smoczka przed pierwszym wykorzystaniem:

 • gotowanie we wrzątku przez minimum 5 minut- smoczek należy włożyć do garnka tak, aby był zanurzony w wodzie całkowicie i gotować pod przykryciem, można tez użyć do tego szybkowaru,
 • użycie sterylizatora UV do smoczków- to urządzenie, które odkaża smoczek dzięki promieniom UV, skutecznie „wyparza” bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych, wystarczy włożyć do niego smoczek na określony czas, a koniec sterylizacji sygnalizowany jest przez samo urządzenie,
 • użycie sterylizatora parowego -w tym przypadku proces wyparzania smoczka odbywa się przy użyciu specjalnego urządzenia, wytwarzającego parę,
 • wyparzanie „na zimno”- wystarczy do naczynia z wodą wrzucić odpowiednie tabletki lub płyn do sterylizacji, a po 30 minutach smoczek staje się jałowy i bezpieczny do użycia.

Po wyparzeniu smoczka nie należy wycierać ściereczką czy ręcznikiem. Może wtedy dojść do przeniesienia bakterii ze ścierki. Wystarczy pozostawić smoczek do wyschnięcia na czystej ściereczce czy też na specjalnym stojaku. To pozwala zachować pełną higienę. 

Należy pamiętać, iż zbyt długie trzymanie go we wrzątku może go zdeformować. Smoczek staje się wtedy klejący i nieprzyjemny w dotyku. 

Reklama

Wyparzanie smoczka – czemu służy?

Wyparzenie smoczka przed pierwszym użyciem jest bezwzględnie konieczne. Co do zasady powinno się to robić do 1 roku życia dziecka. To okres kiedy maluch jest wyjątkowo narażony na infekcje i zakażenia. Tylko właściwa higiena może temu zapobiec. 

Wyparzanie smoczka przed pierwszym użyciem (i nie tylko) ma przede wszystkim na celu zapobiec:

 • pleśniawkom,
 • stanom zapalnym jamy ustnej,
 • biegunkom,
 • zatruciom pokarmowym,
 • nieprzyjemnym odczuciom dziecka,
 • wymiotom spowodowanym przez grzyby.

Co do zasady zalecane jest stosowanie tej metody nie tylko przed pierwszym użyciem, ale także w trakcie dalszego używania. Nie zawsze jednak trzeba smoczek dokładnie wyparzać. Można tez zalewać go wrzątkiem lub na moment wrzucać do wrzątku, bez potrzeby gotowania. Gdy dziecko zaczyna raczkować ma większy kontakt z bakteriami czy brudem. Wtedy też częste wykonywanie tej czynności nie ma większego sensu. 

Problem z zachowaniem czystości smoczka pojawia się najczęściej w czasie spacerów. Na rynku dostępnych jest wiele pojemników do przechowywania smoczków, które chronią smoczek przed zabrudzeniem czy nawet zgubieniem. Warto zaopatrzyć się w kilka smoczków, aby uniknąć korzystania ze smoczka zabrudzonego. 

Wyparzanie smoczka powinno być jedyną metodą oczyszczania go z brudu i zanieczyszczeń. Niewskazane jest „oblizywanie” smoczka, gdy ten wypadnie maluchowi. Powoduje to przenoszenie bakterii rodzica na dziecko, a w szczególności zwiększa ryzyko powstania próchnicy. 

Ważne: smoczki powinno się wymieniać co 6-8 tygodni. I każdy nowy smoczek należy wyparzyć przed pierwszym użyciem.  

Czytaj:

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->