Reklama
Żylaki to schorzenie, z którym boryka się wiele osób, głównie kobiet. Są to powiększone naczynia krwionośne, występujące w różnym miejscu, do których zaliczyć można między innymi:
Prawie połowa ciężarnych kobiet cierpi na pojawiające się żylaki, głównie nóg. Zaczyna się od delikatnych pajączków, które z czasem stają się coraz bardziej widoczne i uciążliwe. Powstają one na skutek szybkiego wzrostu masy ciała, ale także uwarunkowań genetycznych.
W czasie ciąży organizm kobiety przechodzi wiele zmian, głównie hormonalnych. Doprowadzają one do poszerzania naczyń krwionośnych. Nie należy lekceważyć pierwszych objawów, gdyż nieleczone żylaki w mogą doprowadzić do zakrzepicy żylnej.
Jeśli pojawią się:
natychmiast należy udać się do specjalisty. Lekarz od żył, tętnic oraz naczyń limfatycznych to angiolog. Operacja żylaków może zostać wykonana dopiero po porodzie, jednak istnieje kilka sposobów na radzenie sobie z tym problemem. Na rynku dostępne są specjalne pończochy na żylaki, a także maść na żylaki.
Żylaki odbytu, inaczej hemoroidy to zmiany zlokalizowane zwykle na zewnątrz odbytu,
a najczęściej spowodowane są wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej. Dochodzi wtedy do blokady odpływu krwi z żył obszaru odbytu, w konsekwencji doprowadzając do ich poszerzenia i przeobrażenia w żylaki.
Najczęstszymi przyczynami żylaków odbytu są:
Do głównych objawów żylaków odbytu należą:
Nie należy lekceważyć występujących objawów i jak najszybciej zgłosić się do specjalisty proktologa. W czasie badania pacjent leży na boku, a lekarz za pomocą palca wykonuje padanie tzw. per rectum. Wiele informacji pozyskuje także na podstawie przeprowadzonego wywiadu.
Żylaki nóg to nie tylko problem wizualny, ale przede wszystkim zdrowotny. Nie należy bagatelizować żadnej widocznej zmiany, ponieważ czym wcześniej rozpocznie się leczenie, tym mniejsze ryzyko na pojawianie się kolejnych „pajączków”.
W początkowej fazie ból nasila się zwykle wieczorem, aby go zniwelować najlepiej unieść kończyny do góry. Żylaki na nogach pojawiają się z braku ruchu, dlatego niezwykle ważna jest aktywność fizyczna, szczególnie u osób, które mają pracę siedzącą. Warto znaleźć 30 min każdego dnia na spacer czy jazdę na rowerze.
W zależności od umiejscowienia żylaków, leczenie ich przebiega nieco inaczej.
Leczenie żylaków odbytu polega przede wszystkim na zmianie dotychczasowych nawyków. Jest to tzw. leczenie zachowawcze polegające na wprowadzeniu aktywnego trybu życia, spożywaniu większej ilości błonnika, unikaniu pozycji siedzącej oraz piciu dużej ilości wody. Zaleca się również specjalne maści oraz czopki, a w niektórych przypadkach wymagana jest operacja żylaków.
Jeden z zabiegów, który jest skuteczny przede wszystkim przy niewielkich zmianach to skleroterapia, która polega na wstrzyknięciu do hemoroidów specjalnej substancji, która powoduje ich zrastanie. Żylaki można także zamrażać lub wypalać za pomocą lasera. Hemoroidektomia to zabieg operacyjny, który polega na wycięciu żylaków odbytu.
Niewydolność żylna kończyn dolnych leczona jest w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia. Jeśli zmiany są niewielkie zwykle lekarz wykonuje flebektomię ambulatoryjną, która polega na usuwaniu żylaków poprzez małe nacięcie skóry. Podobnie jak w przypadku żylaków odbytu, specjalista może zaproponować zabieg skleroterapii.
Obecnie coraz więcej osób wybiera nieinwazyjne metody leczenia żylaków. Należą do nich m.in.: gorąca para, fale radiowe czy laser. Popularne są również pijawki na żylaki, które wysysają krew, dzięki temu poprawiając krążenie krwi i zmniejszając uwypuklenia.
W niektórych przypadkach żylaków nóg, lekarz zaleci farmakoterapię. Ich celem jest poprawa krążenia oraz wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych. Leki na żylaki mogą występować
w formie tabletek lub maści