Dla Ciebie, na zdrowie!

Żylaki

Żylaki nóg, żylaki odbytu, żylaki powrózka nasiennego – cierpisz na któryś z wymienionych rodzajów? A może widzisz u siebie pierwsze niepokojące objawy? W tym dziale dowiesz się skąd biorą się niechciane „pajączki”, jakie są ich najczęstsze objawy, a także jak zapobiegać żylakom. Pamiętaj, że widoczne żyły na nogach to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny.

Żylaki – przyczyny, objawy, leczenie oraz zapobieganie

Żylaki to schorzenie, z którym boryka się wiele osób, głównie kobiet. Są to powiększone naczynia krwionośne, występujące w różnym miejscu, do których zaliczyć można między innymi:

 • żylaki odbytu,
 • żylaki powrózka nasiennego,
 • żylaki przełyku,
 • żylaki kończyn dolnych.

Żylaki w ciąży

Prawie połowa ciężarnych kobiet cierpi na pojawiające się żylaki, głównie nóg. Zaczyna się od delikatnych pajączków, które z czasem stają się coraz bardziej widoczne i uciążliwe. Powstają one na skutek szybkiego wzrostu masy ciała, ale także uwarunkowań genetycznych. W czasie ciąży organizm kobiety przechodzi wiele zmian, głównie hormonalnych. Doprowadzają one do poszerzania naczyń krwionośnych. Nie należy lekceważyć pierwszych objawów, gdyż nieleczone żylaki w mogą doprowadzić do zakrzepicy żylnej.
Jeśli pojawią się:

 • bóle kończyn dolnych,
 • zaczerwienienia,
 • obrzęki,
 • widoczne żyły

natychmiast należy udać się do specjalisty. Lekarz od żył, tętnic oraz naczyń limfatycznych to angiolog. Operacja żylaków może zostać wykonana dopiero po porodzie, jednak istnieje kilka sposobów na radzenie sobie z tym problemem. Na rynku dostępne są specjalne pończochy na żylaki, a także maść na żylaki.

Żylaki odbytu – objawy oraz przyczyny

Żylaki odbytu, inaczej hemoroidy to zmiany zlokalizowane zwykle na zewnątrz odbytu, a najczęściej spowodowane są wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej. Dochodzi wtedy do blokady odpływu krwi z żył obszaru odbytu, w konsekwencji doprowadzając do ich poszerzenia i przeobrażenia w żylaki.
Najczęstszymi przyczynami żylaków odbytu są:

 • ciąża,
 • częste i długie podróże,
 • praca w biurze,
 • mało aktywny tryb życia,
 • częste stłuczenia i obrażenia okolic odbytu (podczas jazdy na rowerze czy motorze)

Do głównych objawów żylaków odbytu należą:

 • swędzenie oraz pieczenie odbytu ,
 • zauważalne znikome ilości krwi na papierze toaletowym,
 • ból i świąd odbytu,
 • niekiedy wyczuwalne są niewielkie guzki,
 • uczucie niepełnego wypróżnienia.

Nie należy lekceważyć występujących objawów i jak najszybciej zgłosić się do specjalisty proktologa. W czasie badania pacjent leży na boku, a lekarz za pomocą palca wykonuje padanie tzw. per rectum. Wiele informacji pozyskuje także na podstawie przeprowadzonego wywiadu.

Żylaki kończyn dolnych

Żylaki nóg to nie tylko problem wizualny, ale przede wszystkim zdrowotny. Nie należy bagatelizować żadnej widocznej zmiany, ponieważ czym wcześniej rozpocznie się leczenie, tym mniejsze ryzyko na pojawianie się kolejnych „pajączków”.
W początkowej fazie ból nasila się zwykle wieczorem, aby go zniwelować najlepiej unieść kończyny do góry. Żylaki na nogach pojawiają się z braku ruchu, dlatego niezwykle ważna jest aktywność fizyczna, szczególnie u osób, które mają pracę siedzącą. Warto znaleźć 30 min każdego dnia na spacer czy jazdę na rowerze.

Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego mają duży wpływ na występowanie u mężczyzn niepłodności. Problem ten dotyka ok. 10% mężczyzn. Żylaki jąder objawiają się uczuciem ciężkości w worku mosznowym oraz obrzmieniem.
Najczęstszą metodą leczenia jest operacja. Zwykle specjaliści wykonują zabieg podwiązania żyły jądrowej pośrodku. Inną metodą jest leczenie laparoskopowe, bądź embolizacja polegająca na wprowadzeniu cewnika.

Leczenie żylaków

W zależności od umiejscowienia żylaków, leczenie ich przebiega nieco inaczej. Leczenie żylaków odbytu polega przede wszystkim na zmianie dotychczasowych nawyków. Jest to tzw. leczenie zachowawcze polegające na wprowadzeniu aktywnego trybu życia, spożywaniu większej ilości błonnika, unikaniu pozycji siedzącej oraz piciu dużej ilości wody. Zaleca się również specjalne maści oraz czopki, a w niektórych przypadkach wymagana jest operacja żylaków.
Jeden z zabiegów, który jest skuteczny przede wszystkim przy niewielkich zmianach to skleroterapia, która polega na wstrzyknięciu do hemoroidów specjalnej substancji, która powoduje ich zrastanie. Żylaki można także zamrażać lub wypalać za pomocą lasera. Hemoroidektomia to zabieg operacyjny, który polega na wycięciu żylaków odbytu.
Niewydolność żylna kończyn dolnych leczona jest w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia. Jeśli zmiany są niewielkie zwykle lekarz wykonuje flebektomię ambulatoryjną, która polega na usuwaniu żylaków poprzez małe nacięcie skóry. Podobnie jak w przypadku żylaków odbytu, specjalista może zaproponować zabieg skleroterapii. Obecnie coraz więcej osób wybiera nieinwazyjne metody leczenia żylaków. Należą do nich m.in.: gorąca para, fale radiowe czy laser. Popularne są również pijawki na żylaki, które wysysają krew, dzięki temu poprawiając krążenie krwi i zmniejszając uwypuklenia. W niektórych przypadkach żylaków nóg, lekarz zaleci farmakoterapię. Ich celem jest poprawa krążenia oraz wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych. Leki na żylaki mogą występować w formie tabletek lub maści

Domowe sposoby na żylaki

Istnieje wiele domowych sposobów na radzenie sobie z niechcianymi „pajączkami”. Należy jednak pamiętać, że domowe metody mogą zapobiegać powstawaniu kolejnych zmian, ale nie zniwelują już powstałych żylaków, dlatego ważna jest konsultacja lekarska i rozpoczęcie leczenia. Zatem jak zapobiegać żylakom?

1. Zmiana trybu życia:
 • zmniejszenie masy ciała,
 • większa aktywność fizyczna,
 • zaprzestanie spożywania alkoholu,
 • unikanie butów na wysokim obcasie,
 • zaprzestanie siedzenia ze zgiętymi nogami w stawach kolanowych
2. Leki bez recepty – zwykle mają w swoim składzie diosminę, wyciąg z kasztanowca, bądź heparyny, które mają działanie przeciwzakrzepowe
3. Rajstopy na żylaki – należy dobrać odpowiedni rodzaj ucisku, który powinien wybrać specjalista. Rolą takich pończoch jest zapobieganie zalegania krwi w żyłach.
4. Ocet jabłkowy na żylaki – należy codziennie smarować nim nogi, by po kilku miesiącach zobaczyć zmniejszające się „pajączki”. Poprawia on krążenie, a także przepływ krwi.
Jak pozbyć się blizn u maluchów? 😮
Odpowiedź Cię zaskoczy!