Ucisk w klatce piersiowej – przyczyny i leczenie dyskomfortu

Ucisk w klatce piersiowej jest bardzo szerokim zagadnieniem, którego przyczyn może być bardzo wiele, od niepozornego niedostatku witamin, poprzez przemęczenie i przetrenowanie, na zawale serca, czy chorobie niedokrwiennej serca kończąc. Leczenie tego dyskomfortu zależy zatem od czynnika, który spowodował uczucie ucisku w klatce piersiowej.
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej
Źródło: 123RF

Spis treści

Ucisk w klatce piersiowej – czym jest?

Ucisk w klatce piersiowej może sygnalizować, iż w organizmie dzieje się coś niedobrego, czyli np. choroba, stan zapalny, uszkodzenie m.in. mięśni, kości, czy stawów, może stanowić też następstwo trudnej sytuacji życiowej, zbytniego wysiłku fizycznego, czy przejedzenia.

Uczucie ucisku w klatce piersiowej jest objawem czegoś, co może być groźne ale też może być wynikiem sytuacji względnie pozbawionej niebezpieczeństwa, jak np. przeziębienie.

Jednak każdorazowo należy sprawdzić skąd wziął się ów ucisk, co go spowodowało i w żadnym razie nie należy go bagatelizować, nawet jeśli podejrzewa się błahe powody. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z uciskiem w klatce piersiowej i gardle, uciskiem w klatce piersiowej przy oddychaniu, czy z uciskiem w klatce piersiowej od kręgosłupa, ten rodzaj dolegliwości trzeba zdiagnozować u lekarza.

Ucisk w klatce piersiowej – przyczyny

Przyczyny ucisku w klatce piersiowej mogą być przeróżne. Najczęściej kojarzy się go z zawałem serca. Wówczas odczuwa się m.in. ucisk w klatce piersiowej po lewej stronie, ból który spod mostka promieniuje do barku i żuchwy, ogólne osłabienie, kołatanie serca, tzw. zimne poty, duszność, wymioty i nudności.

Jednak dużo częściej za ucisk w klatce piersiowej odpowiada nerwica, którą powodują stany lękowe, przewlekły stres, itd.

Ucisk w klatce piersiowej może być spowodowany m.in.:

  • przejedzeniem się, 
  • przeciążeniem organizmu nadmierną pracą, brakiem snu, 
  • przetrenowaniem się, 
  • niedoborem magnezu i innych witamin oraz składników odżywczych w ustroju, 
  • reakcją na zbyt zimne powietrze.

Poza tym ucisk w klatce piersiowej może wynikać ze zwykłego przeziębienia, podczas którego męczy kaszel, doprowadzając do uszkodzenia drobnych włókien nerwowych w obrębie klatki piersiowej.

Ucisk w klatce piersiowej może być również spowodowany przez problemy z kręgosłupem (np. uszkodzeniem żeber, zapaleniem stawów żebrowo-mostkowych, czy zmianami zwyrodnieniowymi piersiowego odcinka kręgosłupa) oraz przez choroby ustrojowe, takie jak m.in. astma, choroby płuc, choroba wieńcowa, problemy z tarczycą, schorzenia związane z układem pokarmowym.

Ucisk w klatce piersiowej a choroby

Przy odczuwaniu niepokojącego objawu, jakim jest ucisk w klatce piersiowej, przyczyny, które pacjent rozważa w pierwszej kolejności, to choroby toczące się w ustroju. 

Skojarzeniem bezpośrednim po takim symptomie jest oczywiście opisany wcześniej zawał serca. Jednak nie tylko ten stan może wywołać dolegliwość, jaką jest ucisk w klatce piersiowej. 

Inne schorzenia, które mogą się manifestować w ten sposób to m.in. choroba niedokrwienna serca (dławica piersiowa), zapalenie osierdzia, refluks żołądkowo-przełykowy, zaburzenia funkcjonowania tarczycy, zapalenie płuc, odma płucna, gruźlica, astma, powikłania alergiczne oraz półpasiec.

Choroba niedokrwienna serca objawia się uciskiem w okolicy mostka oraz w nadbrzuszu, a także dusznością. Zapalenie osierdzia wyróżnia kłucie w klatce piersiowej, zwłaszcza odczuwalne przy wydechu. Refluks żołądkowo-przełykowy zwiastuje pieczenie i ucisk w klatce piersiowej, które przemieszcza się w stronę przełyku, a ponadto suchy kaszel i chrypka. Odma płucna oprócz ucisku w klatce piersiowej daje takie objawy jak m.in. spadek tętna i trudności z oddychaniem.

Ucisk w klatce piersiowej a stres

Często występującym powodem ucisku w klatce piersiowej jest stres. Wewnętrzne napięcie, zwłaszcza kiedy występuje dłuższy czas może przerodzić się w nerwicę. Wówczas można odczuwać nerwobóle zlokalizowane w okolicy klatki piersiowej, a wywołane przez atak paniki, lęku, czy właśnie przeżywanego stresu.

Długotrwała, nieleczona nerwica może przeistoczyć się w nerwicę serca, co stanowi zagrożenie dla całego ustroju. 

W skrajnych przypadkach oprócz odczuwania ucisku w klatce piersiowej, obserwuje się kłucie w okolicy serca, drętwienie rąk, zawroty głowy, duszność oraz notoryczne zmęczenie. 

Nie powinno się ignorować tych objawów, być może konieczna będzie farmakoterapia i inne rodzaje terapii prowadzone przez psychologa, bądź psychiatrę. 

Ucisk w klatce piersiowej – leczenie

Leczenie ucisku w klatce piersiowej bazuje na dobrej diagnozie i w odniesieniu do tego, jaka przypadłość, czy choroba zostanie stwierdzona przez lekarza, kuracja zostanie stosownie poprowadzona.

Przede wszystkim jednak ucisk w klatce piersiowej, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu dodatkowe, niepokojące objawy, powinien wywołać alarm. Wezwanie pogotowia ratunkowego niejednokrotnie okazuje się najwłaściwszym wyborem. W każdym razie konsultacja lekarska jest nieodzowna.

W pierwszym rzucie można przyjąć leki przeciwbólowe, ponadto zaleca się odpoczynek, wyłączenie bodźców, które mogą wprowadzić niepokój, niekiedy – odpowiednią suplementację witamin i składników odżywczych.

W poważniejszych przypadkach konieczne będzie leczenie antydepresantami, czy m.in. dożylne podanie leków przeciwbólowych lub uspokajających przez personel medyczny.

Oceń artykuł

(liczba ocen 81)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!