🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Ucisk w klatce piersiowej - jak się go pozbyć? Przyczyny, diagnoza i leczenie

Ucisk w klatce piersiowej jest bardzo szerokim zagadnieniem, którego przyczyn może być bardzo wiele, od niepozornego niedostatku witamin, poprzez przemęczenie i przetrenowanie, na zawale serca, czy chorobie niedokrwiennej serca kończąc. Jakie jeszcze mogą być jego przyczyny? Dowiedz się, jak wygląda leczenie?
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Ucisk w klatce piersiowej nie zawsze musi być objawem czegoś groźnego. Jakie mogą być przyczyny tego stanu?
 • Ucisk w klatce piersiowej wielokrotnie kojarzy się z zawałem serca, jednak częściej przyczyną jest coś innego. Co?
 • Leczenie ucisku w klatce piersiowej bazuje na dobrej diagnozie. Jakie badania wykonać?
SPRAWDŹ TEŻ: Co oznacza ból w klatce piersiowej po lewej i prawej stronie?
Spis treści

Reklama

Czym jest ucisk w klatce piersiowej?

Uczucie ucisku w klatce piersiowej określany jest także jako gniecenie czy ściskanie zwykle kojarzy się z czymś niepokojącym i groźnym jak choroba, stan zapalny, uszkodzenie m.in. mięśni, kości czy stawów.

Może pojawić się też na tle nerwowym, być wynikiem zbytniego wysiłku fizycznego, przejedzenia czy przeziębienia.

Gdy pojawi się ucisk w klatce piersiowej przede wszystkim nie należy panikować. To, co jednak ważne to, by każdorazowo sprawdzić skąd wziął się ów ucisk i co go spowodowało.  W żadnym razie nie należy go bagatelizować, nawet jeśli podejrzewa się błahe powody.

Bez względu na to, czy masz do czynienia z uciskiem w klatce piersiowej i gardle, uciskiem w klatce piersiowej przy oddychaniu czy z uciskiem w klatce piersiowej od kręgosłupa, ten rodzaj dolegliwości trzeba zdiagnozować u lekarza.

Jeśli uczucie to pojawia się nagle i nie wiesz, co zrobić, zadzwoń na pogotowie. Nawet jeśli ucisk w klatce jest chwilowy, może pojawić się ponownie.

W międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 widnieje jako ból w klatce piersiowej po kodem R07, a w ICD-11 ma kod ME81.

Reklama

Przyczyny ucisku w klatce piersiowej

Przyczyny ucisku w klatce piersiowej mogą być przeróżne. Najczęściej kojarzy się go z zawałem serca, (kiedy ból promieniuje do ramion, pleców, a nawet zębów) i tachykardią, czyli częstoskurczem, która grozi udarem.

Wówczas odczuwa się m.in. dziwny ucisk w klatce piersiowej po lewej stronie, ból promieniujący spod mostka do barku i żuchwy, wysokie tętno, ogólne osłabienie, kołatanie serca, tzw. zimne poty, duszność, wymioty i nudności.

Jednak dużo częściej za mocny ucisk w klatce piersiowej i brak powietrza odpowiada nerwica, którą powodują stany lękowe, przewlekły stres, itd.

Ucisk w klatce piersiowej może być także spowodowany m.in.:

 • przejedzeniem się, 
 • przeciążeniem organizmu nadmierną pracą, brakiem snu, 
 • przetrenowaniem się, 
 • niedoborem magnezu i innych witamin oraz składników odżywczych w ustroju, 
 • reakcją na zbyt zimne powietrze.

Poza tym ucisk w klatce piersiowej może wynikać ze zwykłego przeziębienia, któremu towarzyszy męczący kaszel. Bywa więc, że doprowadza on do uszkodzenia drobnych włókien nerwowych w obrębie klatki piersiowej.

Ucisk w klatce piersiowej może również oznaczać:

 • problemy z kręgosłupem (np. uszkodzeniem żeber, zapaleniem stawów żebrowo-mostkowych, czy zmianami zwyrodnieniowymi piersiowego odcinka kręgosłupa),
 • choroby ustrojowe, takie jak m.in. astma,
 • choroby płuc,
 • choroba wieńcowa,
 • problemy z tarczycą,
 • stany zapalne,
 • uszkodzenia mięśni, kości czy stawów,
 • zaawansowane stadium skoliozy,
 • schorzenia związane z układem pokarmowym.

Ucisk w klatce piersiowej często zdarza się u kobiet w ciąży. Z czego wynika? W większości przypadku związany jest on z refluksem lub stresem spowodowanym zbliżającym się porodem.

Równie często w trakcie palenia, bezpośrednio po zapaleniu papierosa lub nawet po rzuceniu nałogu pojawiają się charakterystyczne dolegliwości. Ból i ucisk w klatce piersiowej jest wynikiem oczyszczania płuc z toksycznych substancji i towarzyszy mu zazwyczaj tzw. kaszel palacza.

Ucisk w klatce to także częsty objaw po przyjęciu szczepionki czy to na grypę, czy na COVID-19. Zazwyczaj mija on jednak po jednym dniu.

Ucisk w klatce piersiowej a choroby

Przy odczuwaniu niepokojącego objawu, jakim jest ucisk w klatce piersiowej przyczyny, które pacjent rozważa w pierwszej kolejności, to choroby toczące się w ustroju. 

Skojarzeniem bezpośrednim po takim symptomie jest oczywiście opisany wcześniej zawał serca. Jednak nie tylko ten stan może wywołać dolegliwość, jaką jest ucisk w klatce piersiowej. 

Inne schorzenia, które mogą się manifestować w ten sposób to m.in.:

 • choroba niedokrwienna serca (dławica piersiowa) - objawia się silnym uciskiem w okolicy mostka oraz w nadbrzuszu, a także dusznościami, które wywołuje brak przepływu odpowiedniej ilości krwi do mięśnia serca;
 • zapalenie osierdzia, określanego mianem worka, który chroni serce. Wyróżnia je kłucie w klatce piersiowej, zwłaszcza odczuwalne przy wydechu i podczas leżenia, a ból ustępuje jedynie przy pochyleniu się;
 • skoki ciśnienia, które wywołane są rozciągnięciem ściany aorty;
 • refluks żołądkowo-przełykowy - tę dolegliwość zwiastuje pieczenie i ucisk w klatce piersiowej, które przemieszcza się w stronę przełyku, a towarzyszy mu uczucie guli w gardle, suchy kaszel i chrypka. Często pojawia się w nocy podczas snu lub po przebudzeniu. Ucisk w klatce piersiowej, daje o sobie znać również bezpośrednio po jedzeniu;
 • zaburzenia funkcjonowania tarczycy, które skutkują zmniejszeniem światła tchawicy;
 • zapalenie płuc - typowymi objawami jest spadek tętna i trudności z oddychaniem. Dodatkowo pojawia się gorączka i kaszel;
 • angina - ucisk spowodowany jest zwężeniem naczyń krwionośnych, co blokuje przepływ krwi do mięśnia sercowego;
 • odma płucna - to schorzenie oprócz ucisku w klatce piersiowej objawia się m.in. spadkiem tętna i trudnością z oddychaniem przez uszkodzenie tkanek;
 • gruźlica;
 • astma - ucisk wywołuje skurcz mięśni oskrzeli;
 • alergia (a nawet wstrząs anafilaktyczny, jeśli pojawiają się duszności) przez skurcz oskrzeli, w których gromadzi się śluz;
 • powikłania alergiczne;
 • COVID-19 - tej chorobie często towarzyszy ucisk w klatce piersiowej, kaszel, ból głowy i pleców. Ile trwa? Często ból w klatce pojawia się nawet po już przebytej chorobie. Ucisk może stać się długotrwały i ciągnąć się przez kolejne miesiące. Zdarza się, że zarażenie koronawirusem powoduje powikłania długofalowe, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Ucisk w klatce piersiowej w tym przypadku może być objawem chorób sercowo-naczyniowych;
 • półpasiec - w tym przypadku ucisk w klatce piersiowej jest jednostronny. Wystąpić może po lewej lub po prawej stronie.

Ucisk w klatce u dzieci, zarówno jak u dorosłych, może być wynikiem różnych chorób, jednak w większości przypadków jest to objaw astmy.

Ucisk w klatce piersiowej a stres

Często występującym powodem ucisku w klatce piersiowej i w gardle jest stres. Wewnętrzne napięcie i uczucie niepokoju, zwłaszcza kiedy występuje dłuższy czas może przerodzić się w nerwicę, a nawet depresję.

Wówczas można odczuwać nerwobóle zlokalizowane w okolicy klatki piersiowej, które idą od kręgosłupa, a są wywołane przez atak paniki, lęku czy właśnie przeżywany stresu. Ucisk pojawia się wtedy często przy schylaniu.

Długotrwała, nieleczona nerwica może przeistoczyć się w nerwicę serca, co stanowi zagrożenie dla całego ustroju.

W skrajnych przypadkach oprócz odczuwania ucisku w klatce piersiowej, obserwuje się:

Nie powinno się ignorować tych objawów, Jak pozbyć się ucisku w klatce wywołanego przez stres?  Może być konieczna będzie farmakoterapia i inne rodzaje terapii prowadzone przez psychologa bądź psychiatrę. Warto też próbować ćwiczeń oddechowych i medytacji.

Reklama

Diagnoza ucisku w klatce piersiowej

Jeśli ucisk jest delikatny i nie przeszkadza w funkcjonowaniu, wzywanie pogotowania może nie być konieczne. Należy jednak mimo wszystko udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu rozpoczęcia diagnostyki tego schorzenia i poznania jego przyczyny

Najważniejszy jest przeprowadzony wywiad z pacjentem. Na podstawie towarzyszących objawów i określeniu specyfiki ucisku w klatce, lekarz może skierować chorego do specjalisty.

Najczęściej jest to kardiolog, gastrolog lub pulmonolog. Ci lekarze  mogą zlecić różne badania diagnostyczne, jednak przede wszystkim wykonuje się:

Reklama

Jak się pozbyć ucisku w klatce piersiowej? Leczenie

Leczenie ucisku w klatce piersiowej bazuje na dobrej diagnozie. Stosownie poprowadzona kuracja może być prowadzona tylko w odniesieniu do tego, jaka przypadłość czy choroba została stwierdzona przez lekarza.

Przede wszystkim jednak ucisk w klatce piersiowej, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu dodatkowe, niepokojące objawy, nie powinien być ignorowany.

Wezwanie pogotowia ratunkowego niejednokrotnie okazuje się najwłaściwszym wyborem. W każdym razie konsultacja lekarska jest nieodzowna.

W pierwszym rzucie można przyjąć leki przeciwbólowe, ponadto zaleca się odpoczynek i ograniczenie bodźców, które mogą powodować niepokój. Niekiedy także warto rozważyć odpowiednią suplementację witamin i składników odżywczych.

W poważniejszych przypadkach konieczne będzie leczenie antydepresantami, czy m.in. dożylne podanie leków przeciwbólowych lub uspokajających przez personel medyczny.

Jeśli przyczyną ucisku w klatce są choroby układu pokarmowego czy oddechowego, lekarz może przepisać antybiotyki lub leki zobojętniające sok żołądkowy.

Konieczne może być też zrezygnowanie z dźwigania ciężarów, nadmiernego wysiłku, przejście na zdrową dietę lub zmianę trybu życia na bardziej aktywny.

Czytaj również

Bibliografia

 • Grażyna Leśniewska, Stres a równowaga życiowa, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, 2015
 • II Katedra Kardiologii CM UMK, Diagnostyka różnicowa bólu w klatce piersiowej, http://kardiologia.biziel.pl/5f3.pdf [data dostępu: 27.07.2021]
 • Michał Paweł Markowski, Między nerwicą i psychozą: rzeczywistości Rolanda Barthesa, 2012
 • Anna Wiernicka, Michał Szczepański, Anna Rybak, Małgorzata Matuszczyk, Jarosław Kierkuś, Gastrostomia odżywcza a refluks żołądkowo-przełykowy u dzieci
 • Brown. RT. Reccurent Chest Pain in Adolescens. Pediatric Annals 20:4/April 1991 194: 199
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy chorób krążenia
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. O czym świadczą?
Mierzenie ciśnienia tętniczego
Czerwona pręga – jak wygląda? Na stopie i przedramieniu
Wystające żyły - na rękach, dłoniach i nogach. Czy są objawem choroby?
Wystająca żyła na nodze
Podobne artykuły
Lekarz mierzy puls pacjentowi
Niski puls - co oznacza? Jak podnieść domowym sposobem?
Mierzenie ciśnienia i pulsu
Wysoki puls - co oznacza i czym grozi? Przyczyny i sposoby na jego obniżenia
Mężczyzna z dusznicą bolesną
Dusznica bolesna - objawy, rokowanie, leki i domowe sposoby
Kobieta odczuwa ból serca
Frakcja wyrzutowa - jak poprawić normy i leczyć?
Wysoki cholesterol blokujący przepływ krwi
Cholesterol całkowity - badanie i norma. Jak skutecznie obniżyć jego poziom?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!