Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Czym zajmuje się chirurg naczyniowy? Jakie schorzenia leczy?

Chirurg naczyniowy diagnozuje i leczy nieprawidłowości oraz schorzenia dotyczące działania naczyń krwionośnych i limfatycznych. To nie tylko lekarz od żył i żylaków, ale także specjalista zajmujący się m.in. tętniakami, miażdżycą oraz nowotworami układu naczyniowego. Co dokładnie leczy?
Chirurg naczyniowy w trakcie operacji
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Chirurgia naczyniowa to dział chirurgii. Zajmuje się ona diagnozą i leczeniem zaburzeń oraz chorób związanych z układem naczyniowym.
 • Lekarzem, który diagnozuje i bada pacjentów mających problemy z funkcjonowaniem systemu naczyniowego jest chirurg naczyniowy.
 • Choroby, którymi zajmuje się naczyniowiec to m.in. żylaki kończyn dolnych, miażdżyca, tętniaki, choroba zakrzepowo-zatorowa, czy zespół stopy cukrzycowej.
 • Wybierając się do naczyniowego chirurga na NFZ należy posiadać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Prywatna wizyta u takiego specjalisty kosztuje średnio od ok 100 do 330 zł.
Spis treści

Reklama

Co to jest chirurgia naczyniowa?

Chirurgia naczyniowa, nazywana też angiochirurgią, stanowi dział chirurgii poświęcony diagnozowaniu i leczeniu chorób związanych z niewłaściwym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych i limfatycznych. Specjalistą w tej dziedzinie medycyny jest chirurg naczyniowy.

To, czym zajmuje się chirurgia naczyniowa w szczególności to stawianie diagnoz i prowadzenie terapii dotyczących takich schorzeń jak miażdżyca, zespół stopy cukrzycowej, zator tętnicy płucnej, tętniaki, przewlekłe choroby żył, czy nowotwory układu naczyniowego.

Chirurdzy naczyniowi ponadto zlecają wykonanie rozmaitych badań, które pozwolą na postawienie dobrej diagnozy. Do badań, które najczęściej są wykonywane na polecenie tych chirurgów należą m.in. USG Dopplera tętnic żylnych, kończyn dolnych i górnych oraz tętnic kręgowych.

Inne analizy, którymi niekiedy poddają się pacjenci chirurgów naczyniowych, to np. tomografia komputerowa, angioskopia, flebografia oraz arteriografia.

Reklama

Czym zajmuje się chirurg naczyniowy?

Co leczy chirurg naczyniowy? Lekarz tej profesji diagnozuje i terapeutyzuje przede wszystkim pacjentów z takimi schorzeniami, jak:

 • miażdżyca (w tym miażdżyca naczyń znajdujących się w kończynach dolnych, czy miażdżyca tętnic szyjnych),
 • ostre i przewlekłe choroby żył, czyli m.in. żylaki kończyn dolnych,
 • niewydolność żył głębokich,
 • choroba zakrzepowo-zatorowa (stąd potocznie określa się chirurga naczyniowego lekarzem od żylaków),
 • zator tętnicy płucnej,
 • zespół stopy cukrzycowej,
 • tętniaki,
 • zwężenie i niedrożność tętnic (stanowiący bardzo niebezpieczny stan, mogący doprowadzić do udaru),
 • nowotwory systemu naczyniowego,
 • przewlekłe owrzodzenia żylne,
 • choroba Buergera.

Chirurg naczyniowy zajmuje się także oceną i leczeniem nie tylko żylaków, ale także tzw. pajączków, powstających na nogach. Do naczyniowego chirurga powinny się zgłosić osoby, które odczuwają skurcze, drętwienie, mrowienie, puchnięcie, czy ciężkość kończyn, a także zaobserwują na skórze silne przebarwienia, ale również zauważą u siebie ból zlokalizowany za mostkiem, uporczywy kaszel oraz duszności.

Naczyniowiec wprowadza odpowiednie leczenie, które może polegać m.in. na dobranej do konkretnego pacjenta farmakologii, wykonaniu zabiegu skleroterapii, albo na którejś metodzie wewnątrznaczyniowej (np. wszczepienie stentu, aterektomia), operacji obejmującej np. pomostowanie, a nawet na amputacji nogi.

Dziecięcy chirurg naczyniowy

Chirurg naczyniowy dziecięcy specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu małego pacjenta, u którego podejrzewa się zaburzenia i schorzenia związane z naczyniami i pracą układu naczyniowego (krwionośnego i limfatycznego).

Tacy specjaliści przyjmują w prywatnych gabinetach, leczą także w poradniach, niepublicznych klinikach oraz szpitalach państwowych. Obiektem zainteresowania tych specjalistów są m.in. naczyniaki wczesnodziecięce, guzy, wady i inne zmiany naczyniowe.

Postępowanie lecznicze jest uzależnione od konkretnego przypadku, może dotyczyć np. farmakoterapii doustnej i miejscowej, czy wykonywania zabiegów, takich jak skleroterapia.

Aby udać się do dziecięcego chirurga naczyniowego potrzebne jest skierowanie od pediatry, zwłaszcza jeśli chce się skorzystać z oferty specjalistów przyjmujących w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z koniecznością oczekiwania na wizytę, która może zostać wyznaczona nawet za kilka miesięcy od momentu umawiania się. Do prywatnie działającego naczyniowca dziecięcego zwykle czeka się dużo krócej.

Reklama

Chirurg naczyniowy NFZ

Poradnie chirurgii naczyniowej na NFZ zazwyczaj zlokalizowane są w każdym większym mieście. Jednak kontraktowość z Narodowym Funduszem Zdrowia nie jest czymś stałym, zatem sytuacja w tym zakresie może się zmieniać.

Planując wizytę u chirurga naczyniowego na NFZ należy mieć tego świadomość. Kolejna sprawa to długie kolejki. Chętnych na nieodpłatne wizyty lekarskie jest wielu, a ilość lekarzy ograniczona, stąd niekiedy terminy wizyt są bardzo odległe.

Poza kwestią terminów u chirurga naczyniowego mającego podpisany kontrakt z NFZ jest jeszcze zagadnienie dotyczące długości i jakości takiej wizyty. Często pacjenci umawiani są jedynie na wizytę trwającą kilka/kilkanaście minut, ze względu właśnie na dużą liczbę wszystkich pacjentów.

Aby móc skorzystać z usług medycznych oferowanych przez chirurgię naczyniową na NFZ, należy posiadać ważne skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

Reklama

Chirurg naczyniowy prywatnie

Zaletą chirurga naczyniowego przyjmującego prywatnie jest uproszczona ścieżka. W większych, ale i mniejszych miastach nie brakuje naczyniowców prywatnych, czy nawet prywatnych klinik naczyniowych. Pacjenci z reguły nie mają tak mocno, jak w przypadku lecznic akceptujących skierowania na NFZ, ograniczonego czasu trwania wizyty.

Lekarz jest w stanie bliżej przyjrzeć się stanowi zdrowia chorego, czyli przeprowadzić spokojny, wyczerpujący wywiad z nim, przyjrzy się wynikom dotychczasowych badań, dokładnie zbada i najczęściej skieruje także na precyzyjne badania.

Z drugiej strony, trzeba mieć na uwadze, że prywatna chirurgia naczyniowa generuje niemałe koszty. Cena konsultacji u chirurga od żył zaczyna się od 100 zł, kolejne wizyty mogą kosztować od ok 130 zł do nawet 330 zł. Jeśli natomiast konieczne okaże się poddanie jakiemuś badaniu (w tym USG dopplera), czy zabiegowi w prywatnej lecznicy, należy doliczyć jeszcze ten wydatek.

Czytaj również

Bibliografia

 • Fischer Josef, Chirurgia. Chirurgia naczyniowa, Medipage, 2013, ISBN 978-83-61104-80-3.
 • Oszkinis Grzegorz, Oderich Gustavo, Lawrence Peter, Moore Wesley, Witkiewicz Wojciech, Chirurgia naczyniowa i wewnątrznaczyniowa, Przegląd wiedzy, tom 1, 2019, 1, ISBN 978-83-948754-9-7.
 • Zubilewicz Tomasz, Wojtak Andrzej, Kompendium chirurgii naczyniowej, Medical Education, 2021, Warszawa, 1, ISBN 978-83-65471-92-5.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Lekarze i specjaliści
Ortoptysta: co to za lekarz? Czym różni się od okulisty?
Mała dziewczynka zakrywa oko
Radiolog: czym się zajmuje ten lekarz? Jakie badania robi?
Radiolog ogląda zdjęcia RTG
Proktolog - lekarz od odbytu. Jak wygląda wizyta?
Proktolog wykonuje m.in. per rectum
Podobne artykuły
Opiekun medyczny trzyma dłonie swojego pacjenta
Opiekun medyczny - kurs i zakres obowiązków. Jakie ma uprawnienia i ile zarabia?
Położna podczas wizyty domowej
Położna środowiskowa - jak i kiedy wybrać?
Geriatra rozmawia z pacjentką
Geriatra: czym się zajmuje i co leczy ten lekarz? Wizyty
Personel szpitalny
Kto pracuje w szpitalu? Lekarze, pielęgniarki i inne zawody
Poradnia audiologiczna
Czym się zajmuje lekarz audiolog i jakie badania wykonuje?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!