Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Lekarz flebolog - co to za lekarz i czym się zajmuje?

Flebolog to lekarz, który zajmuje się leczeniem chorób żył. Choroby naczyń krwionośnych należą w ostatnim czasie do częstych schorzeń populacyjnych. Niewydolność żylna występuje u wielu kobiet i mężczyzn, obejmując szeroki zakres schorzeń. Czym konkretnie zajmuje się flebolog?
Flebolog bada żyły
źródło:123RF
Spis treści

Flebologia to dziedzina medycyny, która szybko rozwija się w obecnych czasach, oferując pacjentom nowe metody leczenia problemów żylnych. Nazwa pochodzi od greckich słów – „phlebos” (żyła) i „logos” (nauka). Dziedzina ta zajmuje się szeroko pojętą diagnostyką naczyń żylnych i leczeniem żylaków, zapalenia żył, pajączków oraz wprowadzaniem działań, mających na celu profilaktykę chorób naczyń krwionośnych.

Reklama

Kim jest flebolog?

Flebolog to lekarz, który zajmuje się leczeniem problemów żylnych kończyn, takich jak ostre stany zapalne czy przewlekłe zapalenia żył. System kształcenia lekarzy w Polsce nie przewiduje specjalizacji „lekarz flebolog”. Każdy z tych specjalistów to lekarz z zakresu innej dziedziny medycyny:

 • chirurgii ogólnej, 
 • chirurgii naczyniowej
 • diagnostyki obrazowej, 
 • angiologii, czyli najmłodszej dziedziny chorób wewnętrznych, zajmującej się leczeniem chorób naczyń krwionośnych i limfatycznych. 

Problemy żylne wymagają coraz szerszej diagnostyki medycznej. 

Reklama

Kiedy udać się do flebologa?

Jakie sygnały ze strony organizmu powinny przyspieszyć decyzje o wizycie u flebologa?

Oto kilka przykładów:

 • nawracające opuchlizny łydek, kostek i stóp,
 • nasilenie stanów zapalnych i dolegliwości bólowych wieczorami, 
 •  powstawanie zmian zapalnych na kończynach, szczególnie po dłuższym przebywaniu w pozycji stojącej, 
 • uczucie ciężkości w nogach,
 • pojawianie się pajączków na nogach (cienkie popękane żyłki),
 • pojawianie się popękanych naczyń krwionośnych,
 • brązowe przebarwienia skóry, najczęściej zlokalizowane na kostkach,
 • trudne do wygojenia owrzodzenia podudzi

Każdy z takich objawów powinien skłonić do wizyty u flebologa. Wczesna diagnostyka i leczenie mogą zapobiec nieodwracalnym uszkodzeniom naczyń krwionośnych. Rozwijające się żylaki doprowadzają do niedokrwistości i trudnych do wyleczenia owrzodzeń kończyn. Bardzo nieprzyjemną (i niebezpieczną) dolegliwością są także problemy w sprawnym poruszaniu. 

Co to jest flebologia? 

Flebologia to młoda dziedzina medycyny, która jest traktowana jako element chirurgii naczyniowej. Z uwagi na fakt nieistnienia specjalizacji lekarskiej w zakresie flebologii, żaden lekarz nie może określać się mianem tego typu specjalisty, w rozumieniu przepisów ustawy o zawodzie lekarza. Problem tkwi przede wszystkim w nazewnictwie, ale to pojęcie jest coraz częściej używane w potocznym znaczeniu i określaniu tego typu działań medycznych. Flebologia zajmuje się chorobami żył. 

Chirurdzy oceniają stopień zaawansowania choroby i planują leczenie. Wiele schorzeń nie można zlikwidować samym leczeniem farmakologicznym. Flebologia bardzo często zastępuje tradycyjne zabiegi chirurgiczne (w niektórych przypadkach konieczne i niezbędne) nowoczesnymi zabiegami chirurgii flebologicznej, które wykonuje  chirurg flebologa

Do najważniejszych i najskuteczniejszych metod leczenia zaliczane są:

 • wewnątrzżylne zabiegi małoinwazyjne, tzw. endowaskularne, do których należy echoskleroterapia, zabiegi laserem wewnątrz laserowym czy najnowocześniejsze metody zamykania żylaków specjalnym klejem wewnątrznaczyniowym,
 • wewnątrzżylna termoablacja radiowa, która polega na zamykaniu niewydolnych naczyń żylnych przy pomocy cewnika, umieszczanego wewnątrz chorej żyły. Fale radiowe zamykają chore żyły, bez konieczności ich usuwania,
 • zabiegi laserowe EVLT, które przy pomocy promieniowania laserowego zamykają chora żyłę,
 • ultradźwięki,
 • manualny drenaż limfatyczny. 

Każdy kto odczuwa dolegliwości bólowe i zmiany w okolicach żylnych powinien wnikliwie obserwować wszelkie zmiany na nogach i korzystać z porad flebologa, aby uniknąć groźniejszych powikłań. 

Reklama

Co leczy flebolog?

Flebolodzy to zespoły lekarzy różnych dziedzin chirurgii, charakteryzujący się kompleksowym podejściem do problematyki chorób naczyń żylnych. Specjalista ten zdecydowanie różni się od chirurga naczyniowego. 

To czym zajmuje się flebolog można określić jako diagnozowanie i leczenie chorób żylnych nieinwazyjnymi metodami, które są zdecydowanie lżejsze i łagodniejsze od zabiegów chirurgii naczyniowej.

Najpopularniejsze schorzenia, leczone przez lekarzy flebologów to:

 • niewydolność żylna kończyn dolnych, która powstaje przez nadciśnienie panujące w łożysku naczyń żylnych,
 • żylne zespoły uciskowe, które spowodowane są niekorzystnym położeniem naczyń żylnych lub utrudnionym odpływem krwi żylnej,
 • niewydolność żylna miednicy powstała od nadmiaru krwi żylnej, zbierającej się w poszerzonych splotach żylnych miednicy,
 • zakrzepica żylna, zlokalizowana w obrębie żył biodrowych, udowych, podkolanowych czy żył głębokich podudzia,
 • malformacje żylne, czyli struktury naczyniopochodne o wolnym przepływie, zbudowane z nieprawidłowych kanałów naczyniowych,
 • choroby żył w ciąży.

Flebolog leczy także obrzęki, często pojawiające się opuchlizny lub skłonności do powstawania siniaków. Zajmuje się również problemami związanymi z hemoroidami, czyli żylakami odbytu. 

Reklama

Flebolog NFZ

Flebologia wprowadza całkowicie nowe podejście do problematyki leczenia schorzeń żylnych. Flebolog lekarz wspomaga leczenie początkowych form chorób żył, aby zapobiegać w ten sposób zaawansowanym postaciom choroby i poważnym powikłaniom. Rola tego specjalisty jest nieoceniona, a poradnie zajmujące się flebologią nie zawsze mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. 

Lekarze POZ przede wszystkim kierują chorych do poradni chirurgii naczyniowej lub angiologicznej. Poradnie lub kliniki flebologiczne z reguły świadczą usługi prywatne. Warto jednak poszukać poradni, która działa w ramach NFZ i nie płacić za wizytę lub dodatkowe badania. W ramach publicznych świadczeń zdrowotnych refundowane są z reguły zabiegi wykonywane przez chirurgów naczyniowych. 

Flebologia jest przełomem w leczeniu niewydolności żylnej, opierając sam proces leczenia o mniej inwazyjne metody. Warto zatem skorzystać z pomocy tego specjalisty nawet w warunkach komercyjnych, aby zapewnić pełną skuteczność walki z chorobą w formie niezabiegowej i jak najmniej dokuczliwej dla chorego.

Czytaj również

Bibliografia

 • R. Zubilewicz, A. Jaroszyński „Przewlekła choroba żylna”, Uniwersytet Medyczny w Lublinie,
 • dr E. Łastowiecka - Moras „Profilaktyka przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych”, Warszawa, 2016 r.,
 • J. Neubauer - Geryk, L. Bieniaszewski „Przewlekła choroba żylna – patofizjologia, obraz kliniczny i leczenie”, Gdański Uniwersytet Medyczny, 2009 r.,
 • „Laseroterapia endowaskularna (EVLT)”, CX News Magazyn Medyczny, 1/59/2017.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Lekarze i specjaliści
Kto pracuje w szpitalu? Lekarze, pielęgniarki i inne zawody
Personel szpitalny
Perinatolog – czym zajmuje się ten lekarz? Co leczy?
Perinatolog przeprowadza badanie
Proktolog - lekarz od odbytu. Jak wygląda wizyta?
Proktolog wykonuje m.in. per rectum
Podobne artykuły
Opiekun medyczny trzyma dłonie swojego pacjenta
Opiekun medyczny - kurs i zakres obowiązków. Jakie ma uprawnienia i ile zarabia?
Geriatra rozmawia z pacjentką
Geriatra: czym się zajmuje i co leczy ten lekarz? Wizyty
Położna podczas wizyty domowej
Położna środowiskowa - jak i kiedy wybrać?
Mała dziewczynka zakrywa oko
Ortoptysta: co to za lekarz? Czym różni się od okulisty?
Poradnia audiologiczna
Czym się zajmuje lekarz audiolog i jakie badania wykonuje?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!