Układ kostny człowieka (anatomia)

Układ kostny określany też jako szkielet człowieka lub kościec, to wszystkie kości w organizmie, które ochraniają narządy wewnętrzne oraz umożliwiają poruszanie się. Zobacz, jak wygląda budowa szkieletu człowieka. Jakie funkcje pełni?


Spis treści

Budowa szkieletu człowieka

Szkielet człowieka odpowiada za kształt oraz wielkość całego ciała. Podzielony jest na szkielet osiowy w skład, którego wchodzą:

Różnice w budowie pomiędzy kończyną górną i dolną wynikają z ich odmiennych czynności. Kończyna górna jest przede wszystkim narządem chwytnym umożliwiającym wykonywanie precyzyjnych ruchów takich jak pisanie lub szycie. Natomiast kończyna dolna, ściśle połączona z kośćcem osiowym, pełni funkcję narządu podpory i lokomocji. Dlatego jej kości są większe, grubsze i masywniejsze od kości kończyny górnej.

Szkielet człowieka kości - funkcje

Szkielet jako całość ochrania narządy wewnętrzne, stanowi podtrzymujące, twarde rusztowanie, warunkuje odpowiednią postawę ciała. Jest także miejscem przyczepu mięśni których skurcze wywołują ruch. Szkielet osoby dorosłej składa się on z około 206 kości zróżnicowanych pod względem budowy i czynności.

Pod względem budowy oraz kształtu wyróżnia się:

  • kości płaskie - np. kości czaszki, mostek oraz łopatki,
  • kości krótkie - kości stępu i nadgarstka,
  • kości długie - m.in. kość piszczelowa, udowa, strzałkowa, ramienna, łokciowa, obojczyk oraz promieniowa,
  • kości pneumatyczne - np. sitowa, czołowa, szczękowa oraz klinowa,
  • pozostałe kości różnokształtne - np. kosteczki słuchowe.

Budowa kości

Kości są ze sobą połączone za pomocą połączeń ruchomych, są to: stawy oraz połączenia nieruchomych zwane ścisłymi. Do tych ostatnich należą więzozrosty, chrząstkozrosty i kościozrosty. Więzozrost jest połączeniem dwóch kości za pomocą tkanki łącznej włóknistej.

W przypadku obecności między dwiema kośćmi chrząstki mówimy o chrząstkozroście. Najmocniejszym połączeniem kości jest kościozrost, którego przykładem są szwy scalające kości czaszki.

Czytaj więcej:

Bibliografia

  • Bartłomiej Sokołowski, Zarys anatomii człowieka, cz. I i II, wyd. II, ISBN 0229-8125

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!