NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Angina - objawy i leczenie. Czym jest angina ropna?

Angina jest nieprzyjemną chorobą zakaźną, powodującą bardzo silny ból gardła oraz wysoką gorączkę. Wyróżniamy anginę paciorkowcową, która ze względu na powikłania często nazywana jest też anginą ropną, a także mniej dotkliwą, za to częściej występującą - wirusową.
Lekarz ogląda gardło dziecka
Źródło:123RF
Spis treści

Czym jest angina?

Angina to potoczna nazwa ostrego zapalenia błony śluzowej gardła oraz migdałków podniebnych, wywołanego przez zakażenie bakteryjne lub wirusowe. W pierwszym przypadku odpowiedzialnym za rozwój choroby są paciorkowce β-hemolizujące grupy A (Streptococus pyogenes), stąd nazwa – angina paciorkowcowa. W użyciu jest też nazwa angina ropna– to ze względu na charakter powikłań. Oba pojęcia są względnie tożsame i bliskoznaczne. Natomiast w przypadku zakażeń wirusowych, kluczową rolę odgrywają rhinowirusy, adenowirusy, czy wirus Coxackie. 

Obie postaci anginy różnią się od siebie objawami oraz sposobem leczenia. Angina paciorkowcowa występuje rzadziej (według różnych szacunków – 10 do 30 procent przypadków), ma jednak cięższy przebieg. 

Objawy anginy paciorkowcowej

Objawy anginy paciorkowcowej są dla pacjenta dotkliwe. W przebiegu choroby zazwyczaj pojawiają się:

 • bardzo silny ból gardła,
 • bardzo wysoka gorączka, nawet do 39 - 40stopni Celsjusza,
 • dreszcze, uczucie rozbicia, bóle mięśniowo-stawowe,
 • wymioty (u małych dzieci),
 • powiększenie i bolesność węzłów chłonnych,
 • charakterystyczny biały nalot na migdałkach,
 • zaczerwienienie i rozpulchnienie błony śluzowej gardła.

Po mniej więcej 48 godzinach, bardzo możliwe jest wystąpienie miejscowych powikłań w postaci ropnych nalotów – mamy wówczas do czynienia z anginą ropną

Objawy anginy wirusowej

Angina wirusowa przeważnie ma łagodniejszy przebieg. Także jednak i w tym przypadku pojawiają się:

 • silny ból gardła,
 • bardzo wysoka gorączka – do 39 stopni Celsjusza,
 • silne przekrwienie błony śluzowej gardła.

W odróżnieniu od anginy bakteryjnej, nie występuje biały nalot w gardle. Mogą za to pojawić się objawy towarzyszące, podobnie jak w przebiegu grypy, w tym przede wszystkim kaszel oraz nieżyt nosa. 

Czy angina jest zaraźliwa?

Angina jest chorobą zakaźną. Przenosi się drogą kropelkową. Do zakażenia wystarczy kontakt z osobą chorą lub nosicielem, niekiedy zaledwie pośredni – poprzez rzeczy. Co istotne, do wystąpienia pierwszych objawów, choroba rozwija się przez 2-4 dni. Nieświadomy zakażenia nosiciel może już w tym czasie zarażać inne osoby. Zazwyczaj zakaźny charakter angina traci natomiast drugiego dnia po wystąpieniu objawów, pod warunkiem rozpoczęcia leczenia. 

Anginą zarazić się jest łatwo, szczególnie przebywając w większych, zamkniętych skupiskach i pozostając w bliskim kontakcie z innymi ludźmi. To jeden z głównych powodów, dla których na chorobę tę tak często zapadają dzieci w wieku przedszkolnym. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym podatność na anginę, jest osłabiona odporność. Szczyt zachorowań na anginę przypada na okres jesienno-zimowy, pokrywając się w czasie z sezonem grypowym, ale też niezwykle często choroba atakuje latem.

Antybiotyk na anginę

Paciorkowce z grupy A nie są odporne na działanie penicyliny, dlatego też standardową procedurą postępowania w przypadku stwierdzenia anginy ropnej jest zastosowanie tego właśnie rodzaju antybiotyku. 

W przypadku złej tolerancji leku przez pacjenta, zamiennie stosuje się cefadroksyl lub antybiotyki z grupy makrolidów (np. erytromycynę). Tego typu leki wykazują dużą skuteczność, już po około 24 godzinach pacjent zaczyna czuć się nieco lepiej, a choroba traci zakaźny charakter. Jednak ból gardła całkowicie ustępuje dopiero po około 5-7 dniach, gorączka zaś może się utrzymywać przez 3-5 dni. 

Leczenie anginy wirusowej

Jak leczyć anginę?Pamiętać należy, że antybiotyki mają zerową skuteczność w stosunku do zakażeń wirusowych. Dlatego w przypadku anginy niezbędne jest przeprowadzanie różnicowania pozwalającego ustalić podłoże choroby. W tym celu lekarz powinien pobrać wymaz z gardła pacjenta. 

Jeżeli angina nie ma podłoża bakteryjnego, zamiast antybiotyków stosuje się typowe leki przeciwwirusowe, przy wsparciu niesteroidowych leków przeciwzapalnych pozwalających zbijać zbyt wysoką gorączkę, a także środków łagodzących ból gardła i podrażnienie błon śluzowych (w tym także lekko znieczulających, np. z lidokainą).

W przypadku wystąpienia kaszlu i kataru, używa się standardowego zestawu leków na tego typu dolegliwości. 

Domowe sposoby na anginę

Ponieważ do zachorowań na anginę dochodzi także latem, przed długi czas pokutował mit, że za chorobę odpowiedzialne są lody, a właściwie zderzenie lodowatego przysmaku z rozgrzanym w upale podniebieniem. Dziś opinie na ten temat są podzielone, coraz częściej uważa się natomiast, że w czasie samej choroby, lody pacjentowi nie szkodzą, a wręcz pomagają. Mrożąc gardło, przynoszą bowiem wytchnienie przekrwionym, obolałym błonom śluzowym, będąc niejako naturalnym środkiem znieczulającym. Lekarze często przychylają się do tego typu sądów, uczulają jednak, by z lodowej terapii nie korzystać zbyt często. Tym bardziej, że paleta innych domowych sposobów na anginę jest naprawdę szeroka. Należą do nich:

 • płukanki z szałwii i rumianku, o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i łagodzącym obrzęk,
 • picie naparów z siemienia lnianego czy prawoślazu lekarskiego, które mają działanie osłonowe dla błon śluzowych,
 • picie wody – nawadnianie organizmu, który wskutek wysokiej gorączki traci znaczną ilość płynów,
 • zimne okłady na czoło oraz gardło – w celu zbijania gorączki i łagodzenia bólu.

Czytaj:

Bibliografia

 • Marcin Dziekiewicz, Andrzej Radzikowski, Angina paciorkowcowa – zasady diagnostyki i leczenia, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2016, 12 (2)
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Chrypa u dziecka: przyczyny, leki. Co podać, jak leczyć?
Dziewczynka odczuwa chrypę w gardle
Przeczytaj artykuł
Uczucie czegoś w gardle: w przełyku, krtani. Co oznacza?
Kobieta odczuwa coś w gardle
Przeczytaj artykuł
Drapanie w gardle: przyczyny, domowe sposoby. Jakie leki?
Kobietę drapie w gardle
Podobne artykuły
Chrypa u dziecka: przyczyny, leki. Co podać, jak leczyć?
Uczucie czegoś w gardle: w przełyku, krtani. Co oznacza?
Drapanie w gardle: przyczyny, domowe sposoby. Jakie leki?
Ból gardła przy przełykaniu – przyczyny, domowe sposoby
Domowe sposoby na ból gardła, migdałków i anginę

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Jak wyciągnąć drzazgę? Spod paznokcia, skóry i z palca
Analiza składu ciała - waga i normy. Na czym polega BIA?
Zapaść serca - objawy i przyczyny. Jak wygląda leczenie?
Spanie nago - czy jest zdrowe? W pojedynkę i z partnerem

Reklama