Dla Ciebie, na zdrowie!

Ropień okołomigdałkowy - objawy i leczenie ropnia migdałka

Ropień na migdale objawia się silnym bólem, którego nie można lekceważyć. Jak wygląda ropień okołomigdałkowy i co robić, by skutecznie się go pozbyć?
Migdałki podniebienne
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Ropień migdałka

Ropień okołomigdałkowy zwykle jest powikłaniem anginy paciorkowcowej, choć zdarza się, że występuje także w przebiegu ostrego zapalenia migdałków wywołanego przez gronkowce. Na wystąpienie ropnia na migdale narażone są także osoby borykające się z chorobami dziąseł czy przyzębia oraz palacze. Jakie są objawy ropnia okołomigdałkowego?

Reklama

Ropień okołomigdałkowy - objawy

Objawy ropnia migdałkowego przypominają objawy anginy. Pierwszym i jednocześnie podstawowym symptomem jest silny, narastający ból gardła, który może promieniować do ucha. Zwykle jest on jednostronny, obustronne ropnie należą bowiem do rzadkości. Charakterystyczne dla ropnia okołomigdałkowego objawy to także:

  • zaczerwienienie gardła,
  • owrzodzenie błony śluzowej w okolicy migdałków,
  • niesymetryczny obrzęk gardła i języczka,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • zaburzenia połykania,
  • gorączka,
  • uczucie rozbicia i zmęczenia.

Zobacz też: Dysfagia – leczenie, objawy, przyczyny

Reklama

Ropień okołomigdałkowy - leczenie

Ropnia migdałka nie można lekceważyć – nieleczony może doprowadzić do powikłań, które mogą nawet zagrażać życiu. W przypadku wystąpienia objawów ropnia okołomigdałkowego należy jak najszybciej udać się do lekarza, który po postawieniu diagnozy dokona drenażu ropnia i przepisze antybiotyk na ropień okołomigdałkowy. By właściwie go dobrać, po przeprowadzeniu nakłucia pobraną wydzielinę wysyła się na posiew. W wyjątkowych przypadkach można wykonać tomografię komputerową lub USG szyi.

Reklama

Ropień okołomigdałkowy - jak wygląda?

Ropień okołomigdałkowy zwykle jest położony tak, że bez problemu można go nakłuć, naciąć i dokonać drenażu. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, choć gdy z powodu ropnia cierpią dzieci można zastosować krótkie znieczulenie ogólne. Po nacięciu ropnia i usunięciu z niego wydzieliny pacjent musi przychodzić przez kilka dni do lekarza na sprawdzenie, konieczne jest także przyjmowanie antybiotyku. Jeśli chory ma problemy z połykaniem, można podawać go w formie zastrzyku z penicyliny. Doustnie zwykle podaje się amoksycylinę z kwasem klawulanowym lub klindamycynę.

Jeśli położenie ropnia okołomigdałkowego uniemożliwia jego nacięcie, konieczne jest usunięcie migdałków podniebiennych. Zabieg ten przeprowadza się również gdy pacjent skarży się na nawracające anginy lub przewlekłe zapalenie migdałków, ponieważ wówczas ropnie okołomigdałkowe mogą nawracać.

Czytaj również: Przełyk Barretta – objawy, leczenie, dieta

Reklama

Ropień okołomigdałkowy - domowe leczenie

Należy pamiętać, że w przypadku wystąpienia ropnia okołomigdałkowego należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub laryngologiem i stosować się do lekarskich zaleceń. Wyleczenie ropnia na migdale domowymi sposobami jest niemożliwe, mogą one jednak pomóc już po zabiegu nacięcia ropnia, uśmierzając ból. Warto stosować zimne okłady na szyję, a także płukać gardło letnimi naparami z rumianku i szałwii. Pamiętajmy również, że po zabiegu nie wolno pić alkoholu i palić papierosów. Warto unikać także gorących i ostrych potraw, a także wyjątkowo twardych pokarmów (np. orzechów), które mogłyby niepotrzebnie podrażnić błonę śluzową.

Reklama

Ropień okołomigdałkowy - powikłania

Obecnie do powikłań ropnia okołomigdałkowego dochodzi bardzo rzadko, jednak nieleczony lub zaniedbany ropień na migdale może doprowadzić do blokady dróg oddechowych, zapalenia płuc, trudności w oddychaniu, a nawet sepsy. Ropień okołomigdałkowy stosunkowo rzadko występuje u dzieci, a najbardziej narażone są na niego nastolatki i osoby dorosłe. Ze względu na wzrost rozpoznawalności anginy i jej prawidłowe leczenie, w ostatnich czasach częstość występowania ropni okołomigdałkowych znacznie się zmniejszyła.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Laryngologia
Podrażnione podniebienie - przyczyny i leki. Jak leczyć?
Kobieta z podrażnionym podniebieniem
Kichanie - jakie są przyczyny podrażnienie błony śluzowej nosa? Sprawdź, czy powinny niepokoić
Kobieta kicha z powodu przeziębienia
Jak przetrwać sezon infekcji? Odkryj domowy sposób na ból gardła!
Kobieta płucze gardło wodą utlenioną
Podobne artykuły
Kobieta odczuwa coś w gardle
Uczucie czegoś w gardle – przyczyny, metody diagnozy i sposoby leczenia
Stetoskop i napis aphonia
Utrata głosu (bezgłos): jak odzyskać głos? Domowe sposoby
Wizualizacja zatok szczękowych
Torbiel w zatoce szczękowej - objawy, przyczyny i domowe sposoby. Czy może się wchłonąć?
Osoba z dysfunkcją przełyku
Zapalenie przełyku - rodzaje i objawy. Jak je leczyć?
Nawilżenie nosa to sposób regeneracji błony śluzowej
Nawilżenie nosa - sposoby regeneracji błony śluzowej. Co warto stosować?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!