Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Antykoncepcja po porodzie

Karmienie piersią po porodzie nie chroni przed zajściem w ciążę. Młodzi rodzice, którzy chcą szybko wrócić do współżycia, powinny pomyśleć o zabezpieczeniu. Jakie metody antykoncepcji można stosować po porodzie?
antykoncepcja po porodzie
Źródło: 123RF
Spis treści

Po porodzie, podczas sześciotygodniowego połogu, należy zachować wstrzemięźliwość seksualną. Po tym okresie i konsultacji z lekarzem ginekologiem można wrócić do współżycia. Są pary, które robią to od razu, i takie, które ze zbliżeniem czekają wiele miesięcy.

Bez względu na to, kiedy zdecydujemy się na rozpoczęcie współżycia po porodzie,musimy pomyśleć o antykoncepcji. Karmienie piersią nie chroni bowiem przed zajściem w ciążę. Zdrowia kobieta może zostać zapłodniona już kilka tygodni po urodzeniu dziecka. Większość par, po porodzie nie myśli o kolejnym  dziecku. Konieczna jest zatem antykoncepcja po porodzie. Jaką wybrać? Metody antykoncepcji zależą od tego czy matka karmi piersią, czy podaje dziecku mleko modyfikowane.

Reklama

Antykoncepcja przy karmieniu piersią

Choć karmienie piersią znacznie obniża płodność, to nie zatrzymuje jej całkowicie. Laktacja nie jest zatem uznawana za metodę antykoncepcji. Statystycznie po pół roku aktywności seksualnej w okresie laktacji w ciążę zachodzi aż 10 proc. kobiet. Po roku dwa razy tyle. Jak się zabezpieczyć, żeby nie zaszkodzić dziecku?

  •  Metody naturalne. Antykoncepcja polega na abstynencji seksualnej w określone dni cyklu miesięcznego. Połóg, a także okres laktacji, wiąże się ze zmianami hormonalnymi w organizmie i brakiem miesiączki, przez co zdecydowanie trudnej wyliczyć dni płodne. Eksperci nie zalecają stosowania metody naturalnej jako jedynej antykoncepcji po porodzie.
  •  Prezerwatywa. Środki mechaniczne tj. prezerwatywa czy kapturki naszyjkowe, można stosować w okresie karmienia piersią, bez ryzyka, że zaszkodzimy dziecku. Stosowanie prezerwatywy nie ma wpływu na laktację. Co więcej zapobiega infekcjom intymnym, na które kobiety po porodziem są szczególnie narażone.
  •  Tabletki antykoncepcyjne. Antykoncepcję hormonalną możemy zacząć stosować po zakończeniu połogu, czyli sześć tygodni po porodzie. Lekarz ginekolog wypisze receptę na specjalne pigułki, które zawierają tylko jeden składnik - progestagen. Pigułki z progestagenem można przyjmować podczas laktacji. Już po tygodniu są skuteczna formą ochrony przed ciążą.
  • Wkładki domaciczne. Podobnie jak tabletki antykoncepcyjne, wkładki domaciczne mogą być stosowane po połogu, czyli sześć tygodni po urodzeniu dziecka. Wkładki nie wstrzymują owulacji, ale utrudniają plemnikom dotarcie do jajowodów. Uznawane są za bardzo skuteczną formę antykoncepcji. Nie mają wpływu na laktację.
  • Wkładki hormonalne. Nie tylko w sposób mechaniczny utrudniają dotarcie plemnikom do jajowodów, ale także przez uwalnianie progestagenu mają działanie podobne do tabletek antykoncepcyjnych. Wkładka hormonalna zalecana jest parom, które nie planują kolejnego dziecka, albo chcą zaczekać co najmniej pięć lat.

Reklama

Antykoncepcja dla kobiet, które nie karmią piersią

Jeśli kobieta po porodzie nie karmi piersią, tylko podaje dziecku mleko modyfikowane, może stosować każdy dostępny rodzaj antykoncepcji. W przypadku antykoncepcji hormonalnej, czy wkładek wewnątrzmacicznych, nie należy rozpoczynać stosowania przed zakończeniem połogu. Bezpośrednio po połogu nie zaleca się też stosowania metod naturalnych, ponieważ cykle miesięczne nie są jeszcze w pełni uregulowane, przez co skuteczność tych metod jest bardzo niska.

Przeczytaj: 5 nowoczesnych metod antykoncepcji

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Antykoncepcja
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - pozytywne i negatywne skutki dla organizmu
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Rozmiary prezerwatyw - jak sprawdzić i odpowiednio dobrać?
Prezerwatywa założona na banana i miarka
Jak dobrać odpowieni rozmiar prezerwatywy i dlaczego jest to takie ważne?
Jakie są rozmiary prezerwatyw?
Podobne artykuły
Mężczyzna trzyma w dłoni prezerwatywę
Kiedy prezerwatywa nie jest skuteczna?
Zakładanie prezerwatywy
Jak prawidłowo założyć prezerwatywę? Porady i wskazówki
Picie alkoholu przez kobiety stosujące antykoncepcję
Alkohol a antykoncepcja – na co trzeba uważać?
Ginekolog pokazuje prezerwatywę dla kobiet i dla mężczyzn
Prezerwatywy dla kobiet - jak założyć damski kondom? Cena
Czy prezerwatywy są skuteczne?
Skuteczność prezerwatyw - według wskaźnika Pearla i w procentach

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!