Najzdrowsze miejsce w internecie

Prezerwatywy smakowe - po co są? Zastosowanie i smaki

Prezerwatywy smakowe - bananowe, czekoladowe, miętowe. Zbliżeniom oralnym nadają pikanterii, a przy tym skutecznie chronią przed zakażeniem wirusem HIV i chorobami wenerycznymi. Zobacz, po co są smakowe prezerwatywy i dlaczego warto się zabezpieczać nawet w przypadku miłości francuskiej.
Prezerwatywy smakowe w różnych kolorach
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Prezerwatywy smakowe

Prezerwatywy smakowestworzone zostały z myślą o seksie oralnym, choć mogą z powodzeniem także być wykorzystywane w trakcie zbliżeń waginalnych (niekoniecznie natomiast analnych – z reguły są bowiem zbyt cienkie). 

Prezerwatywy smakowe przez wiele osób uważane są za zbędne, niczemu nie służące, wciąż bowiem pokutuje mit, że w czasie seksu oralnego tego typu zabezpieczenie nie jest potrzebne. To myślenie błędne. Są bowiem sytuacje, gdy w czasie miłości francuskiej użycie prezerwatywy jest wręcz niezbędne, a przynajmniej – wskazane.

Wprawdzie nie spełniają one funkcji antykoncepcyjnej (jeśli ich użycie ogranicza się do pieszczot oralnych),  wykorzystywane jednak powinny być w innych celach. Jakich? Do czego służą prezerwatywy smakowe?

Po co są smakowe prezerwatywy?

Służą nie tylko urozmaiceniu życia seksualnego, ale przede wszystkim ochronie przed HIV oraz chorobami wenerycznymi, takimi jak kiła czy rzeżączka. W powszechnej świadomości utarło się, że do zakażenia wirusem HIV dochodzi wyłącznie w czasie zbliżeń waginalnych oraz analnych. Przez lata sądzono, że seks oralny nie stanowi w tej materii zagrożenia. Dziś już wiemy, że to nieprawda. 

Ryzyko zakażenia jest wprawdzie niższe, niż w przypadku innych form aktywności seksualnej, ale istnieje, szczególnie w przypadku uszkodzeń i owrzodzeń jamy ustnej. Na gruncie aktualnej wiedzy naukowej wiadomo, że osobą zagrożoną jest w tej sytuacji strona czynna, wirus przenosi się bowiem z ejakulatu do śluzówki jamy ustnej; zakażenie nie grozi natomiast stronie biernej.

Dlatego decydując się na miłość francuską z partnerem o nieznanej przeszłości seksualnej dobrze jest zadbać o tego typu zabezpieczenie.

Reklama

Jakie są smaki prezerwatyw?

Rozliczne. Głównie owocowe, ale nie tylko. Wśród dostępnych na rynku propozycji wymienić można kondomy:

  • bananowe, jabłkowe, truskawkowe, pomarańczowe,
  • czekoladowe, waniliowe, miętowe,
  • o smaku balonowej gumy do żucia lub coli.

Jednak w odpowiedzi na dręczące wiele osób pytanie, czy prezerwatywy smakowe nie są szkodliwe, większość producentów zapewnia, że nie. 

Czy smakowych prezerwatyw można używać przy stosunku?

Smakowe prezerwatywy, tak jak powiedzieliśmy wyżej, stosowane mogą być w trakcie zbliżeń oralnych ale też waginalnych. Niezwykle jednak istotne jest, aby nie wykorzystywać jednej i tej samej prezerwatywy do pieszczot ustami, a następnie – stosunku seksualnego.

W trakcie seksu oralnego istnieje ryzyko uszkodzenia powłoki prezerwatywy, bądź mechanicznego, bądź chemicznego, za sprawą substancji znajdujących się jamie ustnej, zarówno ustrojowych, jak i będących pozostałością po spożywanych pokarmach (tłuszczów, kwasów etc.). 

Prezerwatywa stracić może w związku z tym swoje właściwości ochronne. Mniejsze wymagania stawiane są w sytuacji odwrotnej, aczkolwiek istnieje w takim przypadku ryzyko przeniesienia do przewodu pokarmowego drobnoustrojów bytujących w okolicach intymnych, także tych, które przedostały się do dróg rodnych z jelita grubego i odbytu.

Reklama

Czy kondomy smakowe są bezpieczne? 

Kondomy smakowe, poza tym, że pokryte są substancjami smakowymi, zapachowymi oraz barwiącymi, nie różnią się pod względem właściwości od tradycyjnych prezerwatyw. Właściwie użytkowane chronią przed zakażeniem wirusem HIV ze skutecznością 98-100 procent, jeśli natomiast kochankowie obchodzą się z nimi w sposób nieudolny, statystyczne zagrożenie wzrasta o około 10 punktów procentowych.

Podobnie rzecz wygląda w przypadku ochrony przed niechcianą ciążą w trakcie stosunku waginalnego. W zależności od tego, z jaką biegłością używane są kondomy, statystycznie skuteczność prezerwatyw wynosi od 98 do 85 procent.

Prezerwatywy smakowe – opinie

Na temat prezerwatyw smakowych opinie są zróżnicowanie. Podkreśla się, że stanowią one urozmaicenie w sypialni i mogą być zachętą do sięgnięcia po zabezpieczenie w sytuacji, gdy decydujemy się na seks oralny z nowym partnerem, albo mamy wątpliwości odnośnie stanu zdrowia partnera stałego. 

Zaletą tego typu kondomów jest to, że nie są zbyt silnie nawilżone, dzięki czemu partnerom oszczędzone zostaje pochłanianie dużych ilości lubrykantów, czy innych substancji (na przykład środków plemnikobójczych). 

Czytaj również

Bibliografia

  • Co musisz wiedzieć i HIV i AIDS, http://www.duw.pl
  • W jakich sytuacjach mogę zakazić się HIV?, https://aids.gov.pl
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Ciąża bez wytrysku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Kobieta w łóżku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
masturbacja
Podobne artykuły
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - skutki dla organizmu
Seksowna kobieta w skórzanych rękawiczkach
Jak zaskoczyć faceta w łóżku? - techniki, porady, wskazówki
Antykoncepcja w implancie
Implant antykoncepcyjny - gdzie założyć i jakie mogą wystąpić skutki uboczne?
Rodzaje prezerwatyw
Prezerwatywy - jakie są rodzaje? Z lateksem i bez oraz inne
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Reklama


Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj