Aseksualizm – objawy, co to takiego?

Seks już coraz mniej przestaje być tematem tabu. Uczymy się o nim rozmawiać, pytać o potrzeby partnera, mówić o własnych. Coraz częściej uprawiany jest z pasją i dla przyjemności, a nie w celach prokreacyjnych. A co z aseksualizmem? Co z osobami, które w ogóle nie odczuwają pociągu płciowego? Co to jest aseksualizm? Jakie są jego przyczyny i objawy?
Para z problemem aseksualizmu
Źródło: 123RF
Spis treści

Aseksualizm

Niektórzy twierdzą, że aseksualizm może być czwartą orientacją seksualną. Aseksualizm co to jest? Jest to nic innego jak brak pociągu seksualnego do żadnej z płci. Coraz częściej można spotkać się w różnych środowiskach z osobami, które przyznają się do aseksualizmu. Jest on niezależny od płci, odczuwają go zarówno kobiety jak i mężczyźni.

Aseksualna osoba

Aseksualista pomimo braku pociągu seksualnego do kogokolwiek czasem nie rezygnuje z seksu. Wielu z nich przeżyło swój pierwszy raz, a nawet uprawiało seks wielokrotnie. Na bazie takich doświadczeń uznają, że seks nie jest dla nich niczym istotnym, nie podnieca ich i nie odczuwają potrzeby uprawiania seksu. Oczywiście zdarzają się osoby aseksualne, które nigdy seksu nie uprawiały.

UWAGA: nie należy łączyć, zestawiać, a także mylić aseksualizmu z celibatem, awersją seksualną czy orientacją ego-dystoniczną. Są to odrębne i niezwiązane ze sobą zagadnienia.

Co to jest aseksualizm?

Niestety podłożem aseksualizmu w wielu przypadkach są negatywne doświadczenia seksualne, czasem nawet traumatyczne przeżycia, ale nie tylko. Jakie są przyczyny aseksualizmu?

 • Własne przemyślenia i inne doświadczenia życiowe.
 • Osobiste decyzje.
 • Purytańskie wychowanie seksualne.
 • Przemoc na tle seksualnym – pedofilia, gwałty, molestowanie.

Aseksualizm nabyty – faktem jest, że czasem aseksualna dziewczyna czy aseksualny mężczyzna orientują się, że są osobami aseksualnymi z biegiem lat, po prostu w miarę rozwoju świadomości płciowej nie odczuwają pociągu płciowego lub w wyniku traumatycznych zdarzeń seksualnych decydują się na wstrzemięźliwość płciową.

Aseksualizm – objawy

Aseksualizm nie jest schorzeniem. Według osób, które odczuwają aseksualizm jest on świadomym wyborem, jakiego dokonali. Nie można, więc w jego przypadku mówić o objawach, a raczej o cechach charakteryzujących takie osoby, mogą to być:

 • brak pociągu płciowego/seksualnego,
 • brak zainteresowania seksem,
 • brak podniecenia,
 • brak pożądania,
 • brak chęci do całowania, czułości, czy nagości z drugą osobą.

Nie znaczy to, że aseksualna osoba nie jest w stanie uprawiać seksu. Ludzie aseksualni w zależności od decyzji jaką powzięli ograniczają swoje kontakty tylko do więzi emocjonalnych z innymi ludźmi lub dla dobra partnera dopuszczają się kontaktów seksualnych, ale na warunkach i poziomach jakie sami ustalają. Są też tacy, którzy dopuszczają całowanie, czy nagość drugie partnera, ale również i tacy, którzy to zupełnie wykluczają.

Aseksualizm – rodzaje

Jako, że relacje emocjonalne i seksualne w wiązkach mogą różnie wyglądać, osoby aseksualne rozróżniają kilka rodzajów aseksualizmu:

 • demiseksualizm,
 • semiseksualizm,
 • antydemiseksualizm,
 • romantyczność,
 • aromantyczność,
 • aseksualny fetyszyzm.

Rodzaje te różnią się zaangażowaniem w sfery emocjonalne i seksualne, jedne zakładają łączenie tych sfer, inne zakładają tylko więzi emocjonalne itd.

Aseksualizm – leczenie

Aseksualizm nie jest chorobą więc nie można mówić o leczeniu w jego wypadku. Jeśli decyzja o aseksualizmie została podjęta w wyniku przemocy na tle seksualnym (molestowania, gwałtu czy pedofilii) wskazany jest kontakt z lekarzem specjalistą: psychologiem, psychoterapeutą czy seksuologiem. 

Więcej z kateogrii: Seks
Przeczytaj artykuł
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie jest możliwe? Czy można zajść w ciążę przez preejakulat?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie jest możliwe? Czy można zajść w ciążę przez preejakulat?
Jak doprowadzić się do orgazmu? - techniki, wskazówki
Jak podniecić faceta – co najbardziej podnieca facetów

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama