Reklama
Czym są fantazje erotyczne?
Fantazje erotyczne to wyobrażenia o charakterze seksualnym, przedstawiające osoby (w tym siebie samego), sytuacje i różnego typu doświadczenia. Mogą być realistyczne, ale też często występująca w nich rzeczywistość jest dalece odrealniona, wręcz zdeformowana.
Kształtują się one na bazie własnych doświadczeń, ale też informacji pochodzących ze źródeł zewnętrznych (film, obraz, zdjęcie, książka, opowieść ustna). Często są postrzegane jako wyraz prawdziwych, głęboko skrywanych pragnień, ulokowanych głęboko w pozbawionej wstydu podświadomości.
Seksualne fantazje są przedmiotem zainteresowania naukowców są od lat 40. minionego stulecia. Uwagę poświęcił im m.in. Alfred Kinsey, amerykański biolog, twórca przełomowych dzieł dotyczących ludzkiej seksualności.
Jednak na większą skalę badania empiryczne prowadzone są w tej dziedzinie dopiero od pół wieku i wciąż nie przynoszą odpowiedzi na wszystkie kluczowe pytania. Nie mniej wiadomo, że mechanizmy powstawania marzeń seksualnych mogą mieć podłoże:
- biologiczne (naturalny temperament seksualny każdego człowieka, poziom libido);
- fizjologiczne (w takim sensie fantazje mają za zadanie podtrzymać napięcie w ośrodkowym układzie nerwowym);
- psychologiczne (jako wyraz ukrytych pragnień i wewnętrznych konfliktów, środek służący redukcji lęków na tle seksualnym, ale też przejaw wybujałej wyobraźni oraz manifestacja nieuświadamianych dewiacji).
Znany seksuolog Zbigniew Lew Starowicz uważa, że fantazje erotyczne spełniają szeregi istotny ról i w zależności od konkretnej osoby mogą stanowić:
- podkreślenie tego, co obecne w życiu seksualnym,
- życzenie wobec partnera,
- wynagrodzenie własnych kompleksów,
- wspomnienie poprzednich kontaktów seksualnych,
- wyraz skrywanych potrzeb.
Reklama
Czego najczęściej dotyczą fantazje seksualne?
Fantazje seksualne mają zróżnicowany charakter. W literaturze naukowej spotkać się można z podziałem marzeń erotycznych na:
- intymne (całowanie, przytulanie, romantyczny seks z własnym partnerem);
- sadomasochistyczne (uległość, krępowanie, duszenie, uderzanie, bycie upokarzanym lub zmuszanym do czegoś);
- bezosobowe (oglądanie filmów i zdjęć o charakterze seksualnym, wyobrażenia seksu z obcą, nieznaną osobą);
- eksploracyjne (seks z większą ilością partnerów, zbliżenia niezgodne z orientacją seksualną i inne przykłady przekraczania granic, robienia czegoś nowego).
Tego typu wyobrażenia mogą mieć zarówno mężczyźni, jak też kobiety, obserwuje się jednak wyraźne zróżnicowanie w tej materii. Interesujących danych dostarczają wyniki badania przeprowadzonego z udziałem blisko 1,5 tys. osób obojga płci, których wyniki M. Liberacka-Dwojak podaje w pracy Tematyka fantazji seksualnych wśród młodych dorosłych.
Przywołuje ona swoisty ranking tego, o czym najczęściej marzą kobiety i mężczyźni.
Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:
Reklama
Fantazje seksualne kobiet
Najczęściej występujące fantazje seksualne kobiet, w świetle przytoczonego wyżej badania, to w kolejności:
- namiętne całowanie,
- stosunek z ukochanym partnerem,
- uprawianie seksu w innym pomieszczeniu, niż sypialnia,
- bycie pożądaną przez mężczyznę,
- bycie rozbieraną,
- masturbacja ręką partnera, aż do osiągnięcia orgazmu,
- seks oralny, biernie i czynnie,
- rozbieranie się przed kimś,
- używanie akcesoriów erotycznych do stymulacji stref erogennych,
- bycie związaną,
- seks z osobą znajomą, ale nie związaną dotąd relacjami intymnymi,
- uprawianie seksu na łonie przyrody,
- bycie uwodzoną przy jednoczesnym obsadzeniu się w roli niewinnej i niedoświadczonej,
- bycie zmuszoną do czegoś,
- bycie podnieconą przez ubranie erotyczne lub materiał,
- seks z dwojgiem innych ludzi,
- aktywność homoseksualna,
- seks z nieznajomym,
- oglądanie obscenicznych obrazów.
Reklama
Fantazje seksualne mężczyzn
Fantazje seksualne mężczyzn są podobne, jednak inne jest rozłożenie akcentów – na pierwszym miejscu znalazło się rozbieranie kogoś, stosunkowo wysoko jest też seks z nieznajomą lub dwojgiem ludzi, czy marzenia fetyszystyczne (podniecenie przez ubiór, materiał).
Różnicując charakter fantazji u obu płci M. Liberacka-Dwojak zauważa, że marzenia zaliczane do kategorii:
- „intymność”, a także „eksploracja” w równym natężeniu występują u kobiet i mężczyzn;
- „sadomosachizm” – częściej pojawiają się u płci żeńskiej;
- „bezosobowość” – stanowią męską domenę
Reklama
Czy mówić partnerowi o swoich marzeniach erotycznych?
Katarzyna Waszyńska w pracy Treść fantazji a podejmowanie zachowań seksualnych (…), pisze o marzeniach erotycznych tak: „Bez konieczności przeciwstawiania się konwencjonalnym oczekiwaniom i przyzwyczajeniom, mężczyźni i kobiety, w zaciszu swych głów, mogą odrzucić przydzielone role seksualne, które ich ograniczają i nie dają satysfakcji”.
Innymi słowy, fantazje jawią się dla wielu mężczyzn i kobiet jako swoisty zawór bezpieczeństwa, pozwalający w prosty sposób poprawić jakość swojego życia seksualnego. Czy nie byłoby w takim razie wskazane dzielenie się z partnerem treścią marzeń erotycznych i zachęcanie go do wspólnej realizacji?
Odpowiedź na tak postawione pytanie jest złożona i silnie zindywidualizowana. Wszystko zależy od konkretnych osób oraz łączącej ich więzi, a także okoliczności i oczywiście treści fantazji.
Przykładowo, jeśli jedno z partnerów marzy o tym, by w sypialni zagościły akcesoria erotyczne, warto o tym bez skrępowania powiedzieć. Należy jednak uszanować reakcję drugiej strony, nawet jeśli będzie ona negatywna. Trzeba przy tym podkreślić, że Polacy z rosnącą aprobatą spoglądają na używanie gadżetów w łóżku.
Tego typu doświadczenia ma za sobą około 30 proc. osób, a dalszych 25 nie odmówiłoby, gdyby partner wyszedł z taką propozycją (dane: SW Research). Szeroki wybór tego typu akcesoriów można znaleźć w specjalistycznych sklepach erotycznych.
Z dużo większymi obciążeniami emocjonalnymi wiążą się inne fantazje, jak choćby włączenie do relacji seksualnej innych osób, czy elementy przemocy (bicie, wiązanie, obrażanie etc). Warunkiem ich realizacji w realnym życiu powinna być nie tylko obustronna akceptacja, ale też świadomość możliwych skutków psychologicznych.