Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Demiseksualizm - pociąg emocjonalny. Co to znaczy?

Demiseksualizm to stosunkowo świeże pojęcie oznaczające brak odczuwania napięcia seksualnego na początku związku. Pociąg fizyczny u demiseksualisty rodzi się dopiero gdy relacja z drugą osobą stanie się ścisła emocjonalnie. Emocje wychodzą tutaj na pierwszy plan. Drugi plan, o ile do niego dojdzie, to dopiero miłość fizyczna i związane z nią pożądanie. Demiseksualista to po części aseksualista i osoba seksualna.
Para odczuwa pociąg emocjonalny
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Demiseksualizm – co to znaczy?

Demiseksualizm jest nowym pojęciem, które oznacza typ orientacji seksualnej. Nie pojawiła się ona znienacka, w nowym stuleciu. Psychologowie i seksuologowie podejrzewają, że ten rodzaj konstruowania związku funkcjonował dużo wcześniej, jednak nie został wcześniej zbadany i nazwany.

Na czym zatem polega demiseksualizm? To nieodczuwanie popędu seksualnego na początku budowania relacji z drugą osobą. Aby osoba demiseksualna poczuła ochotę na seks, najpierw musi odczuć pociąg emocjonalny do swojego partnera. 

Dla demiseksualisty nie ma znaczenia czy osoba, z którą nawiąże relację emocjonalną jest tej samej, czy odmiennej płci od niego/niej.

„Demi” oznacza „pół”, zatem demiseksualizm oznacza, że osoba demiseksualna jest w połowie seksualna, a w połowie aseksualna.

Reklama

Demiseksualizm – jak się przejawia?

Jak przejawia się demiseksualizm? Przede wszystkim trzeba podkreślić, że nie jest łatwo od razu rozpoznać osobę demiseksualną. Stąd prawdopodobnie tak późne osadzenie tego rodzaju orientacji seksualnej w szerokiej encyklopedii LGBT (skrót oznaczający osoby homoseksualne, osoby biseksualne oraz transgenderyczne).

Demiseksualizm przejawia się brakiem pociągu seksualnego odczuwalnego na początku więzi z drugą osobą. Ochota na seks może pojawić się dopiero po jakimś czasie, kiedy demiseksualista zbuduje satysfakcjonujący układ z partnerem, spodoba mu się np. sposób bycia, cechy charakteru osoby, z którą się spotyka. Demiseksualista nie jest zatem oziębły, on potrzebuje czasu na poczucie bliskości, a potem ochoty na zbliżenie fizyczne z partnerem.

Reklama

Demiseksualizm – relacje z partnerem

Demiseksualizm przejawia się początkową oziębłością, która, jeśli osoba demiseksualna poczuje coś głębszego do partnera, zamienia się w pożądanie. Na wzbudzenie tego pożądania nie może wpłynąć partner demiseksualisty, przynajmniej w bezpośredni sposób. To sam demiseksualista musi poczuć chęć zbliżenia fizycznego. 

Partner demiseksualisty może mieć wrażenie, że demisekualista nie jest zainteresowany nim w kontekście seksualnym, że pragnie jedynie przyjaźni, czy innej aseksualnej relacji. Jednak to mylny odbiór. Demiseksualista może chcieć po jakimś czasie trwania „przyjacielskiej” relacji wejść w relacje intymne. Tak naprawdę właśnie mocna emocjonalna więź daje większe szanse na przeistoczenie związku w układ, w którym mieści się także łóżko.

Reklama

Demiseksualizm a aseksualizm

Demiseksualizm należy oddzielić od aseksualizmu. To drugie pojęcie oznacza chłód seksualny, zupełny brak pociągu seksualnego. Osoby aseksualne poszukują partnerów, z którymi będą mogły zbudować czysty układ na poziomie intelektualnym i/lub emocjonalnym, nie oczekują od drugiej osoby pożądania, uniesienia, romantycznych przygód. W takim postrzeganiu związku aseksualiści są konsekwentni.

Demiseksualiści zaś pierwotny brak ochoty na seks mogą zamienić na potrzebę kontaktu fizycznego (wtórny popęd płciowy), jeśli zajdą odpowiednie okoliczności, a przede wszystkim emocje odczuwane do partnera na to pozwolą. Można więc powiedzieć, że demiseksualiści są częściowo aseksualni, do momentu aż nie staną się seksualnymi osobami. Nieco inaczej objawia się sapioseksualizm.

Reklama

Demiseksualizm a płeć partnera

W demiseksualizmie kwestia związana z płcią oraz innymi upodobaniami seksualnymi schodzi na dalszy plan, a nawet nie stanowi większego zagadnienia dla demiseksualisty.

Równie dobrze osoba demiseksualna może tworzyć udany związek demiseksualny z osobą tej samej płci, jak i płci przeciwnej, z biseksualistą, czy osobą transgenderyczną. Najważniejsze jest poczucie pociągu emocjonalnego do drugiego człowieka. Jeśli zbuduje się zaufanie, przyjaźń, czy miłość na poziomie emocjonalnym, dla demiseksualisty to urodzajne podłoże do przeniesienia związku na seksualny poziom. 

Demiseksualizm można odebrać jako sposób patrzenia na drugiego człowieka w związku, gdzie najważniejsze i najbardziej atrakcyjne są jego cechy charakteru, temperament, styl bycia, itp., a uroda, fizyczność i inne powierzchowne walory nie mają znaczenia. 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Orientacje i preferencje seksualne
Sapioseksualizm – co to jest? Kim jest sapioseksualista?
Para siedzi na podłodze
Swingersi - kim są? Czym jest swinging?
Swingersi w łóżku
Demiseksualizm - pociąg emocjonalny. Co to znaczy?
Para odczuwa pociąg emocjonalny
Podobne artykuły
Para heteroseksualna
Heteroseksualizm - co to za orientacja i co oznacza być hetero?
Transseksualny mężczyzna
Transseksualizm - czym jest i jak się objawia? Czym się różni od transpłciowości?
Związek poligamiczny
Poliamoria - co to jest i na czym polega wielomiłość?
Flaga panseksualizmu
Panseksualizm - miłość niezależnie od płci. Czym jest i na czym dokładnie polega?
Biseksualna kobieta
Co to jest biseksualizm i czym się charakteryzuje?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!