Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Swingersi - kim są? Czym jest swinging?

Swingersi tworzą otwarte związki, wspólnie wchodząc w relacje seksualne z innymi ludźmi. Pozostają jednak sobie wierni emocjonalnie, nie łącząc sfery czysto fizycznej z uczuciową.
Swingersi w łóżku
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Swingersi to pary, które wspólnie wchodzą w relacje seksualne z innymi partnerami.
 • Swinging może polegać m.in. na wymianie partnerów, obserwowaniu i byciu obserwowanym w czasie zbliżenia, a także uczestnictwie w seksie grupowym.
 • Aby bezpiecznie swingować, należy przestrzegać wielu zasad dotyczących relacji w związku, a także ochrony przed ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową.
SPRAWDŹ TEŻ: Gra wstępna - co to jest? Pomysły i najlepsza długość
Spis treści

Reklama

Kim są swingersi?

Swingersi uprawiają seks z innymi osobami, za wiedzą i aprobatą swoich partnerów, a co więcej - z ich czynnym bądź biernym udziałem. Mianem swingersów określa się ludzi, który żyją w stałych, często sformalizowanych związkach, dopuszczają jednak aktywność seksualną w szerszych konfiguracjach, przy zachowaniu wierności emocjonalnej.

Tego typu zachowania nie są więc traktowane w kategoriach zdrady, nie należy ich też mylić z poliamorią, której wyznacznikiem jest zaangażowanie uczuciowe w alternatywne układy. Swingersi pragną jedynie poszerzać sferę doznań czysto zmysłowych, czerpać przyjemność fizyczną z obcowania cielesnego z innymi ludźmi, a także obserwowania lub bycia obserwowanym w czasie zbliżeń intymnych.

Często traktują spotkania w większym gronie jako formę przełamania rutyny wkradającej się do sypialni po wielu latach trwania w monogamicznym związku. Seks uprawiają we troje, we czworo, a nawet w bardzo dużych grupach.

Tego typu praktyki były znane już w starożytności, natomiast w czasach współczesnych przeżywają renesans od momentu rewolucji seksualnej w latach sześćdziesiątych XX wieku. Obecnie sprzyja im dodatkowo rozwój Internetu, jako kanału służącego do komunikacji i łączenia zainteresowanych par.

Na czym polega swinging?

Swinging jest niemonogamicznym modelem aktywności seksualnej, alternatywnym wobec tradycyjnych wzorców pożycia. Samo słowo w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza kołysanie, huśtanie się.

Pojęcie swingingu nierozłącznie wiąże się z takim wartościami, jak otwartość na nowe doświadczenia, wyzwolenie, intensywność przeżyć, czy hedonizm (umiłowanie przyjemności i rozkoszy jako nadrzędnych wartości w życiu). Duży akcent kładzie się na aspekt czysto rekreacyjny – seks osób swingujących nie służy prokreacji ani budowie więzi z innymi osobami, aczkolwiek może być doznaniem paradoksalnie zwiększającym uczucie bliskości ze stałym partnerem.

Tym co charakterystyczne dla swingingu, jest zaangażowanie par – w tego typu praktykach uczestniczy się we dwoje, poszerzając grono uczestników o inne, często obce osoby. Na tej zasadzie można zaprosić do sypialni jednego partnera, inną parę (by uprawiać seks wspólnie bądź dokonać wymiany), a także brać udział w wieloosobowych orgiach.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Co to jest soft swinging?

Swinging niejedno ma imię. Poszczególne jego postaci różnią się ilością zaangażowanych osób, intensywnością, zakresem podejmowanych aktywności. Najdelikatniejszą ze wszystkich odmian jest soft swinging. Pod pojęciem tym kryją się zbliżenia, w czasie których:

 • dopuszczalne są pieszczoty pomiędzy wszystkimi uczestnikami spotkania (ręką, ustami, za pomocą akcesoriów erotycznych);
 • niedopuszczalna jest penetracja waginalna lub analna z obcymi osobami – pełen stosunek można odbyć jedynie ze swoim partnerem.

W praktyce soft swinging często oznacza uprawianie seksu przez stałych partnerów w obecności innych osób, które mogą występować w roli obserwatorów, bądź uczestniczyć w poprzedzającej stosunek grze wstępnej.

Reklama

Closed swinging

Closed swinging stanowi drugi poziom zaawansowania. Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku wszystko odbywa się za zamkniętymi drzwiami. Przykładowo – dwie uczestniczące w zabawie pary wymieniają się nawzajem partnerami, po czym zamykają w odrębnych pomieszczeniach, gdzie dojść może nawet do pełnego zbliżenia między obcymi sobie osobami.

W tym przypadku nie obowiązują żadne ograniczenia, chyba że między uczestnikami dojdzie do szczegółowych ustaleń, jak daleko można się posunąć. Partnerzy mają pełną świadomość sytuacji, akceptują ją i czerpią z niej satysfakcję, pozbawieni natomiast są widoku swojej drugiej „połówki” w czasie seksualnego aktu.

Reklama

Open swinging (full swap swinging)

Poziom trzeci, najodważniejszy i najbardziej otwarty, to open swinging (inna nazwa: full swap swinging). Jest to nic innego, jak seks grupowy, w którym uczestniczyć mogą trzy, cztery, kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób.

Pary współżyją w różnych konfiguracjach: ze sobą nawzajem wśród innych kochających się uczestników, z innymi parterami, niekiedy z kilkoma osobami jednocześnie.

Open swinging najbliższy jest potocznemu pojęciu orgii. Do tego typu spotkań może dochodzić w prywatnych domach, ale też często w specjalnych klubach dla swingersów.

Pary wybierają tego typu doświadczenie ze względu na możliwość stałego kontaktu ze sobą (fizycznego bądź wzrokowego) oraz wyjątkową skalę doznań. Z drugiej jednak strony uważa się, że tego typu seks wiąże się z największym ryzykiem wystąpienia nieprzewidzianych scenariuszy, takich jak uzależnienie od aktywności grupowej, niszczycielskie uczucie zazdrości, zaburzenia emocjonalne oraz możliwość zakażenia się chorobą weneryczną.

Reklama

Co zrobić, by seks z wieloma partnerami był bezpieczny?

Seks z wieloma partnerami może być przyjemny i bezpieczny, pod warunkiem zachowania kilku podstawowych zasad:

 • swinging musi być wspólną decyzją obojga partnerów. Żadna ze stron nie może być do tego przymuszona w jakikolwiek sposób;
 • każda z zaangażowanych osób musi mieć absolutną pewność, że chce współżyć w ten właśnie sposób;
 • partnerzy powinni być przekonani o sile swoich uczuć i wzajemnym przywiązaniu, których nie naruszy dzielenie się fizycznością z innymi osobami;
 • na każdym etapie musi istnieć możliwość wycofania się.

Dodatkowo bezwzględnie trzeba przestrzegać zasad dotyczących bezpieczeństwa współżycia. W celu ochrony przed przypadkową ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową należy:

 • zawsze używać prezerwatyw dobrej jakości
 • zakładać nowe zabezpieczenie przed każdą zmianą partnera
 • dbać o higienę używanych w czasie seksu akcesoriów erotycznych (powinny być nowe, bądź dokładnie umyte lub nawet wysterylizowane).

Czytaj również

Bibliografia

 • Urszula Martyniuk, Swingin - satysfakcja na granicy normy, Przegląd Seksuologiczny, lipiec/wrzesień 2008, nr 15.
 • Justin Wilt, Marissa A Harrison, Cobi Michael, Attitudes and experiences of swinging couples, January 2018Psychology and Sexuality 9(1):1-16.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Orientacje i preferencje seksualne
Panseksualizm - miłość niezależnie od płci. Czym jest i na czym dokładnie polega?
Flaga panseksualizmu
Demiseksualizm - pociąg emocjonalny. Co to znaczy?
Para odczuwa pociąg emocjonalny
Homoseksualizm - czy znane są przyczyny i oznaki? Obalamy mity
Dwaj homoseksualni mężczyźni z flagami
Podobne artykuły
Flaga osób niebinarnych
Osoba niebinarna - co to znaczy?
Para heteroseksualna
Heteroseksualizm - co to za orientacja i co oznacza być hetero?
Para siedzi na podłodze
Sapioseksualizm – co to jest? Kim jest sapioseksualista?
Związek poligamiczny
Poliamoria - co to jest i na czym polega wielomiłość?
Transseksualny mężczyzna
Transseksualizm - czym jest i jak się objawia? Czym się różni od transpłciowości?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!