ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Ataksja rdzeniowo móżdżkowa - objawy, rehabilitacja, leczenie

Ataksja rdzeniowo-móżdżkowa to niezwykle rzadka choroba, dotykająca zaledwie 1 osobę na 100 tysięcy. Na czym polega i czym objawia się to schorzenie?
Ataksja rdzeniowo móżdżkowa
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest ataksja?

Ataksja to zespół problemów z koordynacją ruchową i utrzymaniem równowagi, które pojawiają się w wyniku zaniku komórek nerwowych i nasilają wraz z upływem czasu. Sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem, który może wskazywać na wiele schorzeń. Często dołączają do niej inne zaburzenia powodujące, że ciało staje się bezładne, a chory zaczyna cierpieć w wyniku ciężkiego inwalidztwa.

Reklama

Ataksja móżdżkowa – przyczyny

Ataksja wrodzona (rdzeniowo-móżdżkowa) jest efektem błędu w kodzie genetycznym. Do ataksji nabytych zaliczane są z kolei ataksja móżdżkowa i ataksja rdzeniowa. Czym różnią się od siebie te choroby?

Ataksja móżdżkowa powstaje przez uszkodzenie móżdżku, który jest odpowiedzialny za koordynację ruchową i utrzymywanie równowagi ciała. Może do tego dojść w wyniku chorób zwyrodnieniowych mózgu, guza móżdżku i chorób układu sercowo-naczyniowego (np. udaru mózgu lub krwotoku podpajęczynówkowego).

Reklama

Ataksja rdzeniowa

Ataksja rdzeniowa jest powiązana z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Może do tego dojść w wyniku stwardnienia rozsianego, guza, ucisku na rdzeń, urazu lub zwyrodnienia. Ataksja może rozwinąć się także pod wpływem długotrwałego, poważnego niedoboru witamin B12 i E, przyjmowania niektórych leków (np. soli litu i piperazyny), oraz alkoholizmu.

Reklama

Ataksja rdzeniowo-móżdżkowa

Ataksja rdzeniowo-móżdżkowa jest dziedziczona, choć zdarza się, że osoba chora nie ma rodzica zmagającego się z tą chorobą. Za jej wystąpienia odpowiedzialna jest mutacja genu ATXN1. Pierwsze objawy ataksji móżdżkowo-rdzeniowej zwykle występują po 40. roku życia, jednak mogą pojawić się już w dzieciństwie. Są to nie tylko trudności w koordynacji ruchowej, ale również problemy z mówieniem i połykaniem. U pacjentów słabną mięśnie kotrolujące ruchu oczu, co sprawia, że chorzy nie mogą spojrzeć w górę i cierpią z powodu oczopląsu.

Osoby z ataksją rdzeniowo-móżdżkową mają również trudności z zapamiętywaniem uczeniem się i przetwarzaniem informacji. Czas przeżycia od wystąpienia pierwszych objawów ataksji rdzeniowo-móżdżkowej zwykle wynosi od 10 do 20 lat. Osoba chora powinna znaleźć się pod opieką genetyka, neurologa, doświadczonego fizjoterapeuty, a w razie potrzeby także psychologa i logopedy.

Reklama

Ataksja - objawy

W zależności od rodzaju ataksji nabytej, daje ona nieco inne objawy. Gdy dochodzi do rozwoju ataksji móżdżkowej, chory ma kłopot z utrzymaniem równowagi zarówno podczas chodu, jak i stania – chwieje się, ma problem z utrzymaniem pionowej pozycji ciała, a jego chód jest powolny. Dodatkowo mogą pojawić się: wiotkość mięśni, częste i bolesne skurcze, drżenie mięśni, brak możliwości zahamowania ruchu w dowolnym momencie, zaburzenia mowy i zaburzenia widzenia w postaci oczopląsu. W przypadku ataksji rdzeniowej poza utratą koordynacji ruchowej występują także zaburzenia czucia dotyku, wibracji i położenia.

Reklama

Ataksja - leczenie

Ataksja wrodzona jest nieuleczalna, można jedynie spowolnić procesy chorobowe. Niezwykle pomocna jest tutaj fizykoterapia. Leczenie ataksji nabytej zależy przede wszystkim od jej przyczyny. Zdarza się, że zaburzenia w koordynacji ruchowej ustępują po jej wyleczeniu.

Czytaj również
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy neurologiczne
Ataksja rdzeniowo móżdżkowa - objawy, rehabilitacja, leczenie
Ataksja rdzeniowo móżdżkowa
Mrowienie ust - przyczyny i domowe sposoby. Jak leczyć?
Kobieta z objawem mrowienia ust
Częste omdlenia – jakie mogą być tego przyczyny?
Podobne artykuły
Mężczyzna trzyma się za nadgarstek
Wędrujące mrowienie – różnych części ciała. Co oznacza?
Kobieta z problemem drżenia dłoni
Drżenie rąk - jakie są przyczyny i jak je uspokoić?
Neurolog
Objaw Chwostka: czym jest, jak się objawia i co oznacza?
Mężczyzna trzymający dłoń na czole
Przewlekły ból głowy - z przodu, z tyłu i po bokach. Co oznacza i jak sobie z nim radzić?
Problem drętwienia rąk
Drętwienie rąk. Co je powoduje? Dlaczego odczuwamy drętwienie palców u rąk?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!