Badanie błędnika - na czym polega i jak wygląda?

Badanie błędnika przeprowadza się u osób cierpiących m.in. na zawroty głowy, w celu zdiagnozowania źródła dolegliwości. Wskazaniem do wykonania badania na błędnik są również kłopoty ze wzrokiem, w tym między innymi oczopląs, czyli mimowolne drgania gałek ocznych. Jedną z nowocześniejszych metod diagnozowania tego typu przypadłości jest videonystagmografia. Na czym polega i jak wygląda badanie błędnika?
Osoba podczas badania błędnika
Źródło: 123RF
Spis treści

Badanie błędnika

Błędnik to część ucha środkowego, który odpowiedzialny jest nie tylko za to, jak słyszymy, ale także za zdolność do utrzymywania równowagi. Jeśli dojdzie do jego uszkodzenia, pacjent może mieć poważne problemy z samodzielnym poruszaniem się.

Badanie na błędnik wykonuje się u pacjentów skarżących się na zawroty głowy, które najczęściej pojawiają się przy wstawaniu czy schylaniu. Lekarz może zlecić je chorym z:

  • uporczywymi szumami usznymi,
  • nudnościami,
  • wymiotami.

Na badanie słuchu najczęściej kieruje lekarz prowadzący, jeśli uzna taką potrzebę. Jednak w ramach profilaktyki zdrowotnej warto również samodzielnie pamiętać o regularnym badaniu. Można skorzystać z bezpłatnych programów badań. Specjaliści zbadają słuch, a także wskażą odpowiednie sposoby poprawy słuchu, jeśli będzie to konieczne.

Czytaj więcej o: Zmysł słuchu

Błędnik badanie – wskazania

Wskazaniem do wykonania badania na błędnik są również kłopoty ze wzrokiem, w tym między innymi oczopląs, czyli rytmiczne, niezależne od chorego, oscylacje gałek ocznych. Jedną z przyczyn tych dolegliwości może być właśnie uszkodzenie błędnika. Bardzo często zaleca się je w przypadku zaburzeń równowagi.

Jak zbadać błędnik?

Badania błędnika nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale są w ofercie licznych centrów medycznych i kosztują od ok. 100 do 250 złotych.

Jednym z badań pozwalających na diagnostykę zaburzeń równowagi, w tym o tych spowodowanych problemami z błędnikiem, jest videonystagmografia (VNG). Metoda ta należy do jednych z najnowocześniejszych, a skierowanie na tego typu badanie może wystawić neurolog, laryngolog, a nawet lekarz rodzinny.

Badanie błędnika jak wygląda?

Badanie vng błędnika polega na wywoływaniu oczopląsu poprzez podrażnianie narządu równowagi przy wykorzystaniu pola elektrostatycznego. Prowadzone jest przy użyciu kamery, która umieszczona jest w masce zakładanej pacjentowi na oczy. W ten sposób możliwe jest zarejestrowanie tak zwanych ruchów oczopląsowych, a później ich analiza w postaci wykresu.

Rejestracja ruchów gałek ocznych prowadzona jest w czterech etapach:

  1. ocena szybkich ruchów gałek ocznych (kalibracja),
  2. badanie oczu śledzących poruszający się cel,
  3. ocena zawrotów głowy związanych z jej ułożeniem (próby położeniowe),
  4. pomiar oczopląsu wywołanego podrażnieniem błony bębenkowej wodą o różnej temperaturze - 30 oraz 40 stopni Celsjusza (próby kaloryczne).

Podczas badania vng do uszu pacjenta wlewa się wodę (ciepłą i zimną). Dlatego też nie powinno ono być przeprowadzanie u osób ze stanem zapalnym ucha (zewnętrznego i środkowego), gdyż wynik badania może zostać zniekształcony.

Badanie błędnika vng

Przed poddaniem się badaniu videonystagmografii pacjent powinien pamiętać o tym, aby stawić się na nie na czczo. Podczas badania dochodzi do drażnienia błędników, co może powodować zawroty głowy, oczopląs, nudności, a nawet wymioty.

Jeśli pacjent przyjmuje jakieś medykamenty, przed badaniem powinien skonsultować się z lekarzem. W przypadku leków o działaniu sedatywnym konieczne będzie ich odstawienie i to na ok. 10 dni przed badaniem. Leki sedatywne działają na ośrodkowy układ nerwowy, mają działanie uspokajające, nasenne i przeciwświądowe.

Czytaj też: Otoskleroza

Badanie eng błędnika - dla kogo?

Inną metodą badania błędnika jest elektronystagmografia. Wskazania do jego wykonania to podobnie, jak w przypadku videonystagmografii, zaburzenia równowagi, oczopląs, zawroty głowy, ale także niedosłuch odbiorczy. Badanie nie jest refundowane przez NFZ, a jego koszt to od ok. 150 do 250 złotych. Badanie eng błędnika to drażnienie błędnika różnymi czynnikami. Przeprowadza jest też próba kaloryczna, czyli działanie na błędnik ciepłą i zimną wodą.

Na badanie eng błędnika musimy stawić się na czczo. Osoba poddana badaniu może mieć zawroty głowy i torsje. Jednak zanim poddamy się tego typu badaniu błędnika, musimy poinformować lekarza o medykamentach, jakie przyjmujemy.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Artykuł napisany przez
Anna Żuber
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama