Dla Ciebie, na zdrowie!

Badanie ABR - na czym polega i u kogo się je przeprowadza?

Badanie ABR (badanie BERA) rejestruje słuchowe potencjały wywołane pnia mózgu. To specjalistyczne badanie ma sprawdzić, jak mózg reaguje na dźwięk, a także określić próg słyszenia oraz stopień i rodzaj niedosłuchu. Badanie ABR należy do obiektywnych badań słuchu. Wykonuje się je przede wszystkim u małych dzieci, gdyż nie wymaga współpracy pacjenta w czasie badania. Na czym polega badanie słuchu ABR, ile kosztuje oraz jak długo czeka się na wyniki?
Badanie BERA
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest badanie ABR? 

Badanie ABR to badanie słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu w reakcji na stymulację akustyczną. ABR to skrót od angielskiego zwrotu Auditory Brainstem Response, co w wolnym tłumaczeniu oznacza bioelektryczną odpowiedź pnia mózgu na dźwięk. Jak sprawdzić czy pień mózgu reaguje na pobudzenie akustyczne? Wykorzystuje się do tego technikę elektroencefalografii (EEG), która rejestruje bioelektryczną aktywność mózgu. Do przeprowadzenia badania niezbędna jest akustyczna stymulacja mózgu za pomocą dźwięku. 
 

Reklama

Jak przebiega badanie i jak czytać wyniki?

W czasie badania pacjentowi zakłada się słuchawki, a na głowie ma umieszczone trzy elektrody, które są połączone ze specjalnym systemem komputerowym rejestrującym aktywność mózgu. Wynik badania BERA jest przedstawiony w formie wykresu, z którego można wyczytać, jak badany reaguje na dźwięki. Na wykresie przedstawione są fale mózgowe oznaczone cyframi rzymskimi od I do V. Każda fala odpowiada konkretnemu odcinkowi drogi słuchowej,  od ślimaka do pnia mózgu. Zaburzenia słuchu są uwidocznione poprzez amplitudy fal.

Najważniejsze w badaniu jest pojawienie się fali V, która świadczy o tym, że dźwięk dociera do kory mózgowej. Badanie ABR składa się z czterech etapów. Najpierw wykonywany jest test przy użyciu dźwięku o natężeniu 90dB albo 120 dB. Następnie sprawdza się, czy wystąpiła fala V.

Trzeci etap badania to wykonywanie testów z dźwiękami o różnym natężeniu i o różnych częstotliwościach - 500 Hz, 1 kHz, 2 kHz i 4 kHz. Czwarty etap to wyznaczenie progu słyszenia. Badanie ABR pozwala określić dolną i górna granicę słyszalności oraz rodzaj i stopień zaburzenia słuchu.  

Umów się na bezpłatne badanie słuchu! Kliknij tutaj

Kiedy wykonać badanie ABR?

Wykonuje się je u osób z podejrzeniem niedosłuchu, głuchoty, guza nerwu słuchowego. Na badanie są też kierowane osoby z szumami usznymi, zawrotami głowy oraz zaburzeniami równowagi. Badanie ABR należy do obiektywnych badań słuchu, co oznacza, że nie wymaga współpracy pacjenta.

Dlatego przeprowadza się je przede wszystkim u noworodków, niemowląt, osób niepełnosprawnych, w podeszłym wieku oraz innych osób, z którymi nie ma kontaktu słowno-logicznego. Do poradni audiologicznej na ten rodzaj badania najczęściej są kierowani rodzice z noworodkami, które nie przeszły pozytywnie przesiewowego badania słuchu. Ponadto zaleca się wykonanie badania u dzieci, które nie mówią po ukończeniu 3. roku życia. 

Ważnym krokiem do zachowania słuchu w dobrej kondycji jest umówienie się na bezpłatną wizytę w gabinecie protetyki słuchu. Kontrolę warto przeprowadzać regularnie, co 1-2 lata. Badanie trwa tylko 15 minut i jest bezbolesne. Warto skorzystać z darmowej porady, by zapobiegać rozwojowi ubytku słuchu w przyszłości. Kliknij tutaj, aby zrobić bezpłatne badanie słuchu.

Reklama

ABR - badanie w czasie snu u dzieci. Jak się przygotować? 

Badanie ABR jest podstawowym badaniem diagnostycznym w przypadku podejrzenia wady słuchu u dzieci poniżej piątego roku życia. W czasie godzinnego badania pacjent musi leżeć nieruchomo, dlatego w przypadku tak małych dzieci ABR wykonuje się w czasie snu. Do badania należy się odpowiednio przygotować.

Poradnie audiologiczne wykonują badanie do późnych godzin wieczornych. Dziecko powinno przyjechać na badanie śpiące i głodne, dlatego zaleca się rodzicom, aby w dniu badania obudzili dziecko wcześniej lub nie kładli dziecka spać w ciągu dnia. Na badania należy przyjechać z jedzeniem.

Dziecko przed samym badaniem jest karmione i usypiane przez rodziców. Karmienie przed samym badaniem ma zagwarantować, że dziecko nie obudzi się w czasie trwające godzinę badania. Niekiedy u dzieci powyżej roku wywołuje się badanie w śnie wywołanym farmakologicznie. Natomiast u sześciorocznych i starszych dzieci badanie ABR wykonuje się tak samo jak u osób dorosłych. 

Reklama

Wyniki badania ABR 

Wynik badania ABR w postaci wykresu jest gotowy zaraz po zakończeniu badania. Jednak na opis badania trzeba poczekać około tygodnia. Opis badania jest bowiem wykonywany tylko przez doświadczonych lekarzy audiologów. 

Reklama

Koszt badania słuchu 

Badanie ABR jest specjalistycznym i zaawansowanym badaniem, co przekłada się na jego cenę. Ceny A będą się różnić w zależności od miasta, w którym badanie ma być wykonane. Więcej trzeba zapłacić za badanie wykonywane w nocy w poradni audiologicznej. Niektóre poradnie wykonują też badania rozszerzone, co oznacza, że w czasie badania emitowane są dźwięki o różnych częstotliwościach 500 Hz, 1 kHz, 2 kHz i 4 kHz, wówczas badanie jest droższe. Ceny za jego wykonanie wahają się w granicach od 200 do 600 złotych. 

Czytaj też:

Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Preparat do czyszczenia uszu - dla dzieci i dorosłych
Laryngolog czyści ucho pacjentki
Przeczytaj artykuł
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?
Dziecko w czasie badania słuchu u audiologa
Przeczytaj artykuł
Badanie słuchu u noworodka i starszych dzieci
Niemowlę na badaniu słuchu
Podobne artykuły
Dziecko w czasie badania ABR
Badanie BERA (ABR) - na czym polega to badanie słuchu?
Badanie tympanometryczne
Tympanometria - na czym polega i jak czytać jej wyniki?
Dziecko w czasie wizyty u audiologa
Badania słuchu u dzieci w poradni audiologicznej
Osoba w czasie badania słuchu
Audiometria tonalna - wyniki i cena badania. Na czym polega?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!