Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Badanie BERA - kiedy je wykonać? Wyniki i cena

Badanie BERA (ABR) należy do obiektywnych metod badania słuchu, co oznacza, że nie wymaga zaangażowania i współpracy pacjenta. Badanie słuchu ABR wykonuje się u małych dzieci, osób w podeszłym wieku, niepełnosprawnych oraz nieprzytomnych w celu określenia stopnia i rodzaju niedosłuchu. Na czym polega badanie BERA? Ile kosztuje? Jak długo czeka się na wyniki?
Dziecko w czasie badania ABR
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Na czym polega badanie BERA?

Badanie BERA (badanie ABR) to najprościej rzecz ujmując badanie bioelektrycznej odpowiedzi mózgu na pobudzenie akustyczne. ABR to skrót od angielskiego Auditory Brainstem Response,co w wolnym tłumaczeniu oznacza reakcję pnia mózgu na dźwięk.

Badanie BERA rejestruje słuchowe potencjały wywołane pnia mózgu podczas stymulacji akustycznej. Do rejestracji aktywności mózgu wykorzystuje się technikę elektroencefalografii. Natomiast mózg pobudzany jest akustycznie za pomocą dźwięków o różnych częstotliwościach.

W czasie badania pacjentowi zakłada się słuchawki, a na jego głowie umieszcza się elektrody podłączone do specjalnego komputera, który rejestruje bioelektryczną aktywność mózgu. Badanie ma przede wszystkim określić, czy dźwięk dociera do kory mózgowej, a także określić próg słyszenia. Badanie BERA jest w stanie precyzyjnie określić, który odcinek drogi słuchowej, od ślimaka do pnia mózgu, uległ uszkodzeniu. 

BERA a badanie audiologiczne subiektywne

Badania audiologiczne dzieli się na badania obiektywne i subiektywne. Subiektywne wymagają zaangażowania pacjenta w czasie wykonywania badania, natomiast obiektywne oceniają stan słuchu bez pomocy badanego. Przykładem badania subiektywnego jest audiometria tonalna.

Badanie wykonuje się w szczelnej, wyciszonej kabinie. Pacjent w czasie badania ma założone słuchawki przez, które odbiera sygnały dźwiękowe o różnym natężeniu. Kiedy usłyszy dźwięk, ma nacisnąć przycisk. Badanie pozwala określić próg słyszenia pacjenta. Innymi słowy określić najcichszy dźwięk, jaki jest słyszalny dla osoby badanej.

Badanie BERA należy do badań obiektywnych. Pacjent w czasie badania musi leżeć nieruchomo, nie wymaga się od niego aktywnego udziału w badaniu. 

Kiedy wykonywane jest badanie BERA? 

Badanie BERA ma określić stopień i rodzaj niedosłuchu oraz próg słyszenia. Na badanie są kierowane osoby z podejrzeniem niedosłuchu, głuchoty, a także guza nerwu słuchowego. Wykonuje się je też u osób z szumami usznymi, zawrotami głowy, zaburzeniami równowagi. 

Badanie jest przede wszystkim wykonywane u dzieci do 5. roku życia, osób w podeszłym wieku, niepełnosprawnych, nieprzytomnych oraz innych osób, z którymi nie ma kontaktu słowno-logicznego. Do poradni audiologicznej najczęściej są kierowane noworodki, które nie przeszły pozytywnie przesiewowego badania słuchu. Często lekarze zalecają wykonanie badania dzieciom, u których mowa nie rozwija się w sposób prawidłowy. 

Reklama

Koszt badania BERA

Badanie słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu należy do specjalistycznych badań audiometrycznych, co wpływa na wysoką cenę badania. Ceny za badanie BERA różnią się w zależności od miasta, w jakim badanie będzie wykonywane. Czynnikiem decydującym o cenie jest także godzina wykonania badania, bowiem to badanie można wykonać w nocy w poradni audiologicznej.

Kolejny czynnik wpływający na cenę to możliwość wykonania poszerzonej oceny progu słuchu. Badanie można wykonywać za pomocą dźwięków o różnym natężeniu i różnej częstotliwości. W ramach pogłębionej diagnostyki wykonuje się testy z dźwiękami o częstotliwościach - 500 Hz, 1 kHz, 2 kHz i 4 kHz. Te czynniki sprawiają, że badanie BERA może kosztować od 200 do nawet 600 złotych. 

Reklama

Wyniki badań

Wynik badania BERA jest przedstawiony zaraz po zakończeniu badania w formie wykresu, z którego można wyczytać, jak badany reaguje na dźwięki. Wykres przedstawia fale mózgowe. Są one oznaczone cyframi od I do V. Każda fala odpowiada konkretnemu odcinkowi drogi słuchowej, biegnącej od ślimaka do pnia mózgu.

Badana jest także latencja, czyli czas reakcji na dźwięk, od momentu podania bodźca akustycznego do momentu pojawienia się fali na wykresie. Jedynie doświadczony lekarz audiolog jest w stanie na podstawie amplitudy fali mózgowej określić stopień zaburzenia słuchu. Na szczegółowy opis badania BERA trzeba poczekać około tygodnia.  

Czytaj też:

Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania laryngologicze
Niedosłuch - leczenie niedosłuchu u dorosłych i dzieci
Punkcja zatok szczękowych i czołowych – przebieg badania
Punkcja zatok
Badanie błędnika - na czym polega i jak wygląda?
Osoba podczas badania błędnika
Podobne artykuły
Badanie tympanometryczne
Tympanometria - na czym polega i jak czytać jej wyniki?
Dziecko w czasie badania ABR
Badanie BERA - kiedy je wykonać? Wyniki i cena
Badanie BERA
Badanie ABR - na czym polega i u kogo się je przeprowadza?
Dziecko w czasie badania nosa
Wymaz z nosa - wyniki i przygotowanie do badania
Badanie gardła
Wymaz z gardła - jak przebiega i co wykrywa? Przygotowanie do badania

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial