NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Badanie BERA - kiedy je wykonać? Wyniki i cena

Badanie BERA (ABR) należy do obiektywnych metod badania słuchu, co oznacza, że nie wymaga zaangażowania i współpracy pacjenta. Badanie słuchu ABR wykonuje się u małych dzieci, osób w podeszłym wieku, niepełnosprawnych oraz nieprzytomnych w celu określenia stopnia i rodzaju niedosłuchu. Na czym polega badanie BERA? Ile kosztuje? Jak długo czeka się na wyniki?
Dziecko w czasie badania ABR
Źródło: 123RF
Spis treści

Na czym polega badanie BERA?

Badanie BERA (badanie ABR) to najprościej rzecz ujmując badanie bioelektrycznej odpowiedzi mózgu na pobudzenie akustyczne. ABR to skrót od angielskiego Auditory Brainstem Response,co w wolnym tłumaczeniu oznacza reakcję pnia mózgu na dźwięk.

Badanie BERA rejestruje słuchowe potencjały wywołane pnia mózgu podczas stymulacji akustycznej. Do rejestracji aktywności mózgu wykorzystuje się technikę elektroencefalografii. Natomiast mózg pobudzany jest akustycznie za pomocą dźwięków o różnych częstotliwościach.

W czasie badania pacjentowi zakłada się słuchawki, a na jego głowie umieszcza się elektrody podłączone do specjalnego komputera, który rejestruje bioelektryczną aktywność mózgu. Badanie ma przede wszystkim określić, czy dźwięk dociera do kory mózgowej, a także określić próg słyszenia. Badanie BERA jest w stanie precyzyjnie określić, który odcinek drogi słuchowej, od ślimaka do pnia mózgu, uległ uszkodzeniu. 

BERA a badanie audiologiczne subiektywne

Badania audiologiczne dzieli się na badania obiektywne i subiektywne. Subiektywne wymagają zaangażowania pacjenta w czasie wykonywania badania, natomiast obiektywne oceniają stan słuchu bez pomocy badanego. Przykładem badania subiektywnego jest audiometria tonalna.

Badanie wykonuje się w szczelnej, wyciszonej kabinie. Pacjent w czasie badania ma założone słuchawki przez, które odbiera sygnały dźwiękowe o różnym natężeniu. Kiedy usłyszy dźwięk, ma nacisnąć przycisk. Badanie pozwala określić próg słyszenia pacjenta. Innymi słowy określić najcichszy dźwięk, jaki jest słyszalny dla osoby badanej.

Badanie BERA należy do badań obiektywnych. Pacjent w czasie badania musi leżeć nieruchomo, nie wymaga się od niego aktywnego udziału w badaniu. 

Kiedy wykonywane jest badanie BERA? 

Badanie BERA ma określić stopień i rodzaj niedosłuchu oraz próg słyszenia. Na badanie są kierowane osoby z podejrzeniem niedosłuchu, głuchoty, a także guza nerwu słuchowego. Wykonuje się je też u osób z szumami usznymi, zawrotami głowy, zaburzeniami równowagi. 

Badanie jest przede wszystkim wykonywane u dzieci do 5. roku życia, osób w podeszłym wieku, niepełnosprawnych, nieprzytomnych oraz innych osób, z którymi nie ma kontaktu słowno-logicznego. Do poradni audiologicznej najczęściej są kierowane noworodki, które nie przeszły pozytywnie przesiewowego badania słuchu. Często lekarze zalecają wykonanie badania dzieciom, u których mowa nie rozwija się w sposób prawidłowy. 

Koszt badania BERA

Badanie słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu należy do specjalistycznych badań audiometrycznych, co wpływa na wysoką cenę badania. Ceny za badanie BERA różnią się w zależności od miasta, w jakim badanie będzie wykonywane. Czynnikiem decydującym o cenie jest także godzina wykonania badania, bowiem to badanie można wykonać w nocy w poradni audiologicznej.

Kolejny czynnik wpływający na cenę to możliwość wykonania poszerzonej oceny progu słuchu. Badanie można wykonywać za pomocą dźwięków o różnym natężeniu i różnej częstotliwości. W ramach pogłębionej diagnostyki wykonuje się testy z dźwiękami o częstotliwościach - 500 Hz, 1 kHz, 2 kHz i 4 kHz. Te czynniki sprawiają, że badanie BERA może kosztować od 200 do nawet 600 złotych. 

Wyniki badań

Wynik badania BERA jest przedstawiony zaraz po zakończeniu badania w formie wykresu, z którego można wyczytać, jak badany reaguje na dźwięki. Wykres przedstawia fale mózgowe. Są one oznaczone cyframi od I do V. Każda fala odpowiada konkretnemu odcinkowi drogi słuchowej, biegnącej od ślimaka do pnia mózgu.

Badana jest także latencja, czyli czas reakcji na dźwięk, od momentu podania bodźca akustycznego do momentu pojawienia się fali na wykresie. Jedynie doświadczony lekarz audiolog jest w stanie na podstawie amplitudy fali mózgowej określić stopień zaburzenia słuchu. Na szczegółowy opis badania BERA trzeba poczekać około tygodnia.  

Czytaj też:

Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega i ile trwa badanie?
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Przeczytaj artykuł
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega i ile trwa badanie?
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama