To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Baklofen - cena, dawkowanie i stosowanie leku. Jak działa?

Baklofen to uznany lek o działaniu spazmolitycznym stosowanym we wszelkiego rodzaju bólach przebiegającymi ze wzmożonym napięciem mięśniowym. Mimo że lek ten jest znany od ponad 40 lat to wciąż stosuje się go w terapii uzupełniającej na przykład w przebiegu stwardnienia rozsianego. Jakie jeszcze właściwości skrywa ten lek?
Kobieta odczuwa ból karku
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest baklofen?

Lek baklofen został zatwierdzony do lecznictwa w Stanach Zjednoczonych w 1977 roku. Mimo swojego zaawansowanego wieku wciąż jest bardzo chętnie przepisywany przez lekarzy i specjalistów. W samych Stanach Zjednoczonych sprzedaje się ponad 4 miliony opakowań rocznie. 

Lek ten jest pochodną kwasu gamma-aminomasłowego (GABA). Mechanizm działania leku nie jest dokładnie znany. Najczęściej naukowcy skłaniają się do teorii jakoby lek blokował przekaźnictwo nerwowe na poziomie rdzenia kręgowego. 

Baklofen prawdopodobnie hamuje bodźce, które wychodzą z rdzenia kręgowego co ostatecznie sprawia, że następuje zmniejszenie spastycznego napięcia mięśni. Ponadto sprawdzano też działanie baklofenu jako leku na alkoholizm, jednak dowody na skuteczność takiej terapii nie są na tę chwilę dość silne. 

Reklama

Wskazania do stosowania baklofenu

Oficjalne wskazania baklofenu do stosowania obejmują zmniejszanie stanów napięcia mięśniowego w przebiegu:

 • stwardnienia rozsianego,
 • uszkodzenia rdzenia kręgowego,
 • udaru mózgu,
 • porażenia mózgowego,
 • zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych,
 • urazu głowy.

Ponadto uwaga naukowców skupia się na leczeniu baklofenem alkoholizmu w Polsce i w innych krajach. Specjaliści uważają, że zmniejsza on tak zwany głód alkoholowy. Na szerszą skalę w tym celu lek ten jest używany we Francji. 

Dawkowanie baklofenu jako leku na alkoholizm to 5 mg trzy razy na dobę po czym zwiększa się dawkę co 3 dni o 5 mg aż do uzyskania pożądanego efektu. Dawka maksymalna wynosi 100 mg na dobę. Mimo pozytywnych przekazów z Francji, reszta naukowego świata jest raczej sceptycznie nastawiona do takiej terapii. 

Większość przeglądów naukowych wykazuje raczej neutralność w tym temacie porównując ten lek z placebo. Właśnie z powodu braku jednoznacznych dowodów w Polsce nie są jeszcze oficjalnie zarejestrowane tabletki z baklofenem na alkoholizm.

Działania niepożądane baklofenu

Niestety baklofen może cechować się wieloma działaniami niepożądanymi. Na szczęście te najbardziej poważne występują najrzadziej. Najczęściej dochodzi jednak do senności, splątania czy nadmiernego uspokojenia. Ponadto dolegliwości żołądkowo-jelitowe (nudności, bóle brzucha, wymioty, biegunki) są równie częste. 

Rzadziej dochodzi do:

 • osłabienia, bólów i zawrotów głowy, 
 • bezsenności, 
 • zaburzeń smaku, 
 • bólów mięśni, 
 • oczopląsu, 
 • wysypki, 
 • nadmiernej potliwości,
 • wielomoczu. 

 

Z groźniejszych ale rzadkich skutków ubocznych mogą wystąpić zaburzenia mowy, depresja, kołatania serca, omdlenia, napady drgawkowe, krwiomocz, zaburzenia wytrysku czy impotencja. 

Szczególną uwagę muszą też zwrócić kierowcy i operatorzy maszyn, gdyż lek może upośledzać zdolność kierowania czy obsługi maszyn. 

Reklama

Dawkowanie baklofenu

Standardowe dawkowanie leków z baklofenem zaczyna się od podawania 5 mg trzy razy na dobę, po czym zwiększa się stopniowo dawkę co 3 dni o 5 mg aż do uzyskania pożądanego efektu. Dawka podtrzymująca jest uzależniona od stanu pacjenta i jego dolegliwości bólowych ale waha się między 30 a 75 mg. 

Maksymalnie dorosła osoba może przyjąć 100 mg na dobę w trzech lub czterech dawkach podzielonych. U małych dzieci dawka jest odpowiednio mniejsza i jest uzależniona od wieku i masy dziecka. 

Preparatu nie należy gwałtownie odstawiać, gdyż może dojść do tak zwanego „efektu z odbicia” (nagły nawrót choroby spowodowany gwałtownym przerwaniem terapii). Baklofen należy redukować stopniowo, podając coraz mniejsze dawki. Analogicznie do postępowania na początku terapii, gdzie stopniowo zwiększało się ilość leku. 

Reklama

Cena baklofenu

Ile kosztuje baklofen? Jak już było wspomniane wcześniej, lek ten jest znany już od ponad czterdziestu lat, a jego budowa chemiczna jest całkiem prosta, więc synteza takiej cząsteczki nie jest droga. 

Cena leku baklofen w Polsce zależy głównie od apteki w której dokonuje się zakupu. Jedno opakowanie zawierające 50 tabletek kosztuje kilkanaście złotych. Nie ma większego znaczenia czy lek jest w dawce 10 czy 25 mg, gdyż różnica ceny między nimi wynosi raptem kilka złotych. Dużo droższe są już preparaty do wstrzykiwań lub infuzji.

Cena takich leków wynosi już około 100 zł za lek do wstrzykiwań i prawie 1000 zł za wersję leku do infuzji. 

Reklama

Leki i preparaty zawierające baklofen

Czytaj również

Bibliografia

 • de Beaurepiewa R. i wsp.; The use of Baclofen as a treatment for alcohol use disorder: a clinical practice perspective; Front. Psychiatry; 2018; 9; 708
 • R. Agabio, G. Colombo; Receptor GABA jako cel terapeutyczny w uzależnieniu od substancji psychoaktywnych – od baklofenu do pozytywnych modulatorów allosterycznych; Psychiatria Polska; 2015; 49 (2); 215 - 223
 • Charakterystyka Produktu Leczniczego Baclofen; http://chpl.com.pl/data_files/BaclofenPolpharma.pdf
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Stopy z grzybicą
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny cefuroksymy
Diosmina - czym jest i na co pomaga? Działanie, dawkowanie i skutki uboczne
Kobieta z żylakami na nogach
Podobne artykuły
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!