Dla Ciebie, na zdrowie!

Trazodon: ulotka, cena, skutki uboczne. Czy to lek na sen?

W poszukiwaniu skutecznego i bezpiecznego leku na bezsenność, oczy badaczy skierowały się w kierunku trazodonu – leku stosowanego w zwalczaniu problemów ze snem, ale także mającego działanie przeciwdepresyjne.
Mężczyzna cierpi na bezsenność
źródło:123RF
Spis treści

Co to jest trazodon?

Trazodon został pierwotnie odkryty w latach 60. we Włoszech, jednak do oficjalnego stosowania wpisano go dopiero w 1981 roku jako pierwszy, nietrójcykliczny lek antydepresyjny. 

Jest to pochodna triazolopirymidyny i pod względem działania farmakodynamicznego należy do grupy antagonistów 5-HT2 i inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SARI). Porównując go z innymi lekami przeciwdepresyjnymi o budowie trójcyklicznej (tak zwane Trójpierścieniowe Leki Przeciwdepresyjne – TLPD) wykazano porównywalną skuteczność przy dużo mniejszych działaniach niepożądanych. Dlatego też bardzo dobre opinie o trazodonie nie wzięły się znikąd. 

Oficjalnie stosuje się go w leczeniu zespołów depresyjnych, szczególnie przebiegających z zaburzeniami snu i lękiem. Jednak dość powszechnie stosuje się trazodon poza oficjalnymi wskazaniami w leczeniu zaburzeń lękowych, zaburzeń snu lub szeroko pojętych zaburzeń zachowania. 

Dawkowanie trazodonu

Lek trazodon jest zarejestrowany w Polsce jako tabletki 50, 100 lub 150 mg, a także jako tabletki o przedłużonym uwalnianiu o dawkach 75 i 150 mg. Lek powinien być stosowany po posiłku i zwyczajowo zaczyna się od najmniejszej dawki, którą można stopniowo zwiększać – nie powinno się przekraczać 300 mg na dobę. 

Dawkowanie zawsze powinien ustalać lekarz, gdyż trochę inaczej przyjmuje się trazodon na nerwicę, a inaczej powinno się stosować trazodon na sen. W przypadku leczenia bezsenności stosuje się zwyczajowo małe dawki, podczas gdy terapia przeciwdepresyjna wymaga użycia zdecydowanie większej ilości leku. Trazodon można stosować w monoterapii jak i w połączeniu z innymi lekami.

Skutki uboczne trazodonu

Naukowcy długo szukali bezpieczniejszej alternatywy dla trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Mimo wysokiej skuteczności tych leków posiadały one jednak liczne działania niepożądane, a przede wszystkim charakteryzowały się wysokim profilem uzależniającym. Ten ostatni element jest kluczowym czynnikiem przeważającym na korzyść trazodonu. 

Jednak mimo minimalnych działań niepożądanych, to te jednak czasami występują, a najczęściej dotyczą:

  • dolegliwości jelitowych (wzdęcia, nudności, bóle brzucha, wymioty), 
  • reakcji alergicznych, 
  • hiponatremii, 
  • utraty masy ciała, 
  • jadłowstrętu. 

Z działań niepożądanych o podłożu neurologicznym może dojść do dezorientacji, manii, stanów splątania oraz paradoksalnie do lęków, nerwowości czy bezsenności. Bardzo rzadko dochodzi do pobudzenia, czy urojeń, a także zmniejszenia libido, drgawek, zawrotów głowy, drżenia czy niedociśnienia.

W toku badań klinicznych wykazano także wpływ trazodonu na libido. Jednym z jego działań niepożądanych jest obniżenie popędu seksualnego. Jest to jednak działanie bardzo rzadkie. Jednakże trazodon może być skuteczny w leczeniu zaburzeń erekcji, zarówno o podłożu psychogennym, jak i związanym z leczeniem lekami z grupy SSRI. Niektóre badania kliniczne wykazały pozytywne wyniki leczenia trazodonem w tym schorzeniu. By dowiedzieć się o wszystkich wskazaniach czy działaniach niepożądanych należy przeczytać ulotkę trazodonu, która jest zawsze dołączona do opakowania leku.

O czym trzeba pamiętać stosując trazodon?Aby nigdy nie łączyć go z innymi, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. Bardzo istotne jest także by pacjenci mający problemy natury kardiologicznej nie łączyli tego leku z innymi, które mogą wydłużać odstęp QT w zapisie EKG. Może to skutkować później poważnymi komplikacjami sercowymi, z wystąpieniem groźnego zespołu torsade de pointes włącznie. Podobnie należy również unikać jednoczesnego stosowania trazodonu i alkoholu.

Gdzie można kupić trazodon?

Poszukując tego leku, trzeba sobie zdać sprawę, że nie można otrzymaćtrazodonu bez recepty. Dopiero posiadając odpowiednią preskrypcję od lekarza można kupić go w dowolnej aptece na terenie całego kraju. 

Lek ten jest najczęściej refundowany, przez co jego cena jest sztywna i musi być taka sama w każdej placówce aptecznej. Cena trazodonu waha się w zależności od dawki oraz ilości tabletek. Za refundowany preparat trzeba zapłacić od 10 do 40 złotych. Jeśli jednak lekarz przepisze receptę bez refundacji to cena leku wzrasta i mieści się w przedziale od 16 do 60 zł.

 

Czytaj również

Bibliografia

  • W.J. Cubała, J. Landowski; Spektrum zastosowań klinicznych trazodonu; Pyschiatria; 2011; tom 8; 1; 1-6
  • J. Landowski, W.J. Cubała; Trazodon – charakterystyka kliniczna i farmakologiczna; Psychiatria; 2005 tom 2; 3; 135-144
  • M. Jarema, D. Dudek, J. Landowski, J. Heitzman, J. Rabe-Jabłońska, J. Rybakowski; Trazodon – lek przeciwdepresyjny: mechanizm działania i miejsce w leczeniu depresji; Psychiatria Polska; 2011; tom XLV; 4; 611-625
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Kamfora: działanie, zastosowanie i właściwości. Jaki olejek?
Olejek kamforowy w szklanych butelkach
Przeczytaj artykuł
Metamizol - działanie, dawkowanie i cena. Jak stosować?
Kobieta z bólem brzucha
Przeczytaj artykuł
Metformina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Cena
Kobieta mierzy poziom glukozy we krwi
Podobne artykuły
Zwór chemiczny atenololu
Atenolol - działanie i dawkowanie. Gdzie są dostępne zamienniki?
Wzór chemiczny alfakalcydolu
Alfacalcidol - działanie. Czy zamienniki są dostępne w Polsce?
Przyrządzanie domowych kosmetyków z pomocą gliceryny kosmetycznej
Gliceryna kosmetyczna - jakie ma właściwości izastosowanie?
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina - właściwości i zastosowanie w kosmetyce
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!