Alkoholizm - objawy i skutki. Jak leczyć alkoholizm?

Alkoholizm, jak każdy rodzaj uzależnienia rujnuje życie zarówno osobie uzależnionej, jak i jej bliskich. Obok nikotynizmu to problem, z którym boryka się największa liczba osób w Polsce. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy alkoholizmu, a także jakie są sposoby leczenia alkoholizmu
Spis treści

Alkoholizm może dotknąć każdego, bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Najczęściej zaczyna się niewinnie - od jednego czy dwóch drinków na imprezie, po ciężkim dniu czy dla towarzystwa. Niestety, coraz częstsze sięganie po kieliszek może skończyć się uzależnieniem. Zatem kiedy zaczyna się alkoholizm?

Co to jest alkoholizm - definicja

Co to jest alkoholizm? To uzależnienie zarówno psychiczne jak i fizyczne od alkoholu. Uzależniony nie kontroluje swojego stanu i nie wie kiedy powinien przestać pić. Nie zauważa żadnego problemu w swoim postępowaniu, a wręcz wypiera go ze świadomości.

Niestety alkoholizm stale postępuje, przechodząc przez kolejne fazy:

 • Wstępna – zauważenie, że alkohol jest dobrym sposobem na rozluźnienie i stres. Osoba pijąca nie dostrzega żadnych objawów alkoholizmu, ale podświadomie coraz częściej szuka okazji do wypicia trunku np. z przyjaciółmi.
 • Ostrzegawcza – picie coraz większych ilości alkoholu, po których zmienia się zachowanie i pojawiają się luki w pamięci. Zaczyna się także picie po kryjomu, w samotności. Pojawiają się wyrzuty sumienia.
 • Krytyczna – alkohol staje się głównym celem w życiu i uzależniony nie jest w stanie sobie z tym poradzić. Pojawiają się krótkie okresy abstynencji, w czasie których występują fizyczne objawy głodu alkoholowego. Alkoholik nadal nie przyznaje się do problemu.
 • Przewlekła – alkoholik pije cały czas bez żadnych zahamowań. Znacznie odbija się to na jego zdrowiu, a ciągłe utrzymywanie alkoholu w organizmie sprawia, że do upojenia wystarcza kilka kieliszków. Ostania faza niestety często kończy się śmiercią uzależnionego z powodu zatrucia lub destrukcji organów wewnętrznych.

Alkoholizm w Polsce staje się coraz większym problemem, który dotyczy nie tylko marginesu społecznego, ale także obywateli o znacznie wyższym statusie społecznym.

Przyczyny alkoholizmu

Przyczyny alkoholizmu najczęściej mają swoje źródło w wychowaniu. Znacznie bardziej nasilony jest ten problem wśród tzw. rodzin patologicznych, gdzie najbliżsi zmagają się uzależnieniem. Bodźcem do alkoholizmu może być również inna dysfunkcja rodziny, która odciska piętno na psychice młodego człowieka. Ponadto wpływ otoczenia i towarzystwa także predestynuje do nałogu.

W alkohol uciekają osoby o słabszej psychice, które nie mogą poradzić sobie z przytłaczającą rzeczywistością. Dodatkowo skłonności do nałogów często przekazywane są również genetycznie.

Alkoholizm – objawy psychiczne

Objawy alkoholizmu dotyczą zarówno psychiki, jak i fizycznych reakcji organizmu. Szczególnie początki alkoholika rozgrywają się w jego głowie. Pierwsze objawy alkoholizmu to przede wszystkim objawy psychiczne:

 • wahania nastroju,
 • stany lękowe,
 • drażliwość,
 • obojętność uczuciowa,
 • wybuchowość,
 • apatia i brak energii,
 • niezdolność do odczuwania przyjemności,
 • zaburzenia koncentracji,
 • zaburzenia pamięci,
 • trudności w myśleniu abstrakcyjnym,
 • zaburzenia w poczuciu odpowiedzialności,
 • nieracjonalne postrzeganie rzeczywistości.

Znaczne nadużywanie alkoholu może prowadzić do uszkodzenia pamięci, paranoi alkoholowej, zespołu otępiennego oraz depresji alkoholowej.

Alkoholizm – objawy fizyczne

Kolejne oznaki alkoholizmu dotyczą tego co się dzieje z organizmem pijącego. Fizyczne objawy alkoholizmu wiążą się głównie z głodem abstynencyjnym, który objawia się poprzez:

Te objawy wymuszają na alkoholiku dostarczenie do organizmu kolejnej dawki alkoholu, który je złagodzi. Niestety to prowadzi do kolejnego upojenia, które również zakończy się tymi objawami i tak napędza się machina alkoholizmu.

Alkoholizm – skutki

Intensywne picie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. Wśród najczęstszych dolegliwości fizycznych wymienia się:

 • anemię alkoholową,
 • zaburzenia odżywiania,
 • uszkodzenie mięśnia sercowego (kardiomiopatię),
 • demencję alkoholową,
 • Przewlekłe wapniejące zapalenie trzustki.

Picie dużej ilości alkoholu zwiększa również ryzyko problemów z nadciśnieniem, udaru mózgu i choroby wieńcowej serca. Może prowadzić do marskości wątroby, a także przyczyniać się do wystąpienia niektórych nowotworów.

Zaburzenia psychiczne związane z nadmiernym spożywaniem alkoholu to przede wszystkim depresja wraz z próbami samobójczymi lub samobójstwami, zaburzenia osobowości, problemy seksualne, utrata pamięci, omamy i majaki po odstawieniu alkoholu (tzw. delirium tremens).

Alkoholizm w rodzinie powoduje jej rozpad, problemy finansowe, brak kontaktu z otoczeniem, narastanie przemocy wobec bliskich i często nakłania do kryminalnych zachowań. Jest wiele stowarzyszeń, które organizują spotkania dla osób uzależnionych, próbując im pomóc. Najważniejsze, by samemu chcieć się leczyć.

Leczenie alkoholizmu

Jak wyjść z alkoholizmu? Tak, jak w przypadku każdego rodzaju uzależnienia, podstawą do rozpoczęcia leczenia jest uświadomienie sobie wagi problemu przez osobę, której on dotyczy. W praktyce jest to bardzo trudne. Osoba uzależniona stosuje wobec siebie i otoczenia system iluzji i zaprzeczeń. Nie potrafi przyznać się przed samą sobą, że straciła kontrolę nad alkoholem, nawet będąc świadomym zagrożeń z tym związanych. Dlatego pomoc alkoholikowi jest skuteczna, dopiero gdy ten uświadomi sobie swój problem.

Jak leczyć alkoholizm? Przede wszystkim niezbędna jest długotrwała i konsekwentna psychoterapia, której efektem są trwałe zmiany nawyków, przekonań, postaw i relacji z otoczeniem.

W pierwszym etapie może być niezbędny zakład zamknięty dla alkoholików, gdzie w warunkach ambulatoryjnych prowadzone są działania detoksykacyjne i psychologiczne. Natomiast w dalszym etapie stosowana jest terapia poza ośrodkiem przez wiele miesięcy, a nawet lat.

Leczenie alkoholizmu – leki

Nie istnieją farmakologiczne sposoby leczenia alkoholizmu. Medykamenty jedynie łagodzą skutki syndromu abstynencyjnego lub schorzenia psychiczne i fizyczne wywołane długotrwałym nadużywaniem alkoholu.

Czasami stosowane są tzw. wszywki alkoholowe, które mają wymusić na uzależnionym abstynencję. Jest to podanie doustne lub podskórne disulfiramu, który w kontakcie z alkoholem wywołuje reakcję alergiczną.

Jednak stosowanie tego sposobu może mieć niebezpieczne powikłania zdrowotne, a także powodować nieskuteczność terapii. Uzależniony nie przechodzi pełnego procesu zmian w myśleniu, a jedynie utrzymuje abstynencję ze względu na strach przed konsekwencjami alergicznymi.

Alkoholizm – leczenie domowe

Jak leczyć alkoholizm w domu? Leczenie domowe ogranicza się właściwie do wspierania alkoholika w abstynencji i stosowaniu się zaleceń specjalistów co do leczenia powikłań nadużywania alkoholu.

W każdym z przypadków alkoholizmu niezbędna jest odpowiednia terapia aby problem nie powrócił.

Czytaj również

Bibliografia

 • Bętkowska-Korpała B. Osobowościowe uwarunkowania procesu zdrowienia u osób uzależnionych od alkoholu. Wydawnictwo Medycyna Praktyczna. Kraków 2013
 • Bieńkowski P., Habrat B., Jarema M., Mierzejewski P., Samochowiec J., Wojnar M., Rybakowski J.: „Długoterminowa farmakoterapia wspierająca utrzymywanie abstynencji lub zmniejszająca spożycie alkoholu u osób uzależnionych od alkoholu. Zalecenia Sekcji Farmakoterapii Polskiego Towarzystwa Badań nad Uzależnieniami (PTBU) i Sekcji Psychofarmakologii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (PTP).” Farmakoterapia w Psychiatrii i Neurologii, 2013, Nr 3–4, s. 133–139
 • Chodkiewicz J., Ziółkowski M., Czarnecki D., Gąsior K., Juczyński A., Biedrzycka A., Nowakowska-Domagała K.: „Głód alkoholu i jego determinanty. Doniesienie wstępne.” Polskie Forum Psychologiczne, 2015, 20(4): 467-483
 • Cierpiałkowska, L., Ziarko, M.: Psychologia uzależnień – alkoholizm. Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa, 2010
 • Erikson C.K., Nauka o uzależnieniach. Od neurobiologii do skutecznych metod leczenia. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2010
 • Habrat B., Waldman W., Sein Anand J.: „Postepowanie w alkoholowych zespołach abstynencyjnych.” Przegląd Lekarski, 2012, 69(8): s. 470-476
Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Psychologia
Przeczytaj artykuł
Grog, grzane piwo, grzaniec - jak zrobić rozgrzewające alkohole?
Przeczytaj artykuł
Próby kontrolowania picia alkoholu - co zrobić?
Podobne artykuły
Grog, grzane piwo, grzaniec - jak zrobić rozgrzewające alkohole?
Próby kontrolowania picia alkoholu - co zrobić?
Alkohol a antybiotyki – fakty i mity
Ile trzyma piwo - jak dużo ma promili. Ile schodzi?
Zatrucie alkoholowe - rozpoznanie objawów. Jak leczyć?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama