Dla Ciebie, na zdrowie!

Bimatoprost: preparaty, cena i skutki uboczne. Jak działa?

Bimatoprost to jeden z przedstawicieli syntetycznych prostamidów stosowanych w celu obniżania wysokiego ciśnienia śródgałkowego w oku. Wynalezienie i zastosowanie bimatoprostu znacząco wspomaga leczenie pacjentów z jaskrą. Ale lek ten kryje także inne zastosowania.
Mężczyzna zakrapla oczy
źródło:123RF
Spis treści

Czym jest bimatoprost?

Bimatoprost należy do syntetycznych związków nazywanych prostamidami, które w swoim działaniu mogą przypominać naturalne prostaglandyny – silne, prozapalne związki. Substancja ta zmniejsza ciśnienie w oku poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej u chorych na jaskrę.

Krople do oczu z bimatoprostem mają w zasadzie jedno oficjalne wskazanie lecznicze, a mianowicie jest to obniżanie podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego w przewlekłej jaskrze otwartego kąta i nadciśnieniu wewnątrzgałkowym u osób dorosłych (w monoterapii lub jako leczenie wspomagające podczas stosowania beta-blokerów). 

Lek działa około 24 godziny, więc stosuje się go raz dziennie na wieczór.

Skutki uboczne bimatoprostu 

Niestety, jak każdy inny lek, także i krople na jaskrę z bimatoprostem wykazują szereg działań niepożądanych, których każdy użytkownik musi mieć świadomość. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że preparat mimo łatwego przenikania do rogówki i twardówki oka, nie kumuluje się w organizmie, przez co nie powinien wykazywać działania ogólnoustrojowego. 

Niemniej jednak może czasami dochodzić do bólów czy zawrotów głowy, nadciśnienia tętniczego, nudności czy osłabienia. 

O wiele częściej dochodzi do miejscowych działań niepożądanych takich, jak:

 • przekrwienie spojówek, 
 • świąd, 
 • zapalenie rogówki, 
 • pieczenie i podrażnienie oczu, 
 • alergiczne zapalenie spojówek, 
 • zapalenie brzegów powiek, 
 • pogorszenie widzenia, 
 • suchoś czy ból oka
 • światłowstręt,
 • krwawienie do siatkówki oka. 

Bardzo częstym działaniem niepożądanym jest także nadmierny wzrost i pogrubienie rzęs. Jednak ten skutek uboczny jest akurat pożądany, szczególnie wśród płci żeńskiej. Dlatego też przemysł kosmetyczny zwrócił szczególną uwagę na ten środek i zaczął go wykorzystywać jako odżywki z bimatoprostem na rzęsy

Okazało się, że poza zmniejszaniem ciśnienia w oku bimatoprost przedłuża fazę anagenu (fazę aktywnego wzrostu włosa), dzięki czemu są one dłuższe, grubsze i mocniejsze. Dodatkowo wzmaga jego pigmentację, dzięki czemu jest ciemniejszy i bardziej intensywny. 

Cechy te sprawiają, że przemysł kosmetyczny stosuje bimatoprost na porost włosów, aczkolwiek stężenie substancji czynnej w takim preparacie jest ok 10 razy mniejsze niż w kroplach do oczu na jaskrę.

Przeciwwskazania do stosowania bimatoprostu

Przede wszystkim leku muszą unikać osoby, które są uczulone na sam bimatoprost lub jakikolwiek składnik użyty do produkcji kropli. Preparat w kroplach oraz odżywki do rzęs są przeznaczone tylko dla osób, które ukończyły 18 rok życia. 

Kolejną grupą pacjentów, którzy powinni dodatkowo uważać podczas korzystania z tego leku są ludzie chorujący na niewydolność serca, zwolnioną czynność serca lub blok serca II lub III stopnia. Jaskra z zamkniętym lub zamykającym się kątem przesączania również jest przeciwwskazaniem do stosowania preparatu. 

Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny używać środków z bimatoprostem. 

Dawkowanie bimatoprostu

Standardowe dawkowanie kropli do oczu zawierających bimatoprost to jedna kropla leku podawana do worka spojówkowego raz na dobę. Najlepiej jest podawać lek wieczorem i nie można przekraczać zalecanej dawki, gdyż zwiększanie ilości leku może paradoksalnie utrudnić odpływ cieczy wodnistej z oka. Jeśli jest potrzeba podawania innych preparatów do oka, należy zachować minimum pięciominutowy odstęp. 

W przypadku odżywek zawierających bimatoprost na porost włosów stosuje się jedną aplikację dziennie, najlepiej wieczorem. Po około dwóch tygodniach powinny być widoczne pierwsze efekty i wtedy można zmniejszyć częstotliwość dawkowania do dwóch-trzech aplikacji tygodniowo. 

Trzeba pamiętać jednak, że efekt działania bimatoprostu na włosy nie jest trwały. Ponieważ preparat przedłuża aktywną fazę wzrostu włosa, więc po zakończeniu terapii rzęsy szybko wrócą do dawnego wyglądu.

Cena bimatoprostu

Aktualnie wszystkie preparaty z bimatoprostem stosowane w celu zmniejszania ciśnienia w oku są na receptę i są objęte refundacją. Cena takich kropli bez refundacji waha się między 30 a 45 zł za jedną buteleczkę. 

Cena leku z refundacją jest już dużo niższa i wynosi raptem kilka złotych za taką samą butelkę leku. Trzeba pamiętać, że większość kropli do oczu z bimatoprostem jest ważna około 4 tygodnie po pierwszym otwarciu – po tym czasie lek należy zutylizować.

Można kupić też preparaty z bimatoprostem bez recepty, ale nie są to krople do oczu, a jedynie odżywki stosowane w celu poprawienia długości i grubości rzęs. Cena takich preparatów wynosi powyżej 40 złotych.

Czytaj również

Bibliografia

 • A. Bardel; Prostaglandyny w oftalmice; Lab; 20; 5; 14-17
 • Karta Charakterystyki Produktu – Lumigan; http://leki.urpl.gov.pl/files/Lumigan/pdf
 • M. Górska, B. Terelak-Borys, M. Pietruszyńska, I. Grabska-Liberek; Farmakoterapia jaskry na przełomie XX i XXI wieku – osiągnięcia i nowe możliwości; Post N Med; 2017; XXX (3); 130-134
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Kamfora: działanie, zastosowanie i właściwości. Jaki olejek?
Olejek kamforowy w szklanych butelkach
Przeczytaj artykuł
Metamizol - działanie, dawkowanie i cena. Jak stosować?
Kobieta z bólem brzucha
Przeczytaj artykuł
Metformina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Cena
Kobieta mierzy poziom glukozy we krwi
Podobne artykuły
Zwór chemiczny atenololu
Atenolol - działanie i dawkowanie. Gdzie są dostępne zamienniki?
Wzór chemiczny alfakalcydolu
Alfacalcidol - działanie. Czy zamienniki są dostępne w Polsce?
Przyrządzanie domowych kosmetyków z pomocą gliceryny kosmetycznej
Gliceryna kosmetyczna - jakie ma właściwości izastosowanie?
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina - właściwości i zastosowanie w kosmetyce
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!