Barszcz Sosnowskiego - oparzenia, objawy. Jak rozpoznać?

Barszcz Sosnowskiego to bardzo toksyczna roślina, która wywołuje poważne oparzenia. Należy jej unikać, szczególnie w okresie letnim, gdyż działanie promieni słonecznych dodatkowo wzmaga jej działanie. Zatem jak wygląda barszcz Sosnowskiego? Jak go rozpoznać?
Roślina barszcz sosnowskiego
Źródło: 123RF

Spis treści

Barszcz Sosnowskiego trafił do Polski z Kaukazu jako roślina pastewna w latach 50 ubiegłego wieku. Sprowadził ją rosyjski botanik Dmitrij Iwanowicz Sosnowski, dlatego też nazwano ją barszczem Sosnowskiego. Potoczne roślinę nazywa się także „zemstą Stalina”.

Ze względu na trujące właściwości rośliny zaprzestano jej uprawę. Jest odporna na wszelkie opryski i mechaniczne usuwanie. Ponadto szybko się rozprzestrzenia przez liczne nasiona, które produkuje.

Barszcz Sosnowskiego – jak rozpoznać?

Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna roślina, która wywołuje silne oparzenia, a w krytycznych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?

Roślina barszczu Sosnowskiego to wysoki chwast mierzący od 1 m do nawet 4 wysokości, należy on do rodziny roślin  baldaszkowatych. Na długiej łodydze rosną pierzaste liście, natomiast jej kwiat wyglądem przypomina przerośnięty koper.

Barszcz Sosnowskiego ma rozwinięty system korzeniowy, dlatego tak trudno się go pozbyć, jego najdłuższe pędy mogą mieć długość nawet do 2 m długości.

Roślina podobna do barszczu Sosnowskiego to barszcz zwyczajny, który nie jest groźny dla człowieka. Często rośnie na łąkach, polach, a także przy drogach. Jest on zdecydowanie mniejszy i drobniejszy niż barszcz Sosnowskiego. Ponadto różnią się także czasem kwitnienia – barszcz zwyczajny kwitnie w lipcu i sierpniu, natomiast jego trujący odpowiednik w czerwcu i lipcu.

Dowiedz się: Opatrunek na oparzenia – pierwsza pomoc przy oparzeniach

Barszcz Sosnowskiego – oparzenia

Poparzenie barszczem Sosnowskiego spowodowane jest przez furanokumaryny zawarte w sokach i wydzielinie rośliny. Związki te w reakcji z promieniami słonecznymi wywołują silne oparzenia II i III stopnia.

Barszcz Sosnowskiego najsilniej parzy w okresie kwitnienia i owocowania, gdyż dodatkowo sprzyja temu słoneczna pogoda. W tym czasie nawet przebywanie w pobliżu tej rośliny jest niebezpieczne, ze względu na unoszenie się toksycznych substancji w powietrzu i osadzaniu na ciele.

Barszcz Sosnowskiego – objawy

Pierwsze objawy oparzenia po barszczu Sosnowskiego pojawiają się od 30 min do nawet dwóch godzin po kontakcie skóry z substancją drażniącą. Szybkość postępowania objawów zależna jest od ilości oddziałujących na oparzenie promieni słonecznych, a także indywidualnej wrażliwości.

Jak wygląda poparzenie barszczem Sosnowskiego? Początkowo jest to zaczerwienienie, następnie w jego miejscu zaczyna tworzyć się pęcherz wypełniony płynem surowiczym. Oparzenie jest bolesne i może towarzyszyć mu silny świąd. W niektórych przypadkach może dojść nawet do głębokich ran oraz martwicy tkanek.

Poparzenie barszczem Sosnowskiego jest niezwykle niebezpieczne dla alergików. Może wywołać gwałtowną reakcję alergiczną, a nawet wstrząs anafilaktyczny.

Ponadto oparzenie barszczem Sosnowskiego może wywoływać:

Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni, jednak oparzenie po barszczu sosnowskiego pozostawia ślad na wiele lat. Nawet po zagojeniu pęcherzy w ich miejscu pozostają ciemne, nieestetyczne plamy. Jest to spowodowane działaniem toksyny, która wzmaga wytwarzanie melaniny. 

Poparzenie barszczem Sosnowskiego – leczenie

Leczenie zależne jest od stadium objawów. Jeśli jeszcze nie wystąpiły należy przede wszystkim chronić skórę przed działaniami promieni UV. Trzeba także umyć dokładnie skórę wodą z mydłem, aby pozbyć się jak największej ilości toksyny.

W przypadku pojawienia się pęcherzy trzeba zgłosić się do lekarza, szczególnie w przypadku oparzeń u alergików.

Można dodatkowo zażyć leki antyhistaminowe lub wapno i użyć środków na oparzenia łagodzących ból i pieczenie. Jeśli nie doszło do rozerwania skóry (pęknięcia pęcherza) można posmarować zmienione chorobowo miejsce Hydrokortyzonem (maść 0,5%). Natomiast w przypadku pojawienia się rany po dezynfekcji można zastosować Panthenol w sprayu.

Poznaj: Maść nagietkowa – zastosowanie: na trądzik, żylaki i oparzenia i blizny

Barszcz Sosnowskiego – występowanie w Polsce

W Polsce uprawa barszczu Sosnowskiego jest obecnie zabroniona rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 roku. Dotyczy ono listy roślin i zwierząt obcych gatunków, które uwolnione do środowiska przyrodniczego zagrażałyby rodzimym gatunkom.

Mimo tego barszcz Sosnowskiego występuje niemal w całej Polsce. Są rejony, gdzie obserwuje się liczne skupiska tej rośliny. Dlatego szczególnie powinni uważać mieszkańcy oraz turyści w województwach:

  • pomorskim,
  • zachodnio-pomorskim,
  • mazowieckim,
  • małopolskim.

Aby informować obywateli na bieżąco powstały platformy internetowe wskazujące na występowanie toksycznej rośliny.

Jeśli barszcz Sosnowskiego zostanie zauważony należy zgłosić jego siedlisko dzwoniąc na straż miejską lub powiadomić odpowiednie służby zajmujące się ochroną środowiska na danym terenie.

Barszcz Sosnowskiego – zwalczanie

Zwalczanie barszczu Sosnowskiego jest bardzo trudne, gdyż:

  • roślina odporna jest na wiele środków chemicznych,
  • nie wystarczy skosić rośliny - należy usunąć jej cały system korzeni, który jest bardzo rozwinięty,
  • roślina szybko odrasta i wydaje nowe nasiona.

Najczęściej stosuje się środki chemiczne, jednak ich użycie jest kontrowersyjne. Najskuteczniejsze jest wykopywanie roślin.

Usuwaniem na terenach miasta czy gminy zajmują się odpowiednie służby. Jednak na prywatnych działkach właściciele muszą zrobić to we własnym zakresie. Należy pamiętać, że jest to bardzo niebezpieczne i trzeba zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij