Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗
Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗
Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗

Barszcz Sosnowskiego - jak wygląda? Oparzenia i pierwsza pomoc

Barszcz Sosnowskiego to bardzo toksyczna roślina, która wywołuje poważne oparzenia. Należy jej unikać, szczególnie w okresie letnim, gdyż działanie promieni słonecznych dodatkowo wzmaga jej działanie. Zatem jak wygląda barszcz Sosnowskiego? Jak go rozpoznać?
Roślina barszcz sosnowskiego
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Barszcz Sosnowskiego jest rośliną, na którą należy uważać. Jak wygląda pierwsza pomoc, gdy dojdzie do kontaktu z nią?
  • Istnieją różne gatunki roślin, które są podobne do barszczu Sosnowskiego. Jak je odróżniać?
  • Samodzielne usuwanie barszczu Sosnowskiego jest niewskazane. Powinny zająć się tym odpowiednie służby.
Spis treści

Co to jest barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego trafił do Polski z Kaukazu jako roślina pastewna w latach 50 ubiegłego wieku. Sprowadził ją rosyjski botanik Dmitrij Iwanowicz Sosnowski, dlatego też nazwano ją barszczem Sosnowskiego. Potoczne roślinę nazywa się także „zemstą Stalina”.

Ze względu na trujące właściwości rośliny zaprzestano jej uprawę. Jest odporna na wszelkie opryski i mechaniczne usuwanie. Ponadto szybko się rozprzestrzenia przez liczne nasiona, które produkuje.

Barszcz Sosnowskiego ze względu na wprowadzenie go do obcego eko-systemu jest w Polsce gatunkiem introdukowanym.

Reklama

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna roślina, która wywołuje silne oparzenia, a w krytycznych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. Jak wygląda?

Roślina barszczu Sosnowskiego to wysoki chwast mierzący od 1 m do nawet 4 wysokości, należy on do rodziny roślin  baldaszkowatych. Na długiej łodydze rosną pierzaste liście, natomiast jej kwiat wyglądem przypomina przerośnięty koper.

Barszcz Sosnowskiego ma rozwinięty system korzeniowy, dlatego tak trudno się go pozbyć, jego najdłuższe pędy mogą mieć długość nawet do 2 m długości.

Roślina podobna do barszczu Sosnowskiego to barszcz zwyczajny, który nie jest groźny dla człowieka. Często rośnie na łąkach, polach, a także przy drogach. Jest on zdecydowanie mniejszy i drobniejszy niż barszcz Sosnowskiego.

Ponadto różnica między nim a barszczem zwyczajnym jest taka, że barszcz zwyczajny kwitnie w lipcu i sierpniu, natomiast jego trujący odpowiednik w czerwcu i lipcu.

Uważać należy również na inne gatunki podobnych roślin, jak np. arcydzięgiel litwor oraz dzięgiel leśny. Mogą one osiągnąć podobny wzrost do barszczu Sosnowskiego. Ma grubą łodygę, a kwiaty zebrane są w kuliste baldachy.

Źródło: Opracowanie własne

Reklama

Występowanie w Polsce Barszczu Sosnowskiego

W Polsce uprawa barszczu Sosnowskiego jest obecnie zabroniona rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 roku. Dotyczy ono listy roślin i zwierząt obcych gatunków, które uwolnione do środowiska przyrodniczego zagrażałyby rodzimym gatunkom. Nie można także sprzedawać nasion czy ich kupować.

Są jednak tacy, którzy wykorzystują barszcz Sosnowskiego do pozyskiwania miodu.

Mimo tego barszcz Sosnowskiego występuje niemal w całej Polsce. Są rejony, gdzie obserwuje się liczne skupiska tej rośliny. Dlatego szczególnie powinni uważać mieszkańcy oraz turyści w województwach:

  • pomorskim,
  • zachodnio-pomorskim,
  • mazowieckim,
  • małopolskim.

Aby informować obywateli na bieżąco powstały platformy internetowe, które udostępniają mapy z zaznaczonymi punktami rozmieszczenia barszczu Sosnowskiego. Gdzie można natomiast zgłosić miejsce występowania?

Jeśli barszcz Sosnowskiego zostanie zauważony, należy zadzwonić na straż miejską lub powiadomić odpowiednie służby zajmujące się ochroną środowiska na danym terenie.

Zwalczanie barszczu Sosnowskiego jest bardzo trudne, gdyż:

  • roślina odporna jest na wiele środków chemicznych,
  • nie wystarczy skosić rośliny - należy usunąć jej cały system korzeni, który jest bardzo rozwinięty,
  • roślina szybko odrasta i wydaje nowe nasiona.

Jak zatem można usunąć barszcz Sosnowskiego? Najczęściej stosuje się środki chemiczne, jednak ich użycie jest kontrowersyjne. Najskuteczniejsze jest wykopywanie roślin. Ze względu na swoje właściwości w 2015 roku barszcz Sosnowskiego został wpisany na listę chwastów.

Usuwaniem na terenach miasta czy gminy zajmują się odpowiednie służby. Jednak na prywatnych działkach właściciele muszą zrobić to we własnym zakresie. Należy pamiętać, że jest to bardzo niebezpieczne i trzeba zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa.

Reklama

Oparzenia po barszczu Sosnowskiego

Poparzenie barszczem Sosnowskiego spowodowane jest przez furanokumaryny zawarte w sokach i wydzielinie rośliny. Związki te w reakcji z promieniami słonecznymi wywołują silne oparzenia II i III stopnia.

Barszcz Sosnowskiego najsilniej parzy w okresie kwitnienia i owocowania, gdyż dodatkowo sprzyja temu słoneczna pogoda. W tym czasie nawet przebywanie w pobliżu tej rośliny jest niebezpieczne, ze względu na unoszenie się toksycznych substancji w powietrzu i osadzaniu na ciele.

Reklama

Objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego

Pierwsze objawy oparzenia po barszczu Sosnowskiego pojawiają się od 30 min do nawet dwóch godzin po kontakcie skóry z substancją drażniącą. Szybkość postępowania objawów zależna jest od ilości oddziałujących na oparzenie promieni słonecznych, a także indywidualnej wrażliwości.

Jak wygląda poparzenie barszczem Sosnowskiego? Początkowo powoduje zaczerwienienie, następnie w jego miejscu zaczyna tworzyć się pęcherz wypełniony płynem surowiczym. Oparzenie jest bolesne i może towarzyszyć mu silny świąd. W niektórych przypadkach kontakt z rośliną może skutkować głębokimi ranami oraz martwicą tkanek.

Poparzenie barszczem Sosnowskiego jest niezwykle niebezpieczne dla alergików i może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak: gwałtowną reakcję alergiczną, a nawet wstrząs anafilaktyczny.

Ponadto oparzenie barszczem Sosnowskiego może prowadzić do innych skutków ubocznych:

  • nudności,
  • wymioty,
  • podrażnienie dróg oddechowych,
  • zapalenie spojówek,
  • bóle i zawroty głowy.

Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni, jednak oparzenie po barszczu Sosnowskiego pozostawia ślad na wiele lat. Nawet po zagojeniu pęcherzy w ich miejscu pozostają ciemne, nieestetyczne plamy. Jest to spowodowane działaniem toksyny, która wzmaga wytwarzanie melaniny. Kontakt z barszczem Sosnowskiego może zostawić po sobie także blizny.

Reklama

Jak leczyć poparzenie barszczem Sosnowskiego

Leczenie zależne jest od stadium objawów. Jeśli jeszcze nie wystąpiły należy przede wszystkim chronić skórę przed działaniami promieni UV. Trzeba także umyć dokładnie skórę wodą z mydłem, aby pozbyć się jak największej ilości toksyny.

W przypadku pojawienia się pęcherzy trzeba zgłosić się do lekarza, szczególnie w przypadku oparzeń u alergików.

Można dodatkowo zażyć leki antyhistaminowe lub wapno i użyć środków na oparzenia łagodzących ból i pieczenie. Jeśli nie doszło do rozerwania skóry (pęknięcia pęcherza) można posmarować zmienione chorobowo miejsce Hydrokortyzonem (maść 0,5%).

Natomiast w przypadku pojawienia się rany po dezynfekcji można zastosować Panthenol w sprayu.

Czytaj również

Bibliografia

  • Tadeusz Korniak, Marzena Środa: Wstępne badania nad występowaniem Heracleum sosnowskyi w północno-wschodniej Polsce. W: Szata roślinna Polski w procesie przemian. Zbigniew Mirek, Jan J. Wójcicki (red.). Kraków: Polskie Towarzystwo Botaniczne, Instytut Botaniki PAN, 1995.
  • Miklaszewska K., 2008. Barszcz Sosnowskiego – obcy gatunek inwazyjny: biologia, zagrożenia, zwalczanie. Postępy w Ochronie Roślin, 48 (1): 297–300.
  • Żurek H., 2002. Metoda i technika zwalczania Barszczu Sosnowskiego. Wydawnictwo Instytut Melioracji Użytków Zielonych, Falenty.
  • Tokarska-Guzik B., Dajdok Z., Zając M., Urbisz A, Danielewicz W., 2011. Identyfikacja i kategoryzacja roślin obcego pochodzenia jako podstawa działań praktycznych. Acta Botanica Silesiaca, 6: 23–53
Dominika Urbaniak
Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Rośliny
Nasturcja - jakie ma właściwości? Sok, syrop, nalewka i inne preparaty
Roślina nasturcja jadalna
Chlorella - właściwości, działanie i przeciwwskazania. Z czym jej nie łączyć?
Sproszkowana chlorella
Wrotycz pospolity - właściwości i zastosowanie. Jak go wykorzystać w domu i ogrodzie?
Wrotycz pospolity na białym tle
Podobne artykuły
Wyciąg z ziela wrotyczu w małej, szklanej butelce
Wrotycz na pasożyty - dawkowanie i stosowanie na odrobaczanie
Drzewo jarzębina
Jarzębina - jak wygląda i co z niej zrobić? Właściwości i przetwory
Brązowe nasiona lnu
Siemię lniane - właściwości i przeciwwskazania. Jak i kiedy pić? Rano czy wieczorem?
Syrop z sosny
Syrop z pędów sosny - na co pomaga i jak go zrobić? Właściwości, przepis i dawkowanie
Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat: pielęgnacja, uprawa, podlewanie. Jak dbać?

Reklama


Czy można zmierzyć poziom cukru bez nakłuwania?
Dowiedź się!