ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Czy biegunka w ciąży powinna niepokoić? Poznaj przykłady objawów

Biegunka w ciąży to większa liczba wypróżnień w ciągu doby. We wczesnej ciąży jest naturalnym zjawiskiem i wpływem hormonów na pracę jelit, przed porodem oznacza przygotowanie organizmu do rozwiązania. Co powinno wzbudzić niepokój?
Kobieta w ciąży trzyma się za brzuch
źródło:123RF
W skrócie
 • Biegunka może pojawić się na każdym etapie ciąży. Brak towarzyszących jej nieprzyjemnych objawów z reguły wskazuje na niegroźne ciążowe rozwolnienie. Cechy charakterystyczne to półpłynny lub płynny stolec o zwiększonej ilości, lekkie osłabienie i dolegliwości bólowe.
 • Przyczyny biegunki są różne w kolejnych trymestrach ciąży. W pierwszym to zmiany hormonalne w ciele kobiety, a w drugim ucisk macicy na narządy wewnętrzne, w tym także jelita. Pod koniec ciąży przyczyną biegunki jest najczęściej oczyszczanie organizmu, który przygotowuje się do porodu.
 • Łagodzeniu objawów biegunki sprzyja właściwa dieta, głównie lekkostrawna. Warto uzupełniać elektrolity i przyjmować duże ilości wody, aby zapobiegać odwodnieniu. W sytuacji pojawiania się dodatkowych objawów, jak nudności, wymioty i silne bóle brzucha należy skontaktować się z lekarzem.
SPRAWDŹ TEŻ: Rozwolnienie: przyczyny i leki. Co jeść i jak zatrzymać?
Spis treści

Reklama

Jak objawia się biegunka w ciąży?

Biegunka w ciąży to zwiększona częstotliwość wypróżnień w trakcie dnia. Przyjęto, iż ten rodzaj rozwolnienia charakteryzuje się 3 lub więcej półpłynnymi lub płynnymi stolcami na dobę. Nie zawsze oznacza chorobę. 

Kobiety w ciąży mają więcej problemów trawiennych, zmiany hormonalne też wywołują zmiany w funkcjonowaniu organizmu. Jeśli biegunce nie towarzyszą dodatkowe nieprzyjemne objawy, nie stwarza powodów do zmartwień. 

Niepokój powinna wzbudzić długotrwała biegunka, której dodatkowo towarzyszą niepokojące objawy. Każda przyszła mama musi zawsze zgłosić taki fakt lekarzowi, gdyż biegunki w ciąży stanowią zagrożenie nie tylko dla kobiety, ale także dla rozwijającego się płodu. 

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Biegunka może pojawić się na każdym jej etapie, niezależnie od zaawansowania ciąży. Czy powinna niepokoić? W przypadku odmiennego stanu kobiety należy zachować ostrożność w każdej sytuacji, a pojawiające się silne rozwolnienie lepiej skonsultować z lekarzem.  

Jakie są objawy rozwolnienia w ciąży? Oto najważniejsze:

 • zwiększona liczba wypróżnień na dobę. Zgodnie z wytycznymi WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), aby można było mówić o biegunce musi pojawiać się minimum 3 stolce na dobę. Ta zasada dotyczy także kobiet ciężarnych,
 • zmieniona konsystencja stolca na półpłynna lub płynną,
 • zwiększona ilość wydalanego stolca,
 • osłabienie, które towarzyszy większej liczbie wypróżnień,
 • czasami gorączka,
 • współtowarzyszący ból brzucha.

Biegunka u przyszłej mamy, której towarzyszy obecność krwi lub ropy w kale powinna być jak najszybciej skonsultowana z lekarzem. Niezwłocznej konsultacji medycznej wymaga także silny ból brzucha lub odbytu, a także wymioty, jeśli pojawiają się równolegle z rozwolnieniem. 

Ciemny mocz, jego nasilona częstotliwość i zwiększone pragnienie to niepokojące objawy, świadczące o odwodnieniu, które jest efektem długotrwałej biegunki. Takich objawów nie wolno bagatelizować. Wymagają one koniecznej wizyty u lekarza.

Reklama

Biegunka przed porodem 

Rozwolnienie przed porodem pojawia się dość często. Ciężarne kobiety z reguły stresują się przed rozwiązaniem i dopada je nasilony stres oraz niepokój.  Biegunka może być zatem oznaką zdenerwowania w tym trudnym dla kobiety czasie oczekiwania na przyjście dziecka na świat. 

Biegunka w 3 trymestrze ciąży to często odpowiedź organizmu na zmiany hormonalne. Pojawia się często w wyniku rozwoju płodu i powiększaniu macicy. 

W niektórych przypadkach może już zwiastować poród. Jeśli towarzyszy jej dość silne stwardnienie brzucha i dolegliwości bólowe należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Często w taki sposób organizm sygnalizuje odklejenie łożyska. To bardzo niebezpieczny moment, który grozi nawet niedotlenieniem płodu. 

Biegunka w 9 miesiącu ciąży może oznaczać zbliżający się poród. Organizm przed akcją porodową przygotowuje się do naprawdę dużego wysiłku, a rozwolnienie ułatwia oczyszczenie jelit. 

Czyste jelita nie zakłócają procesu wypierania dziecka. O ile wcześniej zaczyna się biegunka przed porodem? Z reguły takie rozwolnienie pojawia się pomiędzy 24 a 48 godzin przed rozwiązaniem.

Jak długo może trwać biegunka przed porodem? Luźne stolce mogą utrzymywać się przez dobę. Organizm kobiety dość intensywnie wytwarza w tym czasie hormony, zwane prostaglandynami, które mają istotny wpływ na wywoływanie biegunki.  

Reklama

Biegunka na początku ciąży

Biegunka we wczesnej ciąży to naturalne zjawisko u większości kobiet. Ciąża to okres wielu przemian w organizmie. Zmiany hormonalne, które rozpoczynają się w ciele kobiety ze zdwojoną siłą mają ogromy wpływ na pracę jelit. 

Przyczyny biegunki na początku ciąży są wielopłaszczyznowe. Z chwilą zapłodnienia kobiecy organizm zaczyna produkować hormon beta-hCG, czyli gonadotropinę kosmówkową. 

Jego ilość wzrasta już od 7 dnia po zapłodnieniu i przez cały okres ciąży rośnie. To on podtrzymuje wytwarzanie progesteronu, aż do chwili wykształcenia łożyska. W początkowej fazie ciąży, głównie w pierwszym trymestrze odpowiada za biegunki, silne mdłości i wymioty. 

Biegunka w 2 trymestrze ciąży jest skutkiem intensywnego rozrostu macicy i ucisku na narządy wewnętrzne, w tym także jelita. 

Nie zawsze rozwolnienie ma podłoże, związane z rozwojem ciąży. W niektórych przypadkach może być oznaką choroby, jeśli trwa długo, jest intensywna i towarzyszą jej przykre dolegliwości, jak ból brzucha, osłabienie czy gorączka. 

Takiego stanu nie wolno bagatelizować, a koniecznie skonsultować z lekarzem. Może być to sygnał o zakażeniu przewodu pokarmowego, chorobie przewlekłej czy zatruciu pokarmowym.

Reklama

Czy biegunka może być objawem ciąży? 

Biegunka nie jest swoistym objawem ciąży, ale może na nią wskazywać, jeśli współtowarzyszą jej dodatkowe objawy, charakterystyczne dla pierwszych tygodni ciąży. 

Biegunka jako objaw ciąży nigdy nie jest samodzielną przesłanką. Na początku ciąży zmiany fizjologiczne i hormonalne są najsilniejsze. Luźne stolce to skutek zwiększonego wzrostu poziomu hormonów i zakłócenia pracy jelit. Macica rozrasta się, uciska na jelita i powoduje brak możliwości uformowania prawidłowego stolca. Z tego powodu przyjmuje on półpłynną lub płynną konsystencję. 

Biegunka jest oznaką ciąży, gdy pojawia się wraz z nudnościami, wymiotami czy bólem brzucha. Wysokie stężenie hormonu beta-hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej, który występuje w nasilonej postaci już po zapłodnieniu odpowiada także za biegunki, silne mdłości i wymioty. 

Nie zawsze jednak biegunka jest objawem ciąży. Zależy to od indywidualnych cech i predyspozycji kobiety. Niektóre z pań nie odczuwają nieprzyjemnych dolegliwości. Ciąże może stwierdzić tylko lekarz, po przeprowadzeniu badania. 

Reklama

Przyczyny biegunki w ciąży 

Biegunka w ciąży jest ściśle związana ze zmianami, jakie pojawiają się w ciele kobiety już po zapłodnieniu i trwają aż do rozwiązania. 

W zależności od etapu ciąży różne przyczyny wywołują biegunkę:

 • w pierwszym trymestrze ciąży zmiany hormonalne w ciele kobiety odpowiadają za pojawienie się biegunki,
 • w drugim trymestrze przyczyną biegunek jest szybki rozwój płodu i ucisk macicy na narządy wewnętrzne, w tym także na jelita,
 • w trzecim trymestrze sprawcą biegunki może być zbliżający się poród i konieczność oczyszczenia organizmu.

Do przyczyn biegunki w ciąży zaliczane są także:

 • ciężkostrawna dieta, które negatywnie wpływa na układ pokarmowy, 
 • przyjmowanie większej ilości jedzenia przy wzmożonym apetycie w trakcie ciąży i brak możliwości jego właściwego „przerobienia” przez układ pokarmowy,
 • zatrucie pokarmowe w ciąży, które często występuje po zjedzeniu posiłku przygotowanego z nieświeżych produktów,
 • zakażenia typu wirusowego lub bakteryjnego na skutek osłabienia układu odpornościowego kobiety w ciąży,
 • stres przed zbliżającym się porodem,
 • alergia pokarmowa i spożywanie produktów, które uczulają kobietę,
 • zaburzenia gospodarki wodnej w jelitach, co skutkuje przyspieszoną pracą jelita grubego oraz cienkiego i w konsekwencji luźnymi stolcami,
 • przewlekłe choroby, takie jak nadczynność tarczycy, nietolerancja pokarmowa czy zaburzenia pracy jelit,
 • przyjmowanie antybiotyków.

Istnieje także dość duża zależność pomiędzy przyjmowanym żelazem a biegunką w ciąży. Żelazo jest jednym z tych mikroelementów, których znaczenie w ciąży jest priorytetem. Ciężarne kobiety są często narażone na jego utratę, dlatego też tak ważne jest uzupełnianie niedoborów żelaza. 

U wielu kobiet pojawia się nietolerancja na ten mikroelement, która przyjmuje często postać biegunki, nudności czy kolek. Często pojawia się także biegunka w ciąży po magnezie.Jego nadmiar może wywoływać luźne stolce, ponieważ ma on dość duży wpływ na trawienie. 

Reklama

Co na biegunkę w ciąży? 

Co pomaga na biegunkę w ciąży? Należy przede wszystkim pamiętać, iż krótkotrwała biegunka, której nie towarzyszą przykre objawy nie powinna być powodem do niepokoju. Wystarczy zastosować dietę i odpowiednio nawadniać organizm, aby złagodzić jej przebieg. 

Co na rozwolnienie w ciąży zalecają lekarze?  Warto przy pierwszych objawach stosować naturalne domowe sposoby, które są bezpieczne zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka. 

Do takich należą: 

 • picie naparów ziołowych z mięty i rumianku, ale w umiarkowanych ilościach,
 • nawadnianie organizmu,
 • uzupełnianie elektrolitów,
 • ograniczenie spożycia ciężkostrawnych produktów,  
 • eliminowanie produktów bogatych w błonnik,
 • wprowadzenie do diety produktów o działaniu zapierającym,
 • regularne spożywanie posiłków w mniejszych porcjach,
 • niedoprowadzanie do przejadania się i obżarstwa,
 • rozluźnienie i odpoczynek, które są skutecznymi metodami walki ze stresem ciężarnych kobiet. 

Skutecznymi sposobami na biegunkę w ciąży są także ogólnie dostępne leki, ale należy je przyjmować tylko w porozumieniu z lekarzem.

Reklama

Co jeść na biegunkę w ciąży?

Prawidłowa dieta przy biegunce w ciąży ma ogromne znaczenie w łagodzeniu jej objawów. 

Co jeść przy biegunce w ciąży? W celu zahamowania problemów trawiennych ciężarnych kobiet warto stosować poniższe zasady:

 • wprowadzać lekkostrawne posiłki, a na początku biegunki jeść kleiki ryżowe, gotowaną marchew, pszenne pieczywo, sucharki i chrupki kukurydziane,
 • stopniowo wprowadzać gotowane i chude mięso,
 • spożywać gotowane ziemniaki,
 • jeść suszone śliwki, czarne jagody i banany, które mają działanie „zapierające”,
 • pić słabą herbatę,
 • pić rumianek i melisę,
 • wykluczyć z diety napoje gazowane,
 • jeść delikatne zupy, głównie przygotowane na warzywach,
 • zrezygnować z kawy,
 • unikać owoców i soków owocowych,
 • wyeliminować pełnoziarniste pieczywo,
 • odstawić nabiał.

Warto wzmacniać w tym czasie organizm kobiety, wspomagając go lekami, zleconymi przez lekarza. Dobrze jest nie kłaść się bezpośrednio po jedzeniu, a także nie zostawać bez lekkiego jedzenia przez dłuższy czas. 

Warto skorzystać z porady lekarza, co jeść podczas rozwolnienia w ciąży, aby złagodzić objawy biegunki.

Leki na biegunkę w ciąży

Przy nasileniu objawów biegunki należy skontaktować się lekarzem, aby wprowadzić odpowiednie leczenie. Dolegliwości ze strony układu trawiennego mogą zaszkodzić nie tylko kobiecie, ale także rozwijającemu się płodowi. 

Jakie stosować leki na biegunkę w ciąży? Farmakoterapia powinna być bezpieczna zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Leczniczy węgiel w ciąży to jeden ze sposobów łagodzenia objawów rozwolnienia ciężarnej kobiety, dzięki ułatwianiu wiązania ze sobą toksyn i bakterii. 

Po zastosowaniu węgla błona śluzowa przewodu pokarmowego pokrywa się warstwą ochronną, która skutecznie blokuje wchłanianie toksycznych substancji.   

Należy pamiętać, jak ogromne znaczenie mają elektrolity na biegunkę w ciąży. Elektrolity zawierają sole, które wypłukują się w trakcie rozwolnienia. Głównym zadaniem elektrolitów jest systematyczne uzupełnianie ich poziomu w organizmie, aby zapewnić właściwe nawodnienie. Ich przyjmowanie należy także skonsultować z lekarzem, gdyż niektóre mogą być niewskazane przy ciąży. 

Wiele kobiet przyjmuje stałe leki ochraniające i zabezpieczające płód, które mogą wchodzić w szkodliwe interakcje z niektórymi lekami na biegunkę w ciąży, nawet z tymi dostępnymi bez recepty. Lekarze zalecają w takich sytuacjach wyjątkową ostrożność i rozwagę. 

Jakie leki na biegunkę w ciąży są najbezpieczniejsze? Do takich należą środki o działaniu absorbującym i ściągającym, które nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Warto korzystać z leków pochodzenia roślinnego, jak tabletki z kory dębu czy białczanu taniny. Lekarze zalecają także stosowanie probiotyków ze szczepami bakterii, które korzystnie wpływają na florę bakteryjna jelit. 

W biegunce ciążowej zalecana jest szczególna ostrożność, głównie przy pojawieniu się dodatkowych objawów, jak bóle brzucha, wymioty czy nudności. W każdej sytuacji złego samopoczucia i niepewności co brać na biegunkę w ciąży należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.            

  

Czytaj również

Bibliografia

 • I. Sajór „Biegunka – zalecenia i przeciwwskazania dietetyczne”, Narodowe Centrum Edukacji Żywienia, www.ncez.pzh.gov.pl
 • J. Górnicka „Choroby układu pokarmowego”, Biblioteka Zdrowia, nr katalogowy MR05973805.
 • E. Wender-Ożegowska „Zmiany ogólnoustrojowe w organizmie kobiety ciężarnej w poszczególnych trymestrach ciąży”, Klinika Rozrodczości UMP.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zatrucia pokarmowe
Kiedy pojawia się najczęściej biegunka po antybiotyku i jak długo trwa?
Biegunka po antybiotyku to częsty skutek ich działania
Dlaczego pojawia się biegunka po kawie czarnej i z mlekiem?
Mężczyzna biegnie do toalety z papierem
Biegunka tłuszczowa: jak wygląda? Objawy, przyczyny i dieta
Kobieta stoi w toalecie z papierem w ręku
Podobne artykuły
Kobieta cierpiąca na biegunkę
Biegunka przed okresem – kiedy i dlaczego się pojawia?
Kobieta trzyma w dłoni papier toaletowy
Biegunka po alkoholu - czy można jej zapobiec? Objawy
Bakterie salmonellozy
Salmonella - czy jest zaraźliwa? Objawy i leczenie
Zatrucie jedzeniem
Zatrucie pokarmowe - objawy, co jeść, ile trwa
Kobieta cierpi na biegunkę po szczepieniu
Biegunka po szczepieniu - jak długo się utrzymuje?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!