Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Co powoduje gazy i jak można się ich pozbyć?

Gazy występują fizjologicznie w jelitach na skutek fermentacji bakteryjnej składników odżywczych oraz połykania powietrza. U niektórych osób gazy w jelitach gromadzą się w nadmiernych ilościach, co skutkuje nieprzyjemnymi wzdęciami.
Kobietę męczą gazy jelitowe
źródło:123RF
W skrócie
 • Gazy w jelitach pochodzą z powietrza wprowadzanego do przewodu pokarmowego w trakcie połykania.
 • Gazy jelitowe powstają także pod wpływem fermentacji bakteryjnej składników odżywczych.
 • Niektóre osoby zmagają się z nadmiarem gazów w jelitach, co skutkuje uporczywymi wzdęciami. Istnieją jednak skuteczne sposoby na pozbycie się gazów z jelit.
SPRAWDŹ TEŻ: Nadmierne gazy i bąki - przyczyny i sposoby na gazy w jelitach
Spis treści

Reklama

Jak wypuścić gazy z jelit? 

Gazy w jelitach występują fizjologicznie u każdego człowieka. Wskazuje się, że w warunkach fizjologicznych objętość gazów jelitowych wynosi około 200 mililitrów, zaś ich oddawanie może odbywać się 14-25 razy na dobę. 

Zdrowa osoba może wydalać dziennie nawet 600 ml, w zależności od spożytych pokarmów (w danych uwzględniono nasiona roślin strączkowych, które są gazotwórcze). Co istotne, uwalnianie gazów z jelit nie odbywa się tylko przez odbyt. Polegają one także jelitowej adsorpcji.

U niektórych osób gazy w jelitach gromadzą się w nadmiernych ilościach. Wielu pacjentów zgłasza się do lekarza z uporczywymi wzdęciami, które są wynikiem nadmiaru gazów w jelitachObjawy najczęściej zgłaszane przez pacjentów to:

 • powiększenie obwodu brzucha,
 • nasilone oddawanie gazów,
 • brak apetytu
 • cuchnący oddech, 
 • nudności, 
 • burczenie w jamie brzusznej, przelewanie się wody
 • zaparcia.

Szacuje się, że problem wzdęć może dotyczyć nawet 31 proc. Polaków [Gulbicka, Grzymisławski]. 

Reklama

Co powoduje gazy w jelitach? 

Wiele osób zastanawia się, jak powstają gazy w jelitach. Duża rolę w ich powstawaniu odgrywa fermentacja bakteryjna składników odżywczych, która zachodzi w jelitach, ale zdecydowana większość gazów pochodzi z powietrza wprowadzanego do przewodu pokarmowego poprzez połykanie. 

90 proc. gazów w jelitach stanowi bowiem azot, zaś pozostałe 10 proc. - tlen, dwutlenek węgla, wodór i metan. Zatem główną przyczyną gazów w jelitach jest połykanie powietrza. 

W warunkach fizjologicznych objętość gazów jelitowych wynosi około 200 ml, co nie powinno powodować dolegliwości gastrycznych.

Nadmiar gazów w jelitach 

Przyczyną nadmiernych gazów jelitowych zazwyczaj są zaburzenia czynnościowe, czyli niemające związku z procesem chorobowych. U pacjentów zmagających się z ciągłymi gazami w jelitach najczęściej diagnozowane są następujące schorzenia:

Co warto podkreślić, duża ilość gazów w jelitach może też być skutkiem zażywania niektórych leków, na przykład antydepresantów.

Reklama

Jak pozbyć się gazów? 

Wzdęcia i częste oddawanie gazów to wstydliwy problem, dlatego wielu pacjentów poszukuje informacji, jak szybko pozbyć się gazów. Dolegliwość jest szczególnie dokuczliwa przed takimi wydarzeniami jak zaplanowana randka w kinie czy biznesowa kolacja. 

Co zastosować na gazy w jelitach, aby w krótkim czasie pozbyć się nieprzyjemnych objawów? Doraźną, ale zarazem szybką ulgę przyniosą środki farmaceutyczne, zawierające symetykon, który zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu w przewodzie pokarmowym, co skutkuje łatwiejszym wchłanianiem gazów przez ścianę jelita lub ich usuwaniem w wyniku ruchów perystaltycznych. 

Reklama

Domowe sposoby na gazy w jelitach 

Kluczową rolę w eliminacji gazów znajdujących w jelitach odgrywają domowe sposoby. Pacjentom zmagającym się z uporczywymi wzdęciami zalecana jest modyfikacja diety. W pierwszej kolejności należy przeanalizować po jakich produktach spożywczych najczęściej pojawiają się dolegliwości, a następnie spróbować wyeliminować je z jadłospisu. 

Do produktów gazotwórczych zaliczają się:

 • ciemne pieczywo, 
 • otręby, 
 • warzywa kapustne, 
 • cebula, 
 • rośliny strączkowe.

Dlatego dieta zalecana na gazy w jelitach zazwyczaj polega na ograniczeniu spożycia wyżej wymienionych produktów. 

Warto także pamiętać, że wzdęcia mogą być objawem nietolerancji pokarmowych. Jednym z najczęstszych zaburzeń tego typu w populacji europejskiej jest nietolerancja laktozy, czyli cukru mlecznego. 

Innym sposobem na wypuszczenie gazów z jelit  ćwiczenia. Jak podkreślają Marta Słomka i Ewa Małecka-Panas, powołując się na badania naukowe, łagodne i systematyczne ćwiczenia fizyczne, wykonywane regularnie, mogą prowadzić do zmniejszenia wzdęć.

Reklama

Leki na gazy w jelitach 

Poza wymienionymi wyżej lekami na gazy w jelitach, które zawierają symetykon, można wymienić także inne preparaty stosowane w łagodzeniu wzdęć. Za skuteczne uchodzą probiotyki, czyli preparaty, które utrzymują równowagę mikrobiologiczną w jelitach. 

W przypadku jelita drażliwego ulgę przynoszą preparaty ziołowe, zwłaszcza zawierające miętę lub kolendrę. W leczeniu wzdęć stosuje się ponadto enzymy ułatwiające trawienie oraz węgiel aktywowany, który obniża stężenie wodoru. Niekiedy skutecznym lekiem na gazy jelitowe okazuje się antybiotyk. Dotyczy to szczególnie pacjentów z przerostem bakterii w jelicie cienkim. 

Ze względu na mnogość przyczyn, które mogą skutkować wzdęciami, zalecana jest wizyta u lekarza.

Czytaj również

Bibliografia

 • Marta Słomka, Ewa Małecka-Panas, Wzdęcia i odbijania, Pediatr Med Rodz 2011, 7 (1), p. 30-34.
 • Paulina Gulbicka, Marian Grzymisławski, Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie, Piel. Zdr. Publ. 2016, 6, 1, 69–76.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Gastrologia
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Luźny stolec to skutek nieprawidłowego formowania kału. Sprawdź, jak go zatrzymać
Młoda kobieta ma biegunkę
Ból pod lewym żebrem – co oznacza i jak się objawia?
Mężczyzna odczuwa ból pod lewymi żebrami
Podobne artykuły
Kobieta wymiotuje po alkoholu
Wymioty po alkoholu - co pomaga i jak je powstrzymać?
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy
Wizualizacja uchyłków esicy
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Ciągłe uczucie głodu - jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?
Choroba żołądka i dwunastnicy
Zapalenie dwunastnicy - dieta i leczenie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda