Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Co powoduje gazy i jak można się ich pozbyć?

Gazy występują fizjologicznie w jelitach na skutek fermentacji bakteryjnej składników odżywczych oraz połykania powietrza. U niektórych osób gazy w jelitach gromadzą się w nadmiernych ilościach, co skutkuje nieprzyjemnymi wzdęciami.
Kobietę męczą gazy jelitowe
źródło:123RF
W skrócie
  • Gazy w jelitach pochodzą z powietrza wprowadzanego do przewodu pokarmowego w trakcie połykania.
  • Gazy jelitowe powstają także pod wpływem fermentacji bakteryjnej składników odżywczych.
  • Niektóre osoby zmagają się z nadmiarem gazów w jelitach, co skutkuje uporczywymi wzdęciami. Istnieją jednak skuteczne sposoby na pozbycie się gazów z jelit.
SPRAWDŹ TEŻ: Nadmierne gazy i bąki - przyczyny i sposoby na gazy w jelitach
Spis treści

Jak wypuścić gazy z jelit? 

Gazy w jelitach występują fizjologicznie u każdego człowieka. Wskazuje się, że w warunkach fizjologicznych objętość gazów jelitowych wynosi około 200 mililitrów, zaś ich oddawanie może odbywać się 14-25 razy na dobę. 

Zdrowa osoba może wydalać dziennie nawet 600 ml, w zależności od spożytych pokarmów (w danych uwzględniono nasiona roślin strączkowych, które są gazotwórcze). Co istotne, uwalnianie gazów z jelit nie odbywa się tylko przez odbyt. Polegają one także jelitowej adsorpcji.

U niektórych osób gazy w jelitach gromadzą się w nadmiernych ilościach. Wielu pacjentów zgłasza się do lekarza z uporczywymi wzdęciami, które są wynikiem nadmiaru gazów w jelitachObjawy najczęściej zgłaszane przez pacjentów to:

  • powiększenie obwodu brzucha,
  • nasilone oddawanie gazów,
  • brak apetytu
  • cuchnący oddech, 
  • nudności, 
  • burczenie w jamie brzusznej, przelewanie się wody
  • zaparcia.

Szacuje się, że problem wzdęć może dotyczyć nawet 31 proc. Polaków [Gulbicka, Grzymisławski]. 

Reklama

Co powoduje gazy w jelitach? 

Wiele osób zastanawia się, jak powstają gazy w jelitach. Duża rolę w ich powstawaniu odgrywa fermentacja bakteryjna składników odżywczych, która zachodzi w jelitach, ale zdecydowana większość gazów pochodzi z powietrza wprowadzanego do przewodu pokarmowego poprzez połykanie. 

90 proc. gazów w jelitach stanowi bowiem azot, zaś pozostałe 10 proc. - tlen, dwutlenek węgla, wodór i metan. Zatem główną przyczyną gazów w jelitach jest połykanie powietrza. 

W warunkach fizjologicznych objętość gazów jelitowych wynosi około 200 ml, co nie powinno powodować dolegliwości gastrycznych.

Nadmiar gazów w jelitach 

Przyczyną nadmiernych gazów jelitowych zazwyczaj są zaburzenia czynnościowe, czyli niemające związku z procesem chorobowych. U pacjentów zmagających się z ciągłymi gazami w jelitach najczęściej diagnozowane są następujące schorzenia:

Co warto podkreślić, duża ilość gazów w jelitach może też być skutkiem zażywania niektórych leków, na przykład antydepresantów.

Reklama

Jak pozbyć się gazów? 

Wzdęcia i częste oddawanie gazów to wstydliwy problem, dlatego wielu pacjentów poszukuje informacji, jak szybko pozbyć się gazów. Dolegliwość jest szczególnie dokuczliwa przed takimi wydarzeniami jak zaplanowana randka w kinie czy biznesowa kolacja. 

Co zastosować na gazy w jelitach, aby w krótkim czasie pozbyć się nieprzyjemnych objawów? Doraźną, ale zarazem szybką ulgę przyniosą środki farmaceutyczne, zawierające symetykon, który zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu w przewodzie pokarmowym, co skutkuje łatwiejszym wchłanianiem gazów przez ścianę jelita lub ich usuwaniem w wyniku ruchów perystaltycznych. 

Reklama

Domowe sposoby na gazy w jelitach 

Kluczową rolę w eliminacji gazów znajdujących w jelitach odgrywają domowe sposoby. Pacjentom zmagającym się z uporczywymi wzdęciami zalecana jest modyfikacja diety. W pierwszej kolejności należy przeanalizować po jakich produktach spożywczych najczęściej pojawiają się dolegliwości, a następnie spróbować wyeliminować je z jadłospisu. 

Do produktów gazotwórczych zaliczają się:

  • ciemne pieczywo, 
  • otręby, 
  • warzywa kapustne, 
  • cebula, 
  • rośliny strączkowe.

Dlatego dieta zalecana na gazy w jelitach zazwyczaj polega na ograniczeniu spożycia wyżej wymienionych produktów. 

Warto także pamiętać, że wzdęcia mogą być objawem nietolerancji pokarmowych. Jednym z najczęstszych zaburzeń tego typu w populacji europejskiej jest nietolerancja laktozy, czyli cukru mlecznego. 

Innym sposobem na wypuszczenie gazów z jelit  ćwiczenia. Jak podkreślają Marta Słomka i Ewa Małecka-Panas, powołując się na badania naukowe, łagodne i systematyczne ćwiczenia fizyczne, wykonywane regularnie, mogą prowadzić do zmniejszenia wzdęć.

Reklama

Leki na gazy w jelitach 

Poza wymienionymi wyżej lekami na gazy w jelitach, które zawierają symetykon, można wymienić także inne preparaty stosowane w łagodzeniu wzdęć. Za skuteczne uchodzą probiotyki, czyli preparaty, które utrzymują równowagę mikrobiologiczną w jelitach. 

W przypadku jelita drażliwego ulgę przynoszą preparaty ziołowe, zwłaszcza zawierające miętę lub kolendrę. W leczeniu wzdęć stosuje się ponadto enzymy ułatwiające trawienie oraz węgiel aktywowany, który obniża stężenie wodoru. Niekiedy skutecznym lekiem na gazy jelitowe okazuje się antybiotyk. Dotyczy to szczególnie pacjentów z przerostem bakterii w jelicie cienkim. 

Ze względu na mnogość przyczyn, które mogą skutkować wzdęciami, zalecana jest wizyta u lekarza.

Czytaj również

Bibliografia

  • Marta Słomka, Ewa Małecka-Panas, Wzdęcia i odbijania, Pediatr Med Rodz 2011, 7 (1), p. 30-34.
  • Paulina Gulbicka, Marian Grzymisławski, Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie, Piel. Zdr. Publ. 2016, 6, 1, 69–76.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Gastrologia
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Ciągłe uczucie głodu - jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Luźny stolec to skutek nieprawidłowego formowania kału. Sprawdź, jak go zatrzymać
Młoda kobieta ma biegunkę
Podobne artykuły
Kobieta wymiotuje po alkoholu
Wymioty po alkoholu - co pomaga i jak je powstrzymać?
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?
Robaki w układzie pokarmowym
Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby
Choroba żołądka i dwunastnicy
Zapalenie dwunastnicy - dieta i leczenie
Wizualizacja uchyłków esicy
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!