Scyntygrafia nerek – wskazania, przygotowanie, przebieg i wyniki

Scyntygrafia nerek, inaczej renoscyntygrafia to obrazowa metoda, dzięki której można ocenić wygląd nerek, ich ukrwienie, funkcję wydzielniczą, ich wady, zmiany zapalne oraz wydalanie moczu z przestrzeni nerek, a także pęcherza moczowego.
Badanie scyntygrafii nerek
Źródło: 123RF

Spis treści

Badanie scyntygraficzne nerek przeprowadza się po uprzednim, dożylnym podaniu radioizotopu. Istnieją dwa rodzaje badania: dynamiczne oraz statyczne. W trakcie scyntygrafii dynamicznej nerek, pacjent leży w obszarze widzenia gammakamery. W tym czasie dostaje preparat, a całe badanie trwa niecałe 30min. W przypadku scyntygrafii statycznej, badanie rozpoczyna się po 1 lub 4 godzinach od dożylnego przyjęcia radioizotopu. Scyntygrafia nerek ułatwia zdiagnozowanie ich kształtu, położenia czy wielkości.

Scyntygrafia nerek – wskazania

Scyntygrafię nerek przeprowadza się po uprzednim skierowaniu lekarza specjalisty. Badanie to jest wskazane szczególnie osobom, które:

  • cierpią na nadciśnienie tętnicze (przypuszczenie zwężenia tętnicy nerkowej, jako przyczyny),
  • posiadają guzy nerki, a także nadnercza,
  • chcą skontrolować pracę nerek po przebytych chorobach oraz operacjach,
  • chcą ocenić pracę nerki po jej przeszczepie,
  • zmagają się z gruźlicą nerek,
  • mają przypuszczenie cofania moczu z pęcherza moczowego do moczowodów,
  • zmagają się z zablokowanym odpływem moczu,
  • mają wrodzone wady nerki

Poznaj: Najczęstsze choroby nerek

Scyntygrafia dynamiczna i statyczna nerek – przygotowanie do badania i jego przebieg

Osoba, która będzie miała przeprowadzaną scyntygrafię nerek nie musi się wcześniej specjalnie przygotowywać. Co ważne, nie musi być na czczo, a w czasie samego badania, pacjent powinien leżeć nieruchomo. Przed samym badaniem należy opróżnić pęcherz, ale być wcześniej dobrze nawodnionym. Osoby, które nie mogą pić dostają kroplówkę. W trakcie badania nie trzeba się rozbierać, ale nie wolno mieć na sobie żadnych metalowych elementów, takich jak biżuteria, klamry, itp. Na czas badania należy mieć wyłączony telefon komórkowy.

W dynamicznej scyntygrafii nerek używa się znacznika, który wydalany jest z organizmu razem z moczem. Podaje się go dożylnie i jest on wyłapywany przez nerki i systematycznie usuwany z pęcherza moczowego. W czasie badania sprawdza się zależność ilości radioznacznika funkcjonującej w nerkach od upływu czasu.

Podczas statycznej scyntygrafii, badanie zaczyna się po 1, bądź 4 godzinach od momentu podania dożylnie preparatu. Badanie trwa kilkanaście minut. Czas zapisu wyników to ok. pół godziny.

Po zakończonym badaniu, pacjent musi wypić około 1 litra płynów, by usunąć z organizmu resztki radioznacznika. Może to być woda, herbata czy sok. Scyntygrafia nerek nie jest niebezpiecznym badaniem i można je wykonywać kilkakrotnie, w każdym wieku.

Scyntygrafia nerek u dzieci i niemowląt

Badanie scyntygraficzne nerek, może być także wykonywane u dzieci i niemowląt. Największym problemem jej, jest fakt, iż w czasie badania należy leżeć nieruchomo. Z tego powodu, dzieci, najczęściej otrzymują środek uspokajający, bądź niekiedy ogólne znieczulenie.

Sprawdź też: Guz nadnercza

Scyntygrafia nerek – wyniki

Wynik scyntygrafii nerek tworzy krzywe renograficzne. Dzięki nim można wywnioskować prędkość z jaką radioizotop był przez nerki spostrzegany, a następnie z nich usuwany. Dodatkowo można zanalizować w procentach rolę lewej oraz prawej nerki w czasie trwania badania.

Oceń artykuł

(liczba ocen 23)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!