Ból nóg - łydek, ud i palców - przyczyny i leczenie

Żylaki to przypadłość związana z zaburzeniami krążenia, powodująca ból nóg. Dolegliwości w kończynach dolnych jednak nie zawsze muszą być powodem do niepokoju, bo mogą wynikać z dużego wysiłku fizycznego. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny bólu łydek, ud i palców.
Mężczyzna cierpiący z powodu bólu nogi
Źródło: 123RF

Spis treści

Ból nóg – przyczyny

Ból nóg od kolan w dół, obejmujący także stopy, może być spowodowany przewlekłą niewydolnością żylną, czyli żylakami.

Żylaki to nie tylko nieestetyczny wygląd, ale przede wszystkim poważny problem zdrowotny. Rozróżniane są dwa typy żylaków. Pierwotne to zazwyczaj efekt dziedziczenia choroby w połączeniu z pracą na stojąco lub siedząco. Skłonności do pierwotnej niewydolności żylnej mają także kobiety ciężarne i otyłe.

Z kolei żylaki wtórne mogą pojawić się w wyniku innej choroby, m.in. zapalenia żył głębokich.

Ból łydek - leczenie żylaków

W początkowej fazie rozwoju żylaki nie bolą. Dolegliwości w postaci uczucia ciężkości nóg pojawiają się nieco później, zazwyczaj w drugiej połowie dnia. Wraz z nimi coraz bardziej widoczne stają się żyły - zarówno na łydkach, pod kolanem, jak również na stopach. Pojawia się także obrzęk, a ból nasila się.

Po rozpoznaniu choroby i jej zaawansowania można podjąć leczenie, które może polegać na laseroterapii czy termicznemu usuwaniu żył. Niekiedy konieczna jest bardziej skomplikowana operacja metodą klasyczną w tzw. trybie chirurgii jednego dnia.

Ból łydek - brak magnezu

Skurcze łydek, powodujące ból nóg także w nocy, mogą oznaczać niedobory pierwiastków mineralnych, spowodowanych nadmiernym spożywaniem kofeiny i alkoholu. Używki te wypłukują z organizmu magnez i potas, co powoduje napięcia włókien mięśniowych.

Aby wyeliminować bolące skurcze należy ograniczyć lub całkiem wyeliminować spożywanie kawy i alkoholu, a także zadbać o dostarczenie magnezu i potasu w codziennej diecie. Ich najlepsze źródła to:

  • banany,
  • suszone morele i figi,
  • ziemniaki,
  • awokado,
  • orzechach,
  • kaszy gryczanej,
  • białej fasoli,
  • ciecierzycy.

Ból uda

Z kolei ból mięśni ud może być wynikiem przetrenowania. W wyniku dużego wysiłku fizycznego już kilkudziesięciu minutach mogą pojawić się tzw. zakwasy. Jeśli jednak ból dokucza nam znacznie dłużej, nawet kilka dni, to znaczy, że mamy do czynienia z potreningowym bólem mięśniowym.

W obu powyższych przypadkach można zmniejszyć dolegliwości. Dla lepszej regeneracji mięśni wskazana jest wizyta w saunie, gorąca kąpiel czy masaż.

Czytaj również: Ból oka - rodzaje i najczęstsze przyczyny bólu oczu

Ból palców u nóg

Haluksy, inaczej zwane paluchami koślawymi, to z kolei przypadłość, która powoduje nieprzyjemny, wręcz piekący ból palców u nóg. Obejmuje m.in. duże palce stóp, ale deformacji mogą też ulec grzbiety mniejszych palców. Nieleczone paluchy koślawe mogą doprowadzić do zniekształcenia całej przedniej części stopy, a ból może objąć nie tylko palce, ale też podeszwę.

Aby ulżyć stopom z haluksami stosuje się ortezy bądź też kliny silikonowe, a także fizykoterapię, m.in. laser, krioterapię czy ultradźwięki. Przy poważniejszych zwyrodnieniach konieczna będzie operacja.

Bóle nóg od kręgosłupa

Nierzadko bóle nóg powodują zwyrodnienia w kręgosłupie. Dolegliwości bólowe poprzez nerwy docierają aż do kończyn dolnych. W takim przypadku konieczna jest rehabilitacja kręgosłupa. Proces ten wspomóc można także zabiegami fizykoterapii. 

Oceń artykuł

(liczba ocen 32)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij