Ból z prawej strony pod żebrami - przy dotyku, po jedzeniu

Ból z prawej strony pod żebrami przy dotyku i po jedzeniu może być wywołany zaburzeniami w pracy układu pokarmowego, a dokładniej organów znajdujących się po tej stronie jamy brzusznej. Mogą go wywoływać: jelita, pęcherzyk żółciowy, wątroba. Dowiedz jakie choroby sygnalizuje ból pod żebrami.
Ból brzucha pod żebrami
Źródło: 123RF

Spis treści

W jamie brzusznej znajdują się bardzo ważne organy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Po prawej stronie umiejscowiona jest wątroba, pęcherzyk żółciowy, a także fragmenty jelita cienkiego i grubego. 

Przyczyny bólu z prawej strony pod żebrami 

Ból z prawej strony pod żebrami najczęściej spowodowany jest dolegliwościami związanymi 
z poszczególnymi narządami:

  • schorzenia wątroby – zapalenie wątroby, stłuszczenie, choroby hematologiczne, nowotwory wątroby. Chociaż sama wątroba jest nieunerwiona i nie sprawia bólu, to dolegliwości wywołuje błona surowicza, która rozciąga się przy powiększeniu narządu,
  • schorzenia pęcherzyka żółciowego – kamienie żółciowe i stany zapalne pęcherzyka, podrażnienie pęcherzyka nieodpowiednią dietą przy stanie zapalnym,
  • choroby jelit– zapalenie jelit, zapalenie uchyłków jelita grubego,  wrzodziejące zapalenie jelita grubego, przepuklinanagromadzenie gazów i zaparcia. 

Oprócz zlokalizowania bólu po prawej stronie pod żebrami ważne jest także określenie jego charakteru. 

Ból z prawej strony pod żebrami przy dotyku

Ból z prawej strony pod żebrami przy dotyku lub ucisku może świadczyć o kolce wątrobowej. Charakteryzuje się ostrym i napadowym stanem, który często promieniuje w stronę pleców.

Przyczyną kolki wątrobowejjest wzrost napięcia ścian chorego pęcherzyka żółciowego. Kolka wątrobowa jest objawem kamicy żółciowej, czyli zalegania złogów w pęcherzyku. Oprócz bólu, mogą pojawić się również nudności i wymioty. 

Wdiagnostycew czasie badania palpacyjnego lekarz może ucisnąć brzuch z prawej strony. Jeśli pojawi się ból to jest to jeden z objawów tego schorzenia. Następnie lekarz przejdzie do dalszej diagnostyki. 

Leczenie kolkiwątrobowej polega na usunięciu jej przyczyny, a więc kamicy żółciowej. Stosuje się leczenie farmakologiczne lub/i chirurgiczne. 

Ból z prawej strony pod żebrami po jedzeniu

Jeśli pojawia się ból z prawej strony pod żebrami po jedzeniu to może być sygnał, który wysyła wątroba lub pęcherzyk żółciowy. 

Wątrobajest odpowiedzialna za produkcję żółci, przekształcanie węglowodanów w glukozę, 
a także neutralizowanie toksyn. Obfity i tłusty posiłek, dodatkowo w towarzystwie alkoholu jest bardzo dużym wyzwaniem dla wątroby, z którym może sobie nie poradzić. Wtedy pojawia się ból pod prawym żebrem sygnalizujący jej znaczne obciążenie. 

W takim przypadku ulgę przynoszą środki wspomagające trawienie i pracę wątroby, leki rozkurczowe oraz łagodna aktywność fizyczna np. spacer. 

Ból w prawym boku pod żebrami po posiłku może być także spowodowany przez stan zapalny pęcherzyka żółciowego. Atak kolki żółciowejnastępuje kilka godzin po spożyciu tłustego 
i ciężkostrawnego dania. Ból wywołuje rozciąganie ścian pęcherzyka żółciowego ze względu na zastój żółci.

Objawy ustępują, gdy dojdzie do przesunięcia się kamienia, jednak jeśli się to nie stanie to długotrwały zastój żółci wywołuje ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego. Nie wolno lekceważyć takich objawów i należy niezwłocznie udać się do lekarza. 

Jak znaleźć przyczynę dolegliwości?

Diagnostyka rozpoczyna się od badania podmiotowego, czyli wywiadu z pacjentem. Lekarz wypytuje o wszystkie objawy i dolegliwości. Następnie przechodzi do badania przedmiotowego, czyli badania palpacyjnego. Może dotykać i uciskać jamę brzuszną.

W zależności od objawów lekarz może wykonać:

Badania dobierane są przez specjalistę indywidualnie do potrzeb pacjenta. 

Leczenie bólu z prawej strony pod żebrami 

Leczenie zależne jest od przyczynywywołującej ból pod prawym żebrem. Z reguły stosuje się środki przeciwbólowe, które doraźnie łagodzą dolegliwości.

Gdy ból w prawym boku pod żebrami wywołany nieprawidłowościami związanymi z kolką wątrobowąniezbędne jest zniwelowanie jej przyczyny. Z reguły jest to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu pęcherzyka żółciowego. Jeśli ból wątroby związany jest ze zbyt ciężkim posiłkiem zaleca się leki rozkurczowe i wspomagające trawienie. 

Ból pod prawym żebrem spowodowany stanem zapalnym pęcherzyka żółciowego również może być zastosowane leczenie objawowe i chirurgiczne. Niezbędna jest odpowiednia dieta, która odciąży układ pokarmowy. 

Dolegliwości jelitowe również leczone są przy pomocy farmakologii oraz w razie potrzeby interwencji chirurgicznych. 

Czytaj także:

Oceń artykuł

(liczba ocen 36)

17905
Pytanie: Na co zwracasz uwagę wybierając suplementy na odporność?

  Skład

  Formę podania

  Producenta

  Opinie innych klientów

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!