Najzdrowsze miejsce w internecie

Ból z prawej strony pod żebrami - czym jest spowodowany? Diagnostyka

Ból z prawej strony pod żebrami przy dotyku i po jedzeniu może być wywołany zaburzeniami w pracy układu pokarmowego, a dokładniej organów znajdujących się po tej stronie jamy brzusznej. Mogą go wywoływać: jelita, pęcherzyk żółciowy, wątroba. Dowiedz jakie choroby sygnalizuje ból pod żebrami.
Ból brzucha pod żebrami
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Ból z prawej strony pod żebrami spowodowany jest dolegliwościami związanymi z narządami znajdującymi się w tym miejscu. Może to być wątroba, pęcherzyk żółciowy, oraz fragmenty jelita cienkiego i grubego.
 • Jeśli ból z prawej strony pod żebrami odczuwamy przy dotyku lub ucisku, może świadczyć to o kolce wątrobowej. Jej przyczyną jest wzrost napięcia ścian chorego pęcherzyka żółciowego.
 • Ból z prawej strony pod żebrami odczuwany po jedzeniu, może być sygnałem wysyłanym przez pęcherzyk żółciowy. Ból wywołuje rozciąganie ścian pęcherzyka żółciowego ze względu na zastój żółci.
SPRAWDŹ TEŻ: Co oznacza ból z lewej strony pod żebrami?
Spis treści

W jamie brzusznej znajdują się bardzo ważne organy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Po prawej stronie umiejscowiona jest wątroba, pęcherzyk żółciowy, a także fragmenty jelita cienkiego i grubego. 

Przyczyny bólu z prawej strony pod żebrami 

Ból z prawej strony pod żebrami najczęściej spowodowany jest dolegliwościami związanymi z poszczególnymi narządami:

 • schorzenia wątroby – zapalenie wątroby, stłuszczenie, choroby hematologiczne, nowotwory wątroby. Chociaż sama wątroba jest nieunerwiona i nie sprawia bólu, to dolegliwości wywołuje błona surowicza, która rozciąga się przy powiększeniu narządu,
 • schorzenia pęcherzyka żółciowego – kamienie żółciowe i stany zapalne pęcherzyka, podrażnienie pęcherzyka nieodpowiednią dietą przy stanie zapalnym,
 • choroby jelit – zapalenie jelit, zapalenie uchyłków jelita grubego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, przepuklinanagromadzenie gazów i zaparcia. 

Oprócz zlokalizowania bólu po prawej stronie pod żebrami ważne jest także określenie jego charakteru. 

Ból z prawej strony pod żebrami przy dotyku

Ból z prawej strony przy dotyku lub ucisku może świadczyć o kolce wątrobowej. Charakteryzuje się ostrym i napadowym stanem, który często promieniuje w stronę pleców.

Przyczyną kolki wątrobowej jest wzrost napięcia ścian chorego pęcherzyka żółciowego. Kolka wątrobowa jest objawem kamicy żółciowej, czyli zalegania złogów w pęcherzyku. Oprócz bólu, mogą pojawić się również nudności i wymioty.

Diagnostyka przy bólu z prawej strony

W diagnostyce w czasie badania palpacyjnego lekarz może ucisnąć brzuch z prawej strony. Jeśli pojawi się ból to jest to jeden z objawów tego schorzenia. Następnie lekarz przejdzie do dalszej diagnostyki. 

Leczenie kolki wątrobowej polega na usunięciu jej przyczyny, a więc kamicy żółciowej. Stosuje się leczenie farmakologiczne lub/i chirurgiczne. 

Ból z prawej strony pod żebrami po jedzeniu

Jeśli pojawia się ból z prawej strony pod żebrami po jedzeniu to może być sygnał, który wysyła wątroba lub pęcherzyk żółciowy. 

Wątroba jest odpowiedzialna za produkcję żółci, przekształcanie węglowodanów w glukozę, a także neutralizowanie toksyn. Obfity i tłusty posiłek, dodatkowo w towarzystwie alkoholu jest bardzo dużym wyzwaniem dla wątroby, z którym może sobie nie poradzić. Wtedy pojawia się ból pod prawym żebrem sygnalizujący jej znaczne obciążenie. 

W takim przypadku ulgę przynoszą środki wspomagające trawienie i pracę wątroby, leki rozkurczowe oraz łagodna aktywność fizyczna np. spacer. 

Ból przy zapaleniu pęcherzyka żółciowego

Ból w prawym boku pod żebrami po posiłku może być także spowodowany przez stan zapalny pęcherzyka żółciowego. Atak kolki żółciowej następuje kilka godzin po spożyciu tłustego i ciężkostrawnego dania. Ból wywołuje rozciąganie ścian pęcherzyka żółciowego ze względu na zastój żółci.

Objawy ustępują, gdy dojdzie do przesunięcia się kamienia, jednak jeśli się to nie stanie to długotrwały zastój żółci wywołuje ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego. Nie wolno lekceważyć takich objawów i należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Jak znaleźć przyczynę bólu z prawej strony pod żebrami?

Diagnostyka rozpoczyna się od badania podmiotowego, czyli wywiadu z pacjentem. Lekarz wypytuje o wszystkie objawy i dolegliwości. Następnie przechodzi do badania przedmiotowego, czyli badania palpacyjnego. Może dotykać i uciskać jamę brzuszną.

W zależności od objawów lekarz może wykonać:

Badania dobierane są przez specjalistę indywidualnie do potrzeb pacjenta. 

Leczenie bólu z prawej strony pod żebrami 

Leczenie zależne jest od przyczyny wywołującej ból pod prawym żebrem. Z reguły stosuje się środki przeciwbólowe, które doraźnie łagodzą dolegliwości.

Gdy ból w prawym boku pod żebrami wywołany nieprawidłowościami związanymi z kolką wątrobową niezbędne jest zniwelowanie jej przyczyny. Z reguły jest to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu pęcherzyka żółciowego. Jeśli ból wątroby związany jest ze zbyt ciężkim posiłkiem zaleca się leki rozkurczowe i wspomagające trawienie.

Czytaj również

Bibliografia

 • A Gładysz, W Skibiński, T Zubilewicz, Ostre niekamicze zapalenie pęcherzyka żółciowego u pacjentów w ciężkim stanie ogólnym-opis czterech przypadków, Chirurgia Polska, 2010, 12, 1.
 • J. Śmigielski, J. Wojtysiak, P. Ziemniak, M. Hedayati, M. Balcerzak, J. Sztompka, M. Kococik, Z. Kococik, R. Drozda, K. Kołomecki, Leczenie kamicy dróg żółciowych – doświadczenia własne, Polski Merkuriusz Lekarski, 2007, XXI, 131.
 • P. Zawadzka, Nieswoiste zapalenia jelit - wczoraj i dziś, Nowiny Lekarskie 2006, 75, 5.
 • E. Węglorz, Kamienie żółciowe, Wszechświat, rok 1950, nr 10.
 • J Czarnecka, E Olszewska, E Kobos, Z. Sienkiewicz, A. Krupienicz, Wiedza studentów na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C, Pielęgniarstwo Polskie, nr 2(60, 2016.
Dominika Urbaniak
Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha – rodzaje bólu brzucha. Po jedzeniu
Pacjent z bólem brzucha
Przeczytaj artykuł
Jelitówka - jakie są objawy, jak leczyć i co jeść?
Przeczytaj artykuł
Ból brzucha u dzieci – co na ból brzucha u dziecka?
Dziecko z bolącym brzuchem
Podobne artykuły
Kobietę boli brzuch po jedzeniu
Ból brzucha po jedzeniu – skąd się bierze i jak go leczyć?
Ból brzucha po alkoholu
Ból brzucha po alkoholu - tuż po i na kacu. Jak leczyć?
Ból w podbrzuszu
Ból podbrzusza – poznaj przyczyny dolegliwości
Mężczyzna odczuwa ból pod lewymi żebrami
Ból pod lewym żebrem - przyczyny i objawy. Co może oznaczać?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?
Sonda redakcyjna
Co stosujesz aby zapobiegać kamicy nerkowej?

Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj