Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Ból palców u nóg - co oznacza? Przyczyny i leczenie

Bóle palców u nóg mogą mieć wiele przyczyn. Leczenie niektórych schorzeń może być objawowe, a w innych przypadkach choremu może pomóc jedynie operacja. Przeczytaj dlaczego bolą palce u nóg, co ten ból oznacza i jak z nim sobie radzić.
Zadbane palce u nóg
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Przyczyn bólu palców u nóg jest bardzo wiele. Niektóre z nich bywają bardzo poważne.
  • Źródłem bólu jest często duży palec u nogi.
  • Bóle palców u nóg mogą mieć związek z kręgosłupem. Jak to możliwe?
Spis treści

Reklama

Jakie są przyczyny bólu palców u nóg?

Nasze stopy narażone na ciągłe ryzyko urazów, otarć, naderwań, odmrożeń czy złamań. Każdy krok, źle ułożone palce, mogą doprowadzić do uszkodzenia tej niezwykle istotnej, ale i wrażliwej części naszego ciała.

W samej podeszwie stopy jest aż 200 tysięcy zakończeń nerwowych. Cała stopa składa się 26 kości, wokół których jest 21 mięśni i ponad 100 ścięgien. Stopa to też palce ochraniane przez keratynowe paznokcie. Przyczyn bólu palców u nóg jest tak wiele, jak wiele jest możliwych jego źródeł, zaczynając od urazów jak stłuczenia lub złamania. 

Jeśli jednak często zadajesz sobie pytanie, dlaczego bolą palce u nóg, postaramy się  dokładniej przybliżyć ci przyczyny odczuwania takiego przewlekłego bólu. Zacznijmy od pierwszego, dość prozaicznego źródła dolegliwości.

Jeśli odczuwasz ból palców u nóg podczas chodzenia, być może masz problem z wrastającym paznokciem. Ten może być efektem zbyt krótko przycinanych paznokci lub noszenia niewygodnego obuwia. Często wystarczy tylko stała dezynfekcja wrastającego paznokcia i ciepłe kąpiele. Jedynie w ostateczności podejmuje się decyzję o usunięciu paznokcia.

Haluksy, inaczej zwane paluchami koślawymi, to z kolei przypadłość, która powoduje nieprzyjemny, wręcz piekący ból palców u nóg. Obejmuje m.in. duże palce stóp, ale deformacji mogą też ulec grzbiety mniejszych palców.

Nieleczone paluchy koślawe mogą doprowadzić do zniekształcenia całej przedniej części stopy, a ból może objąć nie tylko palce, ale też podeszwę. Aby ulżyć stopom z haluksami stosuje się ortezy bądź też kliny silikonowe, a także fizykoterapię, m.in. laser, krioterapię czy ultradźwięki. Przy poważniejszych zwyrodnieniach konieczna będzie operacja.

Przyczyną bólu palców u nóg może być także reumatoidalne zapalenie stawów. To choroba, która prowadzi do deformacji stawów,  sztywnienia największego palca u stopy, a tym samym problemów z poruszaniem się. Gdy odczuwasz takie objawy, konieczna jest już pomoc specjalisty, który przepisze leki przeciwzapalne.

Zapalenie stawów może być też przyczyną bólu palców u stóp przy zginaniu. Bólowi może towarzyszyć uczucie drętwienia palca. Gdy boli drugi, zazwyczaj najdłuższy palec u stopy, trzeci lub czwarty może to oznaczać tzw. palce młotkowate.

Nazwa tego schorzenia wzięła się od charakterystycznego wyglądu palców, które są zgięte w kształt młotka. Za to odpowiedzialny jest przykurcz stawów. Nieleczone schorzenie może postępować. Warto w tej sytuacji od razu zainwestować w odpowiednie obuwie lub wkładki dla palców młotkowatych. 

Nie tylko chore stawy mogą być źródłem bólu. Gdy rozwija się stan zapalny nerwów stopy może dojść do neuropatii, która zaczyna się właśnie w palcach u stóp. Jeśli odczuwamy ból palców podczas chodzenia czy przy zginaniu, powinno dać to sygnał, by skonsultować się z lekarzem. Bólowi mogą towarzyszyć: pieczenie i drętwienie.

Przyczyną może być też cukrzyca. Swój początek w bólu palców u stóp ma również dna moczanowa, czyli choroba, która jest efektem odkładania się kwasu moczowego w stawach czy ścięgnach.

Stopa boli nawet przy delikatnym, przypadkowym dotknięciu. W tym przypadku również konieczna jest wizyta u specjalisty, ale warto od razu rozpocząć nawadnianie organizmu.

Częstą przypadłością jest także tzw. nerwiak Mortona, czyli ból, który wywołuje ucisk nerwów podeszwowych wspólnych palców. Ucisk prowadzi do powstania nerwiaka, który wywołuje piekący i mocny ból, promieniujący do palców.

Ból nasila się podczas aktywności fizycznej, a szczególnie dokuczliwy jest podczas częstego chodzenia w butach na wysokich obcasach. Gdy pojawia się taki ból jeszcze nie oznacza, że powstał już nerwiak Mortona, może to być zwykłe podrażnienie, który dopiero w długotrwałym procesie może doprowadzić do neuropatii.

Natomiast, gdy odczuwasz pieczenie, swędzenie, szczypanie, ból, a do tego widzisz zaczerwienienie i w ostatnim czasie przebywałeś długo w bardzo niskich temperaturach, przyczyną może być odmrożenie. 

Z kolei gdy bolą nie tylko palce, ale też stopa i część nóg do kolan, może to oznaczać przewlekłą niewydolnością żylną, czyli żylaki. To przypadłość związana z zaburzeniami krążenia.

Żylaki to nie tylko nieestetyczny wygląd, ale przede wszystkim poważny problem zdrowotny. Po rozpoznaniu choroby i jej zaawansowania można podjąć leczenie, które polega zazwyczaj na laseroterapii czy termicznemu usuwaniu żył. Niekiedy konieczna jest bardziej skomplikowana operacja metodą klasyczną w tzw. trybie chirurgii jednego dnia.

Trudniejszy w diagnozie może być ból palców u nóg u dziecka, zwłaszcza tego najmniejszego. Zebranie wywiadu medycznego, na którym bazują w dużej mierze lekarze, w tej sytuacji jest utrudnione. Na początku należy wykluczyć uraz stopy lub palców, czyli stłuczenie, zwichnięcie, złamanie.

Kolejną przyczyną, która może wywoływać ból palców u nóg u dziecka może być rozwijająca się wada postawy. Jej źródło może wcale nie tkwić w kręgosłupie, a w śródstopiu, które jest przeciążone. Bóle mogą także oznaczać choroby, z powodu których cierpią także dorośli, np. zwyrodnienie stawów czy zapalenie ścięgna Achillesa.

Często u dzieci występuje tzw. choroba Kohlera, czyli martwica kości łódkowatej. W takich przypadkach leczenie zaczyna się od unieruchomienia stopy, a następnie dobierane są zabiegi rehabilitacyjne odciążające i specjalne wkładki ortopedyczne. 

Reklama

Jak bolą palce u nóg?

Rwący ból palców u nóg może oznaczać wiele przypadłości. Pierwsze, które przychodzą na myśl to: złamanie palca, stłuczenie go lub wybicie. Jedynym sygnałem, że doszło do takiego urazu może być tylko ból, który daje wrażenie odcinania palca bez znieczulenia. W takiej sytuacji warto też przeanalizować czy nie doszło do przeciążenia stopy i palców nadmiernym wysiłkiem fizycznym.

Gdy z kolei odczuwany jest ból i pieczenie palców u nóg, a w ostatnim czasie stopa miała długi kontakt z niskimi temperaturami, być może doszło do odmrożenia. Takie objawy mogą sugerować także choroby stawów lub nerwów.

Gdy do bólu i pieczenia palców dochodzą zaczerwienienie i drętwienie - być może chory cierpi na palce młotkowate lub dnę moczanową inaczej nazywaną podagrą.

Inny rodzaj dolegliwości to ból i wykręcanie palców u nóg, czyli skurcze. Szybko można z takimi pokonać takie objawy objawami przyjmując regularnie magnez i potas oraz ograniczając alkohol, który wypłukuje te pierwiastki z organizmu. 

Co oznacza ból dużego palca u nóg?

Bóle dużych palców u nóg mogą prowadzić do problemów z chodzeniem, a nawet utrzymaniem równowagi. Przyczyn takich objawów może być wiele, ale najbardziej powszechne są haluksy, czyli tzw. koślawe paluchy.

Objawy z tej grupy może dawać też tzw. paluch biegacza, gdy doszło do przeciążeń stawu śródstopno-paliczkowego dużego palca. Z kolei zwyrodnienie tego stawu - zwłaszcza u starszych osób - może prowadzić do tzw. sztywnego palucha.

Dolegliwości bólowe dużego palca u nóg mogą oznaczać też reumatoidalne zapalenie stawów. Tego problemu nie wolno bagatelizować, ponieważ choroba jest niewyleczalna. Postępowanie choroby prowadzi do sztywnienia i deformacji dużego palca, a także do częstych zwichnięć.

W konsekwencji może to doprowadzić nawet do inwalidztwa. Ból kości dużego palca u nóg może z kolei oznaczać nie tylko stan zapalny, ale np. zwichnięcie. Wówczas konieczne jest badanie obrazowe.  

Reklama

Ból dużego palca u nóg przy paznokciu

Ból palca przy paznokciu na stopie to klasyczny objaw tzw. paznokcia wrastającego. Ryzyko tej choroby jest zdecydowanie większe, gdy dojdzie do jednoczesnego urazu palca i płytki paznokciowej.

W przypadku głębokiego wycięcia bocznych krawędzi płytki, paznokieć wrasta w otaczające go tkanki. To powoduje stan zapalny, ból i zbieranie się ropy. Choć ma skutecznej metody na to schorzenie, lekceważenie go może doprowadzić do utraty paznokcia.

Ból przy paznokciu może oznaczać jego niewłaściwą pielęgnację. Istotne jest, by już od dziecka paznokcie u stóp wycinać na prosto, bez wycinania kącików; nie obcinać paznokci zbyt krótko i przede wszystkim dobierać prawidłowo obuwie - nie za ciasne, ale i nie za luźne, zwłaszcza sportowe, by palec nie był narażony na obicia. 

Bolący duży palec u nóg przy paznokciu to także objaw zanokcicy, czyli wywołanego przez bakterie zapalenie wału paznokciowego. Charakterystyczne dla tego schorzenia jest zbieranie się ropy wokół paznokcia, zaczerwienienie tego obszaru, a nawet krwawienie. 

Odczuwany ból jest dotkliwy i pulsujący. Skuteczne mogą być leki przeciwgrzybicze lub dopiero interwencja chirurga.   

Reklama

Dlaczego nie należy lekceważyć bólu małego palca u nóg?

Małe palce stopy to część szczególnie narażona na urazy i otarcia. Bolący mały palec u nóg może mieć jednak zdecydowanie poważniejsze podłoże.

Zacznijmy od zlekceważonego uszkodzenia palca, które mogło spowodować zmiany w poruszaniu się kości palców względem siebie. To z kolei może przynieść konsekwencje w zużywaniusię stawu i pojawieniu się dolegliwości bólowych.

Gdy ból małych palców u nóg występuje jednocześnie w obu stopach i ma charakter nawracający, warto skonsultować to lekarzem lub fizjoterapeutą, ponieważ przyczyna może tkwić w kręgosłupie. 

Reklama

Ból palców u nóg od kręgosłupa - czy to możliwe?

Nierzadko bóle nóg i palców u stopy mogą mieć związek z kręgosłupem, który jest przeciążony w skutek siedzącego trybu życia, otyłości i braku ruchu. Najczęstszą przypadłością i efektem niezdrowego trybu życia jest dyskopatia lędźwiowa.

To dolegliwości głównie w odcinku lędźwiowym, ale mają tendencje do promieniowa wzdłuż ciała aż do stóp. W konsekwencji nawet ból opuszków palców u nóg może być efektem dyskopatii. Główne objawy to napięcie i sztywność mięśni, a nawet mrowienie i drętwienie kończyn. Charakterystyczna jest przewlekłość bólu.

Inną przyczyną bólu palców u nóg od kręgosłupa może być rwa kulszowa, czyli atak korzonków, który zazwyczaj bywa jednostronny. Gdy odczuwamy ból łydki i drętwienie palców u nóg może to być właśnie oznaką aktywności rwy, a dolegliwości mogą nasilać się z każdym kolejnym ruchem. Jest to powodem odczuwania zimnych stóp.

Takie dolegliwości mogą mieć również zupełnie inne podłoże, wynikające z chorób przewlekłych czy ginekologicznych, jak endometrioza.

Ból kości palców u rąk i nóg może być związany również z cukrzycą czy chorobami nerek, zaparciami, zapaleniem trzustki, a nawet chorobą nowotworową.

Dlatego każdy przypadek należy indywidualnie konsultować ze specjalistą. 

Reklama

Leczenie bólu palców u nóg - co może okazać się pomocne w jego zwalczaniu?

Pacjent powinien mieć świadomość, że leczenie bólu palców u nóg nie polega wyłącznie na stosowaniu środków przeciwbólowych czy przeciwzapalnych. To dolegliwość wymagająca konsultacji lekarza lub fizjoterapeuty, który zleci odpowiednie zabiegi lub środki medyczne.

W przypadku bardzo popularnego ucisku śródstopowego, czyli nerwiaku Mortona, leczenie bólu palców u nóg zaczyna się od zmiany obuwia, które w rejonie palców musi być szersze. Pomocne mogą okazać się także specjalne wkładki ortopedyczne. Natomiast, jeśli ból nie będzie ustawał, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna. 

Gdy źródło bólu leży w poważnej chorobie, jak cukrzyca, dna moczanowa, zwyrodnienia czy problemy z krążeniem, ból załagodzi lub zlikwiduje wyłącznie specjalistyczne leczenie przyczynowe, ustalone pod kontrolą specjalisty. Za każdym razem powinno to być właśnie takie leczenie.. 

Do leczenia farmakologicznego lub rehabilitacji można dołożyć także domowe sposoby leczenia bólu palców u nóg. Na opuchnięcia skuteczne będą zimne okłady, z kolei krótkie masaże rozluźniające i rozciągające stopę odciążą ją, a zmiana obuwia na wygodniejsze zapewni większy komfort podczas chodzenia.

Czytaj również

Bibliografia

  • T. Kaczor, T. Żłobiński, P. Jastrzębski, A. Deda, B. Błońska-Fajfrowska, Zmiany kostno-stawowe palców mniejszych jako przyczyna problemów dermatologicznych w obrębie stopy, Katowice 2019.
  • P. Krawiec, A. Chrzanowska, B. Batko, Zapalenie palców jako objaw chorobowy występujący nie tylko w spondyloartropatii zapalnej, Kraków 2016.
  • J. Trojanowska, I. Rodak, Reumatoidalne zapalenie stawów w obrębie kończyny dolnej – opis przypadku, Kosmetologia estetyczna, Wrocław 2020, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2020/02/ke2020.1-5.pdf [data dostępu: 6.02.22]
  • I. Załęska-Żyłka, Higiena stóp w profilaktyce unguis incarnatus, Problemy Higieny i Epidemiologii, Kraków, 2009, http://www.phie.pl/pdf/phe-2009/phe-2009-1-018.pdf [data dostępu: 6.02.22].
  • M. Bodio, G. Szymańska-Pomorska, A. Pytel, T. Brodziak, Żylaki kończyn dolnych, Gerontologia Współczesna, Wrocław 2014, http://31.186.81.235:8080/api/files/view/42458.pdf [data dostępu: 6.02.22].
Agnieszka Jędrzejczak
Artykuł napisany przez
Agnieszka Jędrzejczak
Dziennikarka z zawodu i zamiłowania. W pracy od 11 lat. Najpierw w redakcji gazety codziennej jako dziennikarka specjalizująca się w tematach medycznych. Później zamiast słowa pisanego - mówione. W redakcji telewizji jako wydawczyni, dziennikarka i reporterka relacjonująca na żywo z całego kraju na anteny ogólnopolskie. Fanka żużla, dobrej herbaty i Zbigniewa Wodeckiego.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy ze strony układu kostno-stawowego
Przyczyny bólu żeber - co oznacza i jak się pozbyć bólu żebra?
Mężczyznę bolą żebra
Ból palców u nóg - co oznacza? Przyczyny i leczenie
Zadbane palce u nóg
Korzonki – w jaki sposób je leczyć?
Mężczyzna cierpiący z powodu bólu korzonków
Podobne artykuły
Boląca lewa ręka
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka? Sprawdź przyczyny
Mężczyzna odczuwa ból uda
Ból uda - co oznacza? Ćwiczenia na bolące uda
Kobietę bolą dłonie
Ból dłoni - po zewnętrznej stronie i w środku. Przyczyny
Co na ból pod pachami?
Ból pod pachami - o czym świadczy, skąd się bierze i jak go załagodzić
Mężczyzna boli nadgarstek
Wędrujące bóle kości, stawów, mięśni – grypa, RZS, rak? Przyczyny i objawy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie cechy powinien mieć dobry glukometr?
Diagnosis_sonda