} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Ból w prawym boku - kłujący, tępy, ostry. Sprawdź, co oznacza

Ból w prawym boku w zależności od dokładniej lokalizacji, charakteru dolegliwości oraz objawów towarzyszących, może wskazywać na różne schorzenia, takie jak: choroby wątroby, pęcherzyka żółciowego, układu mięśniowo-szkieletowego czy schorzeń kręgosłupa. W przypadku odczuwania bólu należy skonsultować się z lekarzem.
Ból brzuchu z prawej strony
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Źródło bólu w prawym boku nie jest proste do określenia. Aby prawidłowo określić dolegliwość lekarz zleca szereg badań, m. in. USG i RTG jamy brzusznej, badanie moczu, czy badania ginekologiczne w przypadku kobiet.
 • Ból w prawym boku może mieć różny charakter, wskazując tym samym na odmienną dolegliwość. Wyróżnia się ból: kłujący, tępy i ostry.
 • Rozpoznawanie danego schorzenia znacznie ułatwia wiedza na temat tego, jakie organy znajdują się z prawej strony brzucha, a także który narząd wywołuje daną chorobę. Każdy narząd może dawać inne objawy i świadczyć o innych dolegliwościach.
Spis treści

Co oznacza ból w prawym boku? Na to pytanie odpowiedź nie jest jednoznaczna, dlatego do prawidłowego rozpoznania konieczne jest wykonanie szeregu badań. Po dokładnym wywiadzie lekarz powinien zalecić takie badania, jak:

 • USG jamy brzusznej,
 • badanie ogólne,
 • w przypadku kobiet - wizyta ginekologiczna,
 • RTG jamy brzusznej,
 • badanie moczu.

Nie wszystkie z wyżej wymienionych badań muszą być wykonywane u każdej osoby. Dobiera się je indywidualnie względem podejrzeń różnych schorzeń. W niektórych przypadkach warto także sprawdzić wskaźnik CRP i OB oraz poziomy bilirubiny, ALP, ALT i AST.

Reklama

Objawy bólu w prawym boku

Ból, nawet jeśli dotyczy jednego organu to może mieć różny charakter. Każdy z nich niekiedy wskazuje na inną dolegliwość. 

 • kłujący ból w prawym boku – ten rodzaj dyskomfortu często oznacza kamicę nerkową, zapalenie pęcherzyka żółciowego, kamicę żółciową, powiększenie wątroby lub zapalenie płuc. Ważne jest dokładne wskazanie jego miejsca,
 • tępy ból w prawym boku – może być odczuwany w czasie przesuwania się kamienia podczas kamicy nerkowej, a także u osób ze stłuszczeniem wątroby, które wynika głównie z niewłaściwej diety oraz nadużywaniu alkoholu,
 • ostry ból w prawym boku – silny ból w prawym boku może świadczyć o stanie zapalnym w jelicie grubym, bądź o zapaleniu pęcherzyka żółciowego.

Nie należy lekceważyć wyżej wymienionych objawów i niezwłocznie skonsultować je ze specjalistą w celu rozpoznania dolegliwości i wprowadzenia odpowiedniego leczenia. 

Ból w prawym boku brzucha

Aby łatwiej rozpoznać schorzenie, warto wiedzieć, jakie organy znajdują się z prawej strony brzucha, a także który narząd wywołuje daną chorobę:

 • wątroba – stłuszczenie wątroby, powiększenie wątroby, wirusowe zapalenie wątroby, marskość wątroby, polekowe zapalenie wątroby, ostra niewydolność wątroby,
 • pęcherzyk żółciowy – kamica żółciowa, zapalenie pęcherzyka żółciowego, rak pęcherzyka żółciowego, kamica przewodowa,
 • jelito cienkie, zespół jelita drażliwego, choroba trzewna, choroba Leśniowskiego-Crohna,
 • jelito grube – okrężnica – ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, zaparcia czynnościowe, rak jelita grubego, zapalenie okrężnicy, rzekomobłoniaste zapalenie jelit.

Każde z tych narządów może dawać inne objawy i świadczyć o różnych schorzeniach. Niekiedy ból w prawym boku pod żebrami promieniujący do pleców może utrudniać komfort życia, dlatego ważna jest konsultacja lekarska i znalezienie przyczyny dolegliwości. 

Ból w prawym boku pleców

Dolegliwości w prawym boku mogą być zlokalizowane również po stronie pleców, bądź niekiedy ból promieniuje od innych narządów dając złudzenie choroby odcinka lędźwiowego.

Ból w prawym boku z tyłu pleców może świadczyć o:

 • przeciążeniu,
 • wadach postawy,
 • urazach kręgosłupa,
 • dyskopatii,
 • zapaleniu nerek,
 • kamicy nerkowej,
 • kamicy żółciowej,
 • chorobie zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa,
 • chorobach reumatycznych.

Ponadto, ból w prawym boku na plecach może być objawem nerwobólu, czyli schorzenia nerwów międzyżebrowych. 

Reklama

Ból w prawym boku na dole

Ból w prawym boku brzucha na dole najczęściej występuje u kobiet i ma to związek 
z dolegliwościami ginekologicznymi. Wyróżnić należy przede wszystkim:

Nie należy lekceważyć tych dolegliwości i jeśli dolegliwość się nasila, trwa przez dłuższy czas lub towarzyszą mu inne, niepokojące objawy – należy udać się do ginekologa w celu rozpoznania.

Reklama

Ból w prawym boku w ciąży 

Niektóre kobiety skarżą się na ból w prawym boku w czasie ciąży. Obecny jest on najczęściej w pierwszym trymestrze i ma związek ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie w tym czasie.

Także powiększająca się macica może uciskać narządy znajdujące się obok, dając uczucie dyskomfortu. 

W sytuacji, gdy ból jest silny, a dodatkowo towarzyszy mu np. krwawienie z pochwy należy zgłosić się do lekarza, gdyż może być to oznaka poronienia.

W takim momencie niezbędne jest udanie się do ginekologa w celu konsultacji ginekologicznej. W takich przypadkach ginekolog najczęściej zleca wykonanie kardiotokografii (KTG) lub ultrasonografii (USG), by ocenić stan zdrowia matki i dziecka.

Reklama

Ból w prawym boku po jedzeniu

Co może oznaczać ból w prawym boku po jedzeniu? Przyczyn może być wiele, jednak jest to częsty objaw schorzeń pęcherzyka żółciowego, bądź wątroby. 

Nadmierne gazy oraz ból brzucha mogą świadczyć także o złej diecie, wynikającej ze spożywania tłustych i ciężkostrawnych potraw, dlatego w wielu przypadkach konieczna może okazać się zmiana nawyków żywieniowych. Nieprawidłowa dieta jest jedną z podstawowych przyczyn schorzeń wątroby.

Dodatkowo należy unikać używek, a także gazowanych napojów, które mogą przyczynić się do występowania nadmiernych gazów. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Ewa Małecka-Panas, Aleksandra Kaczka, Bóle brzucha, Pediatr Med Rodz 2011
 • Yamada T.: Podręcznik gastroenterologii. Wydanie polskie pod redakcją Ewy Małeckiej-Panas. Wydawnictwo Czelej, 2006
 • Szczeklik A. (red.): Choroby wewnętrzne. Med. Prakt. 2010.
 • Mulak A., Waśko-Czapnik D., Paradowski L.: Choroby czynnościowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego i zespół czynnościowego bólu brzucha według Kryteriów Rzymskich III. Gastroenterol. Pol. 2006; 13: 473-478.
 • Prystupa A., Mosiewicz J., W. Wybrane aspekty genetyczne choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy; Ann UMCS Sect. D 2007., 62 supl.
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Monika Król
Autoryzacja medyczna
Monika Król
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Układ pokarmowy
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Jasny stolec może sugerować chorobę. Przeczytaj, co go wywołuje
Wizualizacja przewodu pokarmowego
Jaki jest prawidłowy kolor stolca? Sprawdź, jaki kolor kału powinien cię niepokoić
Kolory stolca
Podobne artykuły
Wizualizacja uchyłków esicy
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Choroba żołądka i dwunastnicy
Zapalenie dwunastnicy - dieta i leczenie
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy
Robaki w układzie pokarmowym
Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Ciągłe uczucie głodu - jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!