Ból w prawym boku – objawy. Co oznacza ból w boku?

Ból w prawym boku w zależności od dokładniej lokalizacji, charakteru dolegliwości oraz objawów towarzyszących, może wskazywać na różne schorzenia, takie jak: choroby wątroby, pęcherzyka żółciowego, układu mięśniowo-szkieletowego czy schorzeń kręgosłupa. W przypadku odczuwania bólu należy skonsultować się z lekarzem.
Ból brzuchu z prawej strony
Źródło: 123RF

Spis treści

Co oznacza ból w prawym boku? Na to pytanie odpowiedź nie jest jednoznaczna, dlatego do prawidłowego rozpoznania konieczne jest wykonanie szeregu badań. Po dokładnym wywiadzie lekarz powinien zalecić takie badania, jak:

 • USG jamy brzusznej,
 • badanie ogólne,
 • w przypadku kobiet - wizyta ginekologiczna,
 • RTG jamy brzusznej,
 • badanie moczu.

Nie wszystkie z wyżej wymienionych badań muszą być wykonywane u każdej osoby. Dobiera się je indywidualnie względem podejrzeń różnych schorzeń. W niektórych przypadkach warto także sprawdzić wskaźnik CRP i OB oraz poziomy bilirubiny, ALP, ALT i AST.

Objawy bólu w prawym boku

Ból, nawet jeśli dotyczy jednego organu to może mieć różny charakter. Każdy z nich niekiedy wskazuje na inną dolegliwość. 

 • kłujący ból w prawym boku – ten rodzaj dyskomfortu często oznacza kamicę nerkową, zapalenie pęcherzyka żółciowego,kamicę żółciową, powiększenie wątroby lub zapalenie płuc. Ważne jest dokładne wskazanie jego miejsca,
 • tępy ból w prawym boku – może być odczuwany w czasie przesuwania się kamienia podczas kamicy nerkowej, a także u osób ze stłuszczeniem wątroby, które wynika głównie z niewłaściwej diety oraz nadużywaniu alkoholu,
 • ostry ból w prawym boku – silny ból w prawym boku może świadczyć o stanie zapalnym w jelicie grubym, bądź o zapaleniu pęcherzyka żółciowego.

Nie należy lekceważyć wyżej wymienionych objawów i niezwłocznie skonsultować je ze specjalistą w celu rozpoznania dolegliwości i wprowadzenia odpowiedniego leczenia. 

Ból w prawym boku brzucha

By łatwiej rozpoznać schorzenie, warto wiedzieć, jakie organy znajdują się z prawej strony brzucha, a także który narząd wywołuje daną chorobę:

 • wątroba – stłuszczenie wątroby, powiększenie wątroby, wirusowe zapalenie wątroby, marskość wątroby, polekowe zapalenie wątroby, ostra niewydolność wątroby,
 • pęcherzyk żółciowy – kamica żółciowa, zapalenie pęcherzyka żółciowego, rak pęcherzyka żółciowego, kamica przewodowa,
 • jelito cienkie, zespół jelita drażliwego, choroba trzewna, choroba Leśniowskiego-Crohna,
 • jelito grube – okrężnica – ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, zaparcia czynnościowe, rak jelita grubego, zapalenie okrężnicy, rzekomobłoniaste zapalenie jelit.

Każde z tych narządów może dawać inne objawy i świadczyć o różnych schorzeniach. Niekiedy ból w prawym boku pod żebrami promieniujący do pleców może utrudniać komfort życia, dlatego ważna jest konsultacja lekarska i znalezienie przyczyny dolegliwości. 

Ból w prawym boku pleców

Dolegliwości w prawym boku mogą być zlokalizowane również po stronie pleców, bądź niekiedy ból promieniuje od innych narządów dając złudzenie choroby odcinka lędźwiowego.

Ból w prawym boku z tyłu pleców może świadczyć o:

 • przeciążeniu,
 • wadach postawy,
 • urazach kręgosłupa,
 • dyskopatii,
 • zapaleniu nerek,
 • kamicy nerkowej,
 • kamicy żółciowej,
 • chorobie zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa,
 • chorobach reumatycznych.

Ponadto, ból w prawym boku na plecach może być objawem nerwobólu, czyli schorzenia nerwów międzyżebrowych. 

Ból w prawym boku na dole

Ból w prawym boku brzucha na dole najczęściej występuje u kobiet i ma to związek 
z dolegliwościami ginekologicznymi. Wyróżnić należy przede wszystkim:

Nie należy lekceważyć tych dolegliwości i jeśli dolegliwość się nasila, trwa przez dłuższy czas lub towarzyszą mu inne, niepokojące objawy – należy udać się do ginekologa w celu rozpoznania. 

Ból w prawym boku w ciąży 

Niektóre kobiety skarżą się na ból w prawym boku w czasie ciąży. Obecny jest on najczęściej w pierwszym trymestrze i ma związek ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie w tym czasie. Także powiększająca się macicamoże uciskać narządy znajdujące się obok, dając uczucie dyskomfortu. W sytuacji, gdy ból jest silny, a dodatkowo towarzyszy mu np. krwawienie z pochwy należy zgłosić się do lekarza, gdyż może być to oznaka poronienia.

Ból w prawym boku po jedzeniu

Co może oznaczać ból w prawym boku po jedzeniu? Przyczyn może być wiele, jednak jest to częsty objaw schorzeń pęcherzyka żółciowego, bądź wątroby. 

Nadmierne gazy oraz ból brzucha mogą świadczyć także o złej diecie, wynikającej ze spożywania tłustych i ciężkostrawnych potraw, dlatego w wielu przypadkach konieczna może okazać się zmiana nawyków żywieniowych. Nieprawidłowa dieta jest jedną z podstawowych przyczyn schorzeń wątroby. Dodatkowo należy unikać używek, a także gazowanych napojów, które mogą przyczynić się do występowania nadmiernych gazów. 

Czytaj również:

 

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 66)

17905
Pytanie: Na co zwracasz uwagę wybierając suplementy na odporność?

  Skład

  Formę podania

  Producenta

  Opinie innych klientów

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!