Najzdrowsze miejsce w internecie

Ból w prawym boku - kłujący, tępy, ostry. Sprawdź, co oznacza

Ból w prawym boku w zależności od dokładniej lokalizacji, charakteru dolegliwości oraz objawów towarzyszących, może wskazywać na różne schorzenia, takie jak: choroby wątroby, pęcherzyka żółciowego, układu mięśniowo-szkieletowego czy schorzeń kręgosłupa. W przypadku odczuwania bólu należy skonsultować się z lekarzem.
Ból brzuchu z prawej strony
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Źródło bólu w prawym boku nie jest proste do określenia. Aby prawidłowo określić dolegliwość lekarz zleca szereg badań, m. in. USG i RTG jamy brzusznej, badanie moczu, czy badania ginekologiczne w przypadku kobiet.
 • Ból w prawym boku może mieć różny charakter, wskazując tym samym na odmienną dolegliwość. Wyróżnia się ból: kłujący, tępy i ostry.
 • Rozpoznawanie danego schorzenia znacznie ułatwia wiedza na temat tego, jakie organy znajdują się z prawej strony brzucha, a także który narząd wywołuje daną chorobę. Każdy narząd może dawać inne objawy i świadczyć o innych dolegliwościach.
SPRAWDŹ TEŻ: Co oznacza ból z lewej strony przy dotykaniu, po jedzeniu?
Spis treści

Co oznacza ból w prawym boku? Na to pytanie odpowiedź nie jest jednoznaczna, dlatego do prawidłowego rozpoznania konieczne jest wykonanie szeregu badań. Po dokładnym wywiadzie lekarz powinien zalecić takie badania, jak:

 • USG jamy brzusznej,
 • badanie ogólne,
 • w przypadku kobiet - wizyta ginekologiczna,
 • RTG jamy brzusznej,
 • badanie moczu.

Nie wszystkie z wyżej wymienionych badań muszą być wykonywane u każdej osoby. Dobiera się je indywidualnie względem podejrzeń różnych schorzeń. W niektórych przypadkach warto także sprawdzić wskaźnik CRP i OB oraz poziomy bilirubiny, ALP, ALT i AST.

Objawy bólu w prawym boku

Ból, nawet jeśli dotyczy jednego organu to może mieć różny charakter. Każdy z nich niekiedy wskazuje na inną dolegliwość. 

 • kłujący ból w prawym boku – ten rodzaj dyskomfortu często oznacza kamicę nerkową, zapalenie pęcherzyka żółciowego, kamicę żółciową, powiększenie wątroby lub zapalenie płuc. Ważne jest dokładne wskazanie jego miejsca,
 • tępy ból w prawym boku – może być odczuwany w czasie przesuwania się kamienia podczas kamicy nerkowej, a także u osób ze stłuszczeniem wątroby, które wynika głównie z niewłaściwej diety oraz nadużywaniu alkoholu,
 • ostry ból w prawym boku – silny ból w prawym boku może świadczyć o stanie zapalnym w jelicie grubym, bądź o zapaleniu pęcherzyka żółciowego.

Nie należy lekceważyć wyżej wymienionych objawów i niezwłocznie skonsultować je ze specjalistą w celu rozpoznania dolegliwości i wprowadzenia odpowiedniego leczenia. 

Ból w prawym boku brzucha

Aby łatwiej rozpoznać schorzenie, warto wiedzieć, jakie organy znajdują się z prawej strony brzucha, a także który narząd wywołuje daną chorobę:

 • wątroba – stłuszczenie wątroby, powiększenie wątroby, wirusowe zapalenie wątroby, marskość wątroby, polekowe zapalenie wątroby, ostra niewydolność wątroby,
 • pęcherzyk żółciowy – kamica żółciowa, zapalenie pęcherzyka żółciowego, rak pęcherzyka żółciowego, kamica przewodowa,
 • jelito cienkie, zespół jelita drażliwego, choroba trzewna, choroba Leśniowskiego-Crohna,
 • jelito grube – okrężnica – ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, zaparcia czynnościowe, rak jelita grubego, zapalenie okrężnicy, rzekomobłoniaste zapalenie jelit.

Każde z tych narządów może dawać inne objawy i świadczyć o różnych schorzeniach. Niekiedy ból w prawym boku pod żebrami promieniujący do pleców może utrudniać komfort życia, dlatego ważna jest konsultacja lekarska i znalezienie przyczyny dolegliwości. 

Ból w prawym boku pleców

Dolegliwości w prawym boku mogą być zlokalizowane również po stronie pleców, bądź niekiedy ból promieniuje od innych narządów dając złudzenie choroby odcinka lędźwiowego.

Ból w prawym boku z tyłu pleców może świadczyć o:

 • przeciążeniu,
 • wadach postawy,
 • urazach kręgosłupa,
 • dyskopatii,
 • zapaleniu nerek,
 • kamicy nerkowej,
 • kamicy żółciowej,
 • chorobie zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa,
 • chorobach reumatycznych.

Ponadto, ból w prawym boku na plecach może być objawem nerwobólu, czyli schorzenia nerwów międzyżebrowych. 

zdrowie
Ból gardła przy przełykaniu – przyczyny, domowe sposoby
Przeczytaj artykuł

Ból w prawym boku na dole

Ból w prawym boku brzucha na dole najczęściej występuje u kobiet i ma to związek 
z dolegliwościami ginekologicznymi. Wyróżnić należy przede wszystkim:

Nie należy lekceważyć tych dolegliwości i jeśli dolegliwość się nasila, trwa przez dłuższy czas lub towarzyszą mu inne, niepokojące objawy – należy udać się do ginekologa w celu rozpoznania. 

Ból w prawym boku w ciąży 

Niektóre kobiety skarżą się na ból w prawym boku w czasie ciąży. Obecny jest on najczęściej w pierwszym trymestrze i ma związek ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie w tym czasie.

Także powiększająca się macica może uciskać narządy znajdujące się obok, dając uczucie dyskomfortu. 

W sytuacji, gdy ból jest silny, a dodatkowo towarzyszy mu np. krwawienie z pochwy należy zgłosić się do lekarza, gdyż może być to oznaka poronienia.

W takim momencie niezbędne jest udanie się do ginekologa w celu konsultacji ginekologicznej. W takich przypadkach ginekolog najczęściej zleca wykonanie kardiotokografii (KTG) lub ultrasonografii (USG), by ocenić stan zdrowia matki i dziecka.

Ból w prawym boku po jedzeniu

Co może oznaczać ból w prawym boku po jedzeniu? Przyczyn może być wiele, jednak jest to częsty objaw schorzeń pęcherzyka żółciowego, bądź wątroby. 

Nadmierne gazy oraz ból brzucha mogą świadczyć także o złej diecie, wynikającej ze spożywania tłustych i ciężkostrawnych potraw, dlatego w wielu przypadkach konieczna może okazać się zmiana nawyków żywieniowych. Nieprawidłowa dieta jest jedną z podstawowych przyczyn schorzeń wątroby.

Dodatkowo należy unikać używek, a także gazowanych napojów, które mogą przyczynić się do występowania nadmiernych gazów. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Ewa Małecka-Panas, Aleksandra Kaczka, Bóle brzucha, Pediatr Med Rodz 2011
 • Yamada T.: Podręcznik gastroenterologii. Wydanie polskie pod redakcją Ewy Małeckiej-Panas. Wydawnictwo Czelej, 2006
 • Szczeklik A. (red.): Choroby wewnętrzne. Med. Prakt. 2010.
 • Mulak A., Waśko-Czapnik D., Paradowski L.: Choroby czynnościowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego i zespół czynnościowego bólu brzucha według Kryteriów Rzymskich III. Gastroenterol. Pol. 2006; 13: 473-478.
 • Prystupa A., Mosiewicz J., W. Wybrane aspekty genetyczne choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy; Ann UMCS Sect. D 2007., 62 supl.
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
 Fizjoterapeuta Monika Król
Artykuł zweryfikowany przez
Fizjoterapeuta Monika Król
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
9
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Burczenie w brzuchu - przyczyny i leki. Jak powstrzymać?
Mężczyźnie burczy w brzuchu
Przeczytaj artykuł
Biegunka przed okresem – co oznacza w trakcie?
Kobieta cierpiąca na biegunkę
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Podobne artykuły
Burczenie w brzuchu - przyczyny i leki. Jak powstrzymać?
Biegunka przed okresem – co oznacza w trakcie?
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Ból w lewym boku - co oznacza ból w lewym boku?
Dolegliwości żołądkowe. Co stosować na ból brzucha?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Analiza składu ciała - waga i normy. Na czym polega BIA?
Zapaść serca - objawy i przyczyny. Jak wygląda leczenie?
Spanie nago - czy jest zdrowe? W pojedynkę i z partnerem

Reklama