Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Ból pod pachami - o czym świadczy, skąd się bierze i jak go załagodzić

Ból pod pachą może wiązać się z poważnymi dolegliwościami lub być spowodowany całkiem błahą przyczyną. Kiedy należy zwrócić na niego szczególną uwagę i jakie choroby może zwiastować? W niniejszym tekście postaramy się przybliżyć ten temat.
Co na ból pod pachami?
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Najczęstszą przyczyną bólu pod pachami są zakwasy. Szczególnie intensywnie mogą dokuczać po powrocie do treningów po długiej przerwie i wykonywaniu ćwiczeń takich, jak pompki.
 • Ból pod pachami może mieć jednak również bardziej poważne przyczyny - różnego rodzaju zapalenia, problemy z kręgosłupem, a nawet choroby nowotworowe (zwłaszcza rak piersi).
 • Bólowi pachy bardzo często towarzyszą powiększone węzły chłonne. Jeżeli są powiększone i rozgrzane, mogą wskazywać na stan zapalny. Twarde, bezbolesne i utrzymujące się powyżej 2-3 tygodni bywają wskazaniem do rozpoznania choroby rakowej.
SPRAWDŹ TEŻ: Ból pod pachą – w ciąży, przed okresem. Przyczyny
Spis treści

Reklama

Ból pod pachami

Ból pod pachą może mieć różne przyczyny. Jedną z najpowszechniejszych są po prostu zakwasy wynikające ze zbyt intensywnego lub obciążającego treningu górnych partii ciała. Dla osób, które dopiero zaczęły przygodę ze sportem zaskakujące może okazać się to, że pod pachami znajdują się mięśnie, które mogą sygnalizować swoją obecność tak boleśnie. Najczęstszymi ćwiczeniami, które powodują ból w tej okolicy, są pompki i wymachy hantlami.

Ciągnący lub promieniujący do ręki ból pod pachą może być oznaką problemów z układem sercowo-naczyniowym lub chorobami dolnych dróg moczowych. Ból pod prawą pachą jest często łączony z zapaleniem pęcherzyka żółciowego.

Ból pod lewą pachą może być związany z chorobami o podłożu kardiologicznym, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu drętwienie dłoni lub nasila się podczas oddychania (ból pod lewą pachą przy oddychaniu). Dolegliwość może oznaczać także inne problemy zdrowotne, dlatego, jeśli Was niepokoi, udajcie się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci dodatkowe badania diagnostyczne.

Reklama

Przyczyny bólu pod pachami

Do najczęstszych źródeł wystąpienia dolegliwości zaliczyć należy:

 • zapalenie mieszka włosowego - zdarza się, że ból pod pachą jest związany ze zmianami skórnymi, takimi jak wrośnięcie włosa w głąb skóry i miejscowe zapalenie tym spowodowane. Taka sytuacja może być niezwykle niepokojąca, zwłaszcza gdy pod pachą jest wyczuwalny niewielki guzek. Na szczęście nie jest to groźna przypadłość i można w łatwy sposób ją wyleczyć. Dobrze jest jednak skonsultować ją z lekarzem,
 • rak piersi - jeżeli ból pod pachą jest związany z guzkiem lub powiększonymi węzłami chłonnymi, konieczne jest wykonanie samobadania palpacyjnego, czyli dokładne sprawdzenie całego obszaru piersi oraz skóry wokół nich, a także konsultacja lekarska. Być może objawy nie są związane ze zmianą nowotworową lub jest ona na wczesnym etapie i łatwa do wyleczenia. Ważne jest dokładne sprawdzenie stanu zdrowia przez lekarza, 
 • problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa - ból promieniujący na rękę może oznaczać problemy związane z kręgosłupem na jego górnym odcinku,
 • zapalenie pęcherzyka żółciowego - ból pod prawą pachą jest uznawany za jeden z objawów problemów z pęcherzykiem żółciowym i kamieniami, które się w nim zgromadziły. 
 • osłabienie organizmu - dolegliwość może oznaczać powiększone węzły chłonne w wyniku infekcji lub zakażenia wirusowego. Organizm broni się, zwiększając produkcję limfocytów. Właśnie dlatego węzły chłonne mogą być wtedy powiększone i bolesne. Czasami kobiety skarżą się na ból pod pachą przed okresem, który także może być związany z osłabieniem organizmu. Zdarza się jednak, że powiększone węzły chłonne sygnalizują obecność chłoniaka lub zmian nowotworowych. Czasami są też związane z chorobami reumatoidalnymi, 
 • zawał serca - jak już wspomnieliśmy wcześniej, dolegliwość pod lewą pachą i piersią promieniujący na rękę, może oznaczać poważne problemy z sercem i zwiastować zawał. Konieczna jest konsultacja lekarska.

Jak wyglądają powiększone węzły chłonne pod pachami - częsta przyczyna bólu pod pachą?

Węzły chłonne można znaleźć na całym ciele człowieka, ale przede wszystkim skoncentrowane są w okolicach szyi, pod pachami, w pachwinach, na żuchwie i za uszami. Ich powiększenie wyczuć można palcami w formie wyraźnie ograniczonej masy. Zwiększeniem objętości reagują nie tylko w przypadku bardzo poważnych schorzeń, ale też łagodniejszych stanów zapalnych. Szczególny niepokój wzbudzić powinny węzły chłonne powiększone, twarde i niebolesne, którym nie towarzyszą ogólne objawy chorobowe i które dają się wyczuć przez okres dłuższy niż 2-3 tygodnie. Mogą bowiem wskazywać na zmiany o charakterze nowotworowym.

Reklama

Ból pod pachą u dziecka 

Zazwyczaj ból pod pachą u dziecka wiąże się z urazami mechanicznymi lub przeciążeniem mięśni. Jeśli dziecko skarży się dodatkowo na złe samopoczucie lub rodzic zauważy inne dolegliwości, warto skonsultować je z lekarzem w celu postawienia odpowiedniej diagnozy.

Zmiany skórne pod pachą dziecka mogą być związane z alergią na proszek lub tkaninę. Powiększone węzły chłonne mogą oznaczać infekcję organizmu. 

Reklama

Ból pod pachą w ciąży

W czasie ciąży organizm kobiety przygotowuje się do nowej roli. W związku ze zbliżającym się okresem karmienia kobieta przechodzi zmiany fizjologiczne w obrębie gruczołu piersiowego. U wielu kobiet powoduje to dyskomfort odczuwany właśnie jako ból pod pachą w ciąży.

Część z nich skarży się na powiększone węzły chłonne lub wyczuwalne, niewielkie guzki. Lekarz ginekolog powinien zrobić USG piersi i dokładnie obejrzeć obszar pod pachami, aby ustalić przyczynę bólu. Zazwyczaj nie są groźne. 

Reklama

Ból pod pachą u mężczyzny

Ból pod pachami u mężczyzn może wiązać się ze wszystkimi przyczynami wymienionymi w tekście wyżej (patrz: ból pod pachą przyczyny). Co ciekawe, dotyczy to także raka piersi - około 1% mężczyzn choruje na zapalenie gruczołu sutkowego. Do wymienionych wcześniej przyczyn warto dodać nerwobóle zlokalizowane najczęściej w klatce piersiowej, czasem promieniujące na obszar pod pachą.

Czytaj również

Bibliografia

 • Piechocki, J. (2014). Głos w dyskusji:„Czy można odstąpić od usunięcia pachowych węzłów chłonnych przy dodatniej biopsji węzła wartowniczego w raku piersi?”. Nowotwory. Journal of Oncology, 64(3), 270-271.
 • Pluta, P., Nejc, D., Piekarski, J., Pasz-Walczak, G., Jakubik, J., Berner, A., ... & Jeziorski, A. (2008). Śródoperacyjne badanie palpacyjne jamy pachowej jako element biopsji węzła wartowniczego u chorych na raka piersi. Nowotwory. Journal of Oncology, 58(2), 147-147.
 • Piekarski, J., Nejc, D., Sęk, P., Wroński, K., & Jeziorski, A. (2004). Wczesny rak piersi a limfadenektomia pachowa–czy wszystko jest oczywiste?.
 • Roemer-Ślimak, R., Ślimak, J., Mastalerz-Migas, A., & Pokorna-Kałwak, D. (2014). Wiedza i praktyka w zakresie samobadania piersi. Family Medicine & Primary Care Review, (3), 285-286.
 • Godlewski, J., Licznerska, G., & Tenderenda, M. (2008). Analiza wartości procedury biopsji węzła wartownika w leczeniu operacyjnym raka piersi–doświadczenie własne. Współ. Onkol, 12(5), 217-221.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy ze strony układu kostno-stawowego
Przyczyny bólu żeber - co oznacza i jak się pozbyć bólu żebra?
Mężczyznę bolą żebra
Ból palców u nóg - co oznacza? Przyczyny i leczenie
Zadbane palce u nóg
Korzonki – w jaki sposób je leczyć?
Mężczyzna cierpiący z powodu bólu korzonków
Podobne artykuły
Boląca lewa ręka
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka? Sprawdź przyczyny
Co na ból pod pachami?
Ból pod pachami - o czym świadczy, skąd się bierze i jak go załagodzić
Mężczyzna odczuwa ból uda
Ból uda - co oznacza? Ćwiczenia na bolące uda
Mężczyzna boli nadgarstek
Wędrujące bóle kości, stawów, mięśni – grypa, RZS, rak? Przyczyny i objawy
Kobietę bolą dłonie
Ból dłoni - po zewnętrznej stronie i w środku. Przyczyny

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie cechy powinien mieć dobry glukometr?
Diagnosis_sonda