NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Ból z lewej strony przy dotykaniu, po jedzeniu - co oznacza?

Ból w lewym podżebrzu może wskazywać na różnorakie dolegliwości. W wielu przypadkach jest to jeden z objawów chorób żołądka. W celu prawidłowego rozpoznania ważne jest obserwowanie dokładniej lokalizacji bólu, jego charakteru, częstotliwości oraz symptomów towarzyszących. Leczenie uzależnione jest od rodzaju schorzenia.
Ból brzucha pod żebrami z lewej
Źródło: 123RF
Spis treści

Należy zwracać uwagę czy jest to ból żeber czy tuż pod nimi, gdyż może to świadczyć o zupełnie innych dolegliwościach. Gdy dyskomfort dotyczy żeber często ma to związek z uszkodzeniami kości – urazami czy złamaniami. 

W sytuacji, gdy jest to ból w lewym boku pod żebrami, bądź ból w prawym boku pod żebrami oznaczać to może chorobę narządów, które znajdują się w jamie brzusznej, jak np. żołądek czy trzustka. 

Przyczyny bólu pod żebrami

Ból żeber po prawej stronie lub po lewej stronie może pojawić się w wielu powodów. Najczęściej jest to objaw takich dolegliwości, jak:

Dyskomfort często pojawia się również na skutek nieprawidłowej diety. By ułatwić rozpoznanie schorzenia, warto zwrócić uwagę na dokładne miejsce dolegliwości. 

Ból z lewej strony pod żebrami 

By dowiedzieć się co może oznaczać ból pod lewym żebrem warto zwrócić szczególną uwagę na to, jakie narządy znajdują się z tej strony jamy brzusznej, a następnie jaki rodzaj schorzenia może dawać każdy z nich.

Ból po lewej stronie pod żebrami dotyczyć może:

  • żołądka – zapalenie błony śluzowej żołądka, zakażenie bakterią Helicobacter pylori, wrzody żołądka, zła diet,
  • trzustki – najczęściej jest to torbiel ogona trzustki, jednak należy pamiętać, iż ten narząd często nie daje dolegliwości bólowych właśnie w tym miejscu (zwykle ból promieniuje do środka brzucha),
  • śledziony – w momencie, gdy dochodzi do jej powiększenia to wtedy zaczynają pojawiać się dolegliwości bólowe np. na skutek uciskania śledziony na narządy znajdujące się obok,
  • okrężnicy – są to najczęściej choroby zapalne jelita grubego.

W razie zauważenia u siebie jakichkolwiek dolegliwości bólowych należy udać się do lekarza w celu rozpoznania, a także wprowadzenia odpowiedniego leczenia. 

Ból pod prawym żebrem

Ból z prawej strony pod żebramirównież zwykle ma związek z organami znajdującymi się w niedalekiej lokalizacji. Również warto wiedzieć, które narządy mogą go powodować. Przede wszystkim są to:

Gdy ból po prawej stronie pod żebrami opisywany jest, jako ostry i nasila się w czasie ucisku brzucha to może oznaczać on zapalenie otrzewnej, które wymaga wykonania operacji, ponieważ zagraża nie tylko zdrowiu, ale i życiu chorego. 

Twój lekarz online
Konsultacja - problemy żołądkowe
Umów konsultację ze specjalistą
Sprawdź
79,99 zł zł
E-recepta
Konsultacja z lekarzem
Sprawdź
79,99 zł zł
E-zwolnienie
Konsultacja z lekarzem
Sprawdź
79,99 zł zł

Ból żeber w ciąży

Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami lub po prawej stronie pod żebrami często pojawia się w czasie ciąży. Co oznacza taki stan? W większości przypadków nie powinien on powodować niepokoju, gdyż jest to jeden z objawów pojawiających się na skutek powiększania się płodu,a tym samym jego ucisku na narządy w jamie brzusznej. 

Dochodzi także do podnoszenia się dna macicy, a objawy zwykle są obecne w czasie długotrwałego siedzenia. U kobiet, u których ból pojawia się głównie z lewej strony, często oznacza to zgagę. Opisywany jest on, jako piekący oraz kłujący, a lokalizować się może również za mostkiem. 

Gdy ból obecny jest w początkowych tygodniach ciąży to warto skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć obecność takich schorzeń, jak np. zapalenie mięśni międzyżebrowych czy choroba wrzodowa. 

Ból żeber przy dotyku 

Ból żeber z lewej strony, bądź z prawej strony w czasie dotyku w wielu przypadkach świadczy o kontuzjach żeber, a dokładniej o:

  • stłuczeniach,
  • złamaniach,
  • urazach.

W takiej sytuacji przede wszystkim należy wykonać RTG żeber, by sprawdzić czy nie uległy one uszkodzeniu. 

Ból z lewej strony pod żebrami przy jedzeniu

Ból pod żebrami z lewej strony pojawiający się w czasie jedzenia lub tuż po nim często oznacza problemy z trzustką, bądź świadczyć może o schorzeniach ginekologicznych– stanie zapalnym jajników czy zapaleniu przydatków macicy. Ból u wielu osób pojawia się również w czasie zaparć. 

Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Burczenie w brzuchu - przyczyny i leki. Jak powstrzymać?
Przeczytaj artykuł
Biegunka przed okresem – co oznacza w trakcie?
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Podobne artykuły
Burczenie w brzuchu - przyczyny i leki. Jak powstrzymać?
Biegunka przed okresem – co oznacza w trakcie?
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Ból w lewym boku - co oznacza ból w lewym boku?
Ból w prawym boku - co oznacza? Objawy

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama