Najzdrowsze miejsce w internecie

Ból dłoni - po zewnętrznej stronie i w środku. Przyczyny

Dłonie to najbardziej narażone na mechaniczne uszkodzenia części ciała. Ponieważ są w ciągłym ruchu, biorą udział niemal w każdej codziennej czynności, często też bywają zmęczone i przeciążone. Czasem ich ból wynika ze zwykłego przepracowania, innym razem może zwiastować poważniejsze schorzenie.
Kobietę bolą dłonie
źródło:123RF
Spis treści

Ból stawów dłoni

Dłoń to drobna, a jednocześnie bardzo ruchliwa część ciała, jej szkielet zbudowany jest z wielu małych kości połączonych licznymi stawami. Ze względu na dużą ruchliwość połączenia stawowe dłoni narażone są na urazy mechaniczne oraz przeciążenia.

Chrząstka stawowa w całym ludzkim organizmie z wiekiem ulega coraz większemu zużyciu, ponieważ ściera się przy poruszaniu. Z bólem dłoni borykają się przede wszystkim osoby bardzo aktywne fizycznie, np. sportowcy lub pacjenci z nadwagą czy otyłością, u których duży nacisk na stawy (głównie kolanowe) powoduje ich szybsze ścieranie.

Stawy dłoni także bywają „przepracowane”, od czynności wymagających silnego uchwytu, czy od jednostajnych prac zmuszających dłoń do powtarzania tych samych ruchów przez długi czas, np. od obsługiwania myszki komputera.

Przyczyny bólu stawów dłoni

Ból dłoni po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie przeważnie ma swoje źródło w połączeniach stawowych. Przyczyną bólu stawów przeważnie jest ich zwyczajne przemęczenie lub przeciążenie, niekiedy jednak może on zwiastować schorzenia ogólnoustrojowe takie jak:

 • reumatoidalne zapalenie stawów– choroba o podłożu autoimmunologicznym, wywołująca umiejscowiony w stawach przewlekły stan zapalny, objawia się nie tylko silnymi dolegliwościami bólowymi, ale także pogorszeniem ogólnego samopoczucia, podwyższoną temperaturą ciała, osłabieniem,
 • choroba zwyrodnieniowa stawów rąk– najczęściej umiejscawia się w stawach międzypaliczkowych dalszych (ostatnich stawach palców dłoni) lub w stawie u podstawy kciuka (objawia się wówczas silnym bólem dłoni przy kciuku),
 • choroby zapalne stawów – oprócz przewlekłego zapalenia reumatoidalnego wyróżnia się infekcyjne zapalenie stawów dłoni o charakterze przejściowym, najczęściej zwalczane antybiotykoterapią.

Kiedy ból dłoni i nadgarstka nie mija samoistnie przez dłuższy czas, nasila się przy nacisku, zginaniu palców lub chwytaniu, a najbardziej dokucza w nocy i po przebudzeniu, warto zgłosić się do lekarza rodzinnego, by zlecił odpowiednią diagnostykę.

Przyczyny niereumatycznego bólu dłoni

Większość przypadków bólu dłoni bardzo podobnie się objawia. Może on atakować zarówno jej wnętrze, jak i stronę zewnętrzną, umiejscawiać się w palcach lub podstawie palców (pacjenci często skarżą się na ból dłoni między palcem wskazującym a środkowym), ma piekący charakter, czasem towarzyszy mu opuchlizna. Jak więc rozpoznać przyczynę? 

Jeśli nie jest ona oczywista, tzn. dłoń nie została ewidentnie przeciążona i nie uległa żadnym urazom mechanicznym, często trudno określić podłoże dolegliwości i konieczne jest przeprowadzenie badań.

Inne niż reumatyczne możliwe przyczyny bólu dłoni w środkulub na zewnątrz to:

 • neuropatia– schorzenie polegające na uszkodzeniu nerwów, w rękach przeważnie umiejscawiające się w nerwie łokciowym, promieniowym lub pośrodkowym, może objawiać się silnym bólem dłoni i przedramienia, drętwieniem, mrowieniem, zaburzeniami czucia,
 • zapalenie pochewki ścięgna zginacza palca – pochewka objęta stanem zapalnym utrudnia zginanie palca, a może prowadzić nawet do jego zablokowania z pozycji zgiętej, podłożem dysfunkcji przeważnie są mikrourazy mechaniczne,
 • zespół de Quervaina– zapalenie pochewki ścięgna i przywodziciela długiego i prostownika krótkiego kciuka, objawia się silnym bólem dłoni przy kciuku, który często promieniuje do przedramienia,
 • ganglion – torbiel galaretowata, najczęściej pojawiająca się na wierzchniej stronie nadgarstka, w okolicy ścięgien,
 • ból kości dłoni– powstały na skutek urazów lub chorób kości,
 • bóle wzrostowe – pojawiające się najczęściej u dziecka w okresie dojrzewanie, w momencie szybkiego wzrostu ciała, często umiejscawiają się w kończynach dolnych i górnych, w tym w dłoniach.

Ból dłoni od kręgosłupa

Ból dłoni wcale nie musi mieć swojego podłoża tam, gdzie sam się pojawia. Okazuje się, że przyczyna bólu dłoni może leżeć daleko od niej, czyli w kręgosłupie. 

Ponieważ przez kręgosłup człowieka przebiega rdzeń kręgowy będący częścią ośrodkowego układu nerwowego, pojawiające się tam dysfunkcje mogą powodować dolegliwości bólowe we wszystkich właściwie częściach ciała, również w dłoni. 

Bólowi takiemu towarzyszą często:

 • drętwienie dłoni,
 • uczucie mrowienia,
 • zaburzenia czucia (jego osłabienie lub nienaturalne wzmożenie).

Dolegliwości kręgosłupa takie jak:

 • skrzywienie,
 • przepuklina,
 • przeciążenie,
 • uraz mechaniczny

mogą powodować ból zarówno w lewej jak i prawej dłoni, w zależności od tego, które nerwy zostają naruszone i w którą stronę ciała ból promieniuje.

Leczenie bólu dłoni

Biorąc pod uwagę fakt, że dłonie pracują właściwie na okrągło i biorą udział niemal we wszystkich codziennych czynnościach, ich ból może być niezwykle dokuczliwy i w znaczący sposób utrudniać normalne funkcjonowanie. Jak zatem skutecznie go niwelować?

By całkowicie pozbyć się bólu dłoni, należy przede wszystkim wyleczyć jego przyczynę. Kiedy jest on objawem jakiejś dysfunkcji organizmu, niezbędne jest jej wyeliminowanie, by dolegliwości bólowe zniknęły. 

Jeśli jednak ból jest wynikiem zwykłego przeciążenia lub przepracowania, można walczyć z nim domowymi sposobami:

 • stosować doustne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty,
 • stosować leki bez recepty na bóle mięśni i stawów,
 • smarować dłonie maściami o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych,
 • robić kompresy chłodzące zwalczające ból i zmniejszające obrzęk,
 • zapewnić dłoniom odpoczynek, by mogły się skutecznie zregenerować.

Należy jednak pamiętać, że mimo stosowania domowych sposobów, ból utrzymuje się lub nasila, konieczna jest wizyta u lekarza.

Czytaj też:

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka?
Boląca lewa ręka
Przeczytaj artykuł
Ból pięty - jakie są przyczyny bólu z tyłu i od spodu?
Boląca pięta
Przeczytaj artykuł
Ból pod kolanem - z tyłu, z przodu, z boku. Co oznacza?
Uraz stawu kolanowego
Podobne artykuły
Kolano skoczka u koszykarza
Kolano skoczka - ćwiczenia i leczenie. Jak się objawia?
Blizna po endoprotezie kolana
Endoproteza kolana (stawu kolanowego) - operacja i rehabilitacja
Zmiany na palcach dłoni
Guzki Heberdena - co stosować? Maść, zioła czy dieta
Kwas moczowy - czy powinniśmy się go bać?
Kwas moczowy - jak obniżyć podwyższony? Norma
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj