Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Ból pod lewym żebrem – co oznacza i jak się objawia?

Ból po lewej stronie pod żebrami nie jest dolegliwością charakterystyczną dla jednej choroby. Pojawia się zarówno w przypadku niestrawności, jak i znacznie poważniejszych problemów, np. przewlekłego zapalenia trzustki. Aby ustalić jego przyczynę, niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki pod kątem różnych chorób. Zobacz, o czym może świadczyć ból po lewej stronie pod żebrami.
Mężczyzna odczuwa ból pod lewymi żebrami
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Ból pod lewym żebrem jest objawem nieswoistym. To oznacza, że nie jest przypisywany jednej konkretnej chorobie, ale może towarzyszyć różnym dolegliwościom.
 • Z bólem pod lewym żebrem warto udać się do lekarza w celu rozpoznania przyczyn dolegliwości.
 • Dolegliwość często pojawia się w ciąży w wyniku zmian hormonalnych, nacisku macicy czy ruchów płodu.
SPRAWDŹ TEŻ: Ból z prawej strony pod żebrami - czym jest spowodowany?
Spis treści

Reklama

Co boli po lewej stronie pod żebrami?

Dolegliwość, jaką jest ból w lewym boku pod żebrem może wskazywać na różnorodne choroby narządów znajdujących się po tej stronie brzucha. Warto zwrócić uwagę, co jest po lewej stronie pod żebrami. Tu zlokalizowane są takie organy jak m.in.: trzustka, żołądek, śledziona.

Wyliczyć tu można:

 • torbiele na trzustce,
 • powiększoną śledzionę,
 • nerwoból międzyżebrowy,
 • dolegliwości żołądkowe, np. wywołane zakażeniem Helicobacter pylori,
 • wrzody żołądka,
 • schorzenia lewej nerki,
 • kamicę nerkową,
 • nadżerkę błony śluzowej.

Analizując, co oznacza ból pod lewym żebrem, nie można również zapomnieć o tym, że ból wcale nie musi wskazywać na dolegliwość organu znajdującego się po lewej stronie jamy brzusznej, ale być:

 • bólem promieniującym np. z prawej strony,
 • reakcją organizmu na stres. 

Reklama

Ból po lewej stronie pod żebrami promieniujący do pleców

Nie należy lekceważyć dolegliwości, jaką jest pojawiający się ból pleców z lewej strony pod żebrami z tyłu. Może ona wskazywać na tętniaka aorty piersiowej. Według danych opublikowanych na łamach „Medycyny Praktycznej”, objawy takie jak: ból klatki piersiowej i ból pleców, pojawiają się u 25 proc. chorych, u których nie występuje rozwarstwienie aorty. Często towarzyszącą dolegliwością jest wówczas także obrzęk nóg.

Przewlekły ból pleców po lewej stronie pod żebrami może świadczyć również o problemach z kręgosłupem i być wywołany wadami postawy.

Nie można zapomnieć, że ból z lewej strony pleców pod żebrami to częsty objaw kolki nerkowej charakteryzującej się nagłym, silnym bólem w okolicy nerki. Niektórzy w trakcie ataku miewają nudności i wymiotują. Typowym symptomem jest także obecność krwi w moczu podczas bólu wywołanego kolką nerkową. W przypadku pojawienia się kolki nerkowej trzeba jak najszybciej udać się do lekarza w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Reklama

Ból pod lewym żebrem z przodu

W przypadku kobiet, ból brzucha po lewej stronie pod żebrami, może być sygnałem alarmowym, że pojawiły się problemy ginekologiczne. Mogło np. dojść do pęknięcia jajnika, skrętu jajnika, infekcji przydatków macicznych. Dolegliwości bólowe mogą pojawiać się również w przypadku torbieli  jajnika, ale też owulacji. Taki ból zlokalizowany jest po lewej stronie bliżej biodra.

Ból lewej strony pod żebrami może mieć związek z problemami trawiennymi, chorobami układu pokarmowego, np. chorobami wrzodowymi, refluksem czy chorobą trzustki.

Dolegliwości bólowe o nieznacznym nasileniu mogą zdarzyć się każdemu. Jeżeli jednak kłucie pod lewym żebrem z przodu pojawia się często, zaburzając tym samym codzienne funkcjonowanie, należy czym prędzej skorzystać z opieki lekarza.

Reklama

Ból po lewej stronie pod żebrami przy oddychaniu

Niepokojący powinien być również objaw, jakim jest ból pod lewym żebrem przy oddychaniu. Nierzadko taka dolegliwość to konsekwencja złamania albo pęknięcia kości w wyniku silnego uderzenia klatki piersiowej. Przyczynami takiego stanu są także m.in. upadek z dużej wysokości czy zbyt intensywna aktywność fizyczna. 

Jeżeli pacjentowi towarzyszy ból przy głębokim wdechu po lewej stronie, który dodatkowo promieniuje okolice klatki piersiowej, to może to być sygnał wskazujący na neuralgię nerwu międzyżebrowego, czyli nerwoból. Objawy tej dolegliwości nasilają się np. na skutek aktywności fizycznej czy też podczas schylania się. Nerwoból to zazwyczaj odpowiedź organizmu na ucisk nerwu międzyżebrowego. Podobną przyczynę może mieć ból w lewym boku przy kaszlu. 

W celu rozpoznania, co oznaczają bóle w lewym boku pod żebrem niezbędne jest wykonanie badań diagnostycznych.

Reklama

Ból pod lewym żebrem a stres

Na kwestię stresu i towarzyszącego mu bólu trzeba spojrzeć z dwóch stron. Po pierwsze, stres może być główną przyczyną dolegliwości jaką jest ucisk pod lewym żebrem. Potwierdzeniem faktu, że występuje nerwoból pod lewym żebrem są prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych, ale również endoskopowych.

Dziwne uczucie pod lewym żebrem w sytuacji stresowej nie jest niczym nadzwyczajnym i można je wyjaśnić biologicznie. Otóż, okazuje się, że podniesiony przez dłuższy czas poziom adrenaliny i kortyzolu negatywnie oddziałuje na cały organizm. W konsekwencji stres może wywołać nie tylko ból, ale również choroby różnych narządów.

Z drugiej strony, nie można zapomnieć, że stres może nasilać objawy związane z już istniejącymi chorobami układu pokarmowego. Jak twierdzi dr n. med. A. Mokrowiecka na łamach „Medycyny Praktycznej”, stres należy zaliczyć do czynników najsilniej oddziałujących na dolegliwości układu pokarmowego. Stres sprzyja występowaniu chociażby zespołu jelita drażliwego, który manifestuje się m.in. poprzez bóle brzucha.

Aby zminimalizować ból wywołany stresem, najlepiej najpierw rozpoznać źródła stresu i nazwać je po imieniu. Warto również zastanowić się, co można zrobić, by zmniejszyć stres w życiu. Czy istnieje szansa, by wyeliminować czynnik stresowy w życiu, np. zmienić pracę?

Dobrym pomysłem jest skorzystanie ze wsparcia psychoterapeuty czy psychologa, który podpowie, jak można zmniejszyć stres i wskaże metody konstruktywnego rozwiązywania problemów. Stres można próbować rozładowywać uprawiając jogę, biegając czy oddając się swojej pasji.

Reklama

Ból pod lewym żebrem po jedzeniu

U niektórych osób ból brzucha z lewej strony pod żebrami pojawia się po konsumpcji posiłku. Trzeba pamiętać, że taka dolegliwość, jaką jest ból po lewej stronie pod żebrami po jedzeniu, może był zarówno całkiem niegroźna, jak i wiązać się z poważnymi konsekwencjami.

Kłucie pod lewym żebrem po jedzeniu to częsty objaw problemów pokarmowych. Nierzadko świadczy o niestrawności, ale też zespole jelita drażliwego, którego inne charakterystyczne symptomy to wzdęcia, zaburzenia związane z wypróżnianiem czy naprzemienne zaparcia oraz biegunki.

Warto wskazać, że ból brzucha z lewej strony pod żebrami może wskazywać na przewlekłe zapalenie trzustki, trwać kilka godzin i promieniować w kierunku pleców.

Objawy, które towarzyszą tej chorobie, to nie tylko ból pod lewym żebrem, ale też wzdęcia, nudności, wymioty, biegunka czy spadek masy ciała. Przewlekłe zapalenie trzustki to często konsekwencja nadmiernego spożywania alkoholu.

Aby określić, jak poważną dolegliwość ma pacjent, należy udać się do lekarza, który zweryfikuje przyczynę bólów. W tym celu specjalista może zlecić wykonanie diagnostyki opartej o badania krwi, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny czy USG jamy brzusznej.

Jeżeli przyczyną kłucia po lewej stronie jest niestrawność, warto wdrożyć mniej obciążający organizm sposób odżywiania, np. unikać zbyt tłustych czy też wzdymających pokarmów. Ulgę powinno przynieść m.in. spożywanie mniejszych porcji, powolne przeżuwanie, a także jedzenie potraw przyrządzanych na parze.

Z kolei jeżeli bóle brzucha mogą mieć związek z chorobami trzustki, trzeba zatroszczyć się o to, by wyeliminować alkohol z diety i stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego.

Reklama

Kłujący ból pod lewym żebrem

Jeżeli rozpoznajesz u siebie kłujący ból z lewej strony pod żebrami może on świadczyć o różnych chorobach, np. o:

 • chorobach układu pokarmowego, do których można zaliczyć zapalenie żołądka czy chorobę wrzodową,
 • chorobach nerek, np. o kolce nerkowej,
 • chorobach czynnościowych, wśród których wymienić można zespół jelita drażliwego.

Pamiętaj, że kłujący ból po lewej stronie pod żebrami może być też reakcją Twojego organizmu na sytuację stresową.

Kolka pod lewym żebrem może pojawić się po zbyt intensywnym wysiłku fizycznym zarówno u osób niewytrenowanych, jak i zawodowych sportowców. 

Przewlekłe kłucie pod lewym żebrem zawsze powinno być impulsem do tego, by udać się do lekarza w celu lepszego zrozumienia problemu.

Ból pod lewym żebrem w ciąży

U ciężarnych ból z lewej strony pod żebrami to często pojawiająca się dolegliwość. Zazwyczaj nie powinna stanowić ona jednak powodów do niepokoju, ponieważ w okresie ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, które mogą wiązać się z bólem.

Ból pod żebrami z lewej strony w ciąży może być wywołany przez:

 • działanie hormonów,
 • ruchy dziecka,
 • powiększającą się macicę,
 • podnoszenie się dna macicy,
 • zgagę,
 • nieprawidłową postawę kobiety, np. nadmierne pochylanie się do przodu.

Trzeba mieć również na uwadze, że kłucie pod lewym żebrem w ciąży może mieć znacznie poważniejsze przyczyny, np. choroby. Do najpopularniejszych chorób objawiających się bólem pod żebrami zaliczyć można: chorobę wrzodową żołądka oraz dwunastnicy, choroby układu pokarmowego, a także stan zapalny mięśni międzyżebrowych.

Jeżeli ból utrudnia przyszłej mamie funkcjonowanie, powinna zgłosić ten objaw lekarzowi, w celu wykluczenia poważnych przyczyn tego stanu.

Ból pod lewym żebrem przy dotyku

Dolegliwość, jaką są pojawiające się bóle z lewej strony pod żebrami, bardzo często świadczą o kontuzjach żeber. Jeżeli zauważasz, że boli pod lewym żebrem, gdy np. zakładasz bluzkę lub przytulasz inną osobę i przez kolejne dni ból nie ustępuję, udaj się do lekarza.

Ból pod żebrami po lewej stronie podczas dotykania to najpewniej znak kontuzji żeber. Wśród najczęstszych tego typu problemów wymienić można:

 • złamania,
 • stłuczenia,
 • urazy.

Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, zaproponuje Ci RTG żeber w celu wykluczenia ich uszkodzenia.

Jeżeli z Twoimi żebrami będzie wszystko w porządku, specjalista może przystąpić do dalszej diagnostyki. Doświadczany ból może wskazywać np. na choroby układu pokarmowego, kolkę nerkową, a może też być wynikiem stresu.

Lekarz – w celu rozpoznania przyczyn Twojej dolegliwości – może wówczas zlecić Ci morfologię, a także wykonanie takich badań jak:

 • określenie wskaźnika CRP,
 • zbadanie poziomu bilirubiny,
 • określenie wskaźników trzustkowych,
 • USG jamy brzusznej.

W niektórych przypadkach niezbędne mogą okazać się dodatkowe badania, takie jak: tomografia komputerowa czy endosonografia.

Ten ostatni typ badań to inaczej ultrasonografia komputerowa polegająca na badaniu przewodu pokarmowego, które łączy ocenę ultrasonograficzną z oceną endoskopową. Endosonografia jest wykonywana z wykorzystaniem endoskopu wyposażonego w głowicę USG. Z jego wykorzystaniem lekarz może lepiej zobaczyć wnętrze przewodu pokarmowego, a także jego ściany i narządy.

Ból pod lewym żebrem to dolegliwość, której przyczyny warto szybko zdiagnozować. Pozbycie się bólu, dzięki odkryciu przyczyny i zastosowanemu leczeniu, może być prostsze niż może się wydawać.

Czytaj również

Bibliografia

 • Dr n. med. A. Mokrowiecka, Czy stres nasila dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/99048,czy-stres-nasila-dolegliwosci-ze-strony-przewodu-pokarmowego, [dostęp: 20.03.2022].
 • Lek. K. Ludwikowska, Tętniak aorty, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/155892,tetniak-aorty, [dostęp: 20.03.2022].
 • Dr n. med. R. Drabczyk, Kolka nerkowa, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/51914,kolka-nerkowa, [dostęp: 20.03.2022].
 • Dr n. med. A. Mokrowiecka, Ultrasonografia endoskopowa, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/137535,ultrasonografia-endoskopowa-eus, [dostęp: 20.03.2022].
 • Dr n. med. A. Mokrowiecka, Przewlekłe bóle brzucha po lewej stronie pod żebrami, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/110912,przewlekle-bole-brzucha-po-lewej-stronie-pod-zebrami, [dostęp: 20.03.2022].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Gastrologia
Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby
Robaki w układzie pokarmowym
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Wizualizacja uchyłków esicy
Luźny stolec to skutek nieprawidłowego formowania kału. Sprawdź, jak go zatrzymać
Młoda kobieta ma biegunkę
Podobne artykuły
Kobieta wymiotuje po alkoholu
Wymioty po alkoholu - co pomaga i jak je powstrzymać?
Choroba żołądka i dwunastnicy
Zapalenie dwunastnicy - dieta i leczenie
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Ciągłe uczucie głodu - jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda