
Spis treści
- Przyczyny bólu pod lewym żebrem
- Ból pod lewym żebrem po jedzeniu
- Ból pod lewym żebrem przy oddychaniu
- Ból pod lewym żebrem w ciąży
- Ból pod lewym żebrem przy kaszlu
- Jak wygląda rozpoznanie dolegliwości?
Nie należy lekceważyć bólu pod żebrem i warto udać się do lekarza w celu rozpoznania, a także w razie konieczności zastosowania odpowiedniego leczenia. Ważne jest, by dokładnie obserwować miejsce bólu, jego natężenie oraz częstotliwość, gdyż z pewnością ułatwi to prawidłowe postawienie diagnozy.
Kłujący ból pod lewym żebrem może znacznie utrudniać normalne funkcjonowanie, a także podczas niektórych schorzeń promieniować nawet do pleców.
Przyczyny bólu pod lewym żebrem
Ból pod lewymi żebrami występuje z różnych przyczyn, a do najpopularniejszych zaliczyć należy:
- zakażenie bakterią Helicobacter pylori,
- powiększoną śledzionę,
- wrzody żołądka
- kamicę nerkową,
- nadżerkę błony śluzowej,
- torbiele na ogonie trzustki,
- choroby jelit,
- schorzenia lewej nerki.
Ból pod lewym żebrem z przodu może wynikać również z problemów ginekologicznych u kobiet i dotyczyć schorzeń, jak: pęknięcie jajnika, skręt jajnika, torbiel jajnika, bądź infekcję przydatków macicznych.
Ból pod lewym żebrem po jedzeniu
Niektórzy skarżą się również na ból, który obecny jest po konsumpcji posiłku. Świadczyć może to o przewlekłym zapaleniu trzustkii trwać nawet kilka godzin, promieniując do pleców. Objawy, które towarzyszą chorobie to:
- spadek masy ciała,
- biegunka
- wymioty,
- nudności,
- wzdęcia.
Jest to dolegliwość, która w wielu przypadkach występuje na skutek spożywania nadmiernych ilości alkoholu.
Ból pod lewym żebrem przy oddychaniu
Ból pod lewym żebrem, który pojawia się podczas oddychania może być trudny do rozpoznania. Niekiedy występuje on w konsekwencji pęknięcia oraz złamania kościpodczas silnego stłuczenia klatki piersiowej.
Ból pod lewym żebrem przy wdechu, który promieniuje w okolice klatki piersiowej, niekiedy oznacza neuralgię nerwu międzyżebrowego.Objawy nasilają się również na skutek aktywności fizycznej oraz podczas schylania się. Przyczyną nerwobólu jest najczęściej ucisk nerwu międzyżebrowego.
Ból pod lewym żebrem w ciąży
Ból pod lewym żebrem promieniujący do pleców to bardzo częsty symptom pojawiający się
u kobiet w czasie ciąży. Nie zawsze jest to powód do niepokoju, gdyż w tym okresie w ciele kobiety zachodzi wiele zmian, które mogą objawiać się dolegliwościami bólowymi.
Ból pod lewym żebrem podczas ciąży oznaczać może:
- ruchy dziecka,
- powiększającą się macicę,
- działanie hormonów,
- podnoszenie się dna macicy,
- nieprawidłową postawę ciała – np. zbytnie pochylanie się do przodu,
- zgagę.
Ponadto dyskomfort nie musi być związany z tym stanem, a oznaczać różnorakie schorzenia, jak: choroby układu oddechowego, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, jak również stan zapalny mięśni międzyżebrowych.
Gdy wystąpią dodatkowe objawy, należy udać się do lekarza w celu znalezienia przyczyny takiego stanu.
Ból pod lewym żebrem przy kaszlu
Jeśli dyskomfort pojawia się w czasie kaszlu może mieć to podobne przyczyny, jak podczas oddychania. Mianowicie może oznaczać to neuralgię nerwu międzyżebrowego.
W niektórych przypadkach niezbędne będzie RTG, gdyż ból może być konsekwencją złamania żebra. Przyczynami takiego stanu są:
- upadek z dużej wysokości,
- zbyt intensywna aktywność fizyczna,
- mocne uderzenie w żebra.
Niekiedy do złamania żebra może dojść również poprzez nieumiejętne uciskanie w czasie udzielania pierwszej pomocy. Ważne jest, by w tym czasie unieruchomić obolałe miejsce, używając elastycznego bandaża, bądź opaski uciskowej.
Jak wygląda rozpoznanie dolegliwości?
W celu właściwego zdiagnozowania przyczyny bólu warto wykonać takie badania, jak:
- USG jamy brzusznej,
- wskaźnik CRP,
- poziom bilirubiny,
- wskaźniki trzustkowe.
Wskaźniki sprawdza się za pomocą podstawowych badań biochemicznych krwi. Niekiedy konieczne mogą okazać się dodatkowe badania, a dokładniej – tomografia komputerowa oraz endosonografia.
Czytaj również:
Oceń artykuł
(liczba ocen 34)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!