
Spis treści
- Ból w lewym boku pod żebrami
- Ból w lewym boku pleców
- Ból w lewym boku na dole
- Ból w lewym boku w ciąży
- Ból w lewym boku po jedzeniu
Co oznacza ból w lewym boku? Przede wszystkim warto zacząć od tego, jakie narządy znajdują się w lewym boku człowieka. Wskazać należy:
- śledzionę,
- żołądek,
- lewą nerkę,
- trzustkę,
- w przypadku kobiet - lewy jajnik,
- fragment okrężnicy.
Ból poszczególnego z narządów może świadczyć o różnych schorzeniach, dlatego ważne jest precyzyjne zlokalizowanie bólu.
Ból w lewym boku pod żebrami
Ból w lewym boku brzucha może być trudny do zdiagnozowania, gdyż dolegliwość często dotyczy innego narządu, niż mogłoby się wydawać, ponieważ może promieniować nawet na całą jamę brzuszną.
W zależności, którego narządu dotyczy, przyczyna może być inna:
- trzustka– zapalenie i torbiele rzekome trzustki, którego głównym objawem jest kłujący ból w lewym boku,
- żołądek - nadżerki błony śluzowej, bądź obecność bakterii Helicobacter pylori,
- śledziona – uczucie dyskomfortu pojawia się na skutek powiększenia organu,
- okrężnica – schorzenia jelita grubego.
Ponadto ból w lewym boku może wynikać z niewłaściwych nawyków dietetycznych, a także przyczyn ortopedycznych.
Ból w lewym boku pleców
Dyskomfort lewej części ciała niekiedy pojawia się również z tyłu i może być spowodowany urazami kręgosłupa, w szczególności odcinka lędźwiowego, a także chorobami nerek.
Ból w lewym boku z tyłunajczęściej świadczy o:
- wadach postawy,
- kolka nerkowa,
- chorobach serca,
- uszkodzeniu mięśni,
- stanach zapalnych żeńskich narządów płciowych,
- schorzeniach jelit oraz płuc.
Ból w lewym boku pleców nad biodrem może świadczyć również o zapaleniu nerek: ostrym, kłębuszkowym lub śródmiąższowym. Tym schorzeniom zwykle towarzyszą dodatkowe objawy, jak obrzęki, gorączka, krwiomocz oraz częste parcie na pęcherz.
Ból w lewym boku na dole
Tępyból w lewym boku na dolebardzo często wynika ze schorzeń intymnych. W przypadku kobiet głównie są to stany zapalne w obrębie błony śluzowej macicy lub przydatków. Należy wyróżnić takie dolegliwości, jak:
- skręt jajnika,
- ciąża pozamaciczna,
- torbiel jajnika,
- pęknięcia jajnika,
- endometrioza.
- owulacja,
- miesiączka.
Jeśli chodzi o mężczyzn to ból na dole brzucha najczęściej jest oznaką zapalenia najądrza, bądź gruczołu krokowego (prostaty).
Ból w lewym boku w ciąży
Co może oznaczać ból w lewym boku w czasie ciąży? Każdą niepokojącą dolegliwość należy zgłosić lekarzowi, by nie doprowadzić do powikłań ciąży, bądź do nasilenia się objawów.
Za ból najczęściej odpowiedzialna jest kolka – jelitowa lub nerkowa. Taki rodzaj dyskomfortu związany jest z powiększającą się macicą, a także z poruszaniem się maluszka w brzuchu. Kolka może wystąpić przede wszystkim podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, a także dolegliwości jelitowych lub nerkowych.
Jeśli kłucie występuje głównie w lewym boku, najprawdopodobniej jest to kolka jelitowa. W momencie, gdy ból pojawia się głównie w czasie oddawania moczu, można mówić o kolce nerkowej.
Ból w lewym boku po jedzeniu
Wiele osób skarży się także na ból w lewym boku pod żebrami po jedzeniu. Taki stan zwykle związany jest z zapaleniem trzustki. Ból może wystąpić zarówno z lewej, jak i prawej strony brzucha, niekiedy dając dyskomfort nawet w okolicy pleców. W części przypadków pojawiają się dodatkowe objawy, jak:
- nudności,
- wymioty,
- gorączka,
- biegunka.
Bardzo rzadko ból po jedzeniu może być objawem raka trzustki. Innymi schorzeniami są:
- zespół jelita drażliwego – to przewlekła choroba jelit, która wymaga wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Poza bólem brzucha pojawiają się dodatkowo problemy
z wypróżnianiem, - zaparcia – jest to zbyt długie zaleganie treści jelitowej w pobliżu przewodu pokarmowego, bądź trudności z wypróżnieniem stolca z odbytnicy,
- niestrawność – inaczej dyspepsja to dolegliwości ze strony układu trawiennego, dające objawy, jak uczucie sytości, wzdęcia czy pieczenie w nadbrzuszu.
W przypadku regularnego pojawiania się bólu, bądź gdy ma intensywny charakter lub towarzyszą mu dodatkowe objawy, należy udać się do lekarza w celu rozpoznania. Przede wszystkim należy pamiętać o:
- zbilansowanej diecie,
- unikaniu używek,
- właściwym nawodnieniu organizmu.
Czytaj również:
- Nietolerancje pokarmowe a ból brzucha
- Bóle brzucha – rodzaje bólu brzucha. Po jedzeniu, w ciąży
- Ból brzucha po stosunku. Znajdź przyczynę!
Oceń artykuł
(liczba ocen 61)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!