ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Neuralgia międzyżebrowa - objawy i leczenie. Co to jest?

Neuralgią międzyżebrową nazywa się dolegliwości bólowe, występujące w obszarze unerwienia tzw. nerwów międzyżebrowych, jednakże niezwiązane uszkodzeniem owych nerwów. Sprawdź, jak objawia się ten rodzaj neuralgii oraz jak można ją leczyć.
Mężczyzna odczuwa ból w żebrach
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest neuralgia międzyżebrowa?

Neuralgia międzyżebrowa to zespół dolegliwości bólowych, pochodzący od nerwów międzyżebrowych, zlokalizowanych w odcinku piersiowym kręgosłupa, jednakże niezwiązany z ich uszkodzeniem (neuralgię należy różnicować z neuropatią, która ma związek z uszkodzeniem nerwów). 

W ciele człowieka występuje 11 par nerwów międzyżebrowych (oznaczonych kolejno Th1-11) oraz nerw podżebrowy (Th12). Biegną one w tzw. przestrzeni międzyżebrowej, w obrębie bruzdy żebrowej razem z żyłą i tętnicą międzyżebrową. Początkowo przebiegają poniżej mięśnia międzyżebrowego zewnętrznego i błony międzyżebrowej wewnętrznej, zaś powyżej powięzi wewnątrzpiersiowej i opłucnej, a następnie pomiędzy mięśniem międzyżebrowym wewnętrznym a mięśniem międzyżebrowym najgłębszym. 

Neuralgia międzyżebrowa potocznie nazywana jest nerwobólem nerwów międzyżebrowych, ewentualnie zapaleniem międzyżebrowym. Ból w przebiegu tego schorzenia często bywa przez pacjentów mylony z bólem charakterystycznym dla zawału serca. 

W diagnostyce różnicowej tego rodzaju neuralgii należy także wziąć pod uwagę inne choroby, m.in.:

 • refluks żołądkowo-przełykowy;
 • wrzody żołądka i dwunastnicy;
 • zapalenie osierdzia;
 • rozwarstwienie aorty.

Reklama

Przyczyny nerwobólu nerwów międzyżebrowych

Jedną z najczęstszych przyczyn neuralgii międzyżebrowej są zmiany zwyrodnieniowe odcinka piersiowego kręgosłupa. Nerwobóle w okolicy międzyżebrowej bywają także skutkiem naciągnięcia korzonków nerwowych, do którego dochodzi na skutek nieprawidłowej postawy ciała. Kolejną częstą przyczyną schorzenia jest reumatoidalne zapalenie stawów. Neuralgia bywa także konsekwencją guzkowatego zapalenia tętnic. 

Wśród rzadszych przyczyn choroby wymienia się:

 • ucisk na nerwy wywołany obrzękami lub zmianami nowotworowymi,
 • dietę ubogą w witaminy z grupy B,
 • osteoporozę,
 • dyskopatię,
 • skoliozę,
 • cukrzycę,
 • mocznicę,
 • półpaśca,
 • choroby układowe,
 • niedoczynność tarczycy,
 • uszkodzenie nerwów na skutek zażywania niektórych leków lub spożywania alkoholu.

Reklama

Objawy neuralgii międzyżebrowej 

Podstawowym objawem neuralgii międzyżebrowej jest silny, ostry, promieniujący i opasający ból w klatce piersiowej. Niektórzy pacjenci opisują go jako ból szarpiący, rwący. Dolegliwości bólowe mogą występować jednostronnie lub obustronnie. Oprócz bólu często pojawia się też przeczulica skóry. 

Charakterystyczne dla nerwobólu okolicy międzyżebrowej jest to, że dolegliwości nasilają się pod wpływem ucisku, oddychania, poruszania się, a także kaszlu i kichania. Objawami towarzyszącymi mogą być także drętwienia rąk oraz kłucie w klatce piersiowej. 

Jeżeli chodzi o objawy przedmiotowe, to zwykle w badaniu palpacyjnym wyczuwalne są bolesne punkty znajdujące się na różnych wysokościach odcinka piersiowego kręgosłupa. 

Reklama

Leczenie neuralgii międzyżebrowej 

Leczenie neuralgii międzyżebrowej zazwyczaj polega na stosowaniu środków farmakologicznych oraz fizjoterapii. W terapii nerwobólu czasami wykonuje się tzw. blokady, polegające na tymczasowym wyłączeniu funkcji nerwów. 

Pomocne mogą być także:

 • zabiegi fizykalne, 
 • masaże, 
 • kinezyterapia,
 • akupunktura,
 • akupresura,
 • dieta bogata w witaminy z grupy B. 

Jeśli przyczyną dolegliwości są zmiany nowotworowe, zalecane jest leczenie operacyjne. Jeżeli chodzi o środki farmaceutyczne na neuralgię, to zastosowanie znajdują przede wszystkim leki przeciwbólowe – niesteroidowe leki przeciwzapalne, paracetamol oraz opioidy, a także preparaty miejscowe – maści, plastry. Ponadto stosuje się także leki przeciwpadaczkowe (gabapentyna, karbamazepina) oraz przeciwdepresyjne. 

Reklama

Neuralgia międzyżebrowa a borelioza

Neuralgia międzyżebrowa bywa objawem boreliozy, czyli choroby zakaźnej przenoszonej przez kleszcze. Zwykle pierwszym objawem choroby jest tzw. rumień wędrujący, będący zmianą skórną w postaci plamki lub grudki z bladym okręgiem dookoła i czerwoną obwódką. Jeśli jednak borelioza nie zostanie w porę rozpoznana, krętki z rodzaju Borrelia burgdorferi sensu lato przenoszone przez kleszcze zaczną się namnażać i mogą zaatakować układ nerwowy

Jednym z objawów szerzącej się boreliozy może być zapalenie korzeni nerwowych i nerwów, a więc między innymi neuralgia międzyżebrowa. Do innych neurologicznych objawów boreliozy można zaliczyć porażenie nerwów czaszkowych oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i/lub mózgu. 

Reklama

Neuralgia międzyżebrowa w ciąży

Neuralgia międzyżebrowa może się także ujawnić w czasie ciąży na skutek zmian, jakie zachodzą w ciele ciężarnej. Stale powiększająca się macica oraz burza hormonalna sprawiają, że przepona unosi się o kilka centymetrów, klatka piersiowa zwiększa swój wymiar poprzeczny o 2 centymetry, zaś obwód o 6 cm. 

Konsekwencją tych zmian może być ucisk na nerwy międzyżebrowe, a co za tym idzie neuralgia. Co należy podkreślić, wystąpienie neuralgii międzyżebrowej w ciąży znacząco ogranicza możliwości leczenia. Jedynym lekiem przeciwbólowym, który może być stosowany przez ciężarne jest paracetamol, jednakże zażycie tego leku także powinno być omówione z lekarzem prowadzącym ciążę. 

Czytaj też:

 

Czytaj również

Bibliografia

 • http://anestezjologiaregionalna.pl/blokady-regionalne-pod-kontrola-usg/blokady-w-obrebie-tulowia/blokada-nerwow-miedzyzebrowych/
 • Teofan M. Domżał, Ból neurogenny w praktyce klinicznej, Polski Przegląd Neurologiczny, 2010, tom 6, supl. A.
 • Żaneta Smoleńska, Anna Matyjasek, Zbigniew Zdrojewski, Borelioza — najnowsze rekomendacje w diagnostyce i leczeniu, Forum Reumatol. 2016, tom 2, nr 2, 58–64.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Ile promili po piwie?
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Gorączka bez innych objawów - co oznacza u dziecka i u dorosłego?
Termometr wskazujący gorączkę bez innych objawów
Podobne artykuły
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Boli głowa z lewej strony
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak go leczyć? Przyczyny
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Ból głowy z prawej strony - przyczyny dolegliwości. Z jakich powodów może boleć głowa z prawej strony?
Kłucie w mostku
Ból w mostku - po jedzeniu, przy oddychaniu i przełykaniu. Co dokładnie oznacza?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!