To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Ból ucha w ciąży – co robić i jak leczyć? Domowe sposoby, krople i leki

Ból ucha w ciąży to jedna z tych dolegliwości, które należy leczyć, pamiętając o bezpieczeństwie dziecka. Bywa bardzo dokuczliwy, a niekiedy też towarzyszą mu inne przykre objawy. Dowiedz się, jakie środki na ból ucha można stosować, spodziewając się dziecka. Co może zaniepokoić i kiedy warto udać się do lekarza?
Kobieta odczuwa ból ucha w ciąży
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Ból ucha w ciąży to dość częsta dolegliwość, która może mieć różne przyczyny. Do najczęstszych należą: przewianie, stan zapalny, infekcja wirusowa.
 • Na ból ucha w ciąży najlepiej stosować środki o działaniu miejscowym. W przypadku równoczesnego wystąpienia innych objawów należy udać się po poradę do lekarza.
 • Niekiedy w ciąży stosować można domowe sposoby na ból ucha. Do znanych należą: woda utleniona, olejek kamforowy (aplikowany na skórę wokół ucha!), ciepłe okłady.
SPRAWDŹ TEŻ: Ból ucha - przyczyny i leczenie. Domowe sposoby
Spis treści

Reklama

Kiedy ból ucha w ciąży powinien niepokoić?

Istnieje wiele powszechnych dolegliwości, które u większości pacjentów leczy się w łatwy sposób. Są jednak przypadki, w których niektóre metody leczenia - na ogół nie wywołujące wielu niepożądanych efektów - nie są bezpieczne. Jednym z nich jest ciąża.

Ból ucha w ciąży może mieć różne podłoża i różny stopień nasilenia. Niekiedy - gdy jest lekki - wystarczy zastosować sprawdzone, „babcine” metody, by go złagodzić. Zdarza się jednak, że ma on podłoże zapalne, a wtedy konieczne jest podjęcie leczenia. Kiedy bolące ucho w ciąży jest powodem do niepokoju i należy udać się z nim do lekarza?

Niepokojące objawy to:

 • silny, kłujący ból ucha,
 • wysięk z ucha, czyli wyciek wydzieliny,
 • gorączka,
 • ogólne pogorszenie samopoczucia,
 • pojawienie się innych symptomów, np. bólu zatok, chrypki, bólu głowy, kaszlu itd.

Reklama

Przyczyny bólu ucha w ciąży

Właściwie przyczyny bólu uszu w czasie ciąży są takie same, jak u reszty pacjentów. Najczęściej wymienia się:

 • zapalenie ucha środkowego - w 90 procentach przypadków ma ono podłoże wirusowe lub bakteryjne. Leczenie wszelkich stanów zapalnych w ciąży jest problematyczne, ponieważ wymaga niekiedy zastosowania antybiotykoterapii, która nie jest wówczas w pełni bezpieczna. Z drugiej strony - nieleczone zapalenie ucha może być groźne w skutkach, nie tylko dla matki, ale też dla dziecka. Stosowanie odpowiedniej terapii, zaleconej przez lekarza z reguły jednak powstrzymuje rozwój choroby i chroni przed powikłaniami;
 • zapalenie ucha zewnętrznego - stan zapalny może być zlokalizowany w obrębie małżowiny usznej lub np. zewnętrznego przewodu słuchowego;
 • przewiane ucho - przebywanie w przeciągu lub spacer w wietrzny dzień mogą doprowadzić do przewiania objawiającego się zwykle kłującym, przeszywającym bólem ucha;
 • infekcja wirusowa, w tym - przeziębienie. Może objawiać się np. jednoczesnym bólem ucha i gardła. W ciąży infekcje takie zwykle leczy się naturalnymi metodami. Jeśli jednak nie przynoszą one spodziewanych rezultatów, należy zgłosić się do lekarza po specjalistyczną poradę;
 • infekcja zatok - ból ucha przy gęstym katarze może świadczyć o rozwoju infekcji bakteryjnej w zatokach. W ciąży z objawami takimi najlepiej udać się do lekarza, by zalecił skuteczną i bezpieczną terapię. Infekcji zatok może też towarzyszyć jednoczesny ból ucha i głowy;
 • problemy dentystyczne - Ból ucha może pojawić się od chorego zęba. Jak powszechnie wiadomo, kobiety w ciąży narażone są na problemy z zębami, ze względu na częsty spadek poziomu niektórych minerałów w ich organizmach. Symptomów takich jak ból ucha i szczęki w ciąży nie wolno zatem lekceważyć i należy niezwłocznie skonsultować je ze stomatologiem;
 • obecność ciała obcego w uchu - Kiedy ciało obce utknie na tyle głęboko, że nie można usunąć go samodzielnie w bezpieczny sposób, należy udać się do laryngologa. Często samo jego usunięcie powoduje ustąpienie dolegliwości;
 • uraz mechaniczny - Mechaniczne uszkodzenie tkanki, jeśli nie jest zbyt głębokie, wymaga jedynie jej oczyszczenia i zdezynfekowania. Wygojenie tkanki jest wówczas równoznaczne z ustąpieniem objawów.

Co na ból ucha w ciąży? Leczenie

Co zaleca się na ból ucha kobietom w ciąży? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zależy to od podłoża problemu, nasilenia objawów, czy choćby tzw. „wieku” ciąży.

Lekki ból bez podłoża chorobowego można łagodzić domowymi sposobami, ale stan zapalny wymaga już specjalistycznego leczenia.

Jak zostało wspomniane, u kobiet ciężarnych unika się stosowania antybiotykoterapii, ponieważ zaburzanie mikrobioty jelitowej organizmu jest w tym momencie niewskazane. Z drugiej jednak strony - niekontrolowany rozwój stanu zapalnego może prowadzić do groźnych powikłań, zdecydowanie negatywnie wpływających na rozwój dziecka.

Decyzję o tym, jak leczyć ból ucha podczas ciąży należy więc pozostawić lekarzowi i postępować zgodnie z jego zaleceniami. Kiedy objawy występują tylko w obrębie ucha, zwykle stosuje się leczenie miejscowe, bezpieczniejsze dla płodu niż leki o działaniu ogólnoustrojowym.

Jakie krople na ból ucha w ciąży można bezpiecznie aplikować? Wiele środków działających miejscowo nie wchłania się do krwiobiegu i jako takie mogą one być stosowane przez kobiety ciężarne. Przed ich podaniem należy jednak skonsultować się z lekarzem.

Przy bólu ucha w ciąży najlepiej przyjmować krople o naturalnym składzie. Co robić, kiedy oprócz bólu ucha w ciąży pojawią się jeszcze inne niepokojące objawy? Wówczas należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem, który doradzi, jakie leki na te dolegliwości zastosować, by powstrzymać rozwój infekcji, a jednocześnie nie zaszkodzić sobie ani dziecku.

Reklama

Domowe sposoby na ból ucha w ciąży

Ciąża to czas, w którym wiele kobiet chętnie powraca do bezpiecznych, domowych sposobów leczenia niegroźnych dolegliwości.

Ból ucha niezwiązany ze stanem zapalnym, któremu nie towarzyszą inne niepokojące objawy jest jednym z przypadków, w których metody takie mogą okazać się skuteczne.

Co na bolące ucho w ciąży warto zastosować? Wśród zalecanych sposobów naturalnych wymienia się:

 • wodę utlenioną - zwalcza ona namnażające się w uchu chorobotwórcze bakterie, a co za tym idzie - łagodzi ból ucha, pozostając bezpiecznym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży;
 • olejek kamforowy - to bezpieczny sposób na ból ucha w ciąży, pod warunkiem, że zostanie właściwie zastosowany. Olejku nie należy wlewać do wnętrza ucha, ale delikatnie nacierać nim skórę dookoła, ponieważ działa on przeciwbólowo i rozgrzewająco;
 • ciepłe okłady. Przykładanie do ucha np. nagrzanego ręcznika niweluje dolegliwości i sprzyja leczeniu. Stosując tę metodę, należy zwrócić uwagę na temperaturę okładu, by nie doprowadzić do poparzenia skóry.

Oprócz wymienionych metod istnieją też domowe sposoby, których na ból ucha w ciąży (oraz poza nią) zdecydowanie się nie zaleca.

Jednym z nich jest czosnek wkładany do bolącego ucha. Mimo że rzeczywiście roślina ta posiada nieocenione właściwości odkażające i bakteriobójcze, zastosowanie jej w taki sposób może doprowadzić do dodatkowych podrażnień i pogłębić dolegliwości bólowe.

Warto również pamiętać, że niektóre rośliny i zioła wywołują reakcje alergiczne organizmu i również mogą przyczynić się do zaostrzenia objawów. W trakcie ciąży stosowanie jakichkolwiek substancji warto najpierw skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Czytaj również

Bibliografia

 • Szałek E., Tomczak H., Seremak-Mrozikiewicz A., Bartkowiak-Wieczorek J., Grześkowiak E., Optymalizacja antybiotykoterapii w ciąży - implikacje kliniczne, w: Ginekologia Polska 2012, 83, 462-468.
 • K. Pawlik, W. Hryniewicz (opr.), Antybiotykoterapia w położnictwie, Narodowy Program Ochrony Antybiotyków https://antybiotyki.edu.pl/wp-content/uploads/Biuletyn/biuletyn-npoa-2017_3.pdf [10.01.2024].
 • B. Niżnik, K. Gaweł, B. Stanisz, Farmaceutyki - pomoc czy zagrożenie dla kobiet w ciąży?, w: Farmakologia Polska, Tom 70 · nr 7 · 2014.
 • J. Kuczkowski, Aktualne problemy w rozpoznawaniu i leczeniu ostrego i wysiękowego zapalenia ucha środkowego, w: Forum Medycyny Rodzinnej 2011, tom 5, nr 3, 287-294.
 • P. Dąbrowski, W. Szyfter, Ostre zapalenie ucha środkowego - diagnostyka, profilaktyka i leczenie, w: Przewodnik Lekarza, 10/2004 vol. 7 https://www.termedia.pl/Ostre-zapalenie-ucha-srodkowego-8211-diagnostyka-profilaktyka-i-leczenie,8,2892,0,1.html [10.01.2024].
 • E. Niemczyk, M. Dębska, L. Zawadzka-Głos, Wysiękowe zapalenie ucha - problem nadal aktualny, w: Nowa Pediatria 1/2014.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy w ciąży
Ból podbrzusza w ciąży - czy jest on normalny? Rodzaje i przyczyny bólu
Kobieta w ciąży z bólem podbrzusza
Ból brzucha na początku ciąży - co może oznaczać?
Kobietę boli brzuch na początku ciąży
Gazy w ciąży - co oznaczają częste gazy, w jaki sposób można je złagodzić?
Kobieta w ciąży często ma problem z nadmiernymi gazami
Podobne artykuły
Kobieta prezentująca swój twardy brzuch w okresie ciąży
Twardy brzuch w ciąży - jak go rozpoznać i co oznacza?
Próbka moczu do badania poziomu leukocytów w czasie ciąży
Leukocyty w moczu w ciąży – norma. Co oznaczają podwyższone i jak wygląda leczenie?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Bóle brzucha w ciąży - kiedy powinny wzbudzić niepokój? Co może być ich przyczyną?
Kobietę boli krocze w ciąży
Ból krocza w ciąży - przed porodem i przy chodzeniu. Co robić?
młoda kobieta w ciąży, odczuwająca mdłości, opiera się dłonią o kuchenny blat, drugą ręką zasłania usta
Dlaczego nie wolno bagatelizować nudności i wymiotów w ciąży?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!