Sinice w morzu i jeziorze - czym są i czemu trzeba na nie uważać?

Każdy pewnie choć raz słyszał o sinicy nad morzem. Co to jest sinica w morzu i jeziorze i dlaczego nie można kąpać się w wodzie, w której ona występuje? Do czego może doprowadzić kontakt z nimi i czy bardzo trzeba na nie uważać?
Brudna woda morska
Źródło: 123RF
Spis treści

Co to są sinice?

Sinice organizmy samożywne, zwane też cyjanobakteriami. Są odporne na niekorzystne warunki środowiskowe, takie jak kwaśne podłoże czy wysoka temperatura. W wodzie pojawiają się latem i wczesną jesienią. Kąpiel w wodzie o dużym stężeniu sinic jest niebezpieczna, ponieważ organizmy te produkują groźne dla ludzi toksyny.

Sinice - powikłania

Toksyny sinicowe występują w silnie zanieczyszczonych wodach. Kąpiel w nich może skończyć się zatruciem pokarmowym, a w ciężkich przypadkach nawet porażeniem mięśni, które prowadzi do niewydolności oddechowej. Do toksyn sinicowych zaliczamy m.in. hepatotoksyny, które uszkadzają wątrobę, neurotoksyny, które niekorzystnie oddziałują na układ nerwowy oraz dermatotoksyny, które działają toksycznie na skórę.

Sinica - objawy 

Objawy sinicy to przede wszystkim:

  • swędzenia skóry,
  • pieczenia,
  • obrzęku,
  • rumienia,
  • pokrzywki,
  • wysypki.

Istnieje również ryzyko wystąpienia zapalenia spojówek. Objawy te pojawiają się po kilku godzinach od kąpieli w wodzie zanieczyszczonej sinicami. Co ciekawe, nie wszystkie produkują toksyny. Należy do nich spirulina, której spożywanie jest korzystne dla zdrowia.

Sinica w morzu

Bardzo często spotykana jest sinica nad morzem, gdyż ten rodzaj wody jest dla niej idealnym środowiskiem. Nietrudno jest spotkać się z sinicami w Bałtyku. Rozwojowi tych mikroorganizmów sprzyja dodatkowo wysoka temperatura oraz brak wiatru. Jak wyglądają sinice? Woda, w której doszło do ich zakwitu jest mętna i zielona, a przy jej brzegu pojawia się charakterystyczna, biała piana. Nad samym zbiornikiem unosi się zaś nieprzyjemny zapach zgnilizny. W takiej wodzie nie wolno się kąpać! Gdy na popularnych kąpieliskach pojawiają się sinice, Sanepid zamyka plaże, a nad wodą pojawia się czerwona flaga. Sinice w jeziorze są spotykane niemal tak samo często, jak nad morzem.

Sinice w akwarium

Sinice w akwarium dywanowo porastają zarówno powierzchnię dna, jak i roślin. Bardzo często pojawiają się przy przedniej szybie akwarium. Ich charakterystyczną cechą jest zapach, który wzmaga się po roztarciu warstwy sinicy w palcach. Przyczyną występowania sinic w akwarium jest niedobór azotu w znajdującej się w nim wodzie. Na szczęście sinice są łatwe do usunięcia mechanicznego. Dobrze, jeśli będzie mu towarzyszyć zaciemnienie akwarium na okres pięciu dni. Należy pamiętać również o dużych, około 50% podmianach wody. Jeśli powyższe sposoby nie wystarczą, konieczne będzie zaopatrzenie się w odpowiedni preparat chemiczny. Co zrobić, by sinice w akwarium w ogóle się nie pojawiły? Przede wszystkim kontrolować poziom azotanów w wodzie i regularnie czyścić filtr. Warto też stosować lampę UV w trybie ciągłym – zabija ona zarodki sinic.

Sinice w wodzie

Kontakt z sinicami może skończyć się zagrożeniem zdrowia, a nawet życia, dlatego jeśli mamy wątpliwości co do stanu kąpieliska, lepiej z niego nie korzystać. Nigdy nie wchodźmy do wody mętnej, o zmienionej barwie i zapachu, a zwłaszcza gdy pojawia się w niej piana. Po ewentualnym kontakcie z sinicą należy dokładnie umyć ciało i włosy, a strój kąpielowy wyprać w wysokiej temperaturze

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Darmowy jadłospis od NFZ. Jak skorzystać z diety DASH?
Przeczytaj artykuł
Koronawirus (COVID-19) – przyczyny, objawy i leczenie
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Darmowy jadłospis od NFZ. Jak skorzystać z diety DASH?
Koronawirus (COVID-19) – przyczyny, objawy i leczenie
Koronawirus w Egipcie: zasięg, miasta i statystyki epidemii
Pierwszy na świecie zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn
Test na koronawirusa – jak wygląda, ile trwa i gdzie kupić?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama