Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗

Brzuch w ciąży - jak rośnie w poszczególnych tygodniach ciąży?

Brzuch w ciąży zmienia się wraz z rozwojem dziecka. Choć przez pierwsze tygodnie większość przyszłych mam nie zauważa różnicy w sylwetce, od drugiego trymestru zmiany następują bardzo szybko.
Kobieta w ciąży prezentująca swój brzuch
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Wzrost, rozmiar i kształt brzucha w ciąży to kwestia indywidualna, zależna od wielu czynników, takich jak np. genetyka, waga przed ciążą, stan wód płodowych.
  • Ważne też, czy to pierwsza ciąża danej kobiety - bowiem w kolejnych, gdy mięśnie brzucha są już rozciągnięte, ciążę widać znacznie szybciej.
  • Okresowa twardość brzucha jest zjawiskiem normalnym, szczególnie po 20 tygodniu ciąży. Jednak jeśli towarzyszy jej ból, plamienie, lub pojawiają się inne objawy, które niepokoją przyszłą mamę, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Spis treści

Brzuch w ciąży tydzień po tygodniu. Jak rośnie?

Ciąża to czas niezwykłych zmian w ciele kobiety, z których jedną z najbardziej widocznych jest wzrost brzucha.

To dlatego bliscy przyszłej mamy tak entuzjastycznie reagują na pierwsze sygnały zaokrąglenia, a kobiety już na pierwszej wizycie u lekarza dopytują, w którym miesiącu/tygodniu ciąży widać brzuch.

Warto mieć świadomość, że chociaż zmiany w ciele zaczynają się niemal od momentu poczęcia i można je obserwować tydzień po tygodniu, to na początku ciąży wzrost brzucha jest zazwyczaj minimalny. Wiele kobiet nie rozpoznaje żadnych zmian w wyglądzie aż do końca pierwszego trymestru.

W drugim trymestrze większość ciężarnych zauważa różnicę w sylwetce, jednak odpowiedzi na pytanie: kiedy zaczyna rosnąć brzuch w ciąży - są podzielone.

Niektóre panie zauważają, że brzuch wyraźnie rośnie, kiedy mija 12., a inne kiedy upływa 16. tydzień ciąży. Wielkość brzucha w tym czasie jest warunkowana liczbą przybranych kilogramów, a także wielkością i położeniem płodu.

Zazwyczaj u osoby szczupłej ciążowy brzuch widać zazwyczaj wcześniej niż u kobiety o zaokrąglonej sylwetce.

Ponadto w kolejnych ciążach brzuch pojawia się szybciej, ponieważ mięśnie były już poprzednio rozciągnięte.

Warto mieć świadomość, że wzrost, rozmiar i kształt brzucha w ciąży to kwestia indywidualna, zależna od wielu czynników, takich jak np. genetyka, masa ciała przed ciążą, ilość wód płodowych, a także, czy to pierwsza ciąża, czy kolejna.

Brzuch w I trymestrze ciąży

W 1 miesiącu ciąży większość kobiet nie zauważa zmian w wyglądzie brzucha. Najczęściej po prostu nie są jeszcze świadome, że zostaną mamami, a wizualne symptomy są minimalne. W 4 tygodniu macica jest nadal bardzo mała, porównywalna z rozmiarem małej brzoskwini.

W 6 tygodniu ciąży niektóre przyszłe mamy zgłaszają już zaokrąglenie brzucha, ale to najczęściej kwestia wzdęć lub fluktuacji wagi, które są efektem zmian hormonalnych.

W 7-8 tygodniu ciąży macica zaczyna powoli rosnąć, ale wciąż jest ukryta za kością łonową.

W 3 miesiącu ciąży macica powoli wychodzi poza obszar kości łonowej, co może skutkować niewielkim zaokrągleniem w dolnej części brzucha. Jednak wszystkim, którzy zastanawiają się: jak wygląda brzuch w 3 miesiącu ciąży - wyjaśniamy, że nie jest to duża różnica - wciąż łatwo ukryć brzuszek pod ubraniem.

Warto podkreślić, że każda ciąża jest inna i tempo zmian w wyglądzie brzucha może się różnić. Niektóre przyszłe mamy zauważają zaokrąglenie brzucha w 9, inne w 10 lub 12 tygodniu ciąży.

Brzuch w II trymestrze ciąży

Drugi trymestr ciąży obejmuje tygodnie od 13 do 26. To czas, gdy zmiany w wyglądzie stają się zazwyczaj bardziej widoczne.

W 15-16 tygodniu ciąży rosnąca macica przesuwa się do górnej części miednicy, co skutkuje wyraźniejszym zaokrągleniem sylwetki. W 4 miesiącu ciąży brzuch jest już wystarczająco widoczny, aby zauważyć, że kobieta jest w ciąży, ale jeszcze na tyle mały, że nie powoduje znacznego dyskomfortu.

W 17-18 tygodniu ciąży, wzrost brzucha jest zauważalny. Figura się zmienia – można mieć wrażenie, że brzuch wysuwa się do przodu. W 5 miesiącu większość kobiet w ciąży zaczyna też odczuwać pierwsze ruchy dziecka.

W 6 miesiącu ciąży oprócz powiększenia obwodu brzucha mogą pojawić się również inne zmiany, takie jak rozstępy czy przebarwienia skórne, które nie powinny niepokoić - są normalnymi symptomami ciąży.

Brzuch w III trymestrze ciąży

W 7 miesiącu ciąży, brzuch jest już dobrze widoczny i rośnie bardzo szybko, ponieważ zwiększa się także ilość wód płodowych. Kształt i rozmiar brzucha mogą się jednak różnić u poszczególnych kobiet, ponieważ zależą od takich czynników jak wyjściowa waga przyszłej mamy, jej budowa ciała i liczba kilogramów przybranych w ciąży.

W 8 miesiącu ciąży brzuch jest już tak duży, że kobieta czuje dyskomfort, a codzienne aktywności mogą sprawiać trudność. Z powodu ucisku rosnącego dziecka na narządy wewnętrzne, nasilić się mogą dolegliwości takie jak zgaga czy częste oddawanie moczu.

W 9 miesiącu, w ostatecznym etapie ciąży, brzuch osiąga swój maksymalny rozmiar, zależny też od wagi dziecka i objętości wód płodowych. W tym czasie może dojść do opuszczenia brzucha, co jest oznaką przygotowania do porodu.

Reklama

Dlaczego brzuch w ciąży jest twardy i może boleć?

Ciąża to czas zmian w organizmie, kiedy można doświadczyć szeregu różnorodnych i często zaskakujących objawów. Na przykład niektóre ciężarne martwi swędzący brzuch. Na szczęście nie jest to powód do niepokoju, a objaw zdrowo rozwijającej się ciąży.

Rozciąganie się napiętej skóry rosnącego brzucha może powodować swędzenie, a zmiany hormonalne dodatkowo potęgują to uczucie.

Przyszłe mamy martwią też przebarwienia, rozstępy czy zwiększona pigmentacja, ale warto wiedzieć, że są one typowe dla tego okresu. Zdarza się też, że czerwony brzuch w ciąży to skutek reakcji wrażliwej skóry na rozciąganie lub na produkty używane do pielęgnacji.

Zmiany w cyrkulacji krwi w ciąży mogą powodować niepokojące uczucie zimna na powierzchni brzucha, związane z hormonalnymi wahaniami temperatury ciała.

Jeśli przepływ krwi w obszarze brzucha zwiększa się, może to skutkować zaczerwienieniem skóry lub chwilowym uczuciem gorącego brzucha. Na szczęście odczucia te zazwyczaj szybko mijają i nie stanowią powodu do obaw.

Twardy brzuch w ciąży

Twardy brzuch występuje sporadycznie od 20 tygodnia ciąży, a w 3 trymestrze pojawia się już coraz częściej, jako element przygotowania do przyjścia dziecka na świat.

Jeżeli w 1 trymestrze przyszła mama zauważa, że ma twardy brzuch jest to najczęściej efekt wzdęć i problemów gastrycznych, które na tym etapie ciąży mają podłoże hormonalne.

W 2 trymestrze twardy brzuch może być oznaką skurczów Braxtona-Hicksa. Są to fałszywe skurcze, przygotowujące ciało do porodu. Nasilają się one w 3 trymestrze. Czasem twardość brzucha pojawia się bez towarzyszących skurczy. Sytuacja taka może być spowodowana napięciem mięśniowym, zwiększonym przepływem krwi lub po prostu pozycją dziecka, ale zazwyczaj nie jest to powód do zmartwień.

Przed porodem brzuch może być napięty nawet w czasie chodzenia, ponieważ dziecko jest już na tyle duże, że mięśnie muszą pracować, aby podtrzymywać dodatkowe obciążenie. Z tego względu ciężarnym zaleca się częsty odpoczynek.

Na tym etapie zdarza się, że brzuch jest twardy także podczas leżenia, najczęściej na plecach. Dzieje się tak, ponieważ ciężar dziecka wywiera nacisk na mięśnie i organy. Na szczęście zmiana pozycji przynosi ulgę.

Bolączką 3 trymestru jest też powodowany twardością brzucha nacisk na pęcherz. Częste korzystanie z toalety jest niestety typowe w późniejszych etapach ciąży.

Twardy brzuch w ciąży zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju, jednak w przypadku, gdy towarzyszy mu ból lub plamienie - należy skonsultować się z lekarzem.

Ból brzucha w ciąży

Na bolący brzuch w ciąży uskarża się niestety wiele ciężarnych. W zależności od rodzaju i umiejscowienia bólu, może to być niegroźna dolegliwość lub alarmujący sygnał, aby udać się do lekarza.

Poniżej zestawiamy najpowszechniejsze rodzaje bólu brzucha w ciąży i ich potencjalne przyczyny:

  • alarmującym sygnałem dla każdej kobiety w ciąży powinien być rwący ból brzucha. Taki stan wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem, ponieważ może wskazywać na poważne problemy, takie jak zagrożenie poronieniem, przedwczesny poród lub inne komplikacje;
  • kłujący ból w górnej części brzucha może być powiązany z problemami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak zgaga czy refluks, które powszechnie występują u kobiet w ciąży. Wraz ze wzrostem dziecka nacisk na organy zwiększa się, więc kłujący ból brzucha może nawracać. Jeżeli jednak dolegliwość nie mija przy zmianie pozycji i odpoczynku, a szczególnie gdy towarzyszą jej obrzęki i podwyższone ciśnienie krwi – należy bezzwłocznie zasięgnąć porady medycznej. Negatywnym scenariuszem, który trzeba wykluczyć, jest stan przedrzucawkowy i rzucawka;
  • ciągnący ból brzucha jest związany z fizjologicznymi zmianami zachodzącymi w ciąży, takimi jak rozciąganie się tkanki łącznej i wzrost macicy, jednak może również sygnalizować infekcję. Jeśli towarzyszą mu inne objawy, jak gorączka, należy skontaktować się z lekarzem;
  • w ciąży, zwłaszcza w 3 trymestrze, niektóre kobiety mogą odczuwać dolegliwości przypominające ból jak na okres, który najczęściej jest konsekwencją rozciągania się i wzrostu macicy. Warto jednak zwrócić uwagę na natężenie i częstotliwość dolegliwości. Czy brzuch boli jak na okres, czy też jest odczuwalny w innych miejscach, np. na plecach? Mija, czy nasila się? Odpowiedzi na te pytania są ważne, aby upewnić się, że nie są to przedwczesne skurcze porodowe. Jeśli kobieta nie jest pewna odpowiedzi, powinna skontaktować się z lekarzem.

Wszystkim kobietom uskarżającym się na obolały brzuch w ciąży zaleca się odpoczynek i częste zmiany pozycji. Przed zażyciem jakichkolwiek leków należy skonsultować się z lekarzem. Niektóre leki, suplementy, nawet preparaty ziołowe, które są bezpieczne poza ciążą, mogą być szkodliwe dla rozwijającego się dziecka.

Reklama

Rozmiar brzucha w ciąży

Rosnący ciążowy brzuszek jest najbardziej zauważalnym znakiem zbliżającego się terminu porodu. Zmiany w rozmiarze brzucha są wynikiem nie tylko wzrostu dziecka, ale także zmian w macicy, zwiększonej ilości płynów w organizmie i kumulacji tkanki tłuszczowej, niezbędnych do wsparcia zdrowego rozwoju płodu.

Warto zauważyć, że rozmiar brzucha w ciąży może znacznie różnić się między poszczególnymi kobietami, a także w różnych fazach ciąży. Brzuch może też wyglądać inaczej w zależności od pory dnia i aktualnej pozycji dziecka.

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, dlaczego np. brzuch jest większy wieczorem. Tłumaczenie jest proste - spożywanie różnych pokarmów i napojów w ciągu dnia przyczynia się do gromadzenia się gazów oraz powstawania wzdęć, przez co brzuch wydaje się większy przed snem. Okazuje się też, że ciało ciężarnej może zatrzymywać więcej płynów, a grawitacja powoduje, że gromadzą się one w dolnych częściach ciała.

Niezależnie od rozmiaru brzucha trzeba pamiętać, że każda ciąża jest unikalna, a tylko lekarz może ocenić, czy rozwój ciąży przebiega prawidłowo. Standardowym sposobem monitorowania wzrostu płodu jest pomiar wysokości dna macicy. Ginekolog może również zlecić dodatkowe badania ultrasonograficzne, aby upewnić się, że rozwój dziecka przebiega prawidłowo.

Mały brzuch w ciąży

Wiele kobiet w ciąży obawia się, że ich brzuch jest zbyt mały – szczególnie gdy porównują się z innymi osobami na tym samym etapie ciąży.

Okazuje się, że stwierdzenie: mały brzuch w ciąży jest problematyczne, ponieważ przyczyny takiego stanu są dość rozległe (np. niska waga i pozycja płodu, ilość płynu owodniowego, indywidualna budowa ciała kobiety, a także genetyka), a mały brzuch nie zawsze oznacza problem - może to być po prostu indywidualna cecha ciąży.

Ponadto warto zaznaczyć, że w pierwszych tygodniach ciąży brzuch zazwyczaj nie jest jeszcze widoczny. Wzrost brzucha staje się zauważalny zazwyczaj dopiero po pierwszym trymestrze. Około 25 tygodnia ciąży brzuch zaczyna być bardziej widoczny, jednak nadal może być stosunkowo mały u niektórych kobiet – zwłaszcza gdy to ich pierwsza ciąża.

Wyraźne zwiększenie obwodu można zauważyć w 7 miesiącu, ale jak wcześniej wspomniano, może się to różnić. Niektóre kobiety mogą mieć stosunkowo mały brzuch z powodów genetycznych lub ze względu na aktywność fizyczną i tonus mięśniowy.

W 9 miesiącu ciąży talia osiąga największy obwód, jednak i na tym etapie niektóre ciężarne mają mały brzuch, co może być związane z budową ich miednicy, elastycznością mięśni brzucha, a także pozycją dziecka w łonie.

Alarmująca powinna być jedynie sytuacja, gdy kobieta w ciąży ma wrażenie, że jej brzuch się zmniejsza. Malejący brzuch w ciąży jest powodem do kontaktu z lekarzem. Może to być wynik zmiany pozycji dziecka, ale warto to sprawdzić, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Duży brzuch w ciąży

Używane w wielu kontekstach sformułowanie duży brzuch w ciąży może wskazywać na różne przyczyny, zależne od tygodnia ciąży, jak i faktu, czy to pierwsza ciąża danej kobiety, czy kolejna. Co ciekawe, wiele pań zauważa, że ich brzuch rośnie szybciej na początku drugiej ciąży. Jest to związane ze stanem mięśni brzucha, które musiały już wcześniej rozciągnąć się dla potrzeb rosnącego malucha.

Normalnie obwód w talii zwiększa się stopniowo, w miarę wzrostu dziecka. Na początku ciąży duży brzuch jest rzadkością, ponieważ płód jest jeszcze bardzo mały. Jeśli na tym etapie brzuch wyraźnie zwiększa objętość, przyczyną są najczęściej wzdęcia i niestrawność. Jeśli objaw nie mija, należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć wielowodzie.

Właściwej oceny wielkości brzucha w ciąży dokona tylko położna lub ginekolog. Obwód brzucha jest mierzony podczas wizyt prenatalnych, aby monitorować wzrost dziecka. Wartości te są wyznacznikiem, czy rozmiar brzucha jest w normie dla danego etapu ciąży.

Duży brzuch ciążowy może być też wynikiem ciąży mnogiej, większej ilości płynu owodniowego, rozmiaru dziecka, a także specyfiki budowy danej kobiety.

Jedno jest pewne – warto prezentować go z dumą. Wciąganie brzucha może zakłócać prawidłowy przepływ krwi do macicy, co oznacza zaburzenia w dostarczaniu składników odżywczych i tlenu dla dziecka.

Reklama

Brzuch w ciąży u otyłych. Jak wygląda?

U osób otyłych ciążowy brzuch jest zazwyczaj bardziej rozłożysty i mniej wypukły niż u osób o niższej wadze ciała. Wzrost brzucha może być też mniej zauważalny, szczególnie na początku ciąży.

Otyłość może zwiększać ryzyko pewnych komplikacji w ciąży, takich jak cukrzyca ciążowa, nadciśnienie, rzucawka i inne. Dlatego ważne jest, aby przyszłe mamy były ściśle monitorowane przez lekarza.

Reklama

Głaskanie brzucha w ciąży

Ciąża to stan budzący emocje - dlatego wiele osób, w dobrej wierze, automatycznie wyciąga rękę w stronę zaokrąglonego brzuszka w symbolicznym geście powitania dziecka. Tymczasem dotykanie brzucha kobiety w ciąży przez inne osoby, bez jej zgody, jest przez wiele przyszłych mam uznawane za naruszenie prywatności.

Ciąża nie zmienia faktu, że brzuch jest częścią ciała, a każda osoba ma prawo do decydowania o tym, kto może jej dotykać. Ważne jest zatem, aby zawsze zapytać o zgodę czy można głaskać brzuch w ciąży, a w przypadku odmowy - uszanować tę decyzję. Wiele kobiet może czuć się niekomfortowo, gdy ktoś dotyka ich brzucha bez zaproszenia.

Ponadto wśród wielu przyszłych mam panuje przekonanie, że głaskanie brzucha w ciąży szkodzi dziecku, ponieważ powoduje dodatkowe skurcze. Nie ma naukowych dowodów na to, że delikatne głaskanie brzucha przez osoby z najbliższego otoczenia kobiety w ciąży może prowadzić do skurczów macicy.

Ostrożność jest zalecana w przypadku ciąż wysokiego ryzyka lub problemów zdrowotnych. Osobną kwestią jest nastawienie kobiety – jeśli głaskanie brzucha ją stresuje, należy to bezwzględnie uszanować.

Są też mamy, którym dotyk pomaga rozładować stres, dlatego marzą o masażu. Kwestia, czy można masować kobietę w ciąży jest warunkowana ścisłym przykazem omijania brzucha. Relaksacyjny masaż może przynieść ciężarnej wiele korzyści, takich jak polepszenie nastroju, poprawa krążenia i złagodzenie bólu, ale powinien być skoncentrowany na plecach, ramionach i nogach i wykonywany delikatnie.

Reklama

Brzuch w drugiej ciąży. Czy jest większy?

Wiele kobiet doświadcza, że w drugiej ciąży brzuch rośnie szybciej niż w pierwszej i często jest większy.

Dzieje się tak z kilku powodów:

  • podczas pierwszej ciąży mięśnie brzucha stopniowo się rozciągają, aby pomieścić rosnącą macicę. Te mięśnie mogą nie wrócić do swojego pierwotnego stanu przed kolejną ciążą, co może skutkować szybszym widocznym wzrostem brzucha w drugiej ciąży;
  • w drugiej ciąży kobiety są już bardziej doświadczone i szybciej zauważają, kiedy widać brzuch;
  • pozycja płodu w łonie może się różnić między ciążami. Zatem, jeśli dziecko znajduje się wyżej lub niżej, to może wpłynąć na kształt i rozmiar brzucha;
  • każda ciąża jest unikalna, a szybkość wzrostu brzucha może być różna w kolejnych ciążach tej samej osoby. Czynniki takie jak waga przed zajściem w ciążę, ogólny stan zdrowia, dieta i aktywność fizyczna odgrywają swój istotny wpływ na to, czy w drugiej ciąży szybciej widać brzuch i jak jest duży.

Reklama

Jak dbać o brzuch w ciąży?

Pielęgnacja brzucha w ciąży jest wyrazem troski o zdrowie i komfort zarówno mamy, jak i rozwijającego się dziecka. Nawilżanie skóry, techniki relaksacyjne, wsparcie dla obolałych pleców stają się elementem rutyny, która może mieć również działanie terapeutyczne.

  • Kojącym zabiegiem dla kobiet w ciąży jest także smarowanie brzucha olejkiem. Kuracja pomaga w utrzymaniu elastyczności skóry i zapobiega swędzeniu czy rozstępom. Kluczowe jest jednak, czym smarować brzuch, bo nie wszystkie kosmetyki są bezpieczne w ciąży. W przypadku kremów należy zachować ostrożność, ale świetnie sprawdzą się smarowidła naturalne, takie jak olej kokosowy, oliwa z oliwek, masło shea, które są bezpieczne dla ciężarnych. Co ważne - można zacząć smarować brzuch już w pierwszych tygodniach ciąży.
  • Muzyka uspokaja i relaksuje – ale czy już w łonie matki? Ostatnio pojawiła się moda, aby przykładać słuchawki na brzuch. Nie ma naukowych dowodów na to, że muzyka ma bezpośredni wpływ na rozwój płodu, ale może to być przyjemne doświadczenie relaksacyjne dla kobiety w ciąży.
  • Ból pleców jest nieodłącznym towarzyszem kobiet w ostatnim trymestrze, dlatego tak wiele przyszłych mam stosuje poduszkę pod brzuch i pod plecy. Poduszki ciążowe są pomocne w utrzymaniu wygodnej pozycji podczas snu lub odpoczynku. Umieszczenie poduszki pod brzuchem może zapewnić dodatkowe wsparcie i ulżyć naciskowi na plecy, który tak męczy kobiety w ciąży.
  • Taśmy kinezyjne (tejpy) pomagają kobietom w ciąży zmniejszyć dyskomfort związany z rozciąganiem skóry na brzuchu. Jednak trzeba pamiętać, że powinny być one stosowane przez specjalistów.
  • Pasy podtrzymujące zapewniają odpowiednie wsparcie dla rosnącego w ciąży brzucha, redukując ból pleców i zmniejszając dyskomfort. Zleca je lekarz, zwłaszcza w przypadku bólu w okolicy krzyżowej.
  • Użycie termoforu w ciąży wymaga dużej ostrożności. Ciepło może być pomocne w łagodzeniu bólu pleców, ale termofor nie powinien być stosowany bezpośrednio na brzuch, a woda nie może być gorąca.

Relaksacja pomaga w niwelowaniu stresu, także tego związanego z obawami przed porodem. Pielęgnacja brzucha może być bardzo komfortowa, ale należy być ostrożnym i wrażliwym na sygnały płynące z ciała. Wszelkie niepokojące odczucia w obrębie brzucha zawsze warto omawiać z lekarzem prowadzącym, aby upewnić się, że nie są one sygnałem jakichkolwiek komplikacji.

Czytaj również

Bibliografia

  • Bacz A. Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży [dostęp w dniu 30.11.23] https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/77575,zmiany-fizjologiczne-u-kobiet-w-ciazy
  • Gołdyn I., Kalendarz ciąży [dostęp w dniu 30.11.23] https://spokojnieociazy.pl/porady/kalendarz-ciazy-_c/
  • Ciąża tydzień po tygodniu [dostęp w dniu 30.11.23] https://www.zapytajpolozna.pl/ciaza/artykuly/ciaza-tydzien-po-tygodniu
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Ciąża
Poduszka ciążowa - C, U, V, J, czy 7? Jaka najlepsza do spania?
Kobieta w ciąży leży z poduszką do spania
Ciąża bliźniacza - objawy. Jak w nią zajść i kiedy jest widoczna na USG?
Kobieta w ciąży bliźniaczej pokazuje zdjęcie USG
Sączenie wód płodowych - objawy i test. Jak długo trwa i kiedy jechać do szpitala?
Kobieta w  ciąży patrząca na usg dziecka
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży może uprawiać seks
Orgazm w ciąży - w I, II i III trymestrze. Czy jest bardziej przyjemny, niż zwykle?
Kobieta trzyma w dłoni zdjęcie z badania USG w ciąży
Ciąża bliźniacza dwujajowa tydzień po tygodniu – USG, poród
Kobieta w ciąży prezentująca zdjęcia z badania USG
Łożysko na przedniej ścianie - jakiej wielkości jest brzuch i jak czuć ruchy dziecka?
Sfrustrowana para
Ciąża po poronieniu - po jakim czasie można zajść w ciążę?
Wykonany test ciążowy
Kiedy zrobić test ciążowy i jak go prawidłowo wykonać?

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!