🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Buzdyganek naziemny (Tribulus terrestris) - właściwości i skutki uboczne. Jak stosować?

Buzdyganek naziemny znany jest od lat w medycynie naturalnej. Wspiera leczenie wielu chorób i poprawia jakość życia seksualnego. Dowiedz się więcej o jego dobroczynnych właściwościach. Sprawdź, na co pomaga Tribulus terrestris oraz kiedy i jak go stosować.
Kwiat buzdyganka naziemnego
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Buzdyganek naziemny to roślina od lat wykorzystywana w ziołolecznictwie.
 • Najbardziej jest znany z podnoszenia poziomu testosteronu i poprawiania jakości życia seksualnego.
 • Właściwości buzdyganka mogą wspierać układ krążenia, moczowy czy nerwowy, a także pomóc w walce z zaburzeniami cyklu miesiączkowego. Sprawdź, jak działa ta roślina i kiedy po nią sięgnąć.
Spis treści

Reklama

Czym jest buzdyganek naziemny i jak wygląda?

Buzdyganek naziemny (łacińska nazwa - Tribulus terrestris) to roślina wieloletnia, jeśli występuje w ciepłym klimacie i jednoroczna w nieco chłodniejszych warunkach. Najczęściej spotkać ją można w południowej Azji, północnej Australii i w Europie (szczególnie centralnej i na południu). W Polsce nie występuję tak powszechnie.

Buzdyganek znany od dawna w Indiach i Chinach, traktowany jest jako szczególny afrodyzjak. Ta kwitnąca roślina obejmuje około 20 gatunków. Najczęściej pojawia się blisko rzek i strumyków lub w nadmorskich piaskach.

Buzdyganek naziemny to płożąca po ziemi łodyga, która kwitnie żółtymi kwiatami o średnicy 4-10 mm. Każdy kwiat składa się z 5 płatków. Swoim wyglądem przypomina winorośl, osiągającą długość ok. 30 cm, nawet do 60 cm.

Po okresie kwitnienia żółtych kwiatów na łodydze pojawiają się owoce, których okrągły kształt przypomina kokosa. Owoce pokryte są jaskrawo żółtą skórką i posiadają cierpki smak.

Korzeń ma smak słodkawy i barwę żółtą (do jasnobrązowej). Medycyna głównie wykorzystuje te dwa elementy rośliny - owoce i korzeń.

Uprawa buzdyganka naziemnego jest dość prosta. Z tego powodu nazywany jest rośliną niewybredną, a w USA traktowany jest nawet jako chwast lub roślina inwazyjna.

Buzdyganek potrzebuje niewiele do życia, potrafi przetrwać nawet na suchej i słabej ziemi.

Reklama

Właściwości lecznicze i działanie buzdyganka naziemnego

Właściwości buzdyganka naziemnego wynikają przede wszystkim z obecności związków, zawartych w tej roślinie.

Do najważniejszych należą flawonoidy, alkaloidy, związki fenolowe, związki mineralne (wapń, potas i żelazo), witamina C i saponiny (czyli roślinne związki chemiczne, będące pochodnymi cukrów).

Buzdyganek naziemny wykazuje działanie:

 • przeciwzapalne,
 • przeciwbakteryjne,
 • zwiększające odporność,
 • przeciwutleniające,
 • przeciwcukrzycowe,
 • obniżające poziom cholesterolu,
 • moczopędne,
 • wspierające proces trawienia,
 • wspierające leczenie bólu głowy i zaburzeń nerwowych,
 • wspomagające problemy z prostatą,
 • odtruwające względem krwi.

Medycyn hinduska wykorzystuje właściwości buzdyganka do wspierania leczenia dolegliwości nerek i układu moczowego. W tym zakresie opiera się głównie na jego działaniu moczopędnym.

Dodatkowo roślina ta jest stosowana przy problemach neurologicznych (jak na przykład bóle głowy), ale także przy zawrotach głowy i chorobach gałek ocznych.

Ponadto buzdyganek może wspierać leczenie depresji, a jego działanie antyseptyczne jest także wykorzystywane przy chorobach jamy ustnej, takich jak próchnica czy choroby przyzębia.

Na co jest buzdyganek naziemny?

Roślina ta ma szereg zastosowań w leczeniu, medycynie i innych dziedzinach, na przykład w kulturystyce. Głównie działa na niski poziom testosteronu, nadciśnienie, problemy trawienne i neurologiczne (jak bóle głowy), zaparcia, choroby układu sercowo-naczyniowego czy stłuszczenie narządów wewnętrznych.

Wymienione właściwości buzdyganek zawdzięcza saponinom, czyli związkom o szerokim spektrum działania, które również wykorzystuje medycyna, jako składnik leków przeciwzapalnych, przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych.

Buzdyganek naziemny ceniony jest także we wsparciu leczenia zaburzeń:

 • potencji, dzięki zawartości składników, które potęgują doznania seksualne i wpływają pozytywnie na erekcję. Buzdyganek znacznie zwiększa uwalnianie tlenku azotu z zakończeń nerwowych, co ma istotny wpływ na jakość erekcji;
 • poziomu testosteronu, który dzięki wyciągowi z tej rośliny potrafi podnieść się o ok. 40 procent;
 • płodności, poprzez zwiększanie ilości i żywotności plemników u mężczyzn, a u kobiet dzięki wsparciu w walce z zespołem policystycznych jajników. Choroba ta charakteryzuje się nieregularnymi miesiączkami, a stosowanie buzdyganka poprawia ich regularność.

U kobiet buzdyganek naziemny korzystnie wpływa na zaburzenia menstruacyjne czy bóle piersi, ma łagodzić objawy menopauzy i wpływać pozytywnie na libido.

Tribulus terrestris ma szerokie zastosowanie również w kulturystyce i jest składnikiem wielu suplementów diety dla sportowców. Dlaczego? Wyciąg z tej rośliny poprawia przepływ krwi w mięśniach, zwiększając liczbę erytrocytów.

Dzięki zwiększonemu wytwarzaniu tlenku azotu znacznie wpływa na wydajność i powoduje, że trening staje się bardziej skuteczny. Jest to jeden z lepszych składników do budowania masy mięśniowej i zwiększenia siły fizycznej.

Buzdyganek naturalnie podnosi poziom hormonów anabolicznych, co pozwala kulturystom w bezpieczny sposób korzystać z dodatkowych dawek testosteronu anabolicznego. Dodatkowo wspiera także spalanie tkanki tłuszczowej.

Reklama

Jaki buzdyganek naziemny wybrać i w jakiej formie występuje?

Ekstrakt z tej rośliny jest składnikiem wielu suplementów diety. Rynek oferuje go w różnych postaciach, ale najlepiej wybrać taki produkt, który deklaruje w swoim składzie zawartość aktywnych saponin.

Najczęściej spotykanymi są preparaty o 60 proc. ich zawartości. Gdy na opakowaniu brak jest takiej standaryzacji (czyli określenia ilości składników, które wywołują efekt leczniczy) to najprawdopodobniej  suplement zawiera tylko zmieloną roślinę czy owoce.

W jakiej formie i w jakich preparatach występuje buzdyganek naziemny? Oto przykłady:

 • tabletki, które zawierają w swoim składzie ekstrakt z buzdyganka, najlepiej bez sztucznych substancji wypełniających;
 • zioła, czyli w postaci suszonej (ziele cięte), z której powstaje naturalny wywar żółtawego koloru;
 • herbata, czyli sypka mieszanka suszonego Tribulus terrestris o wyrazistym smaku,
 • korzeń (mielony), który jest wykorzystywany obok nasion i owoców;
 • owoc, który może być spożywany nie w postaci codziennej herbaty, ale także jako dodatek do potraw;
 • proszek (mielony), powstały ze zmielonego ziela, przeznaczony do zalania niewielką ilością wrzącej wody;
 • preparaty zawierające ekstrakt z buzdyganka naziemnego bez substancji przeciwzbrylających i barwników.

Każdy może wybrać dla siebie najbardziej wygodną formę preparatu. Dla osób „zabieganych” sprawdzą się tabletki, dla innych herbatki lub zioła w czystej postaci.

Reklama

Dawkowanie buzdyganka naziemnego. Jak długo go stosować?

Niezależnie od formy podania buzdyganek naziemny zawsze należy stosować zgodnie z zaleceniami specjalisty lub z zamieszczonymi w ulotce informacyjnej zasadami określonymi przez producenta. Nigdy nie można przekraczać określonej dawki dziennej.

Nad prawidłowością kwalifikacji produktów, jako suplementów diety nadzór sprawuje Zespół ds. Suplementów Diety, który jest organem opiniodawczo-doradczym Głównego Inspektora Sanitarnego.

Zgodnie z uchwałą nr 3/2021 z dnia 17 czerwca 2021 roku, opracowaną przez ten zespół w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej stosowania preparatów Tribulus terrestris jako składników suplementów diety:

„Owoc buzdyganka naziemnego można stosować w ilości poniżej 3 gram na dobę w przeliczeniu na surowiec, maksymalna zawartość saponin nie może przekraczać 200 mg w zalecanej do spożycia dziennej porcji produktu, a każdy podmiot wprowadzający do obrotu taki produkt powinien dołączyć specyfikację ilościową, potwierdzającą zawartość sumy saponin w przeliczeniu na zalecaną do spożycia dzienną porcję produktu”. 

Tak precyzyjne określenie sposobu dawkowania buzdyganka naziemnego wskazuje już na konieczność stosowania go tylko zgodnie z zaleceniami konkretnego producenta.

Jak długo stosować buzdyganek? Tribulus terrestris można przyjmować przez dłuższy czas, ale warto skonsultować tę kwestię z lekarzem.

Reklama

Skutki uboczne stosowania buzdyganka i przeciwwskazania

Pomimo swoich dobroczynnych właściwości wszelkie rośliny wykorzystywane m.in. w ziołolecznictwie nie powinny być stosowane bezrefleksyjnie, zawsze i przez każdego.

Dlatego też warto znać ostrzeżenia o przeciwwskazaniach do stosowania buzdyganka naziemnego, którymi są:

 • stosowanie leków na nadciśnienie lub cukrzycę,
 • niestosowanie preparatu u dzieci, kobiet w ciąży i w trakcie laktacji.

Ekstrakt z buzdyganka nie powinien być stosowany przez osoby zmagające się z chorobami układu pokarmowego (na przykład zapaleniem żołądka lub wrzodami), ponieważ może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

U większości pacjentów buzdyganek jest raczej dobrze tolerowany. Warunkiem jest jednak przyjmowanie zalecanych dawek. Skutkami ubocznymi mogą być łagodne bóle brzucha, a w wyjątkowych przypadkach przerost gruczołu sutkowego.

Reklama

Jaka jest cena buzdyganka ziemnego i gdzie można go kupić?

Miejsc, gdzie można kupić buzdyganek naziemny jest coraz więcej. Dobrze jest jednak wybierać te, które cieszą się dobrą opinią i posiadają w ofercie sprawdzone produkty. Od tego zależy jakość aktywnych składników rośliny i skuteczność jej działania.

Najczęściej preparaty z Tribulus terrestris dostępne są w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością, w obu przypadkach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.

Cena buzdyganka naziemnego zależy przede wszystkim od postaci produktu i producenta. W formie tabletek opakowanie produktu przeciętnie kosztuje od 25 do 40 zł za 90 kapsułek.

Krople (50 ml) z buzdyganka to koszt średnio 40-50 zł. Cena rośliny w formie zioła zależy od wagi i kosztuje średnio 20 zł za 100 g produktu.

Czytaj również

Bibliografia

 • Uchwała nr 3/2021 Zespołu ds. Suplementów Diety z dnia 17 czerwca 2021 roku w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej stosowania preparatów Tribulus terrestris jako składników suplementów diety.
 • A. Olczak, Koło naukowe „BIOACTIVE” Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej, Opiekun naukowy: dr inż. Michał Głogowski „POTENCJAŁ TKWIĄCY W SAPONINACH”, Bezpieczeństwo w Inżynierii Procesowej VII STUDENCKIE SEMINARIUM Łódź 2017.
 • K. Stoś, R. Wierzejska, M. Siuba-Strzelińska „Suplementy diety - czy potrzebujesz?”, Copyright by Instytut Żywności i Żywienia, 2019 ISBN: 978-83-86060-79-5, Warszawa 2019.
 • B. Tokarska-Guzik, Z. Dajdok, M. Zając i inni „Rośliny obcego pochodzenia w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem gatunków inwazyjnych”, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, ul. Wawelska 52/54, Warszawa, ISBN: 978-83-62940-34-9.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zioła
Kozieradka na włosy - jakie są efekty kuracji? Olej, wcierka i maseczka
Nasiona kozieradki
Liść laurowy - jakie ma właściwości i na co pomaga? Przeciwwskazania
Zielony liść laurowy oraz olej laurowy
Mak polny - zastosowanie. Jakie ma właściwości i czy jest trujący?
Podobne artykuły
Skrzyp polny - jak wygląda i na co pomaga? Właściwości i skutki uboczne
Mak lekarski - jak go rozpoznać i gdzie rośnie? Nasiona i uprawa
Glistnik jaskółcze ziele w moździerzu i domowe leki
Maść z glistnika jaskółcze ziele. Gdzie kupić? Jak działa? Na co pomaga? Przepis
Białe kwiatki przytulii czepnej
Przytulia czepna - właściwości i przeciwwskazania. Jak ją pić i stosować?
Liście piołunu
Piołun - wygląd, właściwości i działanie. Jak stosować?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!