NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Nawłoć pospolita: właściwości i zastosowanie. Jaka cena?

Nawłoć pospolita to roślina powszechnie spotykana w środkowoeuropejskim klimacie. Kwitnie późnym latem, a zbierana w okresie kwitnienia wykazuje szereg właściwości pożytecznych dla ludzkiego zdrowia. Można stosować ją pod postacią naparów, nalewek oraz okładów przyspieszających gojenie.
Nawłoć pospolita
źródło:123RF
Spis treści

Co to jest nawłoć pospolita?

Nawłoć pospolita znana jest w Polsce również jako mimoza. Jest to wieloletnia roślina zielona z rodziny astrowatych. Jak ona wygląda? Jej pojedyncza łodyga jest sztywna, wzniesiona prosto w górę; w środku pusta, z zewnątrz widoczne ma czerwone przebarwienia. U dołu łodyga jest gładka, od góry – pokryta malutkimi włoskami. Liście mają kształt lancetowaty, są spiczasto zakończone. 

Jak wygląda nawłoć pospolita? Kwiat nawłoci ma żółtą barwę, jest bardzo drobny i zgrupowany w koszyczki po 5-14 sztuk. Koszyczki te natomiast tworzą wiechowate kwiatostany na szczycie łodygi. Nawłoć z reguły zaczyna kwitnąć w sierpniu, dlatego dla wielu osób mieszkających poza miastem pojawienie się jej kwiatów zwiastuje koniec lata.

Mimoza rośnie przede wszystkim na polach, polanach, miedzach oraz suchych łąkach w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce jest bardzo powszechna, najczęściej można ją spotkać na nizinach, na polach i pastwiskach.

Nawłoć pełni funkcje:

 • miododajną,
 • leczniczą,
 • ozdobną.

Właściwości nawłoci pospolitej

W przypadku nawłoci najważniejsza jest jej część naziemna, czyli ziele. Jego właściwości lecznicze znane są i wykorzystywane od dawna. Już w pierwotnych plemionach germańskich sporządzano napar z mimozy i niwelowano za jego pomocą rozmaite dolegliwości.

Roślina ta wykazuje przede wszystkim właściwości:

 • przeciwzapalne,
 • antybakteryjne,
 • przeciwzakrzepowe,
 • ściągające,
 • uspokajające,
 • moczopędne.

Działanie nawłoci pospolitej

Jeśli chodzi o jej działanie przeciwzapalne, najczęściej wykorzystywana jest do leczenia stanów zapalnych jamy ustnej, gardła oraz okolic intymnych pod postacią płukanek z naparu. 

Podobnie stosuje się nawłoć do przemywania dolegliwości skórnych:

 • uszkodzeń mechanicznych (ran, otarć itd.),
 • wysypek,
 • miejsc swędzących,

Napar przyspiesza gojenie i regenerację skóry, hamuje krwawienie i minimalizuje świąd. Skutecznie pomaga także w zwalczaniu stanów łojotokowych i trądzikowych, działając przeciwzapalnie i łagodząco.

Nawłoć pospolita wspomaga również produkcję soków trawiennych i żółci wątrobowej, dlatego może okazać się skuteczna przy zaburzeniach metabolizmu. Pomaga na:

 • niestrawność,
 • gazy i wzdęcia,
 • zaburzenia pracy jelit lub żołądka.
Twój lekarz online
Konsultacja
Umów konsultację ze specjalistą
Sprawdź
79,99 zł zł
E-recepta
Konsultacja z lekarzem
Sprawdź
79,99 zł zł
E-zwolnienie
Konsultacja z lekarzem
Sprawdź
79,99 zł zł

Zastosowanie nawłoci pospolitej

Zastosowanie nawłoci pospolitej może być rozmaite. Najczęściej robi się z niej napary, co poprzedzone jest suszeniem ziela. Suszenie nawłoci musi odbywać się w ciepłym miejscu pozbawionym wilgoci, jednak temperatura otoczenia nie powinna przekraczać 40 st. C. Suszyć można całą część zieloną razem z kwiatami, rozłożoną na siatce lub zawieszoną w niedużych pęczkach.

Z suszu robi się napar do zastosowania:

Nawłoć stosuje się także do produkcji nalewek o właściwościach leczniczych. Nalewka z nawłoci pospolitej zalecana jest osobom dorosłym wspomagająco przy leczeniu przeziębienia lub grypy.

Preparaty produkowane na bazie mimozy uznawane są za bezpieczne, jednak ich stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem, szczególnie przez kobiety w ciąży. 

Miód z nawłoci pospolitej

Miododajność nawłoci pospolitej jest bardzo ważną jej właściwością zarówno dla pszczelarzy, jak i samych pszczół. Ziele to zaczyna kwitnąć pod koniec lata, ale okres jego kwitnienia jest bardzo długi, sięgając niekiedy pierwszych przymrozków. Ułatwia to pszczołom przetrwanie następującej później zimy, ponieważ pszczelarze część miodu zostawiają dla nich jako pokarm na ten czas.

Nie każdy sklep z miodem posiada w swojej ofercie miód z nawłoci pospolitej. W Polsce produkuje się go stosunkowo od niedawna i nie jest on zbyt popularny. Niełatwo go pozyskać, ponieważ w okresie kwitnienia zioła pszczoły przygotowują się już do przezimowania. 

Miód nawłociowy ma jasnożółtą, słomkową barwę i niezwykłe walory smakowe; jest słodki o delikatnie wyczuwalnej nucie kwaskowo-gorzkiej. Szybko ulega krystalizacji, podczas której gęstnieje i zmienia kolor na jeszcze jaśniejszy.

Miód pozyskiwany z nektaru nawłoci zachowuje lecznicze właściwości zioła.

Uprawa nawłoci pospolitej

Nawłoć pospolita uprawiana bywa ze względu na jej właściwości lecznicze, miododajne i ozdobne. W ostatnim przypadku najczęściej stanowi ozdobę przydomowych ogródków. Nie ma wysokich wymagań, jeśli chodzi o warunki glebowe, jest odporna na mróz i suszę. Najobficiej kwitnie na stanowiskach słonecznych, choć dobrze radzi sobie także w półcieniu.

Wadą nawłoci jest jej ekspansywność. Posadzona w ogrodzie, może zacząć rozrastać się w niekontrolowany sposób i tym samym eliminować rośliny sąsiadujące. Aby temu zapobiec, co roku należy ograniczać jej system korzeniowy.

Roślinę rozmnaża się poprzez jesienny wysiew nasion. Nasiona nawłoci pospolitej można kupić w sklepach ogrodniczych stacjonarnych lub internetowych. Ich cena nie jest wysoka. Często sprzedawane są w mieszankach nasion roślin miododajnych lub łąkowych.

Nawłoć pospolitą można uprawiać także w doniczce, jednak wówczas wymaga ona corocznego przesadzania. 

Przed rozpoczęciem uprawy warto zapoznać się z innymi niż pospolita odmianami nawłoci. Są to:

 • nawłoć kanadyjska i nawłoć olbrzymia – pochodzące z Ameryki Północnej, charakteryzują się wyższą częścią naziemną (ok. 2 m),
 • nawłoć ogrodowa – gatunek powstały z połączenia odmian.

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
Copywriterka, od kilku lat specjalizująca się w tematyce medycznej, kosmetycznej i parentingowej. Autorka kilkuset artykułów o zdrowiu, urodzie i na tematy pokrewne. Absolwentka kulturoznawstwa, dla której obcowanie z kulturą zawsze było ważnym obszarem życia. Prywatnie matka dzieciom, kocha muzykę i pływanie.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Dolegliwości żołądkowe. Co stosować na ból brzucha?
Przeczytaj artykuł
Jak działa jaskółcze ziele na brodawki różnego pochodzenia?
Przeczytaj artykuł
Zioła na nadciśnienie. Które najlepiej stosować?
Podobne artykuły
Dolegliwości żołądkowe. Co stosować na ból brzucha?
Jak działa jaskółcze ziele na brodawki różnego pochodzenia?
Zioła na nadciśnienie. Które najlepiej stosować?
Jaskółcze ziele na kurzajki - właściwości. Jak stosować?
Mniszek lekarski - właściwości i działanie. Na co pomaga?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama