To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Różeniec górski (korzeń arktyczny) - właściwości i przeciwwskazania. Z czym nie łączyć?

Różeniec górski, czyli korzeń arktyczny to roślina lecznicza, której właściwości mają związek zarówno ze zdrowiem fizycznym, jak i psychicznym. Jego kłącza i korzeń m.in. poprawiają koncentrację, stan emocjonalny, jak i odporność na stres oraz wysiłek. Kto i jak powinien stosować to ziele? Sprawdź, czy istnieją co do tego pewne przeciwwskazania.
Różeniec górski
źródło:123RF
W skrócie
 • Różeniec górski jest rośliną, która pomoże zarówno na problemy fizyczne, jak i psychiczne. Na co pomaga?
 • Różeniec górski dostępny jest w różnych formach, np. w tabletkach. Jakich jeszcze?
 • Różeńca górskiego nie można stosować zbyt długo. Jakie są zasady jego dawkowania?
SPRAWDŹ TEŻ: Zioła, które leczą.
Spis treści

Reklama

Czym jest różeniec górski?

Różeniec górski (łac. Rhodiola rosea), czyli inaczej korzeń arktyczny to roślina, której naturalnymi obszarami występowania są rejony wokółbiegunowe, a dokładnie Azja, Ameryka Północna, a także Europa. W Polsce korzeń arktyczny rośnie przede wszystkim w Tatrach, Bieszczadach i Sudetach.

Roślina ta należy do gatunku określanego jako gruboszowate. Charakteryzuje się dużą liczbą łodyg o mięsistych, jasnozielonych liściach, na czubku których wyrastają żółte kwiaty.

Za najbardziej cenny uważa się korzeń różeńca górskiego oraz jego kłącze, w których znajdują się liczne substancje lecznicze, a wśród nich m.in.:

 • fenoloalkohol, 
 • rozarin, 
 • rozawin, 
 • rozin, 
 • glikozydy salidrozydu, 
 • flawonoidy, 
 • kwasy organiczne (takie jak bursztynowy, jabłkowy, cytrynowy i szczawiowy), 
 • fenolokwasy, 
 • tłuszcze, 
 • garbniki, 
 • wosk, 
 • steryny, 
 • oksykumaryna i inne.

Korzeń arktyczny zyskał niemałą sławę dzięki odkrytym już wieki temu swoim cechom prozdrowotnym. Również w obecnych czasach opinie na temat różeńca górskiego są niezwykle pochlebne.

Reklama

Jakie właściwości ma różeniec górski?

Na co dokładnie pomaga różeniec górski? Jest to adaptogen, a zatem głównie pomaga organizmowi przystosować się do niekorzystnych warunków środowiskowych. Właściwości lecznicze tego zioła dotyczą wspierania zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej i emocjonalnej.

Zaczynając od tej pierwszej trzeba skupić się na działaniu wzmacniającym rośliny, co przekłada się na lepsze wyniki w sporcie, czy amatorskich aktywnościach fizycznych oraz większą wydolność organizmu.

Poza zmniejszeniem obciążenia stresem fizycznym arktyczny korzeń pomaga w niwelowaniu stresu psychicznego, a nawet lęków i depresji.

W jaki jeszcze sposób różeniec górski wpływa na organizm? Działanie tego zioła dotyczy również zapobiegania powstawaniu wolnych rodników, zwiększenia funkcji poznawczych, koncentracji i uwagi oraz polepszenia krążenia.

Jego stosowanie zmniejsza również prawdopodobieństwo powstania arytmii serca, a także różnych infekcji. Pomaga także w regulacji cyklu miesięcznego u kobiet.

Czy stosowanie korzenia arktycznego podnosi  ciśnienie? Nie, wręcz je obniża do właściwego poziomu. Zalecany jest zatem różeniec również na nerwicę, gdyż uspokaja pracę serca.

Dzięki arktycznemu korzeniowi można zniwelować miejscowe niedokrwienia, zapobiec schorzeniom neurodegradacyjnym, do których należy np. choroba Alzheimera, leczyć choroby autoimmunologiczne oraz zwiększyć libido. Zioło jest też środkiem zalecanym w profilaktyce nowotworowej.

Różeniec górski również reguluje hormony produkowane przez tarczycę. Dzięki temu może być stosowany w leczeniu chorób tarczycy, w tym Hashimoto. Korzeń arktyczny ze względu na swoje właściwości przyspiesza także spalanie tłuszczu w organizmie, więc może wspomóc proces odchudzania.

Okazuje się, że oprócz podanych wyżej zdrowotnych walorów korzenia arktycznego, niektóre społeczności (np. z Syberii, czy Chin) od lat stosują go w problemach z potencją, zastępując nim korzeń żeń-szenia

Podsumowując, różeniec górski działa:

 • antydepresyjnie,
 • przeciwzmęczeniowo,
 • przeciwstresowo,
 • antyoksydacyjnie,
 • antynowotworowo,
 • przeciwneurodegradacyjnie.

Czy różeniec górski może stanowić zamiennik dla Ashwaghandy? Raczej nie jest to zalecane. Mają one bowiem podobne działania, jednak nie nadają się do spożywania w tych samych sytuacjach. Ashwaghanda pomaga bardziej na bezsenność, podczas gdy różeniec działa uspokajająco i przeciwdepresyjnie.

Jak stosować różeniec górski?

Kiedy warto aplikować różeniec górski, jak długo go stosować i w jakiej formie? To zagadnienia, które pojawiają się przy okazji zainteresowania tym medykamentem. 

Z walorów korzenia arktycznego warto korzystać np.: w okresach przesilenia wiosennego lub jesienno-zimowego, w okresach większego narażenia na stres, w czasach wzmożonego wysiłku psychicznego, intelektualnego, a także fizycznego.

Z wyboru tego ziela będą także zadowolone osoby, które narzekają na zmęczenie, senność, brak energii, a także stany depresyjne.

Wyciąg z różeńca górskiego można również podawać starszym osobom, które są zagrożone zachorowaniem na schorzenia neurodegeneracyjne czy nowotworowe.

Jeśli już uda się wybrać konkretny farmaceutyk, który zawiera różeniec górski, jak go stosować? W tym względzie należy się opierać na zaleceniach lekarskich, bądź na informacjach podanych na ulotce preparatu przez producenta lub też na wskazówkach udzielonych przez farmaceutę.

Jak długo można stosować korzeń arktyczny? Najczęściej jednak poleca się używać specyfik z różeńcem górskim przez około 4 miesiące, a potem zrobić przerwę na 2 miesiące, po czym wrócić do stosowania preparatu.

Dawka dobierana jest indywidualnie do każdego pacjenta i zazwyczaj wynosi od 200 do 400 mg dziennie. Dawkowanie może być odmienne, m.in. w zależności od wieku, wagi, chorób współistniejących czy przyjmowanych leków pacjenta. Zazwyczaj jednak jest to łyżeczka ziół zaparzonych w szklance wrzątku lub jedna bądź dwie tabletki dziennie.

Kiedy natomiast najlepiej stosować różeniec górski - rano czy wieczorem, przed czy po jedzeniu? Według zaleceń, należy unikać zażywania korzenia arktycznego wieczorem, gdyż może utrudniać zasypianie ze względu na swoje delikatne właściwości pobudzające. Preparaty z różeńcem górskim powinny być przyjmowane po posiłku.

Po jakim czasie zatem działa? Zazwyczaj już w ciągu 30 minut od spożycia , a jego efekty odczuwać można jeszcze przez około 5 godzin.

Reklama

Preparaty z różeńca górskiego

W jakiej postaci można spotkać różeniec górski? Preparaty bazujące na tej bylinie występują w różnych odmianach.

Mogą to być zatem tabletki, kapsułki, wyciąg, ekstrakt, proszek, który się zaparza i można dodawać do napojów, czy wody, bądź też susz, pozyskany z korzenia i kłączy rośliny.

Polecanym przez miłośników ziela produktem jest nalewka z różeńca.

Jednak to, jaką formę przyjmowania korzenia arktycznego  wybrać, jest zależne od indywidualnych preferencji. Niektórzy wolą tabletki, inni krople, a jeszcze inni susz do zaparzania „herbaty”.

Można również przygotować nalewkę z różeńca górskiego. Jak ją zrobić? Wystarczy zalać 50 g rozdrobnionego kłącza 500 ml spirytusu. Następnie należy szczelnie zakręcić butelkę lub słoik i odstawić przygotowaną nalewkę na około 3 tygodnie. Później można rozcieńczać ją w proporcji 1 ml w 100 ml wody i spożywać w ten sposób.

Reklama

Przeciwwskazania i skutki uboczne różeńca górskiego

Tabletki, czy inna postać preparatu nie powinny być przyjmowane przez kobiety ciężarne i karmiące piersią, ze względu na brak badań prowadzonych w tym zakresie. Z tego samego powodu nie należy podawać korzenia arktycznego dzieciom do 12 roku życia.

O szczególnych przypadkach związanych np. ze stanem zdrowia danej osoby czy przyjmowanymi przez nią lekami, będących przeciwwskazaniami do zażywania różeńca, może zdecydować lekarz.

Sporadycznie zdarza się przedawkowanie różeńca górskiego, które objawia się m.in.:

 • drażliwością,
 • kołataniem serca,
 • nadmiernym pobudzeniem.

Na skutki uboczne narażone są szczególnie osoby o wysokim poziomie lęku.

Z czym natomiast nie łączyć różeńca górskiego? Czy wchodzi w interakcje z lekami? Skutki niepożądane może on wywołać podczas jednoczesnego przyjmowania wraz z substancjami pobudzających układ nerwowy, w tym także leków psychotropowych.

O stosowanie różeńca górskiego nie muszą obawiać się kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne. Roślina ta nie wpływa na ich skuteczność. Warto jednak skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji tym zielem.

Należy również uważać na spożycie alkoholu podczas stosowania różeńca górskiego. Może on powodować zwiększone działanie. Również w przypadku nalewki z korzenia arktycznego bardzo ważne jest odpowiednie dawkowanie.

Reklama

Cena różenica górskiego. Gdzie kupić?

Ile trzeba zapłacić za różeniec górski? Cena jest zależna m.in. od postaci preparatu, objętości, miejsca zbioru rośliny, itp.

Standardowo za buteleczkę z 50 kapsułkami należy zapłacić około 130 zł.

Natomiast 50-mililitrowy płynny ekstrakt z różeńca górskiego standaryzowany na 3% rozawin i 1% salidozydów kosztuje od 60 do 150 zł.

Koszt ok. 100 g korzenia arktycznego w proszku to z kolei mniej więcej 35 zł.

Cena nalewki z różeńca górskiego wynosi z kolei około 80 zł za 100 ml.

Nie jest to więc tani farmaceutyk, jednak ze względu na jego lecznicze korzyści, warto przemyśleć wprowadzenie do diety suplementu, jakim jest różeniec górski.

Gdzie kupić produkty z tym zielem? Punktami, w których należy pytać o korzeń arktyczny są apteki (w tym internetowe), sklepy zielarskie oraz stoiska ze zdrową, naturalną żywnością i suplementacją.

Można także nabyć sadzonki lub nasiona do samodzielnej uprawy. Nie mają one dużych wymagań, dlatego można hodować je zarówno w domu, jak i w ogródku. Ziemia, w której są zasadzone, powinna być jednak przepuszczalna.

 

 

Czytaj również

Bibliografia

 • Wolski T., Baj T., Ludwiczak A., Głowniak K. i inni, Rodzaj Rhodiola – systematyka, skład chemiczny, działanie i zastosowanie oraz analiza fitochemiczna korzeni dwu gatunków różeńca: Rhodiola rosea L. oraz Rhodiola quadrifida (Pall.) Fish et Mey, „Postępy Fitoterapii”, s. 2-14, 2008, ISSN 1509-8699; ISSN 1731-2477.
 • Radwańska-Paryska Zofia, Rośliny tatrzańskie (Atlasy botaniczne), WSiP, 1988, Warszawa, ISBN 83-09-00256-4.
 • Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Kwiaty Tatr. Przewodnik kieszonkowy. Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 2003.
 • R. P. Brown, P.L. Gerbarg, Różeniec górski. Złoty korzeń, Białystok 2019.
 • Rhodiola Rosea Therapy of Major Depressive Disorder, [w:] ClinicalTrials.gov, National Institutes of Health, NCT01098318 [data dostępu: 31.03.2023].
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rośliny
Syrop z pędów sosny - na co pomaga i jak go zrobić? Właściwości, przepis i dawkowanie
Syrop z sosny
Barszcz Sosnowskiego - jak wygląda? Oparzenia i pierwsza pomoc
Roślina barszcz sosnowskiego
Soja - czy jest zdrowa? Poznaj jej wartości odżywcze i właściwości
Ziarna soi w kuchni
Podobne artykuły
Wyciąg z ziela wrotyczu w małej, szklanej butelce
Wrotycz na pasożyty - dawkowanie i stosowanie na odrobaczanie
Brązowe nasiona lnu
Siemię lniane - właściwości i przeciwwskazania. Jak i kiedy pić? Rano czy wieczorem?
Roślina nasturcja jadalna
Nasturcja - jakie ma właściwości? Sok, syrop, nalewka i inne preparaty
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości, działanie i przeciwwskazania. Z czym jej nie łączyć?
Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat: pielęgnacja, uprawa, podlewanie. Jak dbać?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!