Dla Ciebie, na zdrowie!

Choroby, które należy zgłaszać do sanepidu

Spis zagrażających ludzkiemu życiu chorób zawarty jest w ustawie o chorobach zakaźnych. Każdą z nich należy zgłaszać w najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Spis treści

Reklama

Ustawa o chorobach zakaźnych

Spis chorób, które powinno się zgłaszać Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu, zawarty jest w załączniku ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń chorób zakaźnych u ludzi. W 2012 roku listę tę uzupełniono o choroby przenoszone drogą płciową (rzeżączkę i kiłę), gruźlicę, choroby wywoływane przez prądki (mykobakteriozy), a także choroby zakaźne układu moczowego.

Reklama

Spis groźnych dla zdrowia chorób

Lista chorób zakaźnych, które należy zgłaszać w najbliższym ośrodku sanepidu liczy niemal 50 różnych chorób. Zalicza się do nich wszelkie zakaźne choroby wirusowe oraz bakteryjne, na które może zachorować znaczna ilość osób będących w promieniu ich oddziaływania. Stąd też o pojawieniu się ogniska choroby powinien zostać poinformowany najbliższy ośrodek sanitarno-epidemiologiczny.

Reklama

Groźne choroby zakaźne

Do listy chorób zakaźnych zalicza się między innymi ostre choroby zakaźne, które mają dużą siłę oddziaływania, takie jak dur brzuszny (inaczej tyfus), gruźlica, wąglik, zespół ostrej niewydolności oddechowej (SARS), ospa prawdziwa, płonica (szkarlatyna). Mimo że większość z tych chorób uznaje się za zwalczone, to każde możliwe, nowe ognisko choroby należy zgłaszać do sanepidu.

Reklama

Choroby przenoszone drogą płciową

Lista chorób zakaźnych obejmuje również wszelkie groźne choroby przenoszone drogą płciową. Znajduje się na niej między innymi wirus HIV oraz AIDS, czyli zespół nabytego niedoboru odporności. W 2012 roku na listę chorób powróciła kiła oraz rzeżączka. W przypadku drugiej z nich antybiotykoterapia przestaje być skuteczna, a liczba osób zarażonych rośnie. Wpisane na listę zostały również nierzeżączkowe zapalenia dróg moczowych.

Reklama

Niebezpieczne zoonozy

Na liście chorób zakaźnych, które należy zgłaszać do sanepidu, znajdują się również groźne dla człowieka zoonozy, czyli choroby przenoszone przez zwierzęta. Należą do nich między innymi: dżuma, ornitoza, brucelioza, leptospiroza, nosacizna, pryszczyca, kampylobakterioza, wścieklizna czy mniej znana jersinioza. Choroby te przenoszone są głównie przez zwierzęta domowe, hodowlane oraz żyjące w pobliżu ludzkich domostw. Do zachorowania dochodzi przez zjedzenie zakażonego mięsa lub kontakt z odchodami zwierząt.

Reklama

Choroby pasożytnicze

Do niebezpiecznych zakażeń dochodzi również przez pasożyty, głównie tasiemce oraz kleszcze. Zalicza się do nich takie choroby jak bąblownica, wągrzyca, bolerioza, kryptosporydioza, malaria. Bakterie zakaźne przenoszone są poprzez ugryzienie lub ukąszenie pasożytów.

Reklama

Skuteczne szczepienia

Na wiele z wymienionych na liście chorób zakaźnych można i należy się szczepić. Są to między innymi choroby wieku dziecięcego, takie jak świnka, różyczka, ospa wietrzna, odra, grypa, błonica, tężec czy wirusowe zapalenia wątroby. Szczepienia zmniejsza lub zupełnie eliminuje ryzyko zachorowania na wymienione wyżej choroby zakaźne.

Nowe wirusy

Od niedawna obowiązkowi szczepienia podlegają również inne choroby wpisane na listę chorób zakaźnych. Mowa o meningokokach oraz pneumokokach, które w liście chorób zakaźnych widnieją jako „inwazyjne zakażenia Neisseria meningitidis” oraz „inwazyjne zakażenia Streptococcus pneumoniae”.

Wywołują wiele chorób, między innymi zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, zatok, ucha środkowego oraz oskrzeli, anginę, a nawet szkarlatynę. Dlatego, mimo że choroby te nie zostały wpisane w kalendarz szczepień, należy zadbać o odpowiednią ochronę przez zakażeniem, zwłaszcza w przypadku dzieci.

Pełnej listy chorób zakaźnych, które zgłasza się sanepidowi, należy szukać na stronach Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na życie?
Ubezpieczenie na życie
Przeczytaj artykuł
Dofinansowanie do aparatu słuchowego - jak uzyskać?
Dziecko z aparatem słuchowym
Przeczytaj artykuł
Jak wybrać ubezpieczenie szpitalne?
Ubezpieczenie szpitalne
Podobne artykuły
Kobieta rozpaczająca z powodu poronienia dziecka
Prawa po poronieniu - jakie są i jak z nich skorzystać?
Ubezpieczenie dla dziecka
Brak ubezpieczenia dziecka a wystąpienie urazu - konsekwencje
Lekarz wypisuje zwolnienie
Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia. Gdzie wysłać?
Kobieta opiekuje się starszą kobietą
Zasiłek opiekuńczy na osobę starszą: ile wynosi? Dokumenty
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!